Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 січня 2022 року м. Київ № 640/11241/21
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: головуючого судді Скочок Т.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справуза позовом Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києвідо Товариства з обмеженою відповідальністю «Промінь-С»про стягнення суми штрафу,В С Т А Н О В И В:
До Окружного адміністративного суду міста Києва надійшов адміністративний позов Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві (далі також - позивач, ГУ Держпродспоживслужба в м. Києві) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Промінь-С» (далі - ТОВ «Промінь-С», Товариство) про стягнення суми штрафу згідно з рішенням №47 від 26.06.2020 у розмірі 34 000 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані наявністю у відповідача непогашеної у встановлений чинним законодавством строк адміністративно-господарської санкції у вигляді штрафу, застосованого до товариства за порушення вимог формування, встановлення та застосування державних регульованих цін згідно відповідного рішення від 26.06.2020 №47. Так, зазначене рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог формування, встановлення та застосування державних регульованих цін від 26.06.2020 було надіслано разом з рекомендованим листом на поштову адресу відповідача, та отримане останнім 17.07.2020. ТОВ «Промінь-С» оскаржило зазначене рішення від 26.06.2020 №47 до Окружного адміністративного суду міста Києва, шляхом подання відповідної позовної заяви. За результатами розгляду по суті вказаного позову Окружний адміністративний суд міста Києва виніс рішення від 23.12.2020 про відмову у позові повністю. Після набрання таким судовим рішенням законної сили товариство у добровільному порядку суму штрафу не сплатило. Наведені обставини стали підставою для звернення ГУ Держпродспоживслужби в м. Києві з цим позовом до адміністративного суду.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва відкрито провадження у справі №640/11241/21 за вказаним позовом та цю справу призначено до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
На виконання вимог ухвали суду про відкриття провадження у справі представник відповідача подав до суду відзив на позов, де просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог повністю. Свої заперечення проти позову відповідач обґрунтовує протиправністю рішення від 26.06.2020 №47 з огляду на те, що ТОВ «Промінь-С» вже в черговий раз було притягнуте до відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 34 000 грн. за одне і те саме правопорушення (а саме, за створення перешкод для виконання покладених функцій на посадових осіб ГУ Держпродспоживслужби в м. Києві, шляхом не надання документів (інформації), необхідних для здійснення позапланової перевірки).
Крім того, від представника відповідача через канцелярію суду надійшло клопотання про зупинення провадження у справі №640/11241/21 до розгляду по суті Шостим апеляційним адміністративним судом по суті апеляційної скарги ТОВ «Промінь-С» на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 23.12.2020 у справі №640/19098/20. Розглянувши вказане клопотання по суті суд своєю ухвалою від 18.08.2021 відмовив відповідачу у зупиненні провадження у справі №640/11241/21.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що надані позивачем докази та повідомлені ним обставини є достатніми для розгляду справи в порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи та прийняття рішення у справі по суті з огляду на наступне.
16.06.2020 Головним управлінням Держпродспоживслужби в м. Києві складені акт б/н про створення перешкод посадовій особі спеціального уповноваженого органу виконавчої влади з питань дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін у проведенні перевірки, а також акт перевірки перевірки дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін від 16.06.2020 (втх. №2688-10), за висновками якого встановлено, що директор ТОВ «Промінь-С» Гамалій Г.М., не надав документи (інформацію) необхідну для здійснення позапланової перевірки за зверненням ОСОБА_1 , чим порушив вимоги ст. 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», а саме: створено перешкоди службовим особам центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань дотримання вимог щодо формування встановлення та застосування державних регульованих цін.
Начальником Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві за результатами розгляду зазначених матеріалів позапланової перевірки ТОВ «Промінь-С» та відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 18 та п. 4 ч. 1 ст. 20 Закону України «Про ціни і ціноутворення», ст. 12 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» було прийняте рішення від 26.06.2020 №47 про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, яким до ТОВ «Промінь-С» застосований штраф у розмірі 34 000 грн. В тексті цього Рішення відповідача було повідомлено про необхідність сплати штрафу в 30-денний строк з дня отримання такого рішення, та про можливість звернення ГУ Держпродспоживслужби в м. Києві до суду із позовом про стягнення суми штрафу, у випадку несплати товариством штрафу добровільно та не оскарження такого рішення до суду.
