Єдиний державний реєстр судових рішень
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 лютого 2022 року Справа № 160/23681/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Олійника В. М.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім міжрегіональна трейдингова компанія» до відповідача-1: Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, відповідача-2: Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
29 листопада 2021 року товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий дім міжрегіональна трейдингова компанія» звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до відповідача-1: Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, відповідача-2: Державної податкової служби України, в якій просить:
визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №3233820/43621716 від 12.10.2021 року;
зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім міжрегіональна трейдингова компанія» (код ЄДРПОУ 43621716) №233 від 29.07.2021 року, на суму 573 300,00 грн., у тому числі ПДВ 95 550,00 грн.;
стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім міжрегіональна трейдингова компанія» за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області сплачені судові витрати.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що у відповідності до приписів п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України позивачем складено податкову накладну №233 на суму 573 300,00 грн., у тому числі ПДВ 95 550,00 грн., отримувач (покупець) - Державне підприємство «Бердянський морський торговельний порт» (податковий номер 01125761, ПН 011257608222).
Згідно отриманої платником податку квитанції - податкова накладна №233 від 29.07.2021 року доставлена до ДПС України та прийнята, але реєстрація зупинена з наступної підстави: відповідно до п.201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. Пропонуємо надати роз`яснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Позивач скористався наданим йому правом та подав детальні письмові пояснення щодо господарської операції, яка стала передумовою для складання податкової накладної №233 від 29.07.2021 року та копії письмових документів на їх підтвердження.
Зазначені пояснення роз`яснювали схему роботи позивача та постачання товару. До пояснень додавалися первинні документи на підтвердження реальності господарської операції. Позивач надав вичерпний перелік документів, що вимагаються від платнику податку, щодо реєстрації податкової накладної, реєстрація якої зупинена.
Однак, Рішенням Комісії Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №3233820/43621716 від 12.10.2021 року було відмовлено у реєстрації податкової накладної №233 від 29.07.2021 року.
В якості підстави для відмови у реєстрації зазначено: ненадання платником податків копій документів, а саме: договорів, зокрема зовнішньоекономічних контрактів, з додатками до них; первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), в тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних; в якості додаткової інформації було зазначено: відсутня ліцензія, не надано первинні документи щодо місця зберігання товару (договір оренди та акт приймання-передачі).
Товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий дім міжрегіональна трейдингова компанія» не погоджується з прийнятим рішенням комісії Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову у такій реєстрації №3233820/43621716 від 12.10.2021 року, вважає його протиправним та такими, що підлягає скасуванню, у зв`язку із чим позивач звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06 грудня 2021 року відкрито провадження у справі без виклику учасників справи.
30 грудня 2021 року на адресу суду від представника Головного управління ДПС у Дніпропетровській області надійшов відзив на позовну заяву вх.№120343/21, в якому останній заперечує проти позовних вимог викладених у позовній заяві та вважає їх необґрунтованими з огляду на таке.
Згідно даних Єдиного реєстру податкових накладних товариством з обмеженою відповідальністю «Торговий Дім Міжрегіональна Трейдингова Компанія» подано на реєстрацію податкову накладну в адресу наступного контрагента - покупця: Державне підприємство «Бердянський морський торговельний порт» (код ЄДРПОУ 01125761) ПН №233 від 29 липня 2021 року на суму 573300 грн., у тому числі ПДВ 95500 грн., номенклатура товарів/послуг - Паливо дизельне ДП - 3- Євро5 - ВО (УКТ ЗЕД 2710 1943 00).
За результатами розгляду Комісією ГУ ДПС у Дніпропетровській області документів, наданих платником з повідомленням до податкової накладної, винесено рішення 3233820/43621716 від 12 жовтня 2021 року, яким відмовлено у реєстрації ПН №233 від 29.07.2021 року на суму 573 300,00 грн., у тому числі ПДВ 95 550,00 грн., у зв`язку із відсутністю ліцензії, та не надання первинних документів щодо місця зберігання ПММ (договір оренди та акт приймання-передачі).
