Рішення № 103394149, 11.02.2022, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.02.2022
Номер справи
480/12659/21
Номер документу
103394149
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 лютого 2022 року Справа № 480/12659/21

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Шаповала М.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 480/12659/21 за позовом Управління Держпраці у Сумській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення штрафу

В С Т А Н О В И В:

Управління Держпраці у Сумській області просить суд стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 штраф за порушення законодавства про ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції у розмірі 68000 грн до Державного бюджету України.

В обґрунтування позовних вимог вказано, що штраф був застосований до відповідачки за невиконання розповсюджувачем рішення про вжиття обмежувальних заходів відповідно до Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції". Оскільки штрафні санкції відповідачем у 15-денний строк з дня отримання постанов про їх накладення не сплачено, тому Управління Держпраці у Сумській області звернулося до суду з даним позовом.

Ухвалою суду від 07.12.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в даній адміністративній справі, вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідачкою не подано до суду відзив на позовну заяву.

Суд, розглянувши позовну заяву, повно і всебічно з`ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, перевіривши їх наявними в матеріалах справи і дослідженими доказами, дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що згідно наказу Управління Держпраці у Сумській області від 14.09.2021 № 918 посадовим особам Управління було доручено здійснити перевірку характеристик продукції, яка реалізується ФОП ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 . На підставі наказу видано направлення на проведення перевірки від 14.09.2021 № 842 (а.с. 4, 8). Предмет перевірки: засоби індивідуального захисту рук, засоби індивідуального захисту очей та обличчя, засоби індивідуального захисту органів дихання, одяг спеціальний захисний, засоби індивідуального захисту органів слуху, засоби захисту ніг і стегон, засоби захисту голови, засоби захисту від падіння з висоти. Термін проведення перевірки - 15.09.2021 - 17.09.2021.

Підставою для проведення перевірки є секторальний план державного ринкового нагляду на 2021 рік, затверджений т.в.о. Голови Державної служби України з питань праці (а.с. 5-7).

За результатами здійснення планової перевірки характеристик продукції посадовою особою органу ринкового нагляду складено Акт перевірки характеристик продукції від 17.09.2021 № 01/541/06/2021, який підписаний без зауважень чи заперечень (а.с. 9-1).

Під час здійснення заходу контролю, виявлені порушення, які зазначені в розділі І "Порушення вимог законодавства, Акту перевірки (а.с. 9 зв. б. - 10).

17.09.2021 Управлінням Держпраці у Сумській області було прийнято рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів № 07/541-1/06/2021, № 07/541-2/06/2021, № 07/541-3/06/2021, № 07/541-4/06/2021, № 07/541-5/06/2021, якими обмежено надання розповсюджувачем фізичної особою-підприємцем ОСОБА_1 продукції на ринку (а.с. 11-15).

Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 листом № 1 від 21.09.2021 повідомила Управління про виконання рішення про вжиття обмежувальних заходів (а.с. 17).

Управлінням 29.09.2021 на підставі наказу Управління Держпраці у Сумській області від 28.09.2021 № 977 та направлення на проведення перевірки від 28.09.2021 № 899 (а.с. 18-19) проведено перевірку стану виконання ФОП ОСОБА_1 рішень про вжиття обмежувальних заходів, за результатами якої посадовою особою Управління складено Акт перевірки стану виконання суб`єктом господарювання рішень про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 29.09.2021 № 03/541/06/2021 (а.с. 20-21).

В Акті перевірки стану виконання суб`єктом господарювання рішень про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 29.09.2021 № 03/541/06/2021 зазначено про те, що ФОП ОСОБА_1 частково виконано рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів № 07/541-1/06/2021 та № 07/541-3/06/2021, результативність виконання - не може бути визнане результативним.

На підставі вказаного акта перевірки 29.09.2021 складено протокол № 12/541-1/06/2021, № 12/541-3/06/2021 про виявлені порушення вимог Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" та Закону України "Про загальну безпечність нехарчової продукції", а саме зазначено про порушення вимог Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції".

29.09.2021 Управлінням Держпраці у Сумській області винесені постанови про накладення на відповідачку штрафних санкцій, а саме:

- штраф у розмірі 34000 грн, накладений постановою № 13/541-1/06/2021;

- штраф у розмірі 34000 грн, накладений постановою № 13/541-3/06/2021 (а.с. 24, 27).

Вказані постанови разом з супровідним листом 30.09.2021 були направлені поштовим зв`язком відповідачу (а.с. 25, 28).

