Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 420/13865/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 лютого 2022 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Свида Л.І. розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «ТРАНСКОН ЛОГІСТИК» до Відділу державного нагляду (контролю) у Одеській області Укртрансбезпеки про визнання протиправними та скасування постанов,-
ВСТАНОВИВ:
До суду звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю «ТРАНСКОН ЛОГІСТИК» з позовною заявою до Південного міжрегіонального Управління Укртрансбезпеки про визнання протиправними та скасування постанов від 14.05.2021 року №280696, №280697, від 24.05.2021 року №287064.
За цією позовною заявою відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами у відповідності до ст. 262 КАС України та наданий відповідачу строк для подання до суду відзиву на цю заяву, позивачу - відповіді на відзив.
Ухвалою від 08.02.2022 року судом замінено відповідача - Південне міжрегіональне Управління Укртрансбезпеки на Відділ державного нагляду (контролю) у Одеській області Укртрансбезпеки.
Позов обґрунтований позивачем тим, що при здійсненні габаритно-вагового контролю 16 березня 2021 року, представниками відповідача було порушено процедуру зважування, а саме: проведено габаритно-ваговий контроль без участі уповноваженої особи оператора вагового комплексу. Талон зважування, на підставі якого були складені довідка №243147 від 18.03.2021 року та акт №273147 від 16.03.2021 року, водію не видавався, тому не можливо встановити правдивість даних зазначених в вищенаведених документах. Крім того, вимоги п. 3.3 наказу Міністерства транспорту та зв`язку України від 24.06.2010 року №385 «Про затвердження Інструкції з використанням контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті» не можуть бути застосовані до внутрішніх перевезень.
Судом відмовлено у залучені відзиву відповідача на позовну заяву у зв`язку із порушенням строку його направлення до суду та прийнято витребувані документи.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до п. 1, п. п. 15, 27 п. 5 «Положення про Державну службу з безпеки на транспорті», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 року №103, Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику з питань безпеки, в тому числі, на наземному транспорті.
Укртрансбезпека здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування, здійснює нарахування плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю.
Відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_1 , НОМЕР_2 , НОМЕР_3 Товариство з обмеженою відповідальністю «ТРАНСКОН ЛОГІСТИК» є власником автомобілів марки Volvo НОМЕР_4 , DAF НОМЕР_5 , DAF НОМЕР_6 (аркуші справи 36-38).
На виконання своїх повноважень, 16.03.2021 року посадовими особами Подільського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки в пункті габаритно-вагового контролю 158 км ад М-21 згідно направлення на перевірку №013801 від 15.03.2021 року, здійснено перевірку транспортного засобу марки Volvo реєстраційний номер НОМЕР_4 , за результатами якої складено Акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень вантажів автомобільним транспортом №273147, яким встановлено порушення ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», зокрема, перевищення встановленого законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% включно при перевезенні вантажу без відповідного дозволу.
Результати габаритно-вагового контролю транспортного засобу оформлені довідкою від 16.03.2021 року №273147, актом про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №273147 від 16.03.2021 року, позивачу розрахована плата за проїзд великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування у розмірі 18 євро, що оформлено відповідним розрахунком.
На підставі зазначеного акту проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень вантажів автомобільним транспортом, Південним міжрегіональним Управлінням Укртрансбезпеки винесено постанову №280696 від 14.05.2021 року, якою позивача притягнуто до відповідальності за абз. 14 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» та застосовано адміністративно-господарський штраф у розмірі 8500 грн.
Крім того, 30.03.2021 року посадовими особами Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки в пункті габаритно-вагового контролю а/д М-04 згідно направлення на перевірку №509246 від 26.03.2021 року, здійснено перевірку транспортного засобу марки DAF реєстраційний номер НОМЕР_5 , за результатами якої складено Акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень вантажів автомобільним транспортом №261976, яким встановлено порушення ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», зокрема, надання послуг з внутрішніх вантажних перевезень без оформлених документів, а саме: не оформлена особиста картка водія, ТЗ обладнаний цифровим тахометром.
На підставі зазначеного акту проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень вантажів автомобільним транспортом, Південним міжрегіональним Управлінням Укртрансбезпеки винесено постанову №280697 від 14.05.2021 року, якою позивача притягнуто до відповідальності за абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» та застосовано адміністративно-господарський штраф у розмірі 1700 грн.