Крім того, представником відповідача-1 зазначено, що ТОВ «Торговий Дім Міжрегіональна Трейдингова Компанія» 20.10.2021 подано скаргу на Рішення Комісії ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 12.10.2021 №3233820/43621716 про відмову в реєстрації накладної.
За результатами розгляду скарги №9310983818 від 20.10.2021 комісією центрального рівня прийнято рішення №49914/43621716/2 від 29.10.2021 про залишення скарги без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної №233 від 29.07.2021 в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін.
Одночасно з цим ТОВ «Торговий Дім Міжрегіональна Трейдингова Компанія» за рішенням Комісії регіонального рівня внесено (включено) 03.06.2021 №29373 до переліку ризикових платників податку на підставі інформації, отриманої в межах Алгоритму дій, як такого, що відповідає пункту 8 критеріїв ризиковості платника податку .
Згідно пункту 20 Порядку №1246, у разі надходження до ДПС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
Виходячи зі змісту вказаної норми контролюючий орган зобов`язаний провести повторну перевірку всіх документів, визначених пунктом 12 цього Порядку, у разі надходження до ДПС рішення суду про реєстрацію податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили.
Відповідно до п.25 комісія центрального рівня приймає рішення про неврахування таблиці даних платника податку, розглядає скарги на рішення комісій регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.
Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Тобто, у податковому органі діють комісії двох рівнів центрального та регіонального, компетенція та повноваження яких є відмінними одна від одної.
Так, розгляд питання щодо реєстрації податкової накладної ТОВ «Торговий Дім Міжрегіональна Трейдингова Компанія» в Єдиному реєстрі податкових накладних покладено саме на Комісію Головного управління ДПС у Дніпропетровській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.
30 грудня 2021 року на адресу суду від представника Державної податкової служби України надійшов відзив на позовну заяву вх.№120345/21, в якому представник не погоджується із доводами позивача та просить відмовити у задоволенні адміністративного позову у повному обсязі, враховуючи наступне.
Поняття дискреційних повноважень наведене, зокрема, у Рекомендаціях Комітету Міністрів Ради Європи №Я (80)2, яка прийнята Комітетом Міністрів 11 березня 1980 року на 316-й нараді, відповідно до яких під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Суд є правозастосовчим органом та не може підміняти державний орган, рішення якого оскаржується, приймати замість нього рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб`єкта владних повноважень.
Разом з тим, у рішенні Європейського суду з прав людини від 02 червня 2006 року у справі "Волохи проти України" при наданні оцінки повноваженням державних органів суд виходив з декількох ознак, зокрема щодо наявності дискреції. Так, суд вказав, що норма права є передбачуваною , якщо вона сформульована з достатньою чіткістю, що дає змогу кожній особі - у разі потреби за допомогою відповідної консультації регулювати свою поведінку. Надання правової дискреції органам виконавчої влади у вигляді необмежених повноважень було б несумісним з принципом верховенства права. Отже, закон має з достатньою чіткістю визначати межі такої дискреції, наданої компетентним органам, і порядок її здійснення, з урахуванням законної мети даного заходу, щоб забезпечити особі належний захист від свавільного втручання.
Тобто, дискреційними є право суб`єкта владних повноважень обирати у конкретній ситуації між альтернативами, кожна з яких є правомірною. Прикладом такого права є повноваження, які закріплені у законодавстві із застосуванням слова "може".
Пункт 12 Порядку 1246 встановлює, що після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200 1.3 і 200 1.9 статті 200 1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації / зупинення реєстрації / відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до п.13 Порядку 1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Тобто, Порядок 1246 визначає критерії, яким повинна відповідати податкова накладна, та в обов`язковому порядку повинна пройти перевірки у разі її надходження до ЄРПН.
Для ухвалення рішення про зобов`язання ДПС зареєструвати податкову накладну, суд повинен перевірити саме той факт, що податкова накладна яка була подана позивачем, відповідає всім критеріям відповідно до Пункт 12 Порядку 1246 і її можливо зареєструвати у ЄРПН.
При цьому така перевірка здійснюється податковим органом автоматично, і судом не може бути проведена.
