Рішення № 10344392, 03.06.2010, Згурівський районний суд Київської області

Дата ухвалення
03.06.2010
Номер справи
2-153/10
Номер документу
10344392
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 2153/10

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

3 червня 2010 року Згурівський районний суд Київської області в складі:

головуючого судді ДЕНИСЕНКО Н.О.

при секретарі ЖЕЛАЗІ Г.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі засідань суду в смт.Згурівка справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Згурівської районної державної адміністрації Київської області про визнання дій субєкта владних повноважень неправомірними та стягнення недорахованих сум на оздоровлення,

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 . 28 квітня 2010 року звернулася до суду з вищезазначеним позовом, посилаючись на те, що вона є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році 2 категорії, та з гідно зі ст.48 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28 лютого 1991 року № 796 (далі Закон № 796) має право на щорічну допомогу на оздоровлення - 5 мінімальних заробітних плат , які визначаються на момент виплати, однак відповідач за 2008 рік виплатив їй дану допомогу у розмірі, що не співвідноситься з мінімальною заробітною платою та призвело до зменшення суми виплати. Відповідач відмовив в проведенні перерахунку цієї допомоги, тому позивачка просить визнати дії відповідача неправомірними щодо невиплати їй щорічної допомоги на оздоровлення за 2008 рік, виходячи із суми мінімальної заробітної плати, за виключенням суми фактично проведених виплат, зобов'язати відповідача виплатити їй суму щорічної допомоги на оздоровлення, яка недорахована за 2008 рік, виходячи із суми мінімальної заробітної плати на момент виникнення права на виплату за виключенням суми проведених виплат, та в подальшому виплачувати суму щорічної допомоги на оздоровлення у відповідності з нормами діючого законодавства, у встановлених розмірах від мінімальної заробітної плати на момент виплати.

В ході підготовки справи до судового розгляду позивачка уточнила позовні вимоги та просить визнати дії відповідача щодо ненарахованої та невиплаченої їй щорічної допомоги на оздоровлення у розмірі, передбаченому ч.4 ст.48 Закону № 796 за 2008 рік, виходячи із суми мінімальної заробітної плати, за виключенням суми фактично проведених виплат, неправомірними, зобов'язати відповідача здійснити їй перерахунок та виплату щорічної допомоги на оздоровлення за 2008 рік в розмірі, встановленому ст.48 Закону № 796, з урахуванням виплачених коштів, виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленого ст.55 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік», за виключенням суми фактично проведених виплат.

Управління праці та соціального захисту населення Згурівської районної державної адміністрації Київської області (далі - Управління) в своїх письмових запереченнях проти позову посилається на те, що відповідно до ст.62 ЗУ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” порядок застосування цього Закону провадиться Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обовязковими для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади України, місцевими органами державної виконавчої влади, всіма субєктами господарювання незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності, а саме, в розмірах, які і визначені Кабінетом Міністрів України, виходячи із реальних можливостей Державного бюджету України, згідно з бюджетними призначеннями з врахуванням вимог ст. 95 Конституції України позивачці і проведена виплата зазначеної допомоги на оздоровлення. Крім того, позивачка у порушення вимог ст.ст.99, 100 КАС України пропустила строк для звернення до суду. Проводити будь-які виплати Управління не має можливості, так як накладений арешт на кошти, що містяться на рахунку № НОМЕР_2, відкритого у державному казначействі.

В судове засідання сторони не з'явилися, направили суду заяви, в яких просять слухати справу за їхньої відсутності, позивачка свій позов підтримує повністю, відповідач суб»єкт владних повноважень позов не визнає повністю.

