Єдиний державний реєстр судових рішень
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 лютого 2022 року ЛуцькСправа № 140/14967/21
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Денисюка Р.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач) про визнання дій протиправними щодо зменшення основного розміру пенсії з 76 до 70 відсотків при проведенні перерахунку та виплати пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб з 01.01.2016 та з 01.12.2019 та зобов`язання здійснити з 01.01.2016 перерахунок та виплату пенсії у розмірі 76 відсотків відповідних сум грошового забезпечення, зазначених в довідках ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області від 23.03.2018 № 3328 та Державної установи Територіальне медичне об`єднання МВС України по Волинській області від 24.05.2021 № 33/23-439д.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII), яка була призначена у розмірі 76 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
В березні 2018 року та в листопаді 2021 року відповідач здійснив перерахунок пенсії, зменшивши її розмір з 76 до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Листом від 18.11.2021 №13673-13674/М-02/8-0300/21, у відповідь на заяву щодо перерахунку пенсії, ГУ ПФУ у Волинській області повідомило позивача про те, що правових підстав для проведення перерахунку пенсії з 01.01.2016 та з 01.12.2019 в розмірі 76% відповідного грошового забезпечення немає.
Позивач вважає дії відповідача щодо зменшення розміру пенсії з 76 до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення протиправними, оскільки при перерахунку пенсії мають застосовуватися норми Закону № 2262-ХІІ, що визначають її розмір у відсотках відповідних сум грошового забезпечення, які діяли на момент призначення пенсії.
З врахуванням наведеного просить позов задовольнити.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 10.12.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
В поданому до суду відзиві на позовну заяву від 24.12.2021 відповідач позов не визнав та просить відмовити у його задоволенні за безпідставністю.
Інших заяв по суті справи чи клопотань про розгляд справи в судовому засіданні на адресу суду від учасників справи не надходило.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію відповідно до Закону № 2262-XII, яка була призначена у розмірі 76 процентів відповідних сум грошового забезпечення, що підтверджується протоколом за пенсійною справою № 0303001741 (МВС) від 01.12.2009.
ГУ ПФУ у Волинській області, на виконання постанови Кабінету Міністрів України Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб від 21.02.2018 № 103 (далі - Постанова № 103), провело перерахунок пенсії позивача з 01.01.2016 на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області від 23.03.2018 №3328, та після проведення її перерахунку основний розмір пенсії був зменшений до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення, що підтверджується перерахунком пенсії за пенсійною справою № 0303001741 (МВС).
Судом також встановлено, що рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 02.09.2021 у справі №140/6615/21 за позовом ОСОБА_1 до ГУ ПФУ у Волинській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії,позов задоволено повністю, зокрема, зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області провести ОСОБА_1 з 01 грудня 2019 року перерахунок та виплату пенсії за вислугу років відповідно до статей 43 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, на підставі довідки Державної установи Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Волинській області про розмір грошового забезпечення №33/23-439д від 24 травня 2021 року, з урахуванням виплачених сум.
При цьому, з протоколу про перерахунок пенсії за пенсійною справою № 0303001741-МВС вбачається, що перерахунок пенсії на підставі вказаного рішення суду проведено у розмірі 70% грошового забезпечення, зазначеного у довідці ДУ ТМО МВС по Волинській області №33/23-439д від 24.05.2021.
29.10.2021 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2016 та з 01.12.2019 відповідно до статті 63 Закону № 2262-XII, в розмірі 76 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
ГУ ПФУ у Волинській області листом від 18.11.2021 № 13673-13674/М-02/8-0300/21, у відповідь на вказану заяву, повідомило позивача про те, що правових підстав для проведення перерахунку пенсії в розмірі 76 процентів відповідного грошового забезпечення немає.
При вирішенні даного спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.
Згідно із частиною другою статті 13 Закону № 2262-XII (в редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені у встановленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
З матеріалів справи вбачається, що позивач ОСОБА_1 отримував пенсію з моменту її призначення за Законом № 2262-ХІІ з 01.12.2009 у розмірі 76 процентів відповідних сум грошового забезпечення, при цьому, пенсія саме у такому розмірі виплачувалася позивачу до часу здійснення її перерахунку з 01.01.2016.