Реєстрація податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН є дискреційними повноваженнями та виключною компетенцією уповноваженого органу.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд встановив наступні обставини.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий дім міжрегіональна трейдингова компанія» - код ЄДРПОУ 43621716, зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за №1002247770006094343.
Керівник - Данилюк Віктор Анатолійович.
Основний вид діяльності - Оптова торгівля деталями та приладдям автотранспортних засобів, крім того, профільним видом господарської діяльності ТОВ «ТД МТК» є 46.12 Діяльність посередників у торгівлі паливом, рудами, металами та промисловими хімічними речовинами; 46.71 Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами.
Згідно даних Єдиного реєстру податкових накладних товариством з обмеженою відповідальністю «Торговий Дім Міжрегіональна Трейдингова Компанія» подано на реєстрацію податкову накладну в адресу наступного контрагента - покупця: Державне підприємство «Бердянський морський торговельний порт» (код ЄДРПОУ 01125761) ПН №233 від 29 липня 2021 року на суму 573300 грн., у тому числі ПДВ 95500 грн., номенклатура товарів/послуг - Паливо дизельне ДП - 3- Євро5 - ВО (УКТ ЗЕД 2710 1943 00).
Поставка зазначених у податковій накладній товарів здійснювалась на підставі договору поставки №60/21 від 26.07.2021 року, укладеного між позивачем та покупцем Державним підприємством «Бердянський морський торговельний порт» (код ЄДРПОУ 01125761).
Відповідно до зазначеного Договору - Постачальник зобов`язується поставити та передати у власність Покупцеві товар - дизельне паливо літне, код ДК 021:2015 09130000-9 Нафта і дистиляти, надалі - товар, а Покупець прийняти і сплатити поставлений Товар, на умовах викладених в ньому Договорі.
Найменування, кількість і вартість Товару, що поставляється за договором, зазначені в «Специфікації» (Додаток №1), яка є невід`ємною частиною даного договору. Толеранс +0% - 10% від загальної заявленої кількості товару.
Якість товару, що поставляється повинна відповідати ДСТУ 7688:2015 "Паливо дизельне. Євро. Технічні умови" та технічним вимогам, встановленим для даного виду товару, і показникам, зазначеним у сертифікаті відповідності та паспорті якості. Товар повинен бути виготовлений не раніше 2020 року і придатним до використання.
Постачальник разом з кожною партією товару повинен надавати покупцеві паспорт якості і сертифікат відповідності або їх копії, завірені печаткою Постачальника (згідно з чинним законодавством вимога щодо завіряння печаткою не стосується Постачальників, які здійснюють діяльність без печатки), на підставі яких товар приймається за якістю. Відбір проб нафтопродуктів виконується згідно ДСТУ 4488:2005 "Нафта і нафтопродукти. Методи відбирання проб".
Товар буде вважатися прийнятим по якості, якщо протягом 15-ти календарних днів з дали постачання, покупець не надішле постачальнику претензію по якості Товару.
Розрахунки за товар здійснюються протягом 30 календарних днів після отримання кожної партії товару на складі покупця на підставі виставленого постачальником рахунку, до якого додаються документи, зазначені в п.5.2. даного договору.
Форма оплати - безготівкове перерахування грошових коштів на поточний рахунок постачальника.
Постачання нафтопродуктів здійснюється партіями впродовж всього терміну дії договору згідно заявок покупця, протягом 5-ти календарних днів з моменту отримання заявки, що підтверджується фактом отримання її Постачальником (факсимільний зв`язок, телефонограма, підтвердження про отримання електронною поштою тощо). Мінімальний об`єм поставки (партії, що замовляється) - 20 тис.літрів.
Умови поставки: автомобільним транспортом на склад покупця, що знаходиться за адресою: м.Бердянськ, вул.Горького,6, територія порту, склад ПММ.
Поставка товару здійснюється силами та за рахунок постачальника (власним транспортом або компаніями перевізника).
Транспорт повинен бути обладнаний засобами (насосами) та шлангами (загальною довжиною не менш ніж 15 метрів) для видачі нафтопродукту, що постачається, в наземні ємності.
