Рішення № 103428697, 25.01.2022, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
25.01.2022
Номер справи
640/12893/21
Номер документу
103428697
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 січня 2022 року м. Київ № 640/12893/21

Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Вєкуа Н.Г., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Мінерфін-Транс"

до Головного управління ДПС у м. Києві

про визнання дій протиправними,-

В С Т А Н О В И В:

До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю "Мінерфін-Транс" (04116, м. Київ, вул. Старокиївська, буд. 10-Г, корпус С, ідентифікаційний код 38218128) з позовом до Головного управління ДПС у м. Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка,33/19, код ЄДРПОУ 44116011), в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління ДПС у м. Києві щодо внесення до електронного кабінету, інтегрованої картки та інших інформаційних систем Державної податкової служби, ведення яких здійснюється Головним управлінням ДПС у м. Києві, записів про донарахування пені платнику податків ТОВ "МІНЕРФІН-ТРАНС" (код ЄДРПОУ 38218128):

- запису від 09.04.2021 "нараховано пені (ст. 129 ПКУ) №0007681406 з 27.05.2016 по 27.04.2016 на рішення суду про підтвердж.донар.суми №826/12322/16 від 25.02.2021" на суму в розмірі 3 098 632,39 грн.";

- запису від 22.04.2021 "коригування нарах, у поточному році пені за результатами КПР (зменшено) у зв`язку із розглядом скарги №1286/26-15-07- 05-03 по Податкове повідомлення-рішення (форма "Р") №0007681406 від 27.05.2016" на суму в розмірі 3 007 019, 68 грн.;

- запису від 22.04.2021 "зменшено боргу по пені (ст129ПКУ) за актом нарахованої за актом у поточному році Податкове повідомлення-рішення (форма "Р")№ 0007681406 по Рішення щодо перерахунку абсолютного значення пені нарахованої в ППР форми "Р" №1286/26-15-07-05-03 від 22.04.2021" на суму в розмірі 3 007 019, 68 грн.;

- зобов`язати Головне управління ДПС у м. Києві (код за ЄДРПОУ 44116011) виключити з електронного кабінету, інтегрованої картки та інших інформаційних систем Державної податкової служби, внесення податкової інформації до яких здійснюється Головним управлінням ДПС у м. Києві, інформацію про наявність у ТОВ "МІНЕРФІН-ТРАНС" (код ЄДРПОУ 38218128) наступних записів:

- запису від 09.04.2021 "нараховано пені (ст. 129 ПКУ) №0007681406 з 27.05.2016 по 27.04.2016 на рішення суду про підтвердж.донар.суми №826/12322/16 від 25.02.2021" на суму в розмірі 3 098 632,39 грн.";

- запису від 22.04.2021 "коригування нарах, у поточному році пені за результатами КПР (зменшено) у зв`язку із розглядом скарги №1286/26-15-07- 05-03 по Податкове повідомлення-рішення (форма "Р") №0007681406 від 27.05.2016" на суму в розмірі 3 007 019, 68 грн.;

- запису від 22.04.2021 "зменшено боргу по пені (ст129ПКУ) за актом нарахованої за актом у поточному році Податкове повідомлення-рішення (форма "Р")№ 0007681406 по Рішення щодо перерахунку абсолютного значення пені нарахованої в ППР форми "Р" №1286/26-15-07-05-03 від 22.04.2021" на суму в розмірі 3 007 019, 68 грн.

