Єдиний державний реєстр судових рішень
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
18 лютого 2022 року Справа № 520/26246/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Сагайдака В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "КУБГАЗ-БОРОВА" (вул. Підлиманська, буд. 25,смт. Борова, Борівський район, Харківська область,63801, до Головного управління Держпраці у Харківській області (вул. Алчевських, буд. 40, м. Харків, 61002, код ЄДРПОУ 39779919) про визнання протиправною та скасування постанови
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправною та скасувати Постанову Головного управління Держпраці у Харківській області про накладення штрафу за порушення законодавства про працю та зайнятість населення №ХК29583/ХА594/НД/СП-ФС від 09.11.2021 року, якою на Товариство з обмеженою відповідальністю «КУБГАЗ-БОРОВА» було накладено штраф в розмірі 18 000.00 грн. (вісімнадцять тисяч гривень 00 копійок).
Відповідач надав до суду відзив, згідно змісту якого у задоволенні вимог просив суд відмовити.
Згідно ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
З огляду на вказане вище, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
20.11.2021 року на адресу позивача надійшла постанова Головного управління Держпраці у Харківській області про накладення штрафу за порушення законодавства про працю та зайнятість населення.
Відповідно до вищезазначеної постанови на ТОВ «КУБГАЗ-БОРОВА» було накладено штраф в розмірі 18000,00 грн., за недопущення відповідача до проведення перевірки з питань додержання законодавства про працю, створення перешкод у її проведенні.
ТОВ «КУБГАЗ-БОРОВА» вважає, що постанова Головного управління Держпраці у Харківській області про накладення штрафу є протиправною та підлягає скасуванню.
По суті спірних правовідносин суд зазначає наступне.
Згідно з пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №96 Державна служба України з питань праці е центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, який реалізує державну політику, крім іншого, з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю.
Пунктом 7 Положення передбачено, що Держпраця здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Підпунктом 6 п. 4 Положення передбачено, що Управління Держпраці відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний контроль за дотриманням законодавства про працю юридичними особами, у тому числі їх структурними та відокремленими підрозділами, які не є юридичними особами, та фізичними особами, які використовують найману працю.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю). їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначено Законом №877-V.
Відповідно до ст.1 Закону №877-V, державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Відповідно до ст.2 Закону .V« 877-V дія цього Закону поширюється на відносини, пов`язані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Приписами ст.3 Закону № 877-V визначено, що державний нагляд (контроль) здійснюється лише за наявності підстав та в порядку, визначених законом.
Згідно з частинами 1, 3, 11 та 15 статті 4 Закону №877-V державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб`єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.
Планові та позапланові заходи здійснюються в робочий час суб`єкта господарювання, встановлений його правилами внутрішнього трудового розпорядку.
У відповідності до положень ст. 6 Закону №877-V підставами для здійснення позапланових заходів є: подання суб`єктом господарювання письмової заяви до відповідного органу державного нагляду (контролю) про здійснення заходу державного нагляду (контролю) за його бажанням: виявлення та підтвердження недостовірності даних, заявлених суб`єктом господарювання у документі обов`язкової звітності, крім випадків, коли суб`єкт господарювання протягом місяця з дня первинного подання повторно подав такий документ з уточненими достовірними даними або якщо недостовірність даних є результатом очевидної описки чи арифметичної помилки, яка не впливає на зміст поданої звітності. У разі виявлення органом державного нагляду (контролю) помилки у документі обов`язкової звітності він упродовж десяти робочих днів зобов`язаний повідомити суб`єкта господарювання про необхідність її виправлення у строк до п`яти робочих днів з дня отримання повідомлення. Не виправлення помилки у встановлений строк є підставою для проведення позапланового заходу; перевірка виконання суб`єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення попереднього заходу органом державного нагляду (контролю); звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров`ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності); неподання суб`єктом господарювання документів обов`язкової звітності за два звітні періоди підряд без поважних причин або без надання письмових пояснень про причини, що перешкоджали поданню таких документів; доручення Прем`єр-міністра України про перевірку суб`єктів господарювання у відповідній сфері у зв`язку з виявленими системними порушеннями та/або настанням події, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров`я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави; настання аварії, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання, що було пов`язано з діяльністю суб`єкта господарювання.
