Єдиний державний реєстр судових рішень
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 лютого 2022 р. № 400/11794/21 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Брагар В. С. заправилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження розглянув адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , АДРЕСА_2
до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020,
про:визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (надалі - відповідач), в якому просить суд:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії з дати її призначення з урахуванням сум заробітку (отриманої заробітної плати) за період роботи в Комунальному підприємстві Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" з 11.10.2010 року по 31.07.2019 рік;
- зобов`язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з дати її призначення з урахуванням сум заробітку (отриманої заробітної плати) за період роботи Комунальному підприємстві Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" з 11.10.2010 року по 31.07.2019 рік.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що не повинен нести відповідальність за неналежне виконання роботодавцем обов`язку із сплати страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, оскільки відповідно до довідок про заробітну плату позивача для обчислення пенсії №16, з усіх виплат утримувались податки та нараховувались страхові внески.
Відповідач подав відзив на позов, в якому просив відмовити у задоволенні позову та зазначив про відсутність підстав для здійснення перерахунку з дати призначення пенсії. Та зазначає, що в провадженні Миколаївського окружного адміністративного суду є рішення яке набрало законної сили між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав, тому провадження підлягає закриттю.
Ухвалою суду від 29.11.2021 року позовну заяву залишено без руху.
Позивач вимоги ухвали від 29.11.2021 року виконав.
Ухвалою суду від 20.12.2021 року суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Суд розглянув справу відповідно до вимог ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) без проведення судового засідання, в порядку письмового провадження, на підставі матеріалів справи.
Дослідив докази, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач з 26.06.2017 р. отримує пенсію за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 р. № 1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (надалі - Закон № 1058).
Рішенням суду від 26.01.2021 року у справі №400/4713/20 позов ОСОБА_1 задоволено: Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо відмови ОСОБА_1 в зарахуванні до стажу роботи в комунальному підприємстві Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" з 11.10.2010 р. по 31.07.2019 р. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області зарахувати до стажу роботи ОСОБА_1 період роботи в комунальному підприємстві Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" з 11.10.2010 р. по 31.07.2019 р.
15.04.2021 р. позивач звернувся до відповідача з заявою про виконання рішення у справі №400/4713/20, на яку отримав відповідь, що згідно рішення від 26.01.2021 року відповідачем проведено перерахунок пенсії за віком з 01.09.2020 року в результаті якого було зараховано до страхового стажу період роботи з 11.10.2010 по 31.07.2019 рр. Відповідно до ст. 40 Закону №1058, даний період обраховано нульовим значенням, оскільки рішення суду не покладало зобов`язання на орган Пенсійного фонду щодо обрахунку заробітної плати.
Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
За визначенням ст. 1 Закону № 1058, страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону № 1058, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Згідно з ст. 20 Закону № 1058, страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.
Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Відповідно до положень ст. 106 Закону № 1058, відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи.
Отже, за змістом вищезазначених норм вбачається, що обов`язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника.
Виходячи з того, що рішенням суду від 26.01.2021 року по справі №400/4713/20 підтверджено право на зарахування стажу роботи з 11.10.2010 р. по 31.07.2019 р. у Комунальному підприємстві Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" та на виконання рішення відповідачем зараховано відповідний стаж, тому наявні підстави для зобов`язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з дати її призначення з урахуванням сум заробітку.
Одночасно суд не має підстав для визнання протиправними дій відповідача щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії з дати її призначення за період роботи з 22.03.2017 року по 31.07.2019 рік, оскільки на час призначення пенсії 22.03.2017 рік позивач ще не набув стажу за період по 31.07.2019 рік.
Підстави та порядок перерахунку пенсій застрахованих осіб, які продовжують працювати після призначення пенсії, регулюється частиною четвертою статті 42 Закону № 1058-IV.
