Єдиний державний реєстр судових рішень
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 лютого 2022 року Справа № 160/144/22 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Калугіної Н.Є., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Павлоградської міської ради Дніпропетровської області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
-визнати дії Управління соціального захисту населення Павлоградської міської ради щодо відмови в призначенні субсидії з 01.05.2021 ОСОБА_1 протиправними;
-зобов`язати Управління соціального захисту населення Павлоградської міської ради призначити ОСОБА_1 субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з 01.05.2021;
-допустити до негайного виконання рішення суду у межах виплати ОСОБА_1 за один місяць.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що протиправні дії Управління соціального захисту населення Павлоградської міської ради порушують право позивача на отримання субсидії.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.01.2022 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за правилами ст. 263 КАС України.
Роз`яснено відповідачу про необхідність подати до суду відзив на позов, а також всі письмові та електронні докази - у п`ятнадцятиденний строк з дня отримання зазначеної ухвали, дотримуючись, вимог ст. 162 КАС України.
Відповідач 01.02.2022 надав до суду відзив на позовну заяву, згідно змісту якого зазначив, що у спірних правовідносинах діяв в межах та на підставі наданих йому повноважень, відтак підстави для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 відсутні.
Позивачем 04.02.2022 надано відповідь на відзив, згідно змісту якого остання заявлені позовні вимоги просила задовольнити з підстав, що викладені у позовній заяві та наданій відповіді на відзив.
Відповідачем 08.02.2022 надано заперечення, за змістом яких у задоволенні позовних вимог просив суд відмовити.
Згідно ч. 3, 4 ст. 263 КАС України, справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
У справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Дослідивши письмові докази наявні у матеріалах справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 . Разом зі позивачем зареєстрований та проживає син - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується довідкою № 11984 від 30.12.2021 про реєстрацію та склад сім`ї.
Позивач є одинокою матір`ю, що підтверджується довідкою №1336 від 22.12.2021 про отримання допомоги на дитину одиноким матерям.
ОСОБА_1 є отримувачем житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово- комунальних послуг.
Субсидія позивачу призначалась кожні пів року, що підтверджується даними про нарахування готівкових та безготівкових субсидій за періоди: з січня 2020 року по червень 2020 року - нараховано всього - 5426,50 грн; з липня 2020 року по грудень 2020 року - нараховано всього - 4137,28 грн; з січня 2021 року по червень 2021 року - нараховано всього - 7418,89 грн.
Після автоматичного призначення субсидії на наступний опалювальний період 17.08.2021 позивач отримала повідомлення про надання субсидії № 019641, де повідомлено про відмову в призначенні субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з 01 травня 2021 року відповідно до п. 14-3, а саме: нарахований середньомісячний сукупний дохід менше ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії; та/або ними або за них не сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії.
Також позивача повідомлено, що під час перевірки автоматично призначеної субсидії на неопалювальний період з 01.05.2021 виявлено, що розрахунок невірний, внаслідок чого, ОСОБА_1 помилково отримано субсидію за травень-липень 2021 в сумі 1802,97 грн, яку потрібно повернути до державного бюджету.
Не погодившись з отриманим повідомленням позивач звернулась до Управління з заявою від 30.08.2021 та отримала відповідь від 15.09.2021, якою ОСОБА_1 повідомлено що права на отримання субсидії остання не має з 01.05.2021, в зв`язку з відсутністю сплати ЄСВ за період з 01.07.2020 по 31.12.2020, доходів, в розмірі, не меншому ніж мінімальний, а також довідки ЛКК, яка б підтвердила факт тривалого лікування.
Не погоджуючись з вказаним, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонами, суд виходить з наступного.
Частина 2 статті 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб`єкт владних повноважень зобов`язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов`язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій, визначаються Законом України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 5 жовтня 2000 року № 2017-III.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» державні соціальні стандарти і нормативи формуються, встановлюються та затверджуються у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за участю та погодженням з іншими сторонами соціального партнерства, якщо інше не передбачено Конституцією України та законами України.