Під час проведення позапланового заходу з`ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення нього заходу, з обов`язковим зазначенням цих питань у посвідченні (направленні) на проведення заходу державного нагляду (контролю).
Проведення позапланових заходів з інших підстав, крім передбачених цією статтею, забороняється, крім позапланових заходів, передбачених частиною четвертою Закону №877-V.
Процедуру здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю юридичними особами (зокрема їх структурними та відокремленими підрозділами, які не є юридичними особами) та фізичними особами, які використовують найману працю, регулює постанова Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 №823 «Про затвердження здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю».
Заходи державного контролю за додержанням законодавства про працю з питань виявлення неоформлених трудових відносин здійснюються у формі інспекційних відвідувань, що проводяться інспекторами праці Держпраці та її територіальних органів.
Інспекторами праці є посадові особи Держпраці та її територіальних органів, виконавчих органів рад (далі - органи контролю), посадовими обов`язками яких передбачено повноваження щодо здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю.
Згідно з п.8 Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 року №823, про проведення інспекційного відвідування інспектор праці повідомляє об`єкту відвідування або уповноваженій ним посадовій особі. Про проведення інспекційного відвідування з питань виявлення неоформлених трудових відносин інспектор праці повідомляє об`єкту відвідування або уповноваженій ним посадовій особі, якщо тільки він не вважатиме, що таке повідомлення може завдати шкоди інспекційному відвідуванню.
Відповідно до п.9 Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 року № 823, під час проведення інспекційного відвідування інспектор праці повинен пред`явити об`єкту відвідування або уповноваженій ним посадовій особі своє службове посвідчення.
На вимогу об`єкта відвідування або уповноваженої ним посадової особи інспектор праці надає копію відповідного направлення на проведення інспекційного відвідування та вносить запис про проведення інспекційного відвідування до відповідного журналу реєстрації заходів державного нагляду (контролю) об`єкта відвідування ( за його наявності) перед наданням акта для підпису.
За результатами інспекційного відвідування складаються акт інспекційного відвідування (далі - акт) і в разі виявлення порушень вимог законодавства про працю - припис щодо їх усунення та попередження про відповідальність за порушення законодавства про працю (п.16 Порядку).
Судом встановлено, що відповідно до направлення Головного управління Держпраці у Харківській області 05.09.2019 року на проведення заходу державного контролю у формі інспекційного відвідування підставою для здійснення державного нагляду (контролю) було звернення фізичної особи ОСОБА_1 про порушення стосовно нього законодавства про працю від 05.08.2019 року №К-774; питання, що підлягають контролю: додержання законодавства про працю.
За результатом зазначеного інспекційного відвідування був складений Акт інспекційного відвідування (невиїзного інспектування) юридичної особи, яка використовує найману працю від 18.09.2019 року.
Відповідно до направлення Головного управління Держпраці у Харківській області 15.07.2020 року на проведення заходу державного контролю у формі інспекційного відвідування підставою для здійснення державного нагляду (контролю) було звернення працівників ОСОБА_2 та ОСОБА_3 про порушення стосовно них законодавства про працю від 05.08.2019 №К-774; питання, що підлягають контролю: додержання законодавства про працю.
За результатом вказаного інспекційного відвідування був складений Акт інспекційного відвідування (невиїзного інспектування) юридичної особи, яка використовує найману працю від 21.07.2020 року.
При цьому, підставою для винесення постанови про накладення штрафу став складений інспектором акт про неможливість проведення позапланового заходу державного контролю (нагляду) від 12.10.2021.
Суд зазначає, що недопущення до проведення перевірки з питань додержання законодавства про працю, у випадках, передбачених законом, є правом підприємства (особи), що перевіряється. Перевіряючий повинен дотримуватися порядку здійснення державного нагляду.
Так, відповідно до направлення Головного управління Держпраці у Харківській області від 20.09.2021 року на проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) підставою для здійснення державного нагляду (контролю) було звернення фізичної особи ОСОБА_1 та ОСОБА_2 вх. №07 7602; питання, що підлягають контролю: додержання вимог законодавства про працю.