Разом з товаром постачальник передає покупцеві оригінали наступних документів:
-рахунок-фактуру;
-видаткову накладну;
-товарно-транспортну накладну;
-сертифікат відповідності та паспорт якості або їх копії, завірені належним чином постачальником.
Приймання товару за кількістю проводиться на складі покупця, у присутності представників постачальника і покупця, відповідно до вимог Інструкції про порядок прийому, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафтопродуктів на підприємствах і в організаціях України, затвердженої спільним наказом Міністерств палива та енергетики, Мінтрансзв`язку, Мінекономіки та Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20.05.2008 року №281/171/578/155.
Факт проведення господарської операції поставки товару підтверджується належним чином оформленою і підписаною видатковою накладною.
Так, після отримання від Державного підприємства «Бердянський морський торгівельний порт» заявки на поставку палива (вих.№5/13-104 від 26.07.2021 року) - ТОВ «ГД МТК» здійснило поставку партії товару від 29.07.2021 року.
Згідно отриманої платником податку квитанції - податкова накладна №233 від 29.07.2021 року доставлена до ДПС України та прийнята, але реєстрація зупинена з наступної підстави: Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. Пропонуємо надати роз`яснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Позивач скористався наданим йому правом та подав детальні письмові пояснення щодо господарської операції, яка стала передумовою для складення податкової накладної №233 від 29.07.2021 року та копії письмових документів на їх підтвердження. Зазначені пояснення роз`яснювали схему роботи позивача та постачання Товару.
До пояснень додавалися первинні документи на підтвердження реальності господарської операції. Позивач надав вичерпний перелік документів, що вимагаються від платнику податку, щодо реєстрації податкової накладної, реєстрація якої зупинена.
Так, на підтвердження інформації, зазначеної у поясненнях, направлених до ДПС для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної №233 від 29 липня 2021 року позивачем було надано наступний перелік документів:
- договір поставки № 60/21 від 26.07.2021 року;
- заявка вих.№5/13-104 від 26.07.2021 року;
- рахунок на оплату № 2177 від 29 липня 2021 року на суму 573300,00 грн. в т.ч. ПДВ;
- видаткову накладну №3730 від 29 липня 2021 року;
- платіжне доручення від 29 липня 2021 року за №8670;
- податкову накладну №233 від 29.07.2021 року;
- акцизну накладну №16 від 29.07.2021 року;
- копію паспорту якості №467 від 12 липня на паливо дизельне EnergyДП-Л-Євро5-В0;
- копію сертифіката відповідності №UA.056.П.00052-21 на паливо дизельне EnergyДП-Л-Євро5-В0;
- договір № 727 від 11.12.2020 року;
- видаткову накладну №3838 від 29.07.2021 року;
- платіжне доручення №41038 від 22 липня 2021 року;
- платіжне доручення №1071 від 27 липня 2021 року;
- податкову накладну №721 від 29.07.2021 року;
- акцизну накладну форми «П» №4420 від 29.07.2021 року;
- договір суборенди нежитлового приміщення №19-05\Д20-5 від 15 травня 2021 року, укладений між ТОВ «ТДМТК» та товариством з обмеженою відповідальністю «Флексібл Офіс»;
- акт надання послуг №360 від 31 травня 2021 року;
- ліцензію на право оптової торгівлі пальним за відсутності місць оптової торгівлі №990614202000493, терміном дії з 20.08.2020 року до 20.08.2025 року;
- договір №36-ВЛ від 18.09.2020 року з акредитованою випробувальною лабораторією ТОВ «Глобус Петролеум».
Вказані документи підтверджують реальність господарської операції, за якою проводилася реєстрація податкової накладної.
Однак, Рішенням Комісії Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №3233820/43621716 від 12.10.2021 року було відмовлено у реєстрації податкової накладної №233 від 29.07.2021 року.