Згідно ст. 9 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» до державних соціальних нормативів належать, в т.ч., соціальна норма житла та соціальні нормативи користування комунальними послугами, з оплати яких держава надає пільги та встановлює субсидії громадянам.
У мови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату користування житлом або його утримання та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива визначає Положення про порядок призначення житлових субсидій, що затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 № 848, (із змінами та доповненнями) (надалі - Положення №848).
Відповідно до пункту 3 Положення № 848 житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком.
Пунктом 4 Положення № 848 визначено, що право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).
Пунктом 5 Положення № 848 зазначено, що житлові субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги і розміром обов`язкового відсотка платежу, установленого відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27 липня 1998 р. № 1156 "Про новий розмір витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива у разі надання житлової субсидії".
Заяви про призначення та надання житлової субсидії за формою, встановленою Мінсоцполітики, з необхідними документами приймаються від громадян структурними підрозділами з питань соціального захисту населення.
Виконавчими органами міських, районних у містах рад, районними, районними у мм. Києві та Севастополі держадміністраціями може утворювати комісія по розгляду спірних питань при наданні населенню субсидій.
Рішенням Павлоградської міської ради від 12.11.2010 року № 1155 затверджено Положення про комісію по розгляду спірних питань при наданні населенню житлових субсидій, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та питань щодо включення до Реєстру інформації про пільговиків за фактичним місцем проживання»(в редакції рішення Павлоградської міської ради від 10.05.2017 року № 326) (далі - Комісія). Завданням Комісії є розгляд спірних питань та неврегульованих питань, що виникають під час призначення населенню державних соціальних допомог. В своїй діяльності Комісія керується нормативно-правовими актами, в тому числі і Положенням № 848.
Під час розгляду справи судом встановлено, що з травня 2020 по квітень 2021 року житлова субсидія позивачу була призначена відповідно до п.15 Положення №848 - за рішенням комісії, на підставі конкретних обставин, що склались, а саме з урахуванням довідки № 045 від 11.02.2019 року про потребу дитини у домашньому догляді.
Постановою кабінету міністрів України № 420 від 14 квітня 2021 року внесено зміни у Положення № 848, а саме - пункт 15 виключено, тобто комісія по розгляду спірних питань припинила свою діяльність.
Відтак, при розгляді питання надання житлової субсидії слід керуватись вимогами Положенням № 848 у редакції станом на 01.05.2021.
Пунктом 14 Положення №848 визначені підстави, за яких житлова субсидія не призначається.
Так, підпунктом 3 зазначеного пункту визначено, що житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо: у складі домогосподарства або у складі сім`ї члена домогосподарства є особи, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (далі - особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії), і в цьому періоді:
за інформацією ДПС, Пенсійного фонду України, у них взагалі відсутні доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії; або
нарахований середньомісячний сукупний дохід менше ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії; та/або
ними або за них не сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (крім військовослужбовців, а також осіб, стосовно яких наявна заборгованість роботодавця із сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, або осіб, які відповідно до законодавства звільнені від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування); або
такі особи перебували за кордоном сукупно більше 60 днів (крім випадків, зазначених в абзацах дев`ятому - одинадцятому цього підпункту). До 60-денного періоду перебування за кордоном не включаються дні службового відрядження, лікування, навчання або догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за кордоном, що підтверджується відповідними документами.