Тобто, Головне управління Держпраці у Харківській області ініціювало перевірку додержання ТОВ «КУБГАЗ-БОРОВА» вимог законодавства про працю під час трудових взаємовідносин з ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .
Однак, судом встановлено, що усі документи з зазначених питань вже були об`єктом перевірки та були надані інспекторам під час перевірки у 2019 та 2020 роках.
Відповідно до п.п. п.13 Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 року № 823 піл час проведення інспекційного відвідування об`єкт відвідування має право вимагати від інспектора праці додержання вимог законодавства, у зв`язку з чим Товариство направило відповідний лист до Головного управління Держпраці у Харківській області про заперечення проведення перевірки та вимогою припинити порушення прав та інтересів Товариства.
Норми статті 10 Закону №877-V визначають, що суб`єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) має право не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення державного нагляду (контролю), якщо: орган державного нагляду (контролю) здійснює повторний позаплановий захід державного нагляду (контролю) за тим самим фактом (фактами), що був (були) підставою для проведеного позапланового заходу державного нагляду (контролю).
Положеннями ст. 11 Закону №877-V визначено обов`язки суб`єкта господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю), до яких належать, зокрема, допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання ними порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом.
Аналіз наведених норм чинною законодавства дозволяє зробити висновок, що об`єкту відвідування законом надано право не допускати до проведення інспекційного вивідування перевіряючих, у зв`язку із здійсненним повторного позапланового заходу державного нагляду (контролю) за тим самим фактом (фактами), що був (були) підставою для проведеною позапланового заходу державного нагляду (контролю).
З огляду на наведене, приймаючи до уваги, що Товариство вже було перевірене щодо додержання вимог законодавства про працю під час трудових взаємовідносин з ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , повторне проведення інспекційного відвідування з тих же саме підстав є грубим порушенням законодавства при здійснені державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності та не дає права здійснювати відповідні заходи.
Крім того, судом встановлено, що 07.10.2021 р. на адресу ТОВ «КУБГАЗ-БОРОВА» надійшов запит Головного управління Держпраці у Харківській області від 29.09.2021 року та направлення від 20.09.2021 року на проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) ТОВ «КУБГАЗ-БОРОВА». Підставою звернення визначено звернення гр. ОСОБА_1 та ОСОБА_2 щодо можливого порушення стосовно них законодавства про працю.
12.10.2021 року ТОВ «КУБГАЗ-БОРОВА» направило до Головного управління Держпраці у Харківській області заперечення щодо проведення позапланового заходу державного контролю, оскільки Товариство вже було перевірено з підстав звернення гр. ОСОБА_1 та ОСОБА_2 щодо можливого порушення стосовно них законодавства про працю.
Також Товариством було направлено копії відповідних Актів перевірок, відповідно до яких Головним управлінням Держпраці у Харківській області з 10.09.2019 р. по 18.09.2019 р. та з 20.07.2020 р. по 21.07.2020 р. були проведені заходи державного контролю у формі інспекційних відвідувань Товариства.
На адресу ТОВ «КУБГАЗ-БОРОВА» 18.10.2021 надійшов вдруге запит Головного управління Держпраці у Харківській області від 07.10.2021 року щодо проведення позапланового заходу державного контролю ТОВ «КУБГАЗ-БОРОВА». Підставою звернення визначено звернення гр. ОСОБА_1 та ОСОБА_2 щодо можливого порушення стосовно них законодавства про працю.
ТОВ «КУБГАЗ-БОРОВА» направило до Головного управління Держпраці у Харківській області заперечення щодо проведення позапланового заходу державного контролю, оскільки Товариство вже було перевірено з підстав звернення гр. ОСОБА_1 та ОСОБА_2 щодо можливого порушення стосовно них законодавства про працю, тобто вже були проведені заходи державною контролю у формі інспекційних відвідування з тих же самих підстав.