В обґрунтування позовних вимог ТОВ «Мінерфін-Транс» посилається на незаконність дій Головного управління ДПС у м. Києві по внесенню до інтегрованої картки платника відомостей про застосування фінансової санкції у вигляді нарахування пені на підставі статті 129 Податкового кодексу України - «нарахування пені (ст.129 Податкового кодексу України) №0007681406 від 27.05.2016 року по 27.04.2016 року на рішення суду про підтвердження нарахування суми №826/12322/16 від 25.02.2021 року» у розмірі 3 007 019,68 грн., оскільки податкове повідомлення-рішення від 27.05.2016 року №0007681406 на підставі якого було донараховано спірні грошові зобов`язання у вигляді пені, стало узгодженим і відповідно у ТОВ «Мінерфін-Транс» виникло зобов`язання сплатити визначену в ньому суму зобов`язання з податку на прибуток іноземних підприємств на 3 388 912,38 грн. лише 25.02.2021 року - з дати винесення постанови Верховним Судом, яким було скасовано постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 27.02.2017 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 20.06.2017 по справі №826/12322/16. Тобто у ТОВ «Мінерфін-Транс» до 25.02.2021 року не було правових підстав сплачувати донарахований податок на прибуток іноземних підприємств та штрафні санкції, оскільки останнє було скасоване постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 27.02.2017 року, яка набрала законної сили 20.06.2017 року.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду в порядку загального позовного провадження.

Представник відповідача проти позову заперечував, зазначивши, що у зв`язку з набранням законної сили постановою Верховного Суду від 25.02.2021 року у справі №826/12322/16, в інтегрованій картці платника ТОВ «Мінерфін-Транс» здійснено нарахування пені за платежем «податок на прибуток іноземних юридичних осіб» та відображено грошові зобов`язання, визначені у податковому повідомленні-рішенні від 27.05.2016 року №0007681406. Оскільки за позивачем в інтегрованій картці платника обліковується пеня у розмірі 3 007 019,68 грн., позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Протокольною ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 21.09.2021 року закінчено підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті.

21 жовтня 2021 року в судовому засіданні суд за згодою сторін ухвалив здійснювати подальший розгляд справи в порядку письмового провадження.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

09 квітня 2021 року Головним управлінням ДПС у м. Києві було внесено до інтегрованої картки платника - Товариства з обмеженою відповідальністю «МІНЕРФІН-ТРАНС» відомості про застосування фінансової санкції у вигляді нарахування пені на підставі статті 129 НК України - «нараховано пені (cm. 129 ПКУ) №0007681406 з 27.05.2016 по 27.04.2016 на рішення суду про підтвердж.донар.суми №826/12322/16 від 25.02.2021» у розмірі 3 098 632,39 грн.».

22 квітня 2021 року Головним управлінням ДПС у м. Києві внесено запис до інтегрованої картки платника податків Товариства з обмеженою відповідальністю «МІНЕРФІН-ТРАНС» «коригування нарах, у поточ.році пені за результатами КПР (зменшено) у зв`язку із розглядом скарги №1286/26-15-07-05-03 по Податкове повідомлення-рішення (форма «Р») №0007681406 від 27.05.2016», яким було відкориговано запис від 09.04.2021 про застосування фінансової санкції у вигляді нарахування пені на підставі статті 129 ПК України - «нараховано пені (cm. 129 ПКУ) №0007681406 з 27.05.2016 по 27.04.2016 на рішення суду про підтвердж.донар.суми №826/12322/16 від 25.02.2021» у розмірі 3 098 632,39грн.».

22 квітня 2021 року Головним управлінням ДПС у м. Києві було внесено до інтегрованої картки платника податків ще один запис - запис № 3 про те, що «Зменшено боргу по пені за актом нарахованої за актом у поточному році Податкове повідомлення-рішення (форма «Р») №0007681406 по Рішення щодо перерахунку абсолютного значення пені нарахованої в ППР форми «Р» №1286/26-15-07-05-03 від 22.04.2021», яким донарахована пеня в розмірі 3 007 019, 68 грн.

Не погоджуючись з вказаним вище донарахуванням пені на підставі статті 129 ПК України (у редакції, чинній до 01.01.2017, так і після зазначеної дати), ТОВ «МІНЕРФІН-ТРАНС» вважає його безпідставним та таким, що суперечить нормам податкового законодавства, звернувся до суду з даним позов.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи суд керується наступним.

Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України (надалі, також ПК України), зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Підпунктом 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 ПК України визначено, що грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов`язання та/або інше зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня.

Відповідно підпункту 14.1.156 пункту 14.1 статті 14 ПК України податкове зобов`язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк), та/або сума коштів, сформована за рахунок податкових пільг, що були використані платником податків не за цільовим призначенням чи з порушенням порядку їх надання, встановленим цим Кодексом та/або Митним кодексом України.

Підпунктом 14.1.162 пункту 14.1 статті 14 ПК України встановлено, що пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми податкових зобов`язань та/або на суми штрафних (фінансових) санкцій, не сплачених у встановлені законодавством строки, а також нарахована в інших випадках та порядку, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Головним управлінням ДПС у м. Києві проведено документальну планову виїзну перевірку позивача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01 січня 2013 року по 31 грудня 2015 року, за результатами якої складений акт від 27 квітня 2016 року №188/26-15-14-02-03/38218128, в якому, окрім іншого, зафіксовано виявлені перевіркою порушення, а саме вимог: пунктів 198.3, 198.6 статті 198, пунктів 201.4, 201.6, 201.10 статті 201 Податкового кодексу України (далі - ПК України), що призвело до завищення від`ємного значення податку на додану вартість (далі - ПДВ) за грудень 2015 року на суму 132285,00 грн. та заниження суми ПДВ у розмірі 79197,00 грн. за серпень та грудень 2014 року; пункту 160.2 статті 160 ПК України, внаслідок чого занижено податок на прибуток іноземних юридичних осіб за 2013 та 2014 роки на суму 3005826,55 грн.

На підставі акту перевірки, з урахуванням результатів адміністративного оскарження, відповідачем прийнято податкові повідомлення-рішення від 26 травня 2016 року №0002711402, яким Товариству зменшено розмір від`ємного значення ПДВ за грудень 2015 року на суму 132285,00 грн.; від 27 травня 2016 року №0007681406, яким позивачу збільшено суму грошового зобов`язання з податку на прибуток іноземних підприємств на 3388912,38 грн., у тому числі за основним платежем на 3005826,55 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями на 383085,83 грн.; від 05 серпня 2016 року №0004551402, згідно якого Товариству збільшено суму грошового зобов`язання з ПДВ на 82687,00 грн., у тому числі за основним платежем на 66142,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями на 16536,00 грн.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 лютого 2017 року, залишеною без змін 20.06.2017 року позовні вимоги Товариства задоволено повністю визнано протиправними та скасовано оскаржувані податкові повідомлення-рішення.

Постановою Верховного суду від 25.02.2021 по справі №826/12322/16 касаційну скаргу Головного управління ДПС у м. Києві задоволено частково, постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 27.02.2017 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 20.06.2017 в частині задоволених позовних вимог про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 27.05.2016 №0007681406 скасовано і ухвалено у цій частині нове рішення - в задоволенні позовних вимог ТОВ «МІНЕРФІН- ТРАНС» про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення- рішення від 27.05.2016 №0007681406 відмовлено, в решті постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 27.02.2017 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 20.06.2017 залишено без змін.

У зв`язку з набранням законної сили постановою Верховного Суду від 25.02.2021 у справі № 826/12322/16, в інтегрованій картці платника ТОВ «МІНЕРФІН-ТРАНС» здійснено нарахування пені за платежем «податок на прибуток іноземних юридичних осіб» та відображено грошові зобов`язання, визначені у ППР від 27.05.2016 року №0007681406.

Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується сторонами, 11 березня 2021 року ТОВ «МІНЕРФІН ТРАНС» було сплачено суму грошового зобов`язання з податку на прибуток іноземних підприємств 3 388 912,38 грн., з якої за основним платежем на 3 005 826,55 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями на 383 085,83 грн.

