Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 лютого 2022 року Справа№200/15903/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Волгіної Н.П., розглянувши розглянувши в письмовому порядку в спрощеному позовному провадженні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області
про визнання неправомірними дій та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просить суд:
- визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови позивачу у перерахунку розміру пенсії на пільгових умовах, як особі, яка пропрацювала на підземних роботах з повним робочим днем;
- зобов`язати відповідача здійснити перерахунок призначеної позивачу пенсії, виходячи з розміру 80% середньої зарплати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з належними доплатами, надбавками та допомога ми відповідно чинного законодавства, починаючи з 22 серпня 2016 року, із врахуванням виплачених сум та надалі проводити виплату пенсії у перерахованому розмірі;
- здійснити виплату позивачу недоотриманої суми пенсії, яка не була своєчасно одержана з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, за минулий час без обмеження будь-яким строком та розміром з 22 серпня 2016 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач тривалий час свого життя, а саме - 17 років 2 місяці 18 діб, працював шахтарем на різних посадах на різних підприємствах, маючи за велику мету забезпечити собі належну пенсію для себе та своєї сім`ї.
Позивач звернувся до Селидівського управління Пенсійного фонду України в Донецькій області для призначення пенсії на пільгових умовах.
З 22 серпня 2016 року по теперішній час позивач перебуває на обліку у Селидівському управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Загальний трудовий стаж позивача складає 27 років 7 місяців 22 дні, у тому числі відповідно до списку 1 (шахтар), пільговий страховий стаж складає 17 років 2 місяці 18 днів, але пенсію позивачу було призначено а інших умовах - у розмірі 2 088,59 грн.
До періодів роботи позивача, які відносяться до пільгового стажу, належать наступні періоди його роботи:
- з 30 липня 1987 року по 15 березня 1995 року на Шахті «Трудовська» Донецького виробничого об`єднання по видобутку вугілля (7 років 7 місяців 16 днів), працював електрослюсарем підземним, гірничим майстром, старшим механіком зі стаціонарного обладнання;
- з 1 квітня 1995 по 12 жовтня 1998 року на Шахті «Петровська» Міністерства вугільної промисловості України (3 років 7 місяців 12 днів), працював гірником по ремонту гірничих виробок;
- з 6 квітня 2000 року по 29 грудня 2003 року на Шахті «Слав`яносербська», ДХК «Луганськвугілля» (3 роки 8 місяців 20 днів) гірником по ремонту гірничих виробок;
- з 2 березня 2012 року по 31 травня 2014 року на Byгільному підприємстві Шахта «ім.Челюскінцев» (2 роки 3 місяців) електрослюсарем підземним.
31 серпня 2021 року позивач звернувся із заявою до Селидівського управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про врахування пільгового страхового стажу у повному обсязі та здійснення перерахунку пенсії відповідно до фактичного пільгового страхового стажу.
21 вересня 2021 року Головне управління Пенсійного органу у Донецькій області направило відповідь позивачу, у якій зазначило, що відповідно до документів, які знаходяться у пенсійній справі позивача, його пільговий стаж складає 12 років 11 місяців 12 днів.
Позивач зазначає, що пенсійний орган не зазначив, які саме періоди роботи на шахтарській роботі не враховані до його пільгового стажу та чому саме.
Зауважує, що усі робочі місця, які позивач обіймав на різних підприємствах працюючи шахтарем, проходили належну атестацію (а.с 1-9).
У відзиві на позов, наданий відповідачем, Головне управління заперечує проти задоволення позовних вимог позивача та зазначає наступне.
ОСОБА_1 з 22 серпня 2016 року перебуває на обліку в управлінні як отримувач пенсі відповідно до ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
З 31 серпня 2021 року позивач звернувся до управління із заявою у відповідності до Закону України «Про звернення громадян» про перерахунок пенсії відповідно фактичного пільгового стажу та здійснення виплати недоотриманої суми пенсії.
Листом від 21 вересня 2021 року (№ 13559-13083/3-15/8-0500/21) позивачу було надано роз`яснення, що відповідно ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», зазначена норма поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день та які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України.
Відповідно документів, наявних в пенсійній справі, пільговий стаж позивача складає 12 років 11 місяців 12 днів.
Щодо здійснення виплати недоотриманої суми пенсії, Головне управління зазначило, що позивач звернувся до суду із даним позовом в листопаді 2021 року, тобто з пропуском строку встановленого ст. 122 КАС України строку для такого звернення. Перебуваючи з 22 серпня 2016 року на обліку в управлінні як отримувач пенсії відповідно до ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», позивач мав можливість звернутись до управління щодо перерахунку пенсії відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» саме з дати початку отримання пенсії.
У відзиві зазначено, що позивачу було зараховано до загального та пільгового стажу періоди його роботи відповідно до наданих документів.
Також управління зауважує, що із позовних вимог позивача не вбачається - які саме періоди роботи позивача є спірними: у позові позивач не ставить питання про зарахування певних періодів роботи як до його страхового так і до пільгового стажу.
