Єдиний державний реєстр судових рішень
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 лютого 2022 р. м. Чернівці Справа № 600/5027/21-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Левицького В.К., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації про визнання протиправних дій та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з вказаним позовом, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Департаменту соціального захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації щодо не вчинення дій по зняттю автомобіля марки "Мерседес-Бенц", кузов № НОМЕР_1 , 1999 року випуску, номерний знак " НОМЕР_2 " з обліку в органах соціального захисту населення та наданню дозволу на перереєстрацію вказаного транспортного засобу;
- зобов`язати Департамент соціального захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації вирішити питання щодо зняття автомобіля марки Мерседес-Бенц", кузов № НОМЕР_1 , 1999 року випуску, номерний знак НОМЕР_3 , з обліку в органах соціального захисту населення та надання дозволу на перереєстрацію вказаного транспортного засобу в територіальних органах з надання сервісних послуг МВС України на ОСОБА_1 , 1949 року народження, ІПН - НОМЕР_4 , мешканця с. Витилівка, Кіцманського району, Чернівецької області.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що він є сином ОСОБА_2 , який як інвалід ІІ групи, відповідно до наказу Головного управління праці та соціального захисту населення Чернівецької облдержадміністрації № 141 від 20.10.2006, отримав як гуманітарну допомогу автомобіль марки "Мерседес-Бенц", кузов № НОМЕР_5 , 1999 року випуску, з правом передачі керування позивачу.
14.05.2015 Верховною Радою України було прийнято Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення рівня соціального захисту ветеранів війни і їх сімей" №426-VIII. Відповідно до якого, після смерті інваліда, автомобіль, визнаний гуманітарною допомогою, яким інвалід був забезпечений через органи соціального захисту населення, за бажанням членів їх сімей, спадкоємців передається йому у власність безоплатно за рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері соціального захисту населення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Зважаючи на зміни, які відбулися в законодавстві, позивачем подана заява до Департаменту соціального захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації, в якій він просив про надання дозволу на переоформлення гуманітарного автомобіля "Мерседес-Бенц", кузов № НОМЕР_5 , 1999 року випуску, після смерті батька ОСОБА_2 на своє ім`я. Однак в супереч вимогам закону, відповідач відмовив йому у наданні дозволу на переоформлення автомобіля у зв`язку з наявністю рішення Кіцманського районного суду Чернівецької області від 17.01.2021 у справі № 2-104/2012 про повернення вказаного автомобіля.
Позивач вважає зазначену відмову необґрунтованою та протиправною у зв`язку із тим, що рішення Кіцманського районного суду Чернівецької області від 17.01.2021 року ухвалено до прийняття Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення рівня соціального захисту ветеранів війни і їх сімей" № 426-VIII від 14.05.2015, якими керувався суд і не може більше застосовуватись до спірних правовідносин.
Ухвалою суду відкрито провадження у даній справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні).
Вказаною ухвалою відповідачу у разі заперечення проти позову запропоновано надати відзив на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам, встановленим ч. 2 та 4 ст. 162 КАС України.
Вказана ухвала надіслана на офіційну електронну адресу відповідача, що підтверджується матеріалами справи. Однак, своїм правом відповідач не скористався, відзив на позов до суду не надав.
Відповідно ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
З`ясувавши обставини, на які позивач посилається як на підставу своїх вимог, дослідивши письмові докази, судом встановлено наступне.
Згідно протоколу засідання Комісії з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті Міністрів України від 21.09.2006 №26/ГД-2741/К, автомобіль марки "Мерседес-бенц", 1999 року, кузов № НОМЕР_5 , визнано гуманітарною допомогою (а. с. 20-21).
20.10.2006 наказом Головного управління праці та соціального захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації № 141 "Про видачу автомобіля з числа гуманітарної допомоги" видано ОСОБА_2 , інваліду ІІ групи Великої Вітчизняної війни, мешканцю с. Витилівка, Кіцманського району, автомобіль "Мерседес-Бенц", як гуманітарна допомога, кузов № НОМЕР_5 , з правом передачі керування сину ОСОБА_1 (вперше) (а. с. 19).
Відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, 27.03.2007 за ОСОБА_2 зареєстровано транспортний засіб "Мерседес-Бенц", 1999 року, кузов № НОМЕР_5 , державний номерний знак НОМЕР_2 , з правом передачі керування сину ОСОБА_1 , без права продажу, дарування, передачі іншій особі (а. с. 22).