01.05.2018 ГУ ПФУ у Волинській області проведено позивачу перерахунок пенсії з 01.01.2016 та зменшено її розмір з 76 % до 70 % грошового забезпечення.
Суд не погоджується із такими діями відповідача, з огляду на таке.
Згідно із частиною другою статті 13 Закону № 2262-XII (в редакції Закону № 1166-VII) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
При вирішенні даного спору суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені у рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 04.02.2019 та у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16.10.2019 у зразковій справі № 240/5401/18, які полягають у такому.
Відсотковий розмір при призначенні пенсії визначається статтею 13 Закону № 2262-XII на момент призначення пенсії, а розміри складових пенсії визначаються Кабінетом Міністрів України. Такі складові пенсії, як і їх розміри, не є сталими і регулюються постановами Кабінету Міністрів України. Відсоткове співвідношення, установлене статтею 13 Закону № 2262-XII, уже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення (окладу) є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії. На момент виникнення спірних правовідносин було установлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення. Разом з тим застосування цього показника до перерахунку пенсії відповідача є протиправним, як тому, що стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених, так і з огляду на те, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписів статті 58 Конституції України. Отже, порядок перерахунку призначених пенсій військовослужбовців урегульований нормами статті 63 Закону № 2262-XII, яка змін не зазнавала, тому застосування статті 13 цього Закону, яка регулює призначення пенсій, є протиправним, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.
На думку суду, при здійсненні з 01.01.2016 перерахунку пенсії позивача, відповідач не мав правових підстав для зменшення з 76 до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення розміру пенсії позивача, оскільки ніЗаконом № 2262-XII, ні Постановою №103 не передбачено права територіального органу Пенсійного фонду при здійсненні перерахунку раніше (тобто, до набрання чинності змін до частини другої статті 13 Закону № 2262-XII, внесених Законом № 1166-VII) призначених пенсій застосовувати максимальний розмір пенсії у відсотковому значенні (70 процентів) за чинною редакцією Закону № 2262-ХІІ. Крім того, суд враховує, що після набрання чинності змін до частини другої статті 13 Закону № 2262-XII, внесених Законом № 1166-VII, позивачу не було проведено перерахунку пенсії із зменшенням відсоткового розміру пенсії, а здійснено це було лише під час проведення перерахунку пенсії на підставі Постанови № 103.
При вирішенні даного спору суд також враховує, що при здійсненні перерахунку пенсії з 01.12.2019 фактичного зменшення розміру пенсії з 76 до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення не відбулося, позаяк після здійснення перерахунку пенсії позивача з 01.01.2016 її розмір становив 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, виходячи із наданих частиною другою статті 245 КАС України повноважень, суд у даній справі дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог шляхом прийняття рішення про визнання протиправними дій ГУ ПФУ у Волинській області щодо зменшення розміру пенсії позивача з 76 до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку з 01.01.2016, та зобов`язання відповідача провести перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) позивачу пенсії з 01.01.2016 та з 01.12.2019 у розмірі 76 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Водночас суд вважає необґрунтованими твердження представника відповідача про пропуск позивачем строку звернення до суду, встановленого частиною другою статті 122 КАС України, з тих підстав, що перерахунок розміру пенсії позивачу не проведений з вини державних органів, на яких покладено обов`язок щодо перерахунку та виплати пенсії, відтак право позивача щодо перерахунку пенсії з 01.01.2016 є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком у силу вимог частини третьої статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відтак, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в сумі 908,00 грн., сплачений квитанцією від 06.12.2021 №18.
Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 з 76 до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку з 01 січня 2016 року.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області провести перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року та з 01 грудня 2019 року у розмірі 76 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 908,00 грн. (дев`ятсот вісім гривень 00 копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська обл., м. Луцьк, вул. Кравчука, 22-В, код ЄДРПОУ 13358826).
Суддя Р.С. Денисюк