Дане рішення від 26.06.2020 №47 було надіслано 02.07.2020 на поштову адресу Товариства разом з цінним листом №0305611662802, та вручене адресату 17.07.2020.
Станом на 20.04.2021 відповідачем суму штрафу не було сплачено, що зумовило звернення позивача до суду з цим позовом.
Поряд з цим суд встановив, що у вересні 2021 ТОВ «Промінь-С» оскаржило рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій (штрафу) від 26.06.2020 №47 у судовому порядку, шляхом подання позовної заяви до Окружного адміністративного суду міста Києва.
За результатами розгляду такого позову товариства по суті Окружним адміністративним судом міста Києва прийнято рішення від 23.12.2020 у справі №640/19098/20, яким відмовлено у задоволенні позовних вимог повністю.
В подальшому постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 08.12.2021 апеляційну скаргу ТОВ «Промінь-С» на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 23.12.2020 у справі №640/19098/20 було залишено без задоволення, а рішення суду - без змін.
За даними Єдиного державного реєстру судових рішень рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 23.12.2020 у справі №640/19098/20 набрало законної сили з 08.12.2021.
Надаючи правову оцінку заявленим позовним вимогам та запереченням відповідача, суд зазначає наступне.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфер ціноутворення, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) у сфері ціноутворення визначені Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 №877-V (далі - Закон №877-V) та Законом України «Про ціни і ціноутворення» від 21.06.2012 №5007-VI (далі - Закон №5007-VI).
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, за змістом норм ч. 1 ст. 16 Закону №5007-VI органами державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення (далі - уповноважені органи) є: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з контролю за цінами; інші органи, визначені законом.
У свою чергу відповідно до п. 1 Положення про Головне управління Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів в області, в місті Києві (далі -Положення), затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 12.04.2017 №209 (що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 13.05.2017 за №604/30472), Головне управління Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів в області, в місті Києві (далі - Головне управління) є територіальним органом Держпродспоживслужби та їй підпорядковане.
Головному управлінню підпорядковуються установи та організації, що належать до сфери управління Держпродспоживслужби та розташовані на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.
Повноваження Головного управління поширюються на територію відповідної області, міста Києва.
Згідно з пп. 11 п. 4 Положення Головне управління відповідно до покладених на нього завдань серед іншого забезпечує реалізацію державної політики у сфері дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, а саме:
- здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням вимог формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;
- здійснює державний нагляд (контроль) за достовірністю інформації, зазначеної у документах про формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;
- приймає рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;
- надає органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування, суб`єктам господарювання обов`язкові для виконання приписи про усунення порушень вимог законодавства щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.
Згідно з ч. 2 ст. 16 Закону №5007-VI повноваження та порядок діяльності уповноважених органів, права та обов`язки їх посадових осіб, які здійснюють державний контроль (нагляд) за дотриманням суб`єктами господарювання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін та державне спостереження у сфері ціноутворення, визначаються цим Законом, Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та іншими законами.
Статтею 17 Закону №5007-VI визначено основні функції уповноважених органів, а саме: 1) виконання контрольно-наглядових функцій за дотриманням вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; 2) здійснення державного спостереження у сфері ціноутворення; 3) запобігання порушенням у сфері ціноутворення.