В якості підстави для відмови у реєстрації зазначено: ненадання платником податків копій документів, а саме: договорів, зокрема зовнішньоекономічних контрактів з додатками до них; первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), в тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних; в якості додаткової інформації було зазначено: відсутня ліцензія, не надано первинні документи щодо місця зберігання ПММ (договір оренди та акт приймання-передачі).
Не погоджуючись з оскаржуваним рішенням №3233820/43621716 від 12.10.2021 року, позивач звернувся до ДПС України з відповідною скаргою.
За результатами розгляду скарги, комісією ДПС України було прийнято рішення за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних №49914/43621716/2 від 29.10.2021 року, якою скаргу позивача залишено без задоволення, а рішення комісії регіонального рівня у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних залишено без змін.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий дім міжрегіональна трейдингова компанія» не погоджується з прийнятим рішенням комісії Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову у такій реєстрації №3233820/43621716 від 12.10.2021 року, вважає його протиправним та такими, що підлягає скасуванню, у зв`язку із чим позивач звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою.
Вирішуючи позовні вимоги по суті, суд виходить з наступного.
Відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс) (пункт 201.7 статті 201 ПК України).
При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою (пункт 201.10 статті 201 ПК України).
Відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Станом на дату виникнення спірних правовідносин є чинним Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165, яка набрала чинності 01.02.2020, порядком визначено механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, права та обов`язки їх членів.
Порядком №1165 передбачено здійснення автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків.
Згідно із пунктом 6 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (пункт 7 Порядку № 1165).
Пунктом 10 Порядку №1165 встановлено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
Згідно із пунктом 11 Порядку №1165 у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (абзац другий пункту 25 Порядку №1165).
Комісія регіонального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком та Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим Мінфіном (пункт 26 Порядку №1165).
Комісія контролюючого органу перевіряє подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні) (пункт 44 Порядку №1165).
Порядком прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних затверджений наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 13.12.2019 за №1245/342216 визначено механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (пункт 2 Порядку №520).
Комісія регіонального рівня протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу (пункт 3 Порядку №520).
У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі (пункт 4 Порядку №520).
Згідно пункту 5 Порядку №520 перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:
1) договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
2) договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
3) первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
4) розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
5) документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Відповідно до пункту 6 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.
Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП).
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України Про електронні документи та електронний документообіг, Про електронні довірчі послуги та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку (пункт 7 Порядку №520).
Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня (пункт 9 Порядку № 520).
Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком до цього Порядку (пункт 10 Порядку №520).
Згідно пункту 11 Порядку №520 комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
1) ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;
2) та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;
3) та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246, згідно пункту 17 якого у разі зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування формується квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Така квитанція одночасно надсилається постачальнику (продавцю) та отримувачу (покупцю) - платнику податку.
Згідно пункту 18 Порядку №1246 на момент прийняття у встановленому порядку рішення про реєстрацію або відмову у реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування щодо таких податкової накладної та/або розрахунку коригування проводяться перевірки, визначені пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого).
За результатами таких перевірок формується квитанція про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування, яка надсилається платнику податку разом з відповідним рішенням.
Квитанція про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування, щодо яких прийнято рішення про їх реєстрацію, одночасно надсилається постачальнику (продавцю) та отримувачу (покупцю) - платнику податку.
Пунктом 19 Порядку №1246 визначено, що податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:
1) прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;
2) набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення);
3) неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду (пункт 20 Порядку №1246).
Судом встановлено, що відповідач зупинив реєстрацію податкових накладних згідно пункту 8 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, та оскаржуваним рішенням відмовив у реєстрації податкової накладної з підстав ненаданням платником податку копій документів: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.
При цьому у графі «Додаткова інформація» відповідач зазначив: відсутня ліцензія, не надано первинні документи щодо місця зберігання ПММ (договір оренди та акт приймання-передачі).
Вирішуючи спір по суті, суд виходить із того, що одним із способів здійснення податкового контролю є ведення обліку платників податків та інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів, яке є комплексом заходів, що координується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій (статті 62, 71 ПК України).
Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики.