У зв`язку із відсутністю інформації щодо самостійної сплати відповідачкою суми застосованого штрафу управління звернулось до суду із даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Згідно із частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові та організаційні засади здійснення державного ринкового нагляду і контролю нехарчової продукції визначені Законом України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" від 02 грудня 2010 року N 2735-VI, статтею 1 якого встановлено, що державний контроль продукції - діяльність органів доходів і зборів із забезпечення відповідності продукції, що ввозиться на митну територію України для вільного обігу, встановленим вимогам, а також забезпечення відсутності загроз від такої продукції суспільним інтересам.

Частиною 1 статті 2 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" визначено, що дія цього Закону поширюється на відносини щодо: здійснення ринкового нагляду за продукцією, що охоплюється встановленими вимогами, крім видів продукції, зазначених у частині п`ятій цієї статті; здійснення контролю всієї продукції, крім видів продукції, зазначених у частині п`ятій цієї статті.

Відповідно до статті 3 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції", законодавство України про державний ринковий нагляд і контроль продукції складається з цього Закону, Закону України "Про загальну безпечність нехарчової продукції", інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини в цій сфері, у тому числі технічних регламентів.

Згідно з ч.2 ст. 8 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" суб`єкти господарювання зобов`язані при здійсненні господарської діяльності ефективно взаємодіяти між собою під час вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів, передбачених цим Законом.

Частиною 5 статті 8 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" визначено, що суб`єкти господарювання зобов`язані надавати на запит органів ринкового нагляду документацію, що дає змогу ідентифікувати: суб`єкта господарювання, який поставив їм продукцію; суб`єкта господарювання, якому вони поставили продукцію.

Згідно з ч.6 ст.8 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" суб`єкти господарювання зобов`язані надавати документацію, визначену частиною п`ятою цієї статті, протягом строку, встановленого відповідним технічним регламентом, а якщо такий строк технічним регламентом не встановлено - протягом десяти років після того, як їм було поставлено відповідну продукцію, та протягом десяти років після того, як вони поставили відповідну продукцію.

Норми ч. 7 ст. 8 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" визначають, що у разі якщо виробник продукції не може бути ідентифікований органом ринкового нагляду, для цілей цього Закону особою, що ввела таку продукцію в обіг, вважається кожен суб`єкт господарювання в ланцюгу постачання відповідної продукції, який протягом узгодженого з органом ринкового нагляду строку (терміну) не надав документацію, що дає змогу встановити найменування та місцезнаходження виробника або особи, яка поставила суб`єкту господарювання цю продукцію.

Законом України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" встановлено загальний порядок проведення перевірок характеристик продукції, що визначається в ст. 23 цього закону. Так, частиною третьою статті 23 Закону N 2735-ІV передбачено, що органи ринкового нагляду проводять планові та позапланові перевірки характеристик продукції.

Перевірки характеристик продукції проводяться на підставі наказів органів ринкового нагляду та посвідчень (направлень) на проведення перевірки, що видаються та оформлюються відповідно до Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (ч. 5 ст. 23 Закону N 2735- IV).

Згідно з п. 2 ч. 4 ст. 44 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" до суб`єкта господарювання застосовуються адміністративно-господарські санкції у вигляді штрафу в разі невиконання або неповного виконання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів, визначених статтею 29 цього Закону, крім усунення формальної невідповідності, передбаченої частиною третьою статті 29 цього Закону, - у розмірі шести тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян для осіб, які ввели продукцію в обіг або відповідно до цього Закону вважаються такими, що ввели продукцію в обіг, та у розмірі чотирьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян для розповсюджувачів.

Як попередньо встановлено судом, позивачем було проведено планову перевірку у зв`язку з невиконанням відповідачем вимог попередньо винесених рішень від 29.09.2021 № 07/541-1/06/2021 та № 07/541-3/06/2021

На підставі встановлених позивачем обставин 29.09.2021 були винесені постанови про накладення штрафу № 13/541- 1/06/2021, № 13/541- 3/06/2021.

Копії вказаних постанов направлені відповідачці рекомендованим листом з повідомленням 30.09.2021.

Згідно ч. 5 ст. 44 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" у разі несплати штрафу в зазначений строк він стягується в судовому порядку.

Відповідно до частини 1 статті 72 та частини 2 статті 73 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.

Частиною 1 статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Враховуючи те, що відповідачка за час розгляду даної справи штрафи у загальному розмірі 68000 грн самостійно до Державного бюджету України не сплатила, докази оскарження постанов від 29.09.2021 № 13/541- 1/06/2021, № 13/541- 3/06/2021 не надала, тому суд вважає позовні вимоги обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Управління Держпраці у Сумській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення штрафу задовольнити.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) штраф за порушення законодавства про ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції у розмірі 68000 грн до Державного бюджету України.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.М. Шаповал