Рішення № 103419103, 16.02.2022, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.02.2022
Номер справи
460/6314/20
Номер документу
103419103
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) ВОЛИНСЬКИЙ ОТЦК ТА СП
Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

16 лютого 2022 року м. Рівне №460/6314/20

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Дудар О.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1 доВолинського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправним та скасування пункту наказу, В С Т А Н О В И В:

У провадженні суду перебувала справа за позовом ОСОБА_1 (далі – позивач) до Волинського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі – відповідач) про визнання протиправними бездіяльності та дій, зобов`язання вчинення певних дій.

Ухвалою суду від 15.03.2021 залишено без розгляду позовну заяву ОСОБА_1 в частині позовних вимог про визнання протиправним та скасування пункту 5 наказу військового комісара Волинського обласного військового комісаріату від 31.05.2013 №126 в частині утримання ОСОБА_1 поза штатом Горохівсько-Локачинського об`єднаного районного військового комісаріату.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 08.06.2021 ухвалу Рівненського окружного адміністративного суду від 15.03.2021 скасовано та направлено справу в цій частині для продовження розгляду.

12.07.2021 адміністративна справа №460/6314/20 надійшла до Рівненського окружного адміністративного суду.

Ухвалою суду від 16.07.2021 прийнято адміністративну справу до розгляду, вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив, що позивачем пропущено строк звернення до адміністративного суду.

У зв`язку з цим, ухвалою суду від 19.07.2021 позовну заяву залишено без руху з наданням ОСОБА_1 строку для усунення недоліків шляхом подання заяви про поновлення пропущеного строку звернення до суду із зазначенням підстав для його поновлення, а також доказів поважності причин пропуску такого строку.

На виконання вимог ухвали суду від 19.07.2021 позивачем подано заяву про поновлення строку звернення до суду.

Ухвалою суду від 10.09.2021 було витребувано у Волинського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки докази ознайомлення ОСОБА_1 з пунктом 5 наказу військового комісара Волинського обласного військового комісаріату (по стройовій частині) від 31.05.2013 №126.

Ухвалою суду від 19.11.2021 задоволено клопотання Волинського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про поновлення та продовження строку для виконання вимог ухвали суду від 10.09.2021 – поновлено відповідачу процесуальний строк для подання доказів у справі та продовжено відповідний строк на сім днів з моменту отримання цієї ухвали.

Ухвалою суду від 16.02.2021 поновлено ОСОБА_1 пропущений з поважних причин строк звернення до адміністративного суду з позовом до Волинського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправними та скасування пункту 5 наказу військового комісара Волинського обласного військового комісаріату від 31.05.2013 №126 в частині утримання ОСОБА_1 поза штатом Горохівсько-Локачинського об`єднаного районного військового комісаріату.

Позовні вимоги у зазначеній частині позивач обґрунтовує тим, що чинним законодавством не встановлено механізму виведення військовослужбовця "поза штат", а лише встановлена можливість зарахування у розпорядження (по особовому складу) номенклатури призначення відповідної посадової особи, за наявності підстав.

У відзиві на позовну заяву відповідач просить відмовити у задоволенні позову в повному обсязі, проте жодних обґрунтувань щодо правомірності спірного наказу не наводить.

Розглянувши позовну заяву та відзив на позовну заяву, дослідивши письмові докази, суд встановив такі фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

Наказом військового комісара Волинського обласного військового комісаріату від 25.12.2009 №276 (по стройовій частині) капітана ОСОБА_1 , призначеного наказом Начальника Генерального штабу – Головнокомандувача Збройних Сил України від 02.12.2009 №764 на посаду заступника військового комісара Горохівсько-Локачинського об`єднаного районного військового комісаріату, 25.12.2009 зараховано до списків особового складу та на всі види забезпечення (а.с.21).

Наказом військового комісара Волинського обласного військового комісаріату від 29.12.2009 №278 (по стройовій частині) капітана ОСОБА_1 , призначеного наказом Начальника Генерального штабу – Головнокомандувача Збройних Сил України від 02.12.2009 №764 на посаду заступника військового комісара Горохівсько-Локачинського об`єднаного районного військового комісаріату, наказано вважати таким, що 29.12.2009 справи по посаді прийняв і приступив до виконання службових обов`язків (а.с.22).

Надалі між Міністерством оборони України та ОСОБА_1 було укладено Контракт про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, який набрав чинності з 18 серпня 2010 року. Строк дії контракту – п`ять років (а.а.с.29-30).

Наказом командувача Сухопутних військ Збройних Сил України від 30.05.2013 №298 (по особовому складу) майора ОСОБА_1 , заступника військового комісара Горохівсько-Локачинського об`єднаного районного військового комісаріату Волинської області Західного оперативного командування, призначено офіцером відділу оперативної підготовки оперативного управління штабу Командування Сухопутних військ Збройних Сил України (а.с.23).