Також, 13.04.2021 року посадовими особами Подільського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки в пункті габаритно-вагового контролю ад М-12 згідно направлення на перевірку №002245 від 12.04.2021 року, здійснено перевірку транспортного засобу марки DAF реєстраційний номер НОМЕР_6 , за результатами якої складено Акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень вантажів автомобільним транспортом №229958, яким встановлено порушення ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», зокрема, надання послуг з внутрішніх вантажних перевезень без оформлених документів, а саме не відсутня картка водія в слоті тахографа.
На підставі зазначеного акту проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень вантажів автомобільним транспортом, Південним міжрегіональним Управлінням Укртрансбезпеки винесено постанову №287064 від 24.05.2021 року, якою позивача притягнуто до відповідальності за абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» та застосовано адміністративно-господарський штраф у розмірі 1700 грн.
Позивач не погодився із правомірністю постанов про застосування адміністративно-господарського штрафу та звернувся до суду з цим позовом.
Відповідно до ч. 2 ст. 19, ст. 55 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Права і свободи людини і громадянина захищаються судом, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Відповідно до ст. 1, ч. 3 ст. 6 Закон України «Про автомобільний транспорт» автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.
Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері автомобільного транспорту, забезпечує: формування та реалізацію державної політики у сфері автомобільного транспорту; нормативно-правове регулювання; визначення пріоритетних напрямів розвитку автомобільного транспорту.
Пунктом 1 «Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №103 визначено, що Державна служба України з безпеки на транспорті є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).
Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань, зокрема, здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законодавства на автомобільному, міському електричному, залізничному, морському та річковому транспорті, підготовку пропозицій щодо їх удосконалення, а також законодавства про судноплавство на суднах, у морських і річкових портах, територіальних та внутрішніх водах, на внутрішніх водних шляхах України, габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування.
Відповідно до п. 8 «Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №103 Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи та Держспецтрансслужбу.
Згідно зі ст. 2 Закону України «Про автомобільний транспорт», законодавство про автомобільний транспорт складається із цього Закону, законів України «Про транспорт», «Про дорожній рух», чинних міжнародних договорів та інших нормативно-правових актів у сфері автомобільних перевезень.
Частиною 2 ст. 29 Закону України «Про дорожній рух» передбачено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів.
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п`яти відсотків.
Відповідно до ст. 33 Закону України «Про автомобільні дороги» рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 3, 4 «Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року № 30, транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.
Рух великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів. Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.
Згідно з п.22.5 «Правил дорожнього руху», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м.
Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.
Забороняється рух транспортних засобів з навантаженням на вісь понад 7 т або фактичною масою понад 24 т автомобільними дорогами загального користування місцевого значення.
Відповідно до пп. 2-4, 9 п. 1, п. 28 «Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007 року № 879, вимірювання (зважування) - процес визначення за допомогою вимірювального (зважувального) обладнання габаритно-вагових параметрів фактичної маси та навантаження на вісь (осі) транспортного засобу, що проводяться згідно з методикою, затвердженою спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології; великовагові та великогабаритні транспортні засоби - транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. № 1306. При цьому транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 відсотки; габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів; пересувний пункт габаритно-вагового контролю (далі - пересувний пункт) - спеціальний транспортний засіб, обладнаний вимірювальною і зважувальною технікою для здійснення контролю. Ділянка дороги на відстані 100 метрів до пересувного пункту, 50 метрів за пересувним пунктом та узбіччя дороги за напрямком руху, де розташовано пункт, вважаються його межами. Місце здійснення габаритно-вагового контролю позначається відповідними тимчасовими дорожніми знаками.
Плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.
Згідно п.2, 4 розділу ІІ Вимог до облаштування та технічного оснащення пунктів габаритно-вагового контролю на автомобільних дорогах загального користування затверджених наказом Міністерства інфраструктури України від 28.07.2016 року № 255 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин) пересувний пункт габаритно-вагового контролю влаштовується на автомобільних дорогах загального користування з урахуванням параметрів видимості для певної категорії дороги згідно з вимогами ДБН В.2.3-4:2015 «Автомобільні дороги. Частина I. Проектування. Частина II. Будівництво» у спеціально обладнаних для проведення габаритно-вагового контролю місцях або на майданчиках для відпочинку, стоянках та майданчиках для короткочасної зупинки автомобілів, обладнаних перехідно-швидкісними смугами.