Суд зазначає, що спір у даній справі виник щодо нарахування пені за податковим повідомленням-рішенням від 27.05.2016 №0007681406, яке стало узгодженим 25.02.2021 року згідно з постановою Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду по справі №826/12322/16.

Пунктом 129.1 статті 129 ПК України (у редакції, чинній до 01.01.2017) було встановлено, що після закінчення встановлених ПК України строків погашення узгодженого грошового зобов`язання на суму податкового боргу нараховується пеня.

Нарахування пені розпочинається: а) при самостійному нарахуванні суми грошового зобов`язання платником податків - після спливу 90 днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов`язання, визначеного цим Кодексом; б) при нарахуванні суми грошового зобов`язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов`язання, визначеного у податковому повідомленні-рішенні згідно із цим Кодексом.

За правилами підпункту 129.1.2 пункту 129.1 статті 129 ПК України пеня нараховується у день настання строку погашення податкового зобов`язання, нарахованого контролюючим органом або платником податків у разі виявлення його заниження на суму такого заниження та за весь період заниження (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).

Тобто, наведена редакція статті 129 ПК України передбачала застосування фінансової санкції до платників податків у вигляді нарахування пені за весь період заниження податкового зобов`язання на суму такого заниження, оскільки платник весь період, коли не декларував та не сплачував податки, користувався коштами, які був зобов`язаний сплатити, але не сплатив до бюджету.

На підставі п.п.129.1.1 п. 129.1 ст.129 ПКУ (редакція з 01.01.2017 року) нарахування пені розпочинається: при нарахуванні суми грошового зобов`язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки. - починаючи з першого робочого дня. наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов`язання, визначеного цим Кодексом (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).

Відповідно п. п. 129.3.1 п. 129.3 ст. 129 ПК України нарахування пені закінчується: у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов`язань.

Узагальнюючи вищенаведені норми, пеня нараховується на суму коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір, але не сплатив у встановлені законодавством строки, та/або на суму штрафної (фінансової) санкції чи санкцій за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності, не сплачених платником у встановлені законодавством строки.

Тобто, нарахування пені за правилами пп. 129.1.1 п. 129.1 ст.129 ПКУ (при нарахуванні суми грошового зобов`язання, визначеного контролюючим органом, за результатами податкової перевірки (податкове повідомлення-рішення). розпочинається з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати, визначеного п.57.3 ст.57 ПКУ, податкового зобов`язання, включаючи період адміністративного та судового оскарження та закінчується у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Відповідна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 12.02.2019 по справі №820/6468/17.

Верховний суд у розділі Позиція Верховного Суду зазначив, що нарахування пені за правилами п.п.129.1.1 п. 129.1 ст.129 ПКУ (при нарахуванні суми грошового зобов`язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки (податкове повідомлення - рішення), розпочинається з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати, платником податків податкового зобов`язання, визначеного податковим повідомленням-рішенням, включаючи період адміністративного та/або судового оскарження, отже необхідно правильно встановити дату початку нарахування пені з огляду на приписи ст.57 ПКУ, у якій встановлено строки сплати податкових зобов`язань.

Верховний Суд звернув увагу сторін, що пп.129.1.1 п. 129.1 ст. 129 у редакції з 01.01.2017 не передбачено нарахування пені за весь період заниження податкового зобов`язання.

Положення статті 129 ПК України визначають в якості підстави нарахування пені порушення строків погашення податкового боргу.

Об`єктом застосування пені є саме погашена сума податкового боргу, яка в розумінні підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України, є сумою узгодженого грошового зобов`язання, несплаченою платником податків у встановлений цим Кодексом строк.

Вказані положення Податкового кодексу України кореспондуються з наведеними положеннями підпункту 14.1.162 пункту 14.1 статті 14 ПК України, оскільки також встановлюють правило, що нарахування пені можливе лише у разі несплати податкового зобов`язання до дня настання строку його погашення.