Положеннями ст. 18 Закону № 5007-VI встановлено, що уповноважені органи мають право:
1) проводити у суб`єктів господарювання в установленому порядку планові та позапланові перевірки: достовірності зазначеної у документах інформації про формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; бухгалтерських книг, звітів, кошторисів, декларацій, показників реєстраторів розрахункових операцій та інших документів незалежно від способу подання інформації, пов`язаних з формуванням, встановленням та застосуванням державних регульованих цін; наявності виписки або витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, а також документів, що посвідчують особу, в посадових осіб;
2) одержувати відповідно до законодавства у письмовій формі пояснення, довідки і відомості з питань, що виникають під час проведення перевірки;
3) одержувати безоплатно від суб`єктів господарювання, що перевіряються, копії документів та інші відомості, необхідні для здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, документів, що можуть підтверджувати їх порушення, платіжних доручень, квитанцій, що підтверджують факт перерахування до бюджету коштів у разі застосування адміністративно-господарських санкцій, а також довідки, підготовлені суб`єктами господарювання на їх вимогу;
4) робити запити та одержувати від органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування в повному обсязі інформацію та документи, необхідні для виконання покладених на них функцій;
5) вимагати від суб`єктів господарювання, що перевіряються, усунення виявлених порушень вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;
6) приймати рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;
7) надавати органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування, суб`єктам господарювання обов`язкові для виконання приписи про усунення порушень вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;
8) звертатися до суду з позовами про стягнення до бюджету коштів у разі прийняття рішення про порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.
У силу положень п. 4 ч. 1 ст. 20 Закону №5007-VI до суб`єктів господарювання уповноваженими органами застосовуються адміністративно-господарські санкції за невиконання приписів уповноважених органів або створення перешкод для виконання покладених на них функцій - штраф у розмірі 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Порядок стягнення сум адміністративно-господарських санкцій, передбачених цією статтею, визначається Господарським кодексом України.
Наведена норма Закону №5007-VI не суперечить ч. 1 ст. 12 Закону №877-V, якою передбачено, що невиконання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених під час здійснення заходу державного нагляду (контролю), тягне за собою застосування до суб`єкта господарювання штрафних санкцій у порядку, встановленому законом.
З наявних матеріалів справи суд встановив, що до позивача рішенням від 26.06.2020 №47 було застосовано адміністративно-господарські санкції у вигляді штрафу у розмірі 34 000, 00 грн. на підставі п. 6 ч. 1 ст. 18, п. 4 ч. 1 ст. 20 Закону №5007-VI та ст. 12 Закону №877-V внаслідок створення ТОВ «Промінь-С» перешкод для виконання покладених функцій на посадових осіб Головного управління шляхом ненадання документів (інформації) необхідних для здійснення позапланової перевірки.
Оцінка правомірності цього рішення органу державного нагляду (контролю) (позивача) була надана судом в ході розгляду справи №640/19098/20 за позовом ТОВ «Промінь-С» до ГУ Держпродспоживслужби в м. Києві про визнання протиправним та скасування рішення №47 від 26.06.2020, та таке рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій було визнано правомірним та обґрунтованим.
Після набрання рішеннями судів у справі №640/19098/20 законної сили (а саме з 08.12.2021) ТОВ «Промінь-С» у добровільному порядку суму штрафу в розмірі 34 000 грн. не сплатило.
Враховуючи наведене та те, що ТОВ «Промінь-С» добровільно не сплатило суму штрафу, накладеного на нього зазначеним рішенням Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві від 26.06.2020 №47, суд дійшов висновку про задоволення позову та стягнення з відповідача вказаної суми.
Оцінивши докази, наявні в матеріалах справи, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню.
За правилами статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Таким чином, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень судовий збір стягненню на його користь не підлягає.
Керуючись ст.ст. 2, 5 - 11, 12, 72 - 77, 90, 241-246, 250, 255, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві (код ЄДРПОУ 40414833, адреса місцезнаходження: 03151, м. Київ, вул. Волинська, 12) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Промінь-С» (код ЄДРПОУ 33587098, адреса місцезнаходження: 02072, м. Київ, вул. Єлизавети Чавдар, 32, кім. 6) про стягнення суми штрафу задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Промінь-С» (код ЄДРПОУ 33587098, адреса місцезнаходження: 02072, м. Київ, вул. Єлизавети Чавдар, 32, кім. 6) в дохід державного бюджету штраф у розмір 34 000 грн., що застосований згідно рішення від 26.06.2020 №47 про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.
Рішення набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Т.О. Скочок