Житлові субсидії у випадках, передбачених абзацами першим - п`ять цього підпункту, призначаються, якщо особи, доходи яких враховуються під 1 призначення житлової субсидії, протягом такого періоду не менше місяця:
навчалися за денною формою навчання у закладах загальної середньої освіти, професійної (професійно-технічної) освіти, фахової передвищої освіти, вищої освіти або зареєстровані у службі зайнятості як безробітні;
отримували хоча б один із таких видів доходу, як пенсія, стипендія, допомога при народженні (усиновленні) дитини, допомога особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, допомога по догляду за особами з інвалідністю І і II групи внаслідок психічного розладу, допомога особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, тимчасова державна соціальна допомога непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, допомога по безробіттю, допомога по частковому безробіттю на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СOV-2, відповідно до статті 47-1 Закону України "Про зайнятість населення";
надавали соціальні послуги, перебували у місцях позбавлення або обмеження волі, або до них застосовувалися заходи забезпечення кримінального провадження у вигляді відсторонення від роботи (посади), застосовувалися запобіжні заходи у вигляді домашнього арешту або тримання під вартою, а також перебували у складних життєвих обставинах, викликаних інвалідністю, тривалою хворобою, що підтверджується висновком лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров`я встановленого зразка, алко- або наркозалежністю, що підтверджується висновком лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров`я, який забезпечує надання первинної медичної допомоги, на підставі довідки встановленого зразка закладу охорони здоров`я, що провадить діяльність з надання наркологічної допомоги населенню, в якому особа перебувала на диспансерному обліку (далі - складні життєві обставини);
Житлові субсидії у випадках, передбачених абзацами першим - п`ятим цього підпункту, також призначаються, якщо особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії:
мали суму середньомісячної нарахованої заробітної плати менше від розміру мінімальної заробітної плати не більш як на 50 відсотків, а у мм. Києві та Севастополі, обласних центрах і містах обласного значення - не більш як на 20 відсотків, і водночас єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування сплачено у розмірі, не меншому ніж мінімальний, за всі місяці протягом зазначеного періоду;
сплатили (за них сплачено) єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому ніж мінімальний, протягом кварталу, що передує кварталу перед місяцем звернення за призначенням житлової субсидії або перед місяцем, у якому житлова субсидія призначається без звернення громадянина. Водночас особі, яка працює за строковим трудовим договором, житлову субсидію може бути призначено лише у разі, коли строк дії строкового трудового договору є більшим, ніж строк, на який призначається житлова субсидія.
Таким чином, станом на 01.05.2021 відсутні інші обставини (виключення) визначені у Положенні № 848, які б надали право призначити житлову субсидію позивачу.
У разі, коли житлова субсидія призначається з початку неопалювального сезону, для розрахунку житлової субсидії середньомісячний сукупний дохід враховується за III і IV квартали попереднього календарного року (п. 35 Положення № 848).
З огляду на вищезазначене, враховуючи відсутність у позивача у період з 01.07.2020 по 31.12.2020 сплати ЄСВ, доходів в розмірі, не меншому ніж мінімальний, а також інших підстав, які б впливали на призначення житлової субсидії, права на отримання житлової субсидії позивач з 01 травня 2021 року не має.
В абзаці дев`ятому підпункту 3 пункту 14 Положення № 848 зазначено, що житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо: у складі домогосподарства або у складі сім`ї члена домогосподарства є особи, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (далі - особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії), і в цьому періоді: надавали соціальні послуги, перебували у місцях позбавлення або обмеження волі, або до них застосовувалися заходи забезпечення кримінального провадження у вигляді відсторонення від роботи (посади), застосовувалися запобіжні заходи у вигляді домашнього арешту або тримання під вартою, а також перебували у складних життєвих обставинах, викликаних інвалідністю, тривалою хворобою, що підтверджується висновком лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров`я встановленого зразка, алко- або наркозалежністю, що підтверджується висновком лікарсько- консультативної комісії закладу охорони здоров`я, який забезпечує надання первинної медичної допомоги, на підставі довідки встановленого зразка закладу охорони здоров`я, що провадить діяльність з надання наркологічної допомоги населенню, в якому особа перебувала на диспансерному обліку (далі - складні життєві обставини).
Однак, доказів того, що позивач перебував у складних життєвих обставинах, викликаних інвалідністю, тривалою хворобою, що підтверджується висновком лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров`я встановленого зразка до матеріалів справи не надано. Судом самостійно вказаних обставин не встановлено.
При цьому, постановою Кабінету Міністрів України № 1184 від 15 листопада 2021 року «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України», абзац дев`ятий підпункту 3 доповнено словами і цифрами ", або перебували у відпустці без збереження заробітної плати, якщо дитина потребує домашнього догляду, відповідно до пункту 3 частини першої статті 25 Закону України "Про відпустки".