Тобто, при сплаті зобов`язання до вказаного дня нарахування пені не може бути розпочато у зв`язку з ненастанням граничного строку погашення податкового зобов`язання як обов`язкової умови для початку нарахування пені.

Зазначений висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, яка викладена у постановах від 12.02.2019 по справі № 820/6468/17. від 19.02.2019 по справі № 825/999/17.

За правовою позицією, викладеною у постанові Верховного Суду від 11 грудня 2019 року у справі № 813/3211/16: «у разі якщо податкове повідомлення-рішення контролюючого органу про визначення грошового зобов`язання оскаржено в судовому порядку, то таке зобов`язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили, а у разі якщо за результатами судового оскарження грошове зобов`язання, визначене платнику податків оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням, зменшується, то до платника податків направляється окреме, податкове повідомлення-рішення, яке містить зменшену суму грошового зобов`язання протягом 3 робочих днів з дня, що настає за днем отримання таким органом рішення за результатами адміністративного або судового оскарження. Вказаний висновок кореспондує правовій позиції, викладеній Верховним Судом у постанові від 4 грудня 2019 року у справі №360/4447/18.

Отже, враховуючи викладені вище положення чинного законодавства та обставини справи суд вважає незаконними дії Головного управління ДПС у м. Києві по внесенню до інтегрованої картки платника відомостей про застосування фінансової санкції у вигляді нарахування пені на підставі статті 129 ПК України.

Надаючи оцінку вимозі про зобов`язання Головне управління ДПС у м. Києві (код за ЄДРПОУ 44116011) виключити з електронного кабінету, інтегрованої картки та інших інформаційних систем Державної податкової служби, внесення податкової інформації до яких здійснюється Головним управлінням ДПС у м. Києві, інформацію про наявність у ТОВ "МІНЕРФІН-ТРАНС" (код ЄДРПОУ 38218128) наступних записів: запису від 09.04.2021 "нараховано пені (ст. 129 ПКУ) №0007681406 з 27.05.2016 по 27.04.2016 на рішення суду про підтвердж.донар.суми №826/12322/16 від 25.02.2021" на суму в розмірі 3 098 632,39 грн."; запису від 22.04.2021 "коригування нарах, у поточному році пені за результатами КПР (зменшено) у зв`язку із розглядом скарги №1286/26-15-07- 05-03 по Податкове повідомлення-рішення (форма "Р") №0007681406 від 27.05.2016" на суму в розмірі 3 007 019, 68 грн.; запису від 22.04.2021 "зменшено боргу по пені (ст129ПКУ) за актом нарахованої за актом у поточному році Податкове повідомлення-рішення (форма "Р")№ 0007681406 по Рішення щодо перерахунку абсолютного значення пені нарахованої в ППР форми "Р" №1286/26-15-07-05-03 від 22.04.2021" на суму в розмірі 3 007 019, 68 грн., суд виходить з наступного.

Підпунктом 19-1.1.10 пункту 19-1.1 статті 19 ПК України встановлено, що контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу, зокрема, забезпечують ведення обліку податків, зборів, платежів.

З метою удосконалення оперативного обліку податків, зборів, платежів та єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, керуючись вимогами Податкового кодексу України, Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» та відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2018 року № 1200 «Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України» і підпункту 5 пункту 4 Положення про Міністерство фінансів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 375 наказом Міністерства фінансів України від 12.01.2021 № 5 затверджено Порядок ведення податковими органами оперативного обліку податків, зборів, платежів та єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування ( далі - Порядок № 5 ).

Відповідно до п. 2 Розділу I Порядку № 5, інтегрована картка платника (далі - ІКП) - форма оперативного обліку податків, зборів, платежів та єдиного внеску (далі - платежі), що ведеться за кожним видом платежу.

Інформаційна система органів ДФС - інтегрований комплекс процесів, компонентів та засобів апаратного і програмного забезпечення для виконання цільової функції.