Відповідно до Свідоцтва про смерть серії НОМЕР_6 , виданого 22.12.2008 виконавчим комітетом Лашківської сільської ради Кіцманського району Чернівецької області, ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 87 років, про що в Книзі реєстрації смертей зроблено відповідний актовий запис за №34 (а. с. 17).
Рішенням Кіцманського районного суду Чернівецької області від 17.01.2012 у справі № 2-104/2012 вилучено у ОСОБА_1 та передано Головному Управлінню праці та соціального захисту населення в Чернівецькій області визнаний як гуманітарна допомога автомобіль марки "Мерседес-бенц", 1999 року, кузов № НОМЕР_5 , реєстраційний номер НОМЕР_2 (а. с. 13).
Відповідно до довідки виконкому Лашківецького старостинського округу від 23.06.2021 № 343, на день смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Витилівка, Кіцманського району, Чернівецької області, його син - ОСОБА_1 , 1949 р.н., був зареєстрований та проживав з покійним за адресою: АДРЕСА_1 (а. с. 18).
07.09.2021 року позивач звернувся із заявою до Департаменту соціального захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації про передачу йому у власність автомобіль марки "Мерседес-Бенц", 1999 року, кузов № НОМЕР_5 , реєстраційний номер НОМЕР_2 (а. с. 24).
Із змісту протоколу засідання № 4 робочої групи з питань гуманітарної допомоги при Чернівецькій обласній державній адміністрації від 10.09.2021 видно, що розглянувши звернення Департаменту соціального захисту населення обласної державної адміністрації щодо переоформлення гуманітарного автомобіля померлої особи з інвалідністю ОСОБА_2 на члена його сім`ї, вирішено не надавати дозвіл на переоформлення гуманітарного автомобіля члену сім`ї померлої особи з інвалідністю ( ОСОБА_2 ), у зв`язку і наявністю судового рішення на користь Головного управління (Департаменту) соціального захисту населення. Запропоновано члену сім`ї померлої особи з інвалідністю звернутися до суду для скасування попереднього рішення у зв`язку з змінами у законодавстві (а. с. 16).
14.09.2021 Департамент соціального захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації листом за вих. № 01.2-24/3793 повідомив позивача про відмову у наданні дозволу на переоформлення гуманітарного автомобіля, у зв`язку з наявністю рішення Кіцманського районного суду Чернівецької області від 17.01.2012 у справі № 2-104/2012 про повернення вказаного автомобіля Головному управлінню (Департаменту) соціального захисту населення (а. с. 15).
Вважаючи відмову протиправною, позивач звернувся до адміністративного суду з цим позовом.
Розглянувши матеріали справи, встановивши фактичні обставини в справі, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд зазначає наступне.
Основні засади створення правових, соціально-економічних, організаційних умов для усунення або компенсації наслідків, спричинених стійким порушенням здоров`я, функціонування системи підтримання особами з інвалідністю фізичного, психічного, соціального благополуччя, сприяння їм у досягненні соціальної та матеріальної незалежності визначені Законом України "Про реабілітацію інвалідів в Україні" від 06.10.2005 № 2961-IV (далі - Закон № 2961-IV, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Згідно з ч. 1 ст. 26 Закону № 2961-IV держава гарантує розробку, виробництво технічних та інших засобів реабілітації та закупівлю спеціального автотранспорту, виробів медичного призначення та забезпечення ними інвалідів, дітей-інвалідів для соціальної адаптації, полегшення умов праці і побуту, спілкування інвалідів, дітей-інвалідів, поширює інформацію про таку продукцію.
Положеннями ч. 9 ст. 26 Закону №2961-IV встановлено, що перелік технічних та інших засобів реабілітації, порядок забезпечення ними інвалідів, дітей-інвалідів затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 3 ст. 38 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" від 21.03.1991 № 875-XII (далі - Закон № 875-XII, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) після смерті інваліда, дитини-інваліда автомобіль, виданий безоплатно чи на пільгових умовах, у тому числі визнаний гуманітарною допомогою, за бажанням членів його сім`ї може бути переданий у їх власність безоплатно у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 41 Порядку забезпечення інвалідів автомобілями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.07.2006 № 999 (далі - Порядок), після смерті інваліда автомобіль, отриманий як гуманітарна допомога, крім випадків, зазначених в абзацах першому - п`ятому пункту 16 цього Порядку, повертається (вилучається) головному управлінню соціального захисту і здається підприємству, що здійснює заготівлю та переробку металобрухту, або видається в порядку черговості інваліду, який перебуває на обліку. Такий інвалід знімається з обліку на десятирічний строк, визначений починаючи з дати отримання автомобіля попереднім інвалідом, з урахуванням строку його експлуатації померлим.