Ризик, відповідно до підпункту 14.1.221 пункту 14.1 статті 14 ПК України це ймовірність недекларування (неповного декларування) платником податків податкових зобов`язань, невиконання платником податків іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи.
Процедура зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування впроваджена з метою виконання функції податкового контролю, який здійснюється за діяльністю платників податку в цілому, та з метою перевірки додержання податкового законодавства при реєстрації в ЄРПН певно визначеної податкової накладної / розрахунку коригування.
При цьому, згідно із пунктом 2 Порядку №1165 ризик порушення норм податкового законодавства це ймовірність складення та надання податкової накладної/розрахунку коригування для реєстрації в Реєстрі з порушенням норм підпункту а або б пункту 185.1 статті 185, підпункту а або б пункту 187.1 статті 187, абзацу першого пунктів 201.1, 201.7, 201.10 статті 201 ПК України за наявності об`єктивних ознак неможливості здійснення операції з постачання товарів/послуг, дані про яку зазначено в такій податковій накладній/розрахунку коригування, та/або ймовірності уникнення платником ПДВ виконання свого податкового обов`язку.
Позивач скористався наданим йому правом та подав детальні письмові пояснення щодо господарської операції, яка стала передумовою для складення податкової накладної №233 від 29.07.2021 року та копії письмових документів на їх підтвердження. Зазначені пояснення роз`яснювали схему роботи позивача та постачання товару.
До пояснень додавалися первинні документи на підтвердження реальності господарської операції. Позивач надав вичерпний перелік документів, що вимагаються від платнику податку, щодо реєстрації податкової накладної, реєстрація якої зупинена.
Так, на підтвердження інформації, зазначеної у поясненнях, направлених до ДПС для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної № 233 від 29 липня 2021 року, позивачем було надано наступний перелік документів:
- договір поставки № 60/21 від 26.07.2021 року;
- заявка вих.№5/13-104 від 26.07.2021 року;
- рахунок на оплату № 2177 від 29 липня 2021 року на суму 573300,00 грн. в т.ч. ПДВ;
- видаткову накладну №3730 від 29 липня 2021 року;
- платіжне доручення від 29 липня 2021 року за №8670;
- податкову накладну №233 від 29.07.2021 року;
- акцизну накладну №16 від 29.07.2021 року;
- копію паспорту якості №467 від 12 липня на паливо дизельне EnergyДП-Л-Євро5-В0;
- копію сертифіката відповідності №UA.056.П.00052-21 на паливо дизельне EnergyДП-Л-Євро5-В0;
- договір № 727 від 11.12.2020 року;
- видаткову накладну №3838 від 29.07.2021 року;
- платіжне доручення №41038 від 22 липня 2021 року;
- платіжне доручення №1071 від 27 липня 2021 року;
- податкову накладну №721 від 29.07.2021 року;
- акцизну накладну форми «П» №4420 від 29.07.2021 року;
- договір суборенди нежитлового приміщення №19-05\Д20-5 від 15 травня 2021 року, укладений між ТОВ «ТДМТК» та товариством з обмеженою відповідальністю «Флексібл Офіс»;
- акт надання послуг №360 від 31 травня 2021 року;
- ліцензію на право оптової торгівлі пальним за відсутності місць оптової торгівлі №990614202000493, терміном дії з 20.08.2020 року до 20.08.2025 року;
- договір №36-ВЛ від 18.09.2020 року з акредитованою випробувальною лабораторією ТОВ «Глобус Петролеум».
Вказані документи підтверджують реальність господарської операції, за якою проводилася реєстрація податкової накладної.
Надані позивачем документи на адресу контролюючого органу цілком відповідають вимогами п.5 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 12 грудня 2019 року за №520.
Необхідно наголосити, що у надісланій позивачу квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної не було зазначено вичерпного переліку документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію ПН в ЄРПН.