Враховуючи наведене, відповідач просить суд відмовити позивачу у задоволенні його позовних вимог (а.с. 76-80).
Ухвалою суду від 22 листопада 2021 року відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с. 41).
Ухвалою суду від 10 січня 2022 року продовжено строк розгляду адміністративної справи на строк дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на запобігання поширення коронавірусної хвороби (а.с. 84).
Дослідивши матеріали справи суд встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1 , є громадянином України, РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , має статус внутрішньо переміщеної особи, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_2 (а.с. 12-18, 38, 50-56).
Відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, код ЄДРПОУ 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька обл., м. Слов`янськ пл. Соборна, буд. 3 (а.с. 83).
Як встановлено судом на підставі матеріалів справи, позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області (з 22 серпня 2019 року перебував на обліку в Селидівському управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області) на підставі рішення про призначення позивачу пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", прийнятому Селидівським управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області (а.с. 36-37, 47-48, 76-80).
Відповідно до повідомлення № 1219 від 1 вересня 2016 року, яким позивача повідомлено про призначення пенсії за віком за результатом розгляду його заяви про призначення пенсії від 22 серпня 2016 року, страховий стаж позивача становить 27 років 7 місяців 22 дні, за списком № 1 - 0 років 3 місяці 28 днів, за списком № 1 (шахтарі) - 12 років 11 місяців 12 днів; розмір призначеної пенсії - 2 088,59 грн (а.с. 36, 37).
Згідно виписки з ІКІС: ПФУ Розрахунок стажу для призначення пенсії (Форма РС-право), наявній в матеріалах справи, загальний страховий стаж позивача складає 27 років 7 місяців 22 дні, з яких за списком № 1 (в тому числі по ст. 202, підземні роботи) - 10 років 0 місяців 0 днів: з 30 липня 1987 року по 30 листопада 1987 року (4 міс 1 дн), з 3 грудня 1987 року по 3 січня 1988 року (1 міс 1 дн), з 4 січня 1988 року по 22 серпня 1991 року (3 р 7 міс 19 дн), з 9 жовтня 1991 року по 17 листопада 1994 року (3 р 1 міс 9 дн), з 18 листопада 1994 року по 15 березня 1995 року (3 міс 28 дн), з 1 квітня 1995 року по 12 жовтня 1998 року (3 р 6 міс 12 дн), з 2 березня 2012 року по 31 травня 2014 року (2 р 3 міс 0 дн) (а.с. 74-75).
31 серпня 2021 року позивач звернувся до відповідача із заявою, складеною у довільній формі, в якій зазначив, що маєпільговий стаж за списком № 1 (шахтарі) 17 років 2 місяці 18 днів: з 30 липня 1987 року по 15 березня 1995 року на Шахті «Трудовська» Донецького виробничого об`єднання по видобутку вугілля (7 років 7 місяців 16 днів), працював електрослюсарем підземним, гірничим майстром, старшим механіком зі стаціонарного обладнання; з 1 квітня 1995 по 12 жовтня 1998 року на Шахті «Петровська» Міністерства вугільної промисловості України (3 років 7 місяців 12 днів), працював гірником по ремонту гірничих виробок; з 6 квітня 2000 року по 29 грудня 2003 року на Шахті «Слав`яносербська», ДХК «Луганськвугілля» (3 роки 8 місяців 20 днів) гірником по ремонту гірничих виробок; з 2 березня 2012 року по 31 травня 2014 року на Byгільному підприємстві Шахта «ім.Челюскінцев» (2 роки 3 місяців) електрослюсарем підземним. Просив врахувати у його пільговий стаж за списком № 1 зазначені 17 років 2 місяця 18 днів його роботи та здійснити перерахунок призначеної йому пенсії відповідно до цього пільгового страхового стажу, а також здійснити виплату недоотриманої суми пенсії без обмеження будь-яким строком та розміром (а.с. 31-32).
Листом від 21 вересня 2021 року Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області відповіло позивачеві, що відповідно ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менше як 15 років для чоловіків за списком № 1 виробництв, робіт професій, посад, і показників, встановлюється незалежно від місяця останньої роботи у розмірі 80% середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Відповідно до документів, які знаходяться в пенсійній справі позивача, пільговий стаж складає 12 років 11 місяців 12 днів, тому ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» застосуванню не підлягає. Також зазначено, що для зарахування інших періодів роботи позивача необхідно надати підтверджуючі довідки (а.с. 33-34).
Будучи не згодним із відмовою відповідача здійснити перерахунок призначеної йому пенсії та виплати перераховану пенсію позивач звернувся до сулу із даним позовом.
Надаючи правову оцінку публічно-правовим відносинам, суд виходить із наступного.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам регулюються Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", Закон № 1058-IV).
Згідно ст. 8 Закону № 1058-IV громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж мають право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи.