ТОВ «КУБГАЗ-БОРОВА». керуючись абз. 12 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05 квітня 2007 №877-V у запереченні також просило Відповідача ініціювати притягнення гр. ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до відповідальності, передбаченої законом, з огляду на безпідставне звернення про порушення суб`єктом господарювання вимог законодавства.
Інспектор може проводити планові та позапланові перевірки, які можуть здійснюватися за місцем провадження господарської діяльності суб`єкта господарювання або його відокремлених підрозділів або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених Законом №877-V.
Позапланова перевірка проводиться незалежно від кількості раніше проведених перевірок за наявності підстав, визначених статтею 6 Закону №877-V.
Позапланові перевірки за зверненнями фізичних та юридичних осіб про порушення суб`єктами господарювання вимог законодавства про працю та загальнообов`язкове державне соціальне страхування здійснюються за наявності згоди Держпраці України на їх проведення.
Відповідно до абз. 12 ч. І ст. 6 Закону Jss877-V фізичні особи та посадові особи органів місцевого самоврядування, які подали безпідставне звернення про порушення суб`єктом господарювання вимог законодавства, несуть відповідальність, передбачену законом.
Повторне проведения позапланових заходів державного нагляду (контролю) за тим самим фактом (фактами), що був (були) підставою для проведеного позаплановою заходу державного нагляду (контролю), забороняється.
Також суд звертає увагу, що перший запит Головного управління Держпраці у Харківській області на проведення повторної перевірки Товариства з підстав, що вже були перевірені, від 29.09.2021 року був отриманий Товариством 07 жовтня 2021 року. При цьому, терміни, встановлені в запиті на подання відповіді та документів, визначено -05.10.2021 р. до 12:00 (тобто вже після отримання листа Позивачем).
Також слід зазначити, що окрім неправомірності призначення проведення повторної перевірки Товариства з підстав, що вже були перевірені, оскільки повторно проводити позапланові перевірки за тим самим фактом, що вже був перевірений, прямо забороняється чинним законодавством (абз. 12 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»), також сплив термін направлення на проведення цього неправомірного позапланового заходу державного контролю.
Також у направленні від 20.09.2021 року відсутня інформація про здійснення попереднього заходу державного контролю - не вказано тип заходу та строки його здійснення, шо не відповідає вимогам чинного законодавства до оформлення направлень на перевірку.
Крім цього, Головним управлінням Держпраці у Харківській області не надано копії погодження центрального органу виконавчої влади, шо забезпечує формування державної політики у відповідній сфері державного нагляду (контролю) №6106/2.0/13-21 від 08.09.2021 року на яке є посилання у запиті, та яке повинно бути надане Товариству для ознайомлення відповідно до вимог законодавства.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, шо передбачені Конституцією та законами України. Саме це положення Конституції України на найвищому рівні гарантує дотримання прав особи під час та в результаті вчинення органами державної влади, органами місцевого самоврядування та їх посадовими особами (суб`єктами владних повноважень, владними суб`єктами) відносно неї юридично значущих дій або прийняття рішень.
Відповідно до частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи вищевикладене позовні вимоги підлягають задоволенню
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд,
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "КУБГАЗ-БОРОВА" (вул. Підлиманська, буд. 25,смт. Борова,Борівський район, Харківська область,63801, до Головного управління Держпраці у Харківській області (вул. Алчевських, буд. 40,м. Харків,61002, код ЄДРПОУ39779919) про визнання протиправною та скасування постанови задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати Постанову Головного управління Держпраці у Харківській області про накладення штрафу за порушення законодавства про працю та зайнятість населення №ХК29583/ХА594/НД/СП-ФС від 09.11.2021 року, якою на Товариство з обмеженою відповідальністю «КУБГАЗ-БОРОВА» було накладено штраф в розмірі 18 000.00 грн. (вісімнадцять тисяч гривень 00 копійок).
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держпраці у Харківській області (вул. Алчевських, буд. 40,м. Харків,61002, код ЄДРПОУ39779919) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "КУБГАЗ-БОРОВА" (вул. Підлиманська, буд. 25, смт. Борова, Борівський район, Харківська область,63801) суму сплаченого судового збору у розмірі 2270,00 грн.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 18 лютого 2022 року.
Суддя Сагайдак В.В.