Згідно з ст. 11-1 Закону України "Про гуманітарну допомогу" від 22.10.1999 р. №1192-XIV (в редакції, Закону України № 1760-VI від 15.12.2009) забезпечення інвалідів, дітей-інвалідів автомобілями, визнаними гуманітарною допомогою, здійснюється на умовах, передбачених законом, та у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.
Після смерті інваліда, дитини-інваліда автомобіль, визнаний гуманітарною допомогою, яким інвалід був забезпечений через органи праці та соціального захисту населення і користувався менше 10 років, може бути переданий у власність одному із членів сім`ї за рішенням Комісії з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті Міністрів України за умови сплати податків і зборів за ставками, діючими на день здійснення митного оформлення автомобіля. Якщо інвалід, дитина-інвалід користувався автомобілем більше 10 років, за бажанням членів його сім`ї автомобіль може бути переданий у їх власність безкоштовно.
У разі несплати членом сім`ї інваліда, дитини-інваліда податків і зборів (обов`язкових платежів) автомобіль повертається (вилучається) органам праці та соціального захисту населення у порядку та на умовах, що визначаються Кабінетом Міністрів України.
Частиною 4 Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення рівня соціального захисту окремих категорій ветеранів війни" від 14.05.2015 (далі - Закон № 426-VIII), частини 2 і 3 ст. 11-1 Закону України "Про гуманітарну допомогу" №1192-XIV від 22.10.1999 викладено в такій редакції: "Після смерті інваліда, дитини-інваліда автомобіль, визнаний гуманітарною допомогою, яким інвалід, дитина-інвалід були забезпечені через органи соціального захисту населення, за бажанням членів їхніх сімей, спадкоємців передається їм у власність безоплатно за рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері соціального захисту населення, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. У разі відсутності членів сім`ї, спадкоємців або у разі небажання членів сім`ї, спадкоємців отримати автомобіль, визначений у ч. 2 цієї статті, такий автомобіль повертається органам соціального захисту населення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України".
Розділом ІІ Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення рівня соціального захисту окремих категорій ветеранів війни" № 426-VIII визначено, що норми цього Закону щодо передачі безоплатно у власність членів сім`ї, спадкоємців автомобіля, визнаного гуманітарною допомогою, яким інвалід, дитина-інвалід були забезпечені через органи соціального захисту населення, поширюються також на випадки, коли смерть інваліда, дитини-інваліда та звернення членів сім`ї до органів соціального захисту населення про залишення їм автомобіля без сплати податків і зборів відбулися до набрання чинності цим Законом.
Таким чином, суд звертає увагу, що нормами Закону № 426-VIII, який набрав чинності 06.06.2015, врегульовано питання щодо можливості передачі автомобіля, визнаного як гуманітарна допомога, у власність позивачу на підставі постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку забезпечення інвалідів автомобілями» від 19.07.2006 № 999, зміни до п. 41 якої були внесені 07.10.2015 та визначено, що після смерті інваліда, дитини-інваліда автомобіль, визнаний гуманітарною допомогою, яким інвалід, дитина-інвалід були забезпечені через головне управління соціального захисту населення, за бажанням членів їх сімей, спадкоємців передається їм у власність безоплатно за рішенням Мінсоцполітики.
У зв`язку з вказаними змінами законодавства, 07.09.2021 позивач звернувся із заявою до Департаменту соціального захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації про передачу йому у власність автомобіль марки "Мерседес-бенц", 1999 року, кузов № НОМЕР_5 , реєстраційний номер НОМЕР_2 .
Згідно із ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.
Суд звертає увагу, що прийняття Закону України № 426-VIII від 14.05.2015 було спрямоване на врегулювання спірних правовідносин до набрання ним чинності, з метою застосування чинного законодавства до правовідносин, що мали місце до його прийняття, в тому числі до правовідносин, що склались на момент смерті ОСОБА_2 .