Коректність даних інформаційної системи - відповідність інформації, що зберігається у підсистемах інформаційної системи, первинним показникам та встановленим алгоритмам (правилам) логічного і арифметичного контролю.

Облікова операція - дія в ІКП, яка призводить до змін облікових показників;

Облікові показники - показники, що інтегруються в процесі ведення оперативного обліку.

Оперативний облік - процес відображення, систематизації та узагальнення первинних показників через їх перетворення в облікові показники в ІКП.

Перекручення (викривлення) показників - неповне та/або несвоєчасне відображення показників у відповідних підсистемах інформаційної системи.

Відповідно до п. 5 Розділу I Порядку №5 моніторинг повноти та своєчасності внесення первинних показників у підсистеми інформаційної системи забезпечується керівниками структурних підрозділів територіального органу ДПС за напрямами роботи.

Загальний контроль за достовірністю відображення в ІКП облікових показників забезпечується підрозділом, що здійснює облік платежів.

У справі, що розглядається встановлено та підтверджено наявними в матеріалах справи доказами відсутність податкового боргу у позивача, що не спростовано відповідачем.

На підставі інформації з інформаційної системи органів ДФС, яка забезпечує відображення результатів адміністративного оскарження, про результати адміністративного оскарження (рішення органу ДФС про результати розгляду скарги (заяви)) та у разі, якщо донарахована/зменшена сума з урахуванням її складових (платіж, санкція, пеня) у повному обсязі підтверджується (статус документа в підсистемі, що забезпечує відображення результатів КПР, змінюється на «Вручено, адміністративний розгляд») та якщо з урахуванням законодавчо встановлених строків вона вважається узгодженою, то в ІКП відображаються облікові показники (операції) щодо донарахування (поновлення у разі попереднього виключення з обліку) зменшення такої суми.

У разі якщо за результатами адміністративного оскарження донарахована/зменшена сума з урахуванням її складових (платіж, санкція, пеня) у повному обсязі скасовується (статус документа в підсистемі, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи, змінюється на «Скасовується в адміністративному порядку»), в ІКП відображення облікових показників не проводиться.

Відображення контролюючим органом в інтегрованій картці платника податків відомостей щодо узгоджених сум нарахованих грошових зобов`язань створює певні наслідки для платника податків та наявність у останнього матеріально-правового інтересу, щоб дані інтегрованих карток правильно відображали фактичний стан розрахунків з бюджетом.

Аналогічна правова позиція вже була висловлена Верховним Судом у постанові від 23.04.2019 у справі №825/3211/15-а.

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у своїй постанові від 01.07.2020 у справі 640/8980/19 наголошує, що відображенням в електронному кабінеті, інтегрованій картці та інших інформаційних системах ДПС інформації про наявність у платника податків грошового зобов`язання (в т.ч. нарахування пені) на підставі податкового повідомлення-рішення, що вважається скасованим, порушуються права платника податків.

Наявність в інтегрованій картці платника неправомірно обліковуваного податкового боргу, дає право контролюючим органам застосовувати положення статті 87 Податкового кодексу України відповідно до якої поточна сплата платником податків його самостійно нарахованих податкових зобов`язань зараховується в рахунок сплати податкового боргу.

Отже, в інтегрованій картці платника одночасно погашається податковий борг, який обліковується протиправно, а також виникає новий борг за самостійно нарахованими платником податковими зобов`язаннями, що в подальшому може привести до застосування штрафних санкцій за їх несвоєчасну сплату та нарахування пені. Отже, неправомірне відображення в інтегрованій картці платника сум грошових зобов`язань, нарахованих контролюючим органом, має безпосередній вплив на господарську діяльність платника у зв`язку із потенційним понесенням ним додаткових витрат.