Роботу пересувного пункту забезпечує персонал з трьох працівників (начальник пункту, оператор та водій).
Згідно п.18 «Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007 року № 879 за результатами габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка про здійснення габаритно-вагового контролю із зазначенням часу і місця його здійснення.
Також, за змістом п.п.4,5 п.4 «Порядку взаємодії Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті, Міністерства внутрішніх справ України, Державного агентства автомобільних доріг України під час організації та проведення робіт із зважування та здійснення габаритно-вагового контролю транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на автомобільних дорогах загального користування», затвердженого наказом Міністерства інфраструктури України, Міністерства внутрішніх справ України від 10.12.2013 №1007/1207, посадові особи Укртрансінспекції під час здійснення габаритно-вагового контролю: видають довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю; складають акт про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних або вагових параметрів та визначають суму плати за проїзд за формулою розрахунку відповідно до пунктів 30-31-1 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю.
Тобто, з приписів Порядку №879 та Порядку №1007/1207 вбачається, що саме довідка про здійснення габаритно-вагового контролю є підтверджуючим документом щодо результатів здійснення габаритно-вагового контролю.
Форма довідки про результати здійснення габаритно-вагового контролю визначена вищевказаним Порядком №1007/1207 та повинна містити: дату вагового контролю, найменування місце розташування пункту габаритно-вагового контролю, дані водія транспортного засобу, марку, модель реєстраційні номера автомобіля, причепу, тип транспортного засобу, результати вагового контролю, в тому числі навантаження на осі. Вказана довідка підписується посадової особою Укртрансінспекції, що проводила габаритно-ваговий контроль, оператором вагового комплексу, а також скріплюється печаткою.
З матеріалів справи вбачається, що за результатами здійснення габаритно-вагового контролю складено довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю №273147 від 16.03.2021 року, у якій відсутній підпис оператора вагового комплексу, не зазначено його прізвища та ім`я по батькові, така довідка не скріплена печаткою вагового комплексу.
Суд зазначає, що оператор вагового комплексу, маючи відповідну кваліфікацію, є тією особою, яка безпосередньо здійснює зважування транспортного засобу і засвідчує результати зважування власним підписом.
Таким чином, довідка про результати здійснення габаритно-вагового контролю №273147 від 16.03.2021 року оформлена з порушенням вимог, передбачених Порядком №1007/1207.
Отже, відповідачем не надано до суду достатніх доказів, які підтверджують наявність з боку позивача порушень, на підставі яких прийнято постанову №280696 від 14.05.2021 року про застосування адміністративно-господарського штрафу у розмірі 8500 грн., у зв`язку із чим оскаржувана постанова є протиправною та підлягає скасуванню.
Щодо оскаржуваних постанов №287064 від 24.05.2021 року, від 14.05.2021 року №280697 суд зазначає наступне.
З матеріалів справи вбачається, що Південним міжрегіональним Управлінням Укртрансбезпеки 14.05.2021 року прийнято постанову №280697 про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю «ТРАНСКОН ЛОГІСТИК» адміністративно-господарського штрафу у розмірі 1700 грн. на підставі акту від 30.03.2021 року №261976.
Крім того, 24.05.2021 року Південним міжрегіональним Управлінням Укртрансбезпеки прийнято постанову №287064 про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю «ТРАНСКОН ЛОГІСТИК» адміністративно-господарського штрафу у розмірі 1700 грн. на підставі акту від 13.04.2021 року №229958.
З акту проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень вантажів автомобільним транспортом Придніпровського міжрегіонального управління №261976 від 30.03.2021 року вбачається, що під час перевірки транспортного засобу марки DAF реєстраційний номер НОМЕР_5 виявлено, в тому числі, порушення, відповідальність за які передбачена ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме - надання послуг з внутрішніх вантажних перевезень без оформлених документів, а саме не оформлена особиста картка водія, ТЗ обладнаний цифровим тахометром.
Крім того, з акту проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень вантажів автомобільним транспортом Південного міжрегіонального управління №229958 від 13.04.2021 року вбачається, що під час перевірки транспортного засобу марки DAF реєстраційний номер НОМЕР_6 виявлено, в тому числі, порушення, відповідальність за які передбачена ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме - надання послуг з внутрішніх вантажних перевезень без оформлених документів, а саме: не оформлена картка водія в слоті тахографа, роздруківка роботи даних за 13.04.2021 року.