Згідно з частиною четвертою статті 42 Закону № 1058-IV (у редакції, чинній до 11.10.2017), у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія. У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Відповідно до частини першої статті 44 Закону № 1058-IV, заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Законом України від 03.10.2017 № 2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», який набрав чинності з 11.10.2017, частину четверту статті 42 Закону № 1058-IV доповнено новим абзацом, згідно з яким органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Відповідно до пунктів 3, 4 Порядку проведення перерахунку пенсії без додаткового звернення особи відповідно до частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18.05.2018 № 10-1, перерахунок пенсії проводиться пенсіонеру, який після призначення (перерахунку) пенсії: 1) продовжував працювати та має не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію або із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії; 2) продовжував працювати і має менш як 24 місяці страхового стажу. Перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки з дня звернення за призначенням (попереднім перерахунком) пенсії.
Перерахунок проводиться з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) та із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Перерахунок проводиться тим особам, які станом на 01 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбачене пунктом 3 цього Порядку, на найбільш вигідних умовах.
Отже, до 11.10.2017 для проведення перерахунку пенсії пенсіонерам, які продовжують працювати після призначення пенсії, необхідно було подавати заяву про перерахунок пенсії, а з 11.10.2017 відповідні перерахунки органи Пенсійного фонду проводять без додаткового звернення особи.
Відповідно до вищевказаного, перерахунок пенсії за період роботи позивача з 22.03.2017-31.03.2019 рр. відповідач повинен був здійснити 01.04.2019 року без додаткового звернення особи, з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) та із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію; наступний перерахунок відповідач повинен був провести 01.04.2021 року за період роботи з 01.04.2019 -31.07.2019 рік (у випадку якщо позивач продовжує працювати) без додаткового звернення особи, з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) та із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Ураховуючи наявність підстав для здійснення перерахунку пенсії, суд вважає обґрунтованим урахування також заробітної плати позивача за цей період для обчислення пенсії.
Згідно з частиною другою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Суд установив бездіяльність відповідача щодо нездійснення перерахунку пенсії позивача з 11.10.2010-31.07.2019 з урахуванням сум заробітку (отриманої заробітної плати), а саме за період з 11.10.2010-21.03.2017 рр. з дати призначення пенсії тобто з 22.03.2017 року, за період 22.03.2017-31.03.2019 рр. з 01.04.2019 року, та за період 01.04.2019-31.07.2019 з 01.04.2021 року тому суд, для захисту прав позивача, вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати цю бездіяльність протиправною.
На підставі вищенаведеного суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
У зв`язку з цим судовий збір у сумі 908,00 грн, сплачений позивачем за подання позовної заяви за квитанцією від 12.08.2021 № 20602, підлягає до стягнення за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 2, 19, 139, 241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код за ЄДРПОУ: 13844159) задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код за ЄДРПОУ: 13844159) щодо відмови ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) в перерахунку пенсії з урахуванням сум заробітку за період роботи в Комунальному підприємстві Первомайської міської ради „Первомайський міський водоканал з 11.10.2010 по 31.07.2019 рр.
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код за ЄДРПОУ: 13844159) здійснити з 22.03.2017 року перерахунок призначеної ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) пенсії з урахуванням сум заробітної плати за період роботи в Комунальному підприємстві Первомайської міської ради „Первомайський міський водоканал з 11.10.2010 по 21.03.2017 рр. та виплатити визначену різницю.
4. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код за ЄДРПОУ: 13844159) здійснити з 01.04.2019 року перерахунок призначеної ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) пенсії з урахуванням сум заробітної плати за період роботи в Комунальному підприємстві Первомайської міської ради „Первомайський міський водоканал з 22.03.2017 по 31.03.2019 рр. та виплатити визначену різницю.
5. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код за ЄДРПОУ: 13844159) здійснити з 01.04.2021 перерахунок призначеної ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) пенсії з урахуванням сум заробітної плати за період роботи в Комунальному підприємстві Первомайської міської ради „Первомайський міський водоканал з 01.04.2019 по 31.07.2019 рр. та виплатити визначену різницю.
6. У задоволенні позовних вимог, щодо здійснити перерахунок пенсії з дати її призначення -22.03.2017 року з урахуванням сум заробітної плати за період роботи з 11.10.2010 по 31.07.2019 рр. відмовити.
7. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код за ЄДРПОУ: 13844159) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) судовий збір у сумі 908,00 грн (дев`ятсот вісім гривень 00 коп.) сплачений квитанцією від 12.08.2021 року № 20602.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В. С. Брагар