З огляду на вищезазначене суд, приходить до висновку, що з 06.06.2015 змінилося правове регулювання та застосування норм законодавства щодо перереєстрації транспортного засобу, визнаного як гуманітарна допомога. Відтак, суд вважає, що посилання Департаменту соціального захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації на рішення Кіцманського районного суду Чернівецької області від 17.01.2012 у справа № 2-104/2012, згідно якого вилучено у ОСОБА_1 та передано Головному Управлінню праці та соціального захисту населення в Чернівецькій області визнаний як гуманітарна допомога автомобіль марки "Мерседес-Бенц", 1999 року, кузов № НОМЕР_5 , реєстраційний номер НОМЕР_2 , не ґрунтуються на вимогах спеціального законодавства.
Суд звертає увагу, що вказане судове рішення було прийняте до прийняття Закону №426-VIII від 14.05.2015, тому норми, якими керувався суд, не можуть більше застосовуватись до спірних правовідносин, оскільки вказаним Законом змінено порядок їх врегулювання.
Відповідно до листа Міністерства юстиції України від 29.04.2011 № 5149-0-26-11-18 щодо усунення суперечностей між положеннями нормативно-правових актів визначено, що при розв`язанні таких правових колізій, як правило, застосовуються загальновизнані прийоми тлумачення правових норм (надання переваги нормі, що має вищу юридичну силу, а у разі виявлення суперечностей (колізії) між положеннями різних нормативно-правових актів, які мають однакову юридичну силу, застосовуються положення нормативно-правового акта, який прийнято пізніше або який є спеціальним тощо).
Розділом ІІ Прикінцевих положень Закону № 426-VIII визначено, що норми цього Закону щодо передачі безоплатно у власність членів сім`ї, спадкоємців автомобіля, визнаного гуманітарною допомогою, яким інвалід, дитина-інвалід були забезпечені через органи соціального захисту населення, поширюються також на випадки, коли смерть інваліда, дитини-інваліда та звернення членів сім`ї до органів соціального захисту населення про залишення їм автомобіля без сплати податків і зборів відбулися до набрання чинності цим Законом.
Закон № 426-VIII було прийнято пізніше, тому саме положення цього законодавчого акту необхідно застосовувати до правовідносин, що виникли у цій справі.
З огляду на вищезазначене, суд приходить до висновку, що відмова Департаменту соціального захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації, оформлена листом вих. № 01.2-24/3793 від 14.09.2021 є протиправною.
Стосовно вимоги позивача про зобов`язання відповідача вирішити питання щодо зняття спірного автомобіля з обліку в органах соціального захисту населення та надання дозволу на перереєстрацію вказаного транспортного засобу в територіальних органах з надання сервісних послуг МВС України на нього, суд зазначає наступне.
Суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень на відповідність закріпленим ч. 2 ст. 2 КАС України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб`єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше було б порушено принцип розподілу влади.
Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень - єдиним критерієм здійснення правосуддя є право. Тому завданням адміністративного судочинства завжди є контроль легальності.
Іншими словами, під дискреційним повноваженням розуміють таке повноваження, яке надає певний ступінь свободи адміністративному органу при прийнятті рішення, тобто, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) вибрати один з кількох варіантів рішення.
Термін "дискреційне повноваження" означає повноваження, яке надає адміністративному органу певний ступінь свободи під час прийняття рішення, таким чином даючи йому змогу вибрати з кількох юридично допустимих рішень те, яке буде найбільш прийнятним.
Відповідно до п. 16 Порядку № 999 особі з інвалідністю, законному представнику недієздатної особи з інвалідністю чи дитини з інвалідністю автомобіль, виданий безоплатно чи на пільгових умовах, за її (його) бажанням може бути безоплатно переданий у власність після закінчення 10-річного строку експлуатації. Після смерті особи з інвалідністю, дитини з інвалідністю такий автомобіль може бути безоплатно переданий у власність члену її сім`ї (за бажанням такого члена сім`ї), який на час смерті особи з інвалідністю були зареєстровані за місцем реєстрації особи з інвалідністю, дитини з інвалідністю.
Автомобіль, строк експлуатації якого від 5 до 10 років, залишається безоплатно члену сім`ї, який на час смерті особи з інвалідністю був зареєстрований за місцем реєстрації особи з інвалідністю і середньомісячний сукупний дохід сім`ї якого за шість місяців, що передують дню смерті особи з інвалідністю, не перевищує прожиткового мінімуму для сім`ї. Середньомісячний сукупний дохід визначається відповідно до Методики обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги, затвердженої Мінсоцполітики.