Відповідно до правового висновку Верховного Суду, зазначеного у постанові від 19.02.2019 у справі №825/999/17, належним способом захисту, що відновить порушені права товариства, є коригування в інформаційній системі органів ДФС даних інтегрованої картки. Фактично, визнається порушення прав платника податків безпідставними записами в інтегрованій картці платника, а також право платника податків на поновлення відповідних прав шляхом коригування відповідних даних, за умови відсутності правових підстав у контролюючого органу для здійснення відповідних донарахувань та внесення відповідних даних до інформаційних систем.

Відповідно до статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Згідно частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до частини першої статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

За таких обставин, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, на підставі наявних у справі доказів, з урахуванням встановлених фактичних обставин, суд вважає, що позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.

Керуючись ст.ст.2, 5-11, 73-77, 79, 90, 139, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Мінерфін-Транс" (04116, м. Київ, вул. Старокиївська, буд. 10-Г, корпус С, ідентифікаційний код 38218128) задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління ДПС у м. Києві щодо внесення до електронного кабінету, інтегрованої картки та інших інформаційних систем Державної податкової служби, ведення яких здійснюється Головним управлінням ДПС у м. Києві, записів про донарахування пені платнику податків ТОВ "МІНЕРФІН-ТРАНС" (код ЄДРПОУ 38218128):

- запису від 09.04.2021 "нараховано пені (ст. 129 ПКУ) №0007681406 з 27.05.2016 по 27.04.2016 на рішення суду про підтвердж.донар.суми №826/12322/16 від 25.02.2021" на суму в розмірі 3 098 632,39 грн.";

- запису від 22.04.2021 "коригування нарах, у поточному році пені за результатами КПР (зменшено) у зв`язку із розглядом скарги №1286/26-15-07- 05-03 по Податкове повідомлення-рішення (форма "Р") №0007681406 від 27.05.2016" на суму в розмірі 3 007 019, 68 грн.;

- запису від 22.04.2021 "зменшено боргу по пені (ст129ПКУ) за актом нарахованої за актом у поточному році Податкове повідомлення-рішення (форма "Р")№ 0007681406 по Рішення щодо перерахунку абсолютного значення пені нарахованої в ППР форми "Р" №1286/26-15-07-05-03 від 22.04.2021" на суму в розмірі 3 007 019, 68 грн.;

Зобов`язати Головне управління ДПС у м. Києві (код за ЄДРПОУ 44116011) виключити з електронного кабінету, інтегрованої картки та інших інформаційних систем Державної податкової служби, внесення податкової інформації до яких здійснюється Головним управлінням ДПС у м. Києві, інформацію про наявність у ТОВ "МІНЕРФІН-ТРАНС" (код ЄДРПОУ 38218128) наступних записів:

- запису від 09.04.2021 "нараховано пені (ст. 129 ПКУ) №0007681406 з 27.05.2016 по 27.04.2016 на рішення суду про підтвердж.донар.суми №826/12322/16 від 25.02.2021" на суму в розмірі 3 098 632,39 грн.";

- запису від 22.04.2021 "коригування нарах, у поточному році пені за результатами КПР (зменшено) у зв`язку із розглядом скарги №1286/26-15-07- 05-03 по Податкове повідомлення-рішення (форма "Р") №0007681406 від 27.05.2016" на суму в розмірі 3 007 019, 68 грн.;

- запису від 22.04.2021 "зменшено боргу по пені (ст129ПКУ) за актом нарахованої за актом у поточному році Податкове повідомлення-рішення (форма "Р")№ 0007681406 по Рішення щодо перерахунку абсолютного значення пені нарахованої в ППР форми "Р" №1286/26-15-07-05-03 від 22.04.2021" на суму в розмірі 3 007 019, 68 грн.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Мінерфін-Транс" (04116, м. Київ, вул. Старокиївська, буд. 10-Г, корпус С, ідентифікаційний код 38218128) судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 24 970,00 (двадцять чотири тисячі дев`ятсот сімдесят) гривень за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у м. Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка,33/19, код ЄДРПОУ 44116011).

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295, 296 Кодексу адміністративного судочинства України

Суддя Н.Г. Вєкуа