У постанові Верховного Суду від 20.11.2019 у справі №826/9457/18 (ЄДРСР 85803891) зазначено, що надаючи правову оцінку прийнятим податковим органом рішенням, суди також повинні з`ясувати, чи містять вони конкретну інформацію щодо причин та підстав для їх прийняття, із зазначенням того, яких саме документів не надано та яких саме документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних, як того вимагає форма рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН визначена Порядком.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 21.05.2019 у справах №620/3556/18 (ЄДРСР 81857391), №815/2791/18 (ЄДРСР 81858145), від 14.05.2019 у справі №817/1356/18 (ЄДРСР 81727808), від 22.04.2019 у справі №2040/5445/18 (ЄДРСР 81366622).
Здійснення моніторингу відповідності ПН/РК критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, що складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.
Аналогічний висновок викладено у постановах Верховного Суду від 18.07.2019 у справі №1740/2004/18 (ЄДРСР 83105330), від 21.05.2019 у справі №0940/1240/18 (ЄДРСР 81858144), від 25.10.2019 у справі №0340/1834/18 (ЄДРСР 85207548), від 12.11.2019 у справі № 816/2183/18 (ЄДРСР 85574619).
Відмовляючи у реєстрації податкової накладної відповідачем не зазначено, які конкретно документи не надані позивачем. Відповідач мав можливість підкреслити первинні документи серед наведених у такому рішенні (у встановленій формі), які були не надані платником податків. Проте вказані дії відповідачем не вчинені.
Отже, у даному випадку суд зазначає, що використання податковим органом загального пункту щодо різновидів оцінки за критеріями ризику є неконкретизованим та призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути обізнаним у моделюванні поведінки та таким, що не повідомлений про необхідність надання документів за вичерпним і зрозумілим переліком.
Відмовляючи у реєстрації податкової накладної відповідач так і не вказав, які документи не були подані платником податків.
Невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії має наслідком визнання його протиправним.
Принцип обґрунтованості рішення вимагає від суб`єкта владних повноважень враховувати як обставини, на обов`язковість урахування яких прямо вказує закон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації. Для цього він має ретельно зібрати і дослідити матеріали, що мають доказове значення у справі.
При цьому, суб`єкт владних повноважень повинен уникати прийняття невмотивованих висновків, обґрунтованих припущеннями та неперевіреними фактами, а не конкретними обставинами. Несприятливе для особи рішення повинно бути вмотивованим.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про визнання протиправним та скасування рішення комісії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №3233820/43621716 від 12.10.2021 року.
Для поновлення порушених прав позивача, суд також вважає за необхідне зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім міжрегіональна трейдингова компанія» (ЄДРПОУ 43621716) №233 від 29.07.2021 року, на суму 573 300,00 грн., у тому числі ПДВ 95 550,00 грн., так як саме на Державну податкову службу України покладено обов`язок щодо реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Таким чином, адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім міжрегіональна трейдингова компанія» підлягає задоволенню у повному обсязі.
Щодо судових витрат зі сплати судового збору, суд зазначає наступне.
Відповідно до вимог ч.1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до вимог ч.1 статті 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Судом встановлено, що позивачем при зверненні до адміністративного суду із позовною заявою сплачено суму судового збору у розмірі 2270,00 грн., що документально підтверджується платіжним дорученням АТ "Альфа-банк" №1850 від 25 листопада 2021 року.
А отже, суд приходить до висновку про стягнення на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім міжрегіональна трейдингова компанія» (код ЄДРПОУ 43621716) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 44118658) судових витрат зі сплати судового збору у розмірі 2270,00 грн. (дві тисячі двісті сімдесят гривень нуль копійок).
Керуючись ст.ст.241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім міжрегіональна трейдингова компанія» до відповідача-1: Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, відповідача-2: Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №3233820/43621716 від 12.10.2021 року.
Зобов`язати Державну податкову службу України (код ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім міжрегіональна трейдингова компанія» (код ЄДРПОУ 43621716) №233 від 29.07.2021 року, на суму 573 300,00 грн., у тому числі ПДВ 95 550,00 грн, датою її отримання.
Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім міжрегіональна трейдингова компанія» (код ЄДРПОУ 43621716) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 44118658) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 2270,00 грн. (дві тисячі двісті сімдесят гривень нуль копійок).
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.М. Олійник