Наказом Міністерства транспорту та зв`язку України від 07.06.2010 №340 затверджене «Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів».
Згідно із п. 1.2, 1.3, 6.1, 6.2, 6.3 це Положення встановлює особливості регулювання робочого часу та часу відпочинку водіїв колісних транспортних засобів та порядок його обліку.
Вимоги цього Положення поширюються на автомобільних перевізників та водіїв, які здійснюють внутрішні перевезення пасажирів чи/та вантажів колісними транспортними засобами.
Вантажні автомобілі з повною масою понад 3,5 тонн повинні бути обладнані діючими та повіреними тахографами.
Облік робочого часу водіїв здійснюється на основі табеля обліку використання робочого часу. Перевізник, який використовує водіїв за наймом, щомісяця складає графік змінності водіїв, веде відомість обліку робочого часу та відпочинку водія (додаток 2), у якій щодо кожної робочої зміни зазначаються планові та фактичні дані щодо маршруту, початок та кінець робочої зміни.
Водій, що керує ТЗ, який не обладнаний тахографом, веде індивідуальну контрольну книжку водія (додаток 3).
Згідно із ст. 18 Закону України «Про автомобільний транспорт» з метою організації безпечної праці та ефективного контролю за роботою водіїв транспортних засобів автомобільні перевізники зобов`язані: організовувати роботу водіїв транспортних засобів, режими їх праці та відпочинку відповідно до вимог законодавства України; здійснювати заходи, спрямовані на забезпечення безпеки дорожнього руху; забезпечувати виконання вимог законодавства з питань охорони праці; здійснювати організацію та контроль за своєчасним проходженням водіями медичного огляду, забезпечувати їх санітарно-побутовими приміщеннями й обладнанням.
Контроль за роботою водіїв транспортних засобів має забезпечувати належне виконання покладених на них обов`язків і включає організацію перевірок режимів їх праці та відпочинку, а також виконання водіями транспортних засобів вимог цього Закону та законодавства про працю.
Положення щодо режимів праці та відпочинку водіїв транспортних засобів визначається законодавством.
В розумінні вказаної норми контроль за роботою водіїв повинен здійснюватися роботодавцем незалежно від протяжності маршрутів та інших обставин.
Згідно з визначенням Положення тахограф - контрольний пристрій, який встановлюється на ТЗ для показу та реєстрації інформації про рух ТЗ.
Іншим способом контролю водіїв є індивідуальна контрольна книжка, яка відображає відомості про тривалість змінного періоду керування.
Чинним законодавством відсутність контролю робочого часу щодо певної категорії водіїв не передбачена.
Аналогічну правову позицію висловив Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 19 березня 2020 року по справі №823/1199/17.
Пунктом 1.4, 1.3, 3.3 Інструкції з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті, затвердженої Наказом Міністерства транспорту та зв`язку України 24.06.2010 № 385, визначено, що тахограф - обладнання, яке є засобом вимірювальної техніки, призначене для встановлення на транспортних засобах для показу та реєстрації в автоматичному чи напівавтоматичному режимі інформації про рух таких транспортних засобів та про певні періоди роботи їхніх водіїв.
Ця Інструкція поширюється на суб`єктів господарювання, які проводять діяльність у сфері надання послуг з перевезення пасажирів та/або вантажів автомобільними транспортними засобами (крім таксі).
Водій транспортного засобу, обладнаного тахографом має при собі: протокол про перевірку та адаптацію тахографа до транспортного засобу; заповнені тахокарти у кількості, що передбачена ЄУТР 994_016, або картку водія чи роздруківку даних роботи тахографа у разі обладнання транспортного засобу цифровим тахографом.
При цьому, під час проведення перевірки посадовими особами Укртрансбезпеки встановлено, що водій вантажного транспортного засобу марки DAF реєстраційний номер НОМЕР_5 , зупинений під час виконання перевезення 30.03.2021 року, не мав при собі (не надав до перевірки) оформлену особисту картку водія.
При цьому, встановлено, що транспортний засіб DAF реєстраційний номер НОМЕР_5 , обладнаний цифровим тахографом.
Крім того, під час проведення перевірки посадовими особами Укртрансбезпеки встановлено, що водій вантажного транспортного засобу марки DAF реєстраційний номер НОМЕР_6 , зупинений під час виконання перевезення 13.04.2021 року, не мав при собі (не надав до перевірки) оформлену особисту картку водія в слоті тахографа та роздруківку роботи даних за 13.04.2021 року.