Наказом військового комісара Волинського обласного військового комісаріату від 31.05.2013 №126 (по стройовій частині) майора ОСОБА_1 , заступника військового комісара Горохівсько-Локачинського об`єднаного районного військового комісаріату, згідно з Директивою Міністра оборони України від 19 лютого 2013 року №Д-322/1/3дск "Про проведення організаційних заходів з місцевими органами військового управління Сухопутних військ Збройних Сил України у 2013 році" наказано вважати таким, що справи та посаду здав, та з 31 травня 2013 року тимчасово утримувати поза штатом Горохівсько-Локачинського об`єднаного районного військового комісаріату (а.с.24).

Наказом військового комісара Волинського обласного військового комісаріату від 07.06.2013 №132 (по стройовій частині) майора ОСОБА_1 , який знаходився поза штатом Горохівсько-Локачинського об`єднаного районного військового комісаріату, призначеного наказом Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України від 30.05.2013 №298 на посаду офіцера відділу оперативної підготовки оперативного управління штабу Командування Сухопутних військ Збройних Сил України, наказано вважати таким, що справи та посаду здав, 08 червня 2013 року виключено зі списків особового складу Горохівсько-Локачинського об`єднаного районного військового комісаріату та всіх видів забезпечення і направлено для подальшого проходження військової служби у штаб Командування Сухопутних військ Збройних Сил України м.Київ (а.с.25).

Порядок призначення військовослужбовців на посади при проведенні організаційно-штатних заходів врегульований пунктами 118-119 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10.12.2008 №1153/2008 (далі – Положення №1153/2008).

За приписами вказаних положень, під час проведення організаційно-штатних заходів, унаслідок яких передбачається скорочення посад військовослужбовців, до кадрового органу номенклатури призначення не пізніше ніж за два місяці до встановлених строків проведення таких заходів подається список військовослужбовців, які вивільняються, з пропозиціями щодо їх дальшого службового використання.

У разі неможливості призначення військовослужбовців, які вивільняються, на рівнозначні посади вони: призначаються на нижчі посади (не більш як на один ступінь чи за їх згодою більше ніж на один ступінь); зараховуються у розпорядження відповідного командира (начальника) згідно з підпунктом 1 пункту 116 цього Положення; звільняються з військової служби у встановленому порядку (у разі відсутності згоди призначення на нижчі посади більше ніж на один ступінь або відсутності згоди переміщення на посади у випадках, визначених абзацами третім - п`ятим пункту 112 цього Положення).

Під час проведення організаційно-штатних заходів, унаслідок яких передбачається скорочення військових посад, на вакантні посади в першу чергу призначаються військовослужбовці, які згідно із законодавством належать до категорій громадян, що користуються переважним правом залишення на службі чи першочерговим правом призначення на вакантні посади. Призначення всіх інших військовослужбовців здійснюється після вирішення питання щодо дальшого службового використання вивільнених військовослужбовців.

У свою чергу, згідно з підпунктом 1 пункту 116 Положення №1153/2008, зарахування військовослужбовців наказами по особовому складу в розпорядження посадових осіб, які мають право призначення на посади, для вирішення питання щодо дальшого їх службового використання допускається в разі розформування (реформування) військової частини або скорочення штатних посад, якщо до кінця встановленого строку проведення цих заходів не вирішено питання щодо подальшого службового використання вивільнених військово-службовців.

Крім цього, за приписами пункту 116 Положення №1153/2008, військовослужбовець, якого звільнено з посади, вважається таким, що перебуває у розпорядженні відповідного командира (начальника) військової частини, у списках якої він перебуває, з дня, що настає за днем звільнення, та до дня, з якого він приступив до виконання обов`язків за новою військовою посадою, на яку його призначено (до дня зарахування у розпорядження посадової особи, яка має право призначення на посаду).

Відповідно до пункту 117 Положення №1153/2008, призначення на посади військовослужбовців, які перебувають у розпорядженні відповідних командирів (начальників), проводиться в якомога коротший строк, але не пізніше ніж через два місяці з дня звільнення з попередньої посади, за винятком випадків, передбачених підпунктами 12 - 16 пункту 116 цього Положення.

Згідно з підпунктом 2 пункту 82 Положення №1153/2008, призначення військовослужбовців на посади здійснюється, зокрема, на рівнозначні посади у зв`язку зі скороченням штатів або проведенням організаційних заходів.

Наказ Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України від 30 травня 2013 року №298 (по особовому складу), яким ОСОБА_1 було звільнено із займаної посади заступника військового комісара Горохівсько-Локачинського об`єднаного районного військового комісаріату Волинської області Західного оперативного командування та призначено офіцером відділу оперативної підготовки оперативного управління штабу Командування Сухопутних військ Збройних Сил України, було видано відповідно до пункту 82 Положення №1153/2008.

Наказ військового комісара Волинського обласного військового комісаріату від 31.05.2013 №126 (по стройовій частині), згідно з яким майор ОСОБА_1 вважається таким, що здав справи та посаду заступника військового комісара Горохівсько-Локачинського об`єднаного районного військового комісаріату, та з 31 травня 2013 року тимчасово утримується поза штатом Горохівсько-Локачинського об`єднаного районного військового комісаріату, видано згідно з Директивою Міністра оборони України від 19 лютого 2013 року №Д-322/1/3дск "Про проведення організаційних заходів з місцевими органами військового управління Сухопутних військ Збройних Сил України у 2013 році".