Згідно ч. 1 ст. 114 Закону № 1058-IV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до ст. 27 та з урахуванням норм ст. 28 цього Закону.
Відповідно до ч. 2 ст. 114 Закону № 1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається, зокрема, працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» визначені періоди, з яких складається страховий стаж.
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше (ч. 4 ст. 24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»). До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення».
Згідно п. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, які мали право на пенсію за віком на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
Відповідно до п. 3 Порядку застосування списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженому Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 (далі - Порядок № 383) до пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
Як встановлено судом позивачу призначена пенсія за віком за ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" у вересні 2016 року.
У жовтні 2021 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок призначеної йому пенсії, починаючи з дати її призначення - з 22 серпня 2016 року.
Згідно ч. 1 ст. 44 Закону № 1058-IV перерахунок пенсій за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років, призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюється за нормами цього Закону на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону № 1058-IV призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом. Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Згідно ч. 5 ст. 45 Закону № 1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Відповідно до абз. 3 ч. 1 ст. 44 Закону № 1058-IV порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Згідно п.п. 1.1, 1.3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року № 22-1 (зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, далі - Порядок № 22-1) (в редакції, чинній станом на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії), заява про призначення, перерахунок пенсії, […] (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); […] подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (сервісний центр). Заява про призначення, перерахунок пенсії, […] може бути подана представником заявника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Відповідно до п. 2.7 цього Порядку до заяви про перерахунок пенсії у зв`язку з урахуванням страхового стажу (заробітної плати) після призначення пенсії, у зв`язку зі зміною кількості членів сім`ї, а також в і н ш и х випадках, які спричиняють збільшення чи зменшення розміру пенсії, надаються документи, передбачені підпунктами 2-4 пункту 2.1, пунктом 2.6 цього розділу.
Згідно п. 4.3 Порядку № 22-1 рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов`язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи. Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
Проаналізувавши наведені вище нормативно-правові приписи суд дійшов висновку, що у випадку, якщо особа має намір звернутись із проханням до пенсійного органу про перерахунок пенсії вона повинна оформити своє прохання належним чином - звернутись із заявою, форма якої наведена у додатку 1 до Порядку № 22-1, за результатом розгляду якої пенсійний орган має прийняти відповідне рішення.
Як встановлено судом позивач звернувся до відповідача із заявою, яка не відповідає наведеній у додатку 1 до Порядку № 22-1 формі.
Отже, у відповідача були відсутні підстави для прийняття рішення, зазначеного у ч. 5 ст. 45 Закону № 1058-IV та п. 4.3 Порядку № 22-1.
Керуючись приписами Закону України «Про звернення громадян» від 2 жовтня 1996 року № 393/96-ВР, у преамбулі якого вказано, що цей закон регулює питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об`єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів. Закон забезпечує громадянам України можливості для участі в управлінні державними і громадськими справами, для впливу на поліпшення роботи органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, для відстоювання своїх прав і законних інтересів та відновлення їх у разі порушення - відповідачем заява позивача від 31 серпня 2021 року була розглянута за нормам цього закону.
Враховуючи наведене суд не вбачає підстав для визнання неправомірними дій відповідача щодо відмови позивачу у перерахунку розміру пенсії на пільгових умовах, як особі, яка пропрацювала на підземних роботах з повним робочим днем.
Як наслідок, позовні вимоги позивача про визнання неправомірними дій відповідача щодо відмови позивачу у перерахунку розміру пенсії на пільгових умовах, як особі, яка пропрацювала на підземних роботах з повним робочим днем - задоволенню не підлягають.
Враховуючи, що позовні вимоги позивача про зобов`язання відповідача здійснити перерахунок призначеної позивачу пенсії, виходячи з розміру 80% середньої зарплати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з належними доплатами, надбавками та допомога ми відповідно чинного законодавства, починаючи з 22 серпня 2016 року, із врахуванням виплачених сум та надалі проводити виплату пенсії у перерахованому розмірі та в частині зобовязання відповідача здійснити виплату позивачу недоотриманої суми пенсії, яка не була своєчасно одержана з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, за минулий час без обмеження будь-яким строком та розміром з 22 серпня 2016 року, - є похідними від позовних вимог про визнання неправомірними дій, зазначені вимоги також не підлягають задоволенню.
Суд вважає за необхідне зауважити, що питання правомірності/неправомірності рішення відповідача про призначення позивачу пенсії у 2016 році (в тому числі в частині не зарахування певних періодів роботи позивача до пільгового стажу) - не є спрірним в межах цієї справи.
У зв`язку із висновком суду про відмову у задоволенні позовних вимог позивача питання щодо судових витрат позивача судом не вирішується.
Керуючись ст.ст. 2-15, 19-20, 72-77, 90, 139, 242-246, 262, 293, 295, 297, суд -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, буд. 3) про визнання неправомірними дій та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Н.П. Волгіна