При цьому, встановлено, що транспортний засіб DAF реєстраційний номер НОМЕР_6 , обладнаний цифровим тахографом
У відповідності до п. «а» ч. 1 ст. 10 Конвенції Міжнародної організації праці 1979 року № 153 про тривалість робочого часу та періоди відпочинку на дорожньому транспорті (ратифікованої Україною у 2008 році) компетентні власті чи органи в кожній країні передбачають ведення індивідуальної контрольної книжки та визначають умови її видачі, її зміст і спосіб її заповнення водіями.
Згідно ч. 3 ст. 10 даної Конвенції традиційні засоби контролю, зазначені в пунктах 1 та 2 цієї статті, якщо це потрібно для деяких категорій транспорту, заміняються або доповнюються, наскільки це можливо, сучасними засобами, такими, наприклад, як тахографи згідно з правилами установленими компетентними властями чи органами в кожній країні.
Приписи п. «а» ч. 1 ст. 10 вказаної Конвенції, є універсальними для будь - якого транспортного засобу, на якому використовується наймана праця водія.
Аналіз вказаних норм дає підстави для висновку, що водії, які здійснюють перевезення на маршруті протяжністю понад 50 км, зобов`язані мати при собі діючий та повірений тахограф. У разі, якщо ТЗ не обладнаний тахографом, водій веде індивідуальну контрольну книжку водія.
Отже, матеріалами справи підтверджено перевезення вантажів без оформлення документів, які передбачені законодавством, що є складом правопорушення, за який абз. 3 ч. 1 ст. 60 Законом України «Про автомобільний транспорт» передбачена відповідальність у вигляді штрафу у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Таким чином підстав для визнання протиправними та скасування постанов №287064 від 24.05.2021 року, від 14.05.2021 року №280697 у суду не має.
Суд не приймає до уваги посилання позивача на неналежне повідомлення відповідачем про розгляд справи про притягнення до відповідальності, оскільки згідно висновків Верховного Суду у постанові від 01 березня 2018 року по справі №820/4810/17 «відсутність особи під час розгляду справи про накладення адміністративно-господарського штрафу не позбавляє особу спростовувати вину у суді, та, у зв`язку з цим, не може бути самостійною підставою для скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу».
Крім того, суд не приймає до уваги посилання позивача на те, що у акті проведення перевірки вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №261976 від 30.03.2021 року відсутні відомості щодо органу державного контролю, яким проводився габаритно-ваговий контроль та складався сам акт, оскільки на вимогу суду відповідачем надані до суду документи, на підставі яких прийняті оскаржувані в цій справі постанови, зокрема і акт проведення перевірки вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №261976 від 30.03.2021 року, з якого вбачається, що він складений та проведений посадовими особами Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «ТРАНСКОН ЛОГІСТИК» обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в частині визнання протиправною та скасування постанови №280696 від 14.05.2021 року про застосування адміністративно-господарського штрафу у розмірі 8500 грн., а в іншій частині позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «ТРАНСКОН ЛОГІСТИК» не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 6, 14, 90, 139, 243-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «ТРАНСКОН ЛОГІСТИК» (вул. Хімічна, буд. 1/27, м. Одеса, 65031, код ЄДРПОУ 41183991) до Відділу державного нагляду (контролю) у Одеській області Укртрансбезпеки (вул. Успенська, буд. 4, м. Одеса, 65045, код ЄДРПОУ 39816845) про визнання протиправними та скасування постанов від 14.05.2021 року №280696, №280697, від 24.05.2021 року №287064 задовольнити частково.
Визнати протиправною та скасувати постанову Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки від №280696 від 14.05.2021 року про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю «ТРАНСКОН ЛОГІСТИК» адміністративно-господарського штрафу у розмірі 8500 грн.
В задоволенні іншої частини позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «ТРАНСКОН ЛОГІСТИК» - відмовити.
Стягнути з Відділу державного нагляду (контролю) у Одеській області Укртрансбезпеки (вул. Успенська, буд. 4, м. Одеса, 65045, код ЄДРПОУ 39816845) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ТРАНСКОН ЛОГІСТИК» (вул. Хімічна, буд. 1/27, м. Одеса, 65031, код ЄДРПОУ 41183991) сплачений судовий збір у розмірі 1622 грн.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Л.І. Свида