Єдиний державний реєстр судових рішень
ПОСТАНОВА
Іменем України
№ 610/2146/21
№ 3/610/7/2022
м. Балаклія 15.02.2022 року
Суддя Балаклійського районного суду Харківської області Стригуненко Володимир Миколайович, розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого та проживаючого: АДРЕСА_1 , за ч. 1 ст. 130 КУпАП,
в с т а н о в и в:
15.06.2021 р. об 11.38 год. за адресою: Харківська область, Ізюмський район, м. Балаклія, вул. Соборна, 85, ОСОБА_1 керував автомобілем AUDI A4 д.н.з. НОМЕР_1 в стані алкогольного сп`яніння, в порушення вимоги п. 2.9. «а» Правил дорожнього руху: «водієві забороняється: керувати транспортним засобом у стані алкогольного сп`яніння…».
ОСОБА_1 належним чином викликався для розгляду справи про адміністративне правопорушення на 26.08.2021 р., 23.09.2021 р., 21.10.2021 р., 08.11.2021 р., 22.11.2021 р., 06.12.2021 р., 28.12.2021 р., 31.01.2022 р. та 15.02.2022 р. шляхом направлення повісток про виклик за вказаною у Протоколі та його особистій письмовій заяві від 16.08.2021 р. зареєстрованою адресою місця проживання, однак повістки поштою ОСОБА_1 не отримує (а.с. 16, 17, 20, 21, 23, 24, 26, 27, 32-35, 39, 40), про зміну адреси перебування суд не повідомляв. Тим більш, в суді знаходяться списки судових справ, доступні всім громадянам, а також на сайті судової влади, який перебуває у загальному доступі, є список судових справ, призначених до розгляду.
Розгляд справи постійно відкладався через неявку особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Судом вжито усі можливі заходи для виклику ОСОБА_1 для розгляду справи про адміністративне правопорушення. Однак він чийого адвокат длярозгляду справине з`явились, про причини неявки не повідомили, поважності причин неявки не убачається, клопотань про відкладення розгляду справи, розгляд справи за їхньої відсутності, письмових пояснень тощо не надали.
У рішення Європейського суду з прав людини від 03.04.2008р. у справі «Пономарьов проти України» наголошено, що сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.
Крім того, як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 отримав судову повістку на 26.08.2021 р., про що свідчить рекомендоване поштове повідомлення про її вручення 11.08.2021 р. (а.с. 13). Після чого 16.08.2021 р. подав заяву про ознайомлення з матеріалами справи та цього дня ознайомився з ними в повному обсязі (без перегляду відеозапису) (а.с. 14).
Тобто ОСОБА_1 відомо про складення стосовно нього 15.06.2021 р. протоколу про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП та наявність у провадженні суду стосовно нього справи про адміністративне правопорушення та її судового розгляду, однак жодних заходів з метою з`ясування стану розгляду своєї справи він не вживав, тим самим знехтував своїми процесуальними обов`язками.
Враховуючи ці відомості, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 об`єктивно обізнаний про те, що його справа перебуває на розгляді в суді та не цікавиться її розглядом.
Європейський суд з прав людини в своїх рішеннях, зокрема «Юніон Аліментаріа проти Іспанії » від 07 липня 1989 року, виходить з того, що у випадках коли поведінка учасників судового засідання свідчить про умисний характер їх дій направлений на невиправдане затягування процесу чи зловживання своїм процесуальним правом, суд має реагувати на вказані випадки законними засобами, аби не було знівельовано ключовий принцип - верховенство права, в тому числі проводити судове засідання у відсутність особи, як що таке затягування може нашкодити справі чи іншим учасникам справи.
В цьому ж рішенні Європейський суд з прав людини зазначив, що учасник справи зобов`язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватися від використання прийомів, які пов`язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.
Згідно ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» від 23.02.2006 р., суди застосовують рішення Європейського суду з прав людини як джерело права.
Безпідставне умисне затягування розгляду справи нівелює завдання КУпАП, яким є охорона прав і свобод громадян, зміцнення законності та виховання громадян.
Крім того, недотримання строків розгляду справ про адміністративні правопорушення порушує конституційне право на судовий захист і негативно впливає на ефективність та авторитет судової влади, а не понесення відповідальності за скоєне правопорушення дискредитує державу та руйнує моральні цінності суспільства.