Автомобіль, строк експлуатації якого менше ніж 10 років (крім випадку, зазначеного в абзаці другому цього пункту), після смерті особи з інвалідністю залишається у користуванні її сім`ї, якщо в ній є особа з інвалідністю, яка: мала підстави для забезпечення автомобілем на час смерті особи з інвалідністю або протягом не більше 6 місяців з дня її смерті; зареєстрована на час смерті особи з інвалідністю за місцем її реєстрації; не має іншого автомобіля, у тому числі отриманого через структурний підрозділ з питань соціального захисту населення або управління виконавчої дирекції Фонду.
Перереєстрація автомобіля на ім`я особи з інвалідністю з числа членів сім`ї, законного представника недієздатної особи з інвалідністю, дитини з інвалідністю проводиться територіальним органом з надання сервісних послуг МВС протягом 10 діб з моменту визначення особи, що буде експлуатувати автомобіль на законних підставах, шляхом видачі письмової довідки, форма якої затверджується Мінсоцполітики. До визначення такої особи автомобіль перебуває на зберіганні у членів сім`ї померлої особи з інвалідністю, а у разі їх відсутності повертається структурному підрозділу з питань соціального захисту населення або управлінню виконавчої дирекції Фонду. Довідка видається особі з інвалідністю, законному представнику недієздатної особи з інвалідністю, дитини з інвалідністю структурним підрозділом з питань соціального захисту населення, в якому особа з інвалідністю перебувала на обліку, а особі з інвалідністю внаслідок трудового каліцтва - відповідним управлінням виконавчої дирекції Фонду.
Згідно з пункту 3 Порядку № 999 до членів сім`ї особи з інвалідністю належать громадяни України, які проживають разом з нею, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, опіки або піклування над неповнолітніми дітьми, а також на інших підставах, які не заборонені законом і не суперечать моральним засадам суспільства, та місце проживання яких зареєстровано в Україні в установленому законодавством порядку.
З урахуванням зазначеного, суд приходить до висновку, що проведення процедури перереєстрації автомобіля визнаного гуманітарною допомогою належить до дискреційних повноважень відповідача.
Частиною 1 ст. 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень. (ч. 2 ст. 9 КАС України).
Згідно із ч. 4 ст. 245 КАС України у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Беручи до уваги наведене, з метою захисту порушених прав позивача, обираючи належний спосіб захисту порушеного права, суд зобов`язує відповідача повторно розглянути заяву позивача від 07.09.2021, з урахуванням висновків суду.
Згідно ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач під час розгляду справи по суті відзив на позовну заяву без поважних причин до суду не надав, правами передбаченими ст. ст. 159 та 162 КАС України, не скористалося.
Частиною 4 ст. 159 КАС України встановлено, що подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Враховуючи наведену норму процесуального права, суд кваліфікує неподання відповідачем, суб`єктом владних повноважень, відзиву на позов без поважних причин, як визнання позову.
Беручи до уваги наведене, оцінюючи надані сторонами по справі письмові докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що ґрунтуються на положеннях чинного законодавства, отже підлягають задоволенню з урахуванням вказаних вище висновків суду.
Стосовно розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Частиною 1 ст. 139 КАС України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З матеріалів справи встановлено, що при зверненні до суду з даним позовом позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1816,00 грн.
Враховуючи зазначене, суд стягує з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача сплачений судовий збір в сумі 1816,00 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 9, 72 - 77, 90, 134, 241 - 246, 250 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправною відмову Департаменту соціального захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації, оформлену листом від 14.09.2021 вих. № 01.2-24/3793.
3. Зобов`язати Департаменту соціального захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 07.09.2021 року, з урахуванням висновків суду.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 1816,00 грн.
Згідно ст. 255 КАС України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до ст. ст. 293, 295 КАС України рішення суду першої інстанції може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його складання.
Повне найменування учасників процесу:
позивач - ОСОБА_1 (с. Витилівка, Чернівецький район, Чернівецька область, РНОКПП НОМЕР_7 );
відповідач - Департамент соціального захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації (вул. Головна, 245, м. Чернівці, ЄДРПОУ 38345436).
Суддя В.К. Левицький