Єдиний державний реєстр судових рішень
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 лютого 2022 року м. Чернігів Справа № 620/17645/21
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Бородавкіної С.В.,
розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Олишівської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,
У С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі ОСОБА_1 , позивач) 01.12.2021 звернувся до суду з адміністративним позовом до Олишівської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області (далі Олишівська селищна рада, відповідач), у якому просить:
- визнати протиправними дії відповідача, які полягають у нерозгляді його заяви від 21.07.2021 (відмови) щодо затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства та передачі у власність земельної ділянки, площею 1,9041 га, кадастровий номер 7425555700:03:000:9588;
- зобов`язати відповідача розглянути його заяву від 21.07.2021 щодо затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства та передачі у власність земельної ділянки, площею 1,9041 га, кадастровий номер 7425555700:03:000:9588 та прийняти рішення відповідно до вимог Земельного кодексу України.
Свої позовні вимоги мотивує тим, що позивач подав до відповідача заяву про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність з необхідним пакетом документом, однак Олишівська селищна рада не виконала обов`язок, передбачений статтею 118 Земельного кодексу України, щодо прийняття відповідного рішення.
Ухвалою судді від10.12.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Також установлено відповідачу термін для надання відзиву на позовну заяву.
У встановлений судом строк відповідач надав відзив на позов, у якому позовні вимоги не визнав, просив відмовити у їх задоволенні та зазначив, що заява позивача про затвердження проекту землеустрою була знята з розгляду сесії у зв`язку із відсутністю двох третин депутатів від загального складу ради, необхідних для прийняття рішення.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно та повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.
21.07.2021 позивачем до Олишівської селищної ради на затвердження було подано проект землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки, розташованої на території Олишівської селищної ради Чернігівського району, площею 1,9041 га, рілля (кадастровий номер 7425555700:03:000:9588) (а.с. 9).
Листом від 27.09.2021 за №1192 відповідач повідомив ОСОБА_1 про відмову у затвердженні поданого ним проекту, у зв`язку із тим, що ним використано право безоплатної приватизації земельних ділянок з цільовим призначенням «для ведення особистого селянського господарства» (а.с. 10).
Вважаючи, що відповідачем протиправно не здійснено розгляд заяви у встановлений спосіб, позивач звернувся до суду з відповідним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Частиною другою статті 19 Конституції Україна визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої статті 3 Земельного кодексу України, земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Так, згідно частин 2 та 3 статті 78 Земельного кодексу України (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них. Земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній та державній власності.
Відповідно до частини першої статті 122 Земельного кодексу України передбачено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Частиною першою статті 116 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
За правилами статті 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок комунальної власності у користування здійснюється, зокрема, органами місцевого самоврядування на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у випадках, передбачених законом, або на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). При цьому розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, передбачених статтею 122 цього Кодексу.
Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки (частина друга статті 123 Земельного кодексу України).
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про надання земельної ділянки у користування.
Частиною 15 статті 123 Земельного кодексу України визначено підстави відмови у затвердженні поданих проектів землеустрою.
Відповідно до пункту 34 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.
Вимогами частини другої статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Системний аналіз наведених правових норм дає підстави дійти до висновку про те, що затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки здійснюється відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування. При цьому, чинним законодавством передбачено, що затвердження проекту землеустрою або відмова у такому затвердженні здійснюється виключно на пленарних засіданнях ради та оформлюється відповідним рішенням.
Водночас, Олишівська селищна рада у законодавчо визначений строк заяву позивача про затвердження проекту землеустрою не розглянула, рішення про затвердження наданого проекту або про відмову не прийняла.
Суд звертає увагу, що лист відповідача від 27.09.2021 №1192 (а.с. 10) не свідчить про виконання відповідачем покладеного на нього Земельним кодексом України обов`язку, оскільки він не є рішенням суб`єкта владних повноважень відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Отже, відсутність належним чином оформленого рішення про затвердження проекту землеустрою або про відмову у такому затвердженні, після спливу встановленого законом двотижневого строку розгляду клопотання особи, свідчить про те, що відповідач не прийняв жодного рішення з числа тих, які він повинен ухвалити за законом, що суперечать вимогам Земельного кодексу України.
Згідно із частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що позов слід задовольнити.
Відповідно до Закону України «Про судовий збір» позивач звільнений від сплати судового збору.
Керуючись статтями 227, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Олишівської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправною бездіяльність Олишівської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області щодо неприйняття рішення за заявою ОСОБА_1 від 21.07.2021 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого господарства, площею 1,9041 га (кадастровий номер 7425555700:03:000:9588).
Зобов`язати Олишівську селищну раду Чернігівського району Чернігівської області на найближчій сесії розглянути заяву ОСОБА_1 від 21.07.2021 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого господарства, площею 1,9041 га (кадастровий номер 7425555700:03:000:9588) та прийняти відповідне рішення.
Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту. Апеляційна скарга подається безпосередньо до адміністративного суду апеляційної інстанції.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 17 лютого 2022 року.
Позивач: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ).
Відповідач: Олишівська селищна рада Чернігівського району Чернігівської області (код ЄДРПОУ 04412544, вул. Чернігівська. буд. 3, смт. Олишівка, Чернігівський район, Чернігівська область, 15575).
Суддя С.В. Бородавкіна