Враховуючи,що судомбули вжитізаходи длязабезпечення права ОСОБА_1 на участь у судовому засіданні, приймаючи до уваги строки розгляду справи, принцип судочинства, яким визнано пріоритет публічного інтересу над приватним, відсутність вимог обов`язкової участі особи, щодо якої розглядається протокол за даною категорією справ, ненадання доказів поважності причин неявки в судове засідання, тому розгляд справи проводиться за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, оскільки він на свій власний розсуд розпоряджається своїми правами.
Крім того, права ОСОБА_1 урівноважуються можливістю подання апеляційної скарги на рішення суду та можуть бути відновлені шляхом відстоювання своєї позиції в апеляційному суді.
Відповідно до статті 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Стаття 251 КУпАП встановлює, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Протоколом серії ДПР18 № 163066 від 15.06.2021 р. зафіксовано факт вчинення водієм ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, за вищенаведених обставин.
Відповідно до акту огляду на стан алкогольного сп`яніння з використанням спеціальних технічних засобів та роздруківки з приладу «Драгер» від 15.06.2021 р., за результатами проходження огляду ОСОБА_1 на стан алкогольного сп`яніння, здійсненого працівниками поліції на місці зупинки транспортного засобу за адресою: Харківська область, Ізюмський район, м. Балаклія, вул. Соборна, 85, з використанням спеціального технічного засобу газоаналізатор Alcоtest 6820 № ARLJ - 0461, останній перебував у стані алкогольного сп`яніння 0,36 проміле.
Згідно рапортуполіцейського встановлено,що 15.06.2021р.приблизно об11.38год.під часчергування бувзупинений транспортнийзасіб AUDI A4 на іноземній реєстрації під керуванням водія ОСОБА_1 , в ході спілкування з яким у останнього було виявлено ознаки алкогольного сп`яніння. Огляд на стан сп`яніння проводився на місці за допомогою спеціального приладу Alcоtest DRAGER 6820 № ARLJ 0461. Результат проби позитивний 0,36 проміле.
В матеріалах справи також наявний диск з відеозаписом, з якого вбачається, що ОСОБА_1 керував автомобілем, після зупинки якого знаходився на водійському сидінні, факт керування автомобілем не заперечував. Працівники поліції запропонували йому пройти огляд на стан сп`яніння за допомогою спеціального технічного засобу приладу «Драгер», після продуття якого цифровий показник показав 0,36 проміле.
Таким чином, огляд на стан сп`яніння проведено у встановленому законом порядку, у відповідності до ст. 266 КУпАП, з використанням спеціальних технічних засобів із застосуванням технічних засобів відеозапису.
Вказані документи відповідно до ст. 251 КУпАП є доказами в справі про адміністративне правопорушення і узгоджуються між собою.
Суд не володіє беззаперечними доказами про застосування поліцейським недозволених методів та фальсифікацію ним матеріалів про вказане адміністративне правопорушення, а також доказів про порушення поліцейським законодавства при складанні протоколу про адміністративне правопорушення.
Відповідно, у суду відсутні підстави для визнання необ`єктивними доказів, якими підтверджено вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Згідно до п. 2.9 «а» Правил дорожнього руху водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного сп`яніння.
Дії ОСОБА_1 за вказаним фактом кваліфікую за ч. 1 ст. 130 КУпАП України, як керування транспортним засобом в стані алкогольного сп`яніння.
Обставин, що пом`якшують чи обтяжують відповідальність, не убачається.
На підставі викладеного, керуючись ст. 33-35, 40-1, 252, 280, 284-285 КУпАП,
п о с т а н о в и в:
Накласти на ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави в розмірі 17000гривень зпозбавленням правакерування транспортнимизасобами настрок 1рік (населений пункт: ХАРКIВСЬКА ОБЛАСТЬ/М.ХАРКIВ, отримувач коштів: ГУК Харківськ обл/Харкiвобл/21081300, код отримувача (ЄДРПОУ): 37874947, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA168999980313020149000020001, код класифікації доходів бюджету: 21081300).
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави 496,20гривень судового збору (отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код за ЄДРПОУ: 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106, призначення платежу: судовий збір).
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду через Балаклійський районний суд Харківської області шляхом подачі в 10-денний строк з дня її винесення апеляційної скарги.
Суддя В.М. Стригуненко