Аналізуючи зміст наказів Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України від 30 травня 2013 року №298 (по особовому складу) та військового комісара Волинського обласного військового комісаріату від 31.05.2013 №126 (по стройовій частині), суд дійшов висновку, що звільнення позивача із займаної посади та призначення на нову було здійснено саме наказом від 30 травня 2013 року №298 та у зв`язку з проведенням організаційних заходів.

Відповідно до пункту 12 Положення №1153/2008, встановлення, зміна або припинення правових відносин військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом та за призовом осіб офіцерського складу (зокрема, присвоєння та позбавлення військового звання, пониження та поновлення у військовому званні, призначення на посади та звільнення з посад, переміщення по службі, звільнення з військової служби, залишення на військовій службі понад граничний вік перебування на військовій службі, направлення за кордон, укладення та припинення (розірвання) контракту, продовження його строку, призупинення контракту та військової служби тощо) оформлюється письмовими наказами по особовому складу на підставі відповідних документів, перелік та форма яких встановлюються Міністерством оборони України.

Таким чином, зміна правових відносин ОСОБА_1 , військовослужбовця, який проходив військову службу за контрактом, відбулася на підставі наказу Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України від 30 травня 2013 року №298 (по особовому складу).

Проте, зазначений наказ не містить вказівки на дату, з якої відбулося призначення ОСОБА_1 на посаду офіцера відділу оперативної підготовки оперативного управління штабу Командування Сухопутних військ Збройних Сил України.

Відповідно до п.109 Положення №1153/2008, вибуття до нового місця служби військовослужбовця здійснюється після надходження витягу з наказу відповідного командира (начальника) військової частини про призначення, в тому числі доведеного технічними засобами передачі документованої інформації. Виключення військовослужбовця зі списків особового складу військової частини має відбутися після здавання посади, але не пізніше ніж через місяць від дня одержання військовою частиною зазначеного витягу з наказу або іншого письмового повідомлення про переміщення по службі військовослужбовця.

Судом встановлено, що майор ОСОБА_1 вважається таким, що справи та посаду здав, згідно з наказом військового комісара Волинського обласного військового комісаріату від 07.06.2013 №132 (по стройовій частині). Цим же наказом позивача 08 червня 2013 року було виключено зі списків особового складу Горохівсько-Локачинського об`єднаного районного військового комісаріату та всіх видів забезпечення і направлено для подальшого проходження військової служби у штаб Командування Сухопутних військ Збройних Сил України м.Київ.

Аналіз положень пункту 116 Положення №1153/2008 дає підстави для висновку про те, що військовослужбовець може бути зарахований в розпорядження посадових осіб, які мають право призначення на посади, для вирішення питання щодо дальшого його службового використання з дня, що настає за днем звільнення, та до дня, з якого він приступив до виконання обов`язків за новою військовою посадою, на яку його призначено (до дня зарахування у розпорядження посадової особи, яка має право призначення на посаду).

Таким чином, чинні на момент виникнення спірних правовідносин нормативно-правові акти не передбачали виведення військовослужбовців за наявності підстав наказами по стройовій частині поза штат.

Згідно з витягом з послужного списку від 31.12.2013 №544, майор ОСОБА_1 у період з 25.12.2009 по 08.06.2013 перебував на посаді заступника військового комісара (Волинський ОВК Західного ОК) (а.с.16).

Ці обставини встановлені також рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 15.03.2021 у справі №460/6314/20, яке набрало законної сили 08.06.2021.

У сукупності викладеного, суд дійшов висновку про те, що тимчасове утримання майора ОСОБА_1 поза штатом Горохівсько-Локачинського об`єднаного районного військового комісаріату є протиправним, а пункт 5 наказу військового комісара Волинського обласного військового комісаріату від 31.05.2013 №126 (по стройовій частині) не відповідає встановленим ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям правомірності, обґрунтованості, прийнятий не на підставі та у спосіб, що визначені законодавством України.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд вважає, що позивачем доведено ті обставини, на яких ґрунтуються його позовні вимоги, а відповідачем не доказано правомірності свого рішення.

Отже, позов належить задовольнити повністю.

Підстави для застосування ст.139 КАС України у суду відсутні.

Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В :

Позов ОСОБА_1 до Волинського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправним та скасування пункту наказу задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати пункт 5 наказу військового комісара Волинського обласного військового комісаріату від 31.05.2013 №126 (по стройовій частині) в частині утримання майора ОСОБА_1 поза штатом Горохівсько-Локачинського об`єднаного районного військового комісаріату.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідач: Волинський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (вул.Теремнівська, буд.85а, м.Луцьк, 43008, код за ЄДРПОУ 08013516).

Рішення складено 16 лютого 2022 року.

Суддя О.М. Дудар