Керуючись принципами верховенства права та законності, оцінюючи за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні в судовому засіданні доказів в їх сукупності, які є у справі, суд приходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що позивачка є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році 2 категорії (а.с.8 копія посвідчення серії НОМЕР_3), перебуває за місцем свого проживання (а.с.6-7 копія паспорта серії НОМЕР_4) на обліку в У правлінні, яке є юридичною особою та уповноважене на здійснення нарахування та виплат щорічної допомоги на оздоровлення (а.с.29-31 ? копія Положення про управління). Позивачка з гідно з ч.4 ст.48 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” має право на щорічну допомогу на оздоровлення в розмірі 5 мінімальних заробітних плат, розмір якої визначається на момент виплати. Відповідач виплатив позивачці дану допомогу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12.07.2005 року ‡‚ 562 “Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (далі Постанова ‡‚ 562) у розмірі 1 00 грн., виплата проведена 31 січня 2009 року (а.с.10 - довідка Управління від 31 березня 2010 року ) та відмовив у проведенні перерахунку та виплаті даної допомоги (а.с.9 лист Управління від 31 березня 2010 року). Зазначена виплата на момент її здійснення не відповідає розміру мінімальної заробітної плати, що встановлена Законом України “Про Державний бюджет України на 2009 рік”. Не дорахована сума на оздоровлення за 2008 рік складає - 2925 грн. (605 грн. х 5 - 100 грн.). Позивачка при зверненні до суду сплатила витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи (а.с.2- квитанція).

Відповідно до аналогії закону суд вважає за необхідне застосувати положення про загальну позовну давність, встановлену ст.257 ЦК України тривалістю у три роки .

Згаданою Постановою № 562 усупереч Закону № 796 установлено конкретні розміри допомоги на оздоровлення в твердій грошовій сумі.

Між тим, з моменту прийняття Постанови № 562 встановлені нею розміри щорічної допомоги на оздоровлення залишилися незмінними, у той час як Верховною Радою України неодноразово змінювався розмір мінімальної заробітної плати, щорічно затверджувався новий державний бюджет.

Згідно із ст.3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Згідно із ст.16 Конституції України забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України, подолання наслідків Чорнобильської катастрофи - катастрофи планетарного масштабу, збереження генофонду Українського народу є обов'язком держави.

Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі ст.22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно зі ст.64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Згідно зі ст.113 Конституції України Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується цією Конституцією та законами України, а також указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України.

Відповідно до п.6 ч.1 ст.92 Конституції України виключно законами визначаються, зокрема, основи соціального захисту, а ст.75 Конституції України встановлено, що єдиним органом законодавчої влади в Україні є парламент Верховна Рада України. Конституція України не надавала права парламенту делегувати свої повноваження іншим державним органам, а останнім своїми нормативно-правовими актами змінювати положення законів.

Згідно зі ст.4 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законами України.

Згідно з положеннями частини четвертої статті 8 ЦПК України у разі невідповідності правового акта закону України або міжнародному договору, згода на обовязковість якого надана Верховною Радою України, суд застосовує акт законодавства, який має вищу юридичну силу.

2

Згідно із ч.ч.4, 5, 7 ст.48 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” щорічна допомога на оздоровлення виплачується в таких розмірах: інвалідам I і II групи - п'ять мінімальних заробітних плат; інвалідам III групи, дітям-інвалідам - чотири мінімальні заробітні плати; учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії - п'ять мінімальних заробітних плат, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 3 категорії - три мінімальні заробітні плати; кожній дитині, яка втратила внаслідок Чорнобильської катастрофи одного з батьків, - три мінімальні заробітні плати; евакуйованим із зони відчуження у 1986 році, включаючи дітей, - три мінімальні заробітні плати. Щорічна допомога на оздоровлення виплачується громадянам за місцем їх проживання органами соціального захисту населення. Розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати.

Згідно зі ст.71 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” дія положень Закону не може призупинятися іншими законами, крім законів про внесення змін до цього Закону.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблему, пов'язану з реалізацією права на соціальний захист, неприпустимістю обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які постраждали від Чорнобильської катастрофи. У рішеннях Конституційного Суду України підкреслюється, що пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст.22 Конституції України не допускається (рішення Конституційного Суду України від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002, від 1 грудня 2004 року № 19-рп/2004, від 9 липня 2007 року за № 6-рп/2007). При прийнятті Закону України “Про Державний бюджет на 2008 рік” зазначені правові позиції не були враховані.