Дана постанова та зазначені зміни набрали чинності 18.11.2021 року.
Судом встановлено, що позивач перебуває у трудових відносинах з Межівською державною податковою інспекцією Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, що підтверджується записом у трудовій книжці позивача НОМЕР_1 .
Наразі позивач перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею 6 років, що підтверджується витягом з наказу № 47-д від 24.02.2021.
Відпустка надана на підставі довідки ЛКК №018, виданою 12.02.2021 КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги» м. Павлоград Павлоградської міської ради, оскільки син позивача - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , потребує домашнього догляду.
Тобто така життєва обставина як перебування у відпустці без збереження заробітної плати на підставі ст.25 Закону України «Про відпустки» застосовується з 18 листопада 2021 року.
Іншого законодавством не визначено.
Стосовно відмови у призначенні субсидії з 18 листопада 2021 року, суд зазначає наступне.
Згідно п. 78 Положення №848, після закінчення строку отримання житлової субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють призначення житлової субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому періоді.
Оскільки, у попередній (неопалювальний період) позивач не мала права на отримання субсидії, відтак відсутні підстави для призначення в автоматичному режимі, без звернення отримувача.
Позивач не зверталась до Управління після 18.11.2021 року з заявою про призначення субсидії. Доказів протилежного матеріали адміністративної справи не місять.
Враховуючи вищевикладене, з`ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги законодавства України, суд вважає, що відсутні правові підстави для задоволення позову.
Стосовно клопотання про звернення до негайного виконання рішення суду у межах виплати ОСОБА_1 за один місяць, суд зазначає наступне.
Відповідно ч. 1 ст. 371 КАС України, негайно виконуються рішення суду про:
1) присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць;
2) присудження виплати заробітної плати, іншого грошового утримання у відносинах публічної служби - у межах суми стягнення за один місяць;
3) поновлення на посаді у відносинах публічної служби;
4) припинення повноважень посадової особи у разі порушення нею вимог щодо несумісності;
5) уточнення списку виборців;
6) усунення перешкод та заборону втручання у здійснення свободи мирних зібрань;
7) включення фізичних осіб, юридичних осіб та організацій до переліку осіб, пов`язаних з провадженням терористичної діяльності або стосовно яких застосовано міжнародні санкції, виключення фізичних осіб, юридичних осіб та організацій з такого переліку та надання доступу до активів, що пов`язані з тероризмом та його фінансуванням, розповсюдженням зброї масового знищення та його фінансуванням.
Рішення у цій справі не відноситься до переліку рішень, які в силу ст. 371 КАС України підлягають негайному виконанню, до того ж з огляду на відмову у задоволенні позовних вимог підстави для звернення його до негайного виконання відсутні.
Частиною 2 ст. 2 КАС України, передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до положень статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частин першої та другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Щодо розподілу судових витрат суд зазначає наступне.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.01.2022 клопотання ОСОБА_1 про звільнення або відстрочення від сплати судового збору до винесення рішення по справі - задоволено частково.
Відстрочено ОСОБА_1 сплату судового збору у розмірі 908,0 грн до прийняття рішення у справі.
Зважаючи на відмову у задоволенні позову, судовий збір за подачу позовної заяви до суду в сумі 908,0 грн, який підлягав оплаті, відповідно до положень Кодексу адміністративного судочинства України та Закону України «Про судовий збір», підлягає стягненню з ОСОБА_1 на користь Державного бюджету України.
Керуючись ст. 2, 5, 14, 241-246, 255, 263, 295 КАС України суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ІПН НОМЕР_2 ) до Управління соціального захисту населення Павлоградської міської ради Дніпропетровської області (вул. Центральна, 47, м. Павлоград, Дніпропетровська область, 51400, код ЄДРПОУ 0319170) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ІПН НОМЕР_2 ) на користь Державного бюджету України (реквізити: Отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/ 22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету: 22030106), судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 908,00 грн (дев`ятсот вісім гривень).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення суду складено 09 лютого 2022 року.
Суддя Н.Є. Калугіна