Підпунктом 11 пункту 28 розділу II Закону України від 28.12.2007 р. N 107-VI, «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» статтю 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» викладено в новій редакції, відповідно до якої одноразова компенсація учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, та сім'ям, які втратили годувальника із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, щорічна допомога на оздоровлення виплачується в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.

Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008 положення підпункту 11 пункту 28 розділу II Закону України від 28.12.2007 р. N 107-VI «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» визнані неконституційними з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення. Це означає, що з 22 травня 2008 року дію положень частини першої статті 48 Закону № 796 відновлено.

Законом України “Про Державний бюджет України на 2009 рік” встановлено розмір мінімальної заробітної плати: з 01.01.2009 року - 605 грн.

Дослідивши письмові докази у справі, суд приходить до висновку, що позов необхідно задовольнити повністю, так як в судовому засіданні доведено, що мають місце неправомірні дії відповідача щодо невиплати позивачці щорічної допомоги на оздоровлення за 2008 рік у розмірі, передбаченому Законом № 796, виходячи із суми мінімальної заробітної плати на момент виплати, а саме, 31 січня 2009 року, тобто після ухвалення рішення Конституційним Судом України від 22 травня 2008 року .

Отже, оскільки закони України мають вищу юридичну силу над урядовими нормативними актами, то суд вважає, що при вирішенні даного спору підлягають застосуванню саме положення ст.48 Закону “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, а не постанови Кабінету Міністрів України від 12 липня 2005 року № 562 “ Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Позивачка на підставі ст.4 Декрету Кабінету Міністрів України “Про державне мито” звільнена від сплати судового збору в дохід держави, тому відповідно до ст.88 ЦПК України підлягають стягненню з відповідача в доход держави судовий збір та на користь позивачки сплачені витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.3, 16, 19, 22, 64, 92, 113 Конституції України, рішеннями Конституційного Суду України від 03.10.1997 року № 4-зп (справа про набуття чинності Конституцією), від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002, від 1 грудня 2004 року № 19-рп/2004, від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007 у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статей 29, 36,частини другої статті 56, частини другої статті 62, частини першої статті 66, пунктів 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46 статті 71, статей 98, 101, 103, 111 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік" (справа про соціальні гарантії громадян), ст.257 ЦК України, ст.ст.48, 71 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, Законами України “ Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” , “Про державний бюджет України на 2009 рік”, Декретом Кабінету Міністрів України “Про державне мито”, ст.ст.4, 8, 10, 11, 60, 88, 209, 212, 213, 214, 215, 218 ЦПК України,-

В И Р І Ш И В :

Позов ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Згурівської районної державної адміністрації Київської області про визнання дій субєкта владних повноважень неправомірними та стягнення недорахованих сум на оздоровлення, задовольнити повністю .

Визнати дії управління праці та соціального захисту населення Згурівської районної державної адміністрації Київської області щодо ненарахованої та невиплаченої ОСОБА_1 щорічної допомоги на оздоровлення у розмірі, передбаченому ч.4 ст.48 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” за 2008 рік, виходячи із суми мінімальної заробітної плати, за виключенням суми фактично проведених виплат, неправомірними.

Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Згурівської районної державної адміністрації Київської області, ідентифікаційний код 20624042, здійснити ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, жительці АДРЕСА_1, перерахунок та виплату щорічної допомоги на оздоровлення за 2008 рік в розмірі, встановленому згідно ст.48 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, з урахуванням виплачених коштів, виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленого ст.55 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік», за виключенням суми фактично проведених виплат.

Стягнути із управління праці та соціального захисту населення Згурівської районної державної адміністрації Київської області в дохід держави судовий збір в розмірі 3 (три) грн. 40 коп. та на користь ОСОБА_1 сплачені витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в розмірі 37 (тридцять сім) грн.

Рішення суду набирає законної сили згідно зі ст.223 ЦПК України.

Заява про апеляційне оскарження рішення суду може бути подана до Апеляційного суду Київської області через Згурівський районний суд Київської області протягом 10 (десяти) днів з дня проголошення рішення.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Апеляційного суду Київської області через Згурівський районний суд Київської області протягом 20 (двадцяти) днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

ГОЛОВУЮЧИЙ Н.О.ДЕНИСЕНКО