Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 308/16948/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 лютого 2022 року місто Ужгород
Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області у складі:
головуючого судді Логойди І.В.,
за участі секретаря судового засідання Лупак В.І.,
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу №308/16948/21 за позовом Арян, в інтересах якого діє представник Волошин Любов Ярославівна, до Головного управління ДМС у Закарпатській області про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,
за участі:
представника позивача - Радь О.І.
представника відповідача -не з`явився
В С Т А Н О В И В:
До Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області 10 грудня 2021 року надійшла позовна заява Арян, в інтересах якого діє представник Волошин Любов Ярославівна, до Головного управління ДМС у Закарпатській області про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення за ч. 1 ст. 203 КУпАП № ПН МЗК 000886 від 24.11.2021.
На обґрунтування вимог позивач посилається на те, що вказаною постановою позивача притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 203 КУпАП за порушення правил перебування в Україні як іноземця. Повідомив, що прибув на територію України на навчання, був зарахований до вищого навчального закладу УКООПСПІЛКИ «Полтавського університету економіки та торгівлі» з 15 січня 2021 року. Після того отримав посвідку на тимчасове місце проживання на території України, яка діяла з 28 січня 2021 року і по 30 вересня 2021 року, та коли 26 вересня 2021 року він звернувся до органів ДМС для уточнення переліку документів щодо продовження посвідки, останні повідомили його, що посвідка скасована органом ДМС в Полтавській області 20 вересня 2021 року, тобто за десять днів до закінчення. Дане рішення оскаржено у судовому порядку. Вважає, що при винесенні постанови були порушені положення ст.ст. 268, 276 КУпАП.
Відповідач надіслав відзив на позов, згідно з яким заперечує проти заявлених позовних вимог, оскільки особа не мала на момент складення постанови посвідки на проживання, перебувала в Україні нелегально, вважає винесену постанову такою, що відповідає вимогам чинного законодавства.
Ухвалою Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 14 грудня 2021 року позовну заяву було залишено без руху, після усунення недоліків ухвалою суду від 28.12.2021 було відкрито провадження у справі, розгляд указаної справи вирішено проводити у порядку спрощеного позовного провадження із повідомленням (викликом) сторін. Розгляд справи відкладено за клопотанням представника позивача на 19.01.2022, та у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю судді на 17.02.2022.
Представник позивача, належним повідомлений про розгляд справи судом, не з`явився у судове засідання, не повідомив суд про причини неявки.
Представник відповідача у судовому засіданні просив відмовити у задоволенні позову.
Враховуючи, що справа віднесена до категорії термінових справ, вирішення якої здійснюється у спрощеному порядку, за наявності заяв по суті спору, враховуючи думку представника відповідача та докази належного повідомлення сторони, суд вважає за можливе розглянути дану справу.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представника відповідача, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що 24.11.2021 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , було затримано о 15:44 у зв`язку з вчиненням правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 203 КУпАП, та складено протокол №МЗК 000012 про адміністративне затримання за ч. 1 ст. 260 КУпАП, забезпечено участь перекладача Галкіної Т.І. Головним управлінням Державної міграційної служби України в Закарпатській області складено протокол про адміністративне правопорушення ПР МЗК 000873 від 24.11.2021, згідно з яким 24.11.2021 о 14:00 за адресою: вул. Університетська виявлено громадянина Індії Арян, який проживав на території України з порушенням правил перебування, а саме: після закінчення строку дії посвідки на тимчасове проживання в Україні № НОМЕР_1 , не покинув територію України у встановлений законодавством термін та перевищив дозволений термін перебування в Україні. Місце скоєння правопорушення: м. Ужгород, за що передбачена відповідальність відповідно до ч. 1 ст. 203 КУпАП. Як вказано у протоколі, його переклад здійснено усно за участі перекладача Галкіної Т.І., міститься її підпис (до матеріалів справи додано копію паспорта перекладача). Від підписання протоколу особа, що притягнута до адміністративної відповідальності, відмовилась за участі двох понятих. Згідно з доданими до матеріалів справи документами, Арян, ІНФОРМАЦІЯ_1 , має паспорт НОМЕР_2 , дійсний від 25.06.2013 по 24.06.2023, та посвідку на тимчасове проживання із датою закінчення строку 30.09.2021. 24 листопада 2021 року першим заступником начальника Головного управління ДМС України Бердар О.М. складено постанову про накладення адміністративного стягнення серіїПН МЗК 000886, відповідно до якого 24.11.2021 о 14:00 за адресою: вул. Університетська було виявлено громадянина Індії Арян, який проживав на території України з порушенням правил перебування, а саме: після закінчення строку посвідки на тимчасове проживання в Україні № НОМЕР_1 , не покинув територію України у встановлений законодавством термін та перевищив дозволений термін перебування в Україні. Місце скоєння правопорушення м. Ужгород. Постанова складена на підставі протоколу про адміністративне правопорушення ПР МЗК 000873 від 24.11.2021. Від підпису даної постанови особа відмовилась, що засвідчено підписами двох понятих.
З матеріалів справи вбачається, що для перекладу на мову, якою володіє особа, був залучений перекладачем громадянин України ОСОБА_2 . Відповідно до п. 2.6 Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення Державною міграційною службою України, затвердженою Наказом МВС України № 825 від 28.08.2013 року, у разі коли особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, не володіє мовою, якою ведеться провадження, протокол про правопорушення складається за участю перекладача. Перекладачем може бути особа, яка вільно володіє мовою, якою здійснюється провадження у справі про адміністративне правопорушення, та іншою мовою, знання якої необхідне для усного або письмового перекладу з однієї мови на іншу, а також особа, яка володіє технікою жестової мови (для спілкування з особами з вадами слуху).
Як вказано у відзиві на позовну заяву, працівниками ГУ ДМС України в Закарпатській області 24 листопада 2021 року виявлено громадянина Індії ОСОБА_1 ( ОСОБА_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , з документом, що посвідчує особу паспортом громадянина Індії № НОМЕР_2 . З метою дотримання прав позивача, його було забезпечено перекладачем з англійської мови, якою він забажав давати пояснення по суті. Для перевірки законності перебування в Україні вказаного іноземця доставлено до службового приміщення ГУ ДМС України в Закарпатській області, під час якої, встановлено наступне. Позивач у січні 2021 року звернувся із заявою про оформлення посвідки на тимчасове проживання у зв`язку із навчанням та отримав посвідку на тимчасове проживання № НОМЕР_3 строком дії з 28.01.2021 по 30.09.2021. Поряд з цим, після закінчення строку дії посвідки на тимчасове проживання не покинув територію України.
Відносини між сторонами регулюються нормами Конституції, Кодексу України про адміністративні правопорушення, Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», іншими нормативними актами.
Згідно пункту 7 статті 1 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» - іноземці та особи без громадянства, які перебувають на території України на законних підставах - це іноземці та особи без громадянства, які в установленому законодавством чи міжнародним договором України порядку в`їхали в Україну та постійно або тимчасово проживають на її території, або тимчасово перебувають в Україні.
Частиною 1 статті 26 Конституції та статтею 3 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» визначено, що іноземці та особи без громадянства, що перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов`язки, як і громадяни України,- за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України.
Відповідно до абзацу п`ятого пункту 4 Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання, затвердженого постановою КМУ від 25.04.2018 року № 322 (далі - Порядок) іноземцям та особам без громадянства, які прибули в Україну з метою навчання, посвідка видається на період навчання, який визначається наказом закладу освіти про встановлення періодів навчання для іноземних студентів. Згідно пункту 19 Порядку у разі закінчення строку дії посвідки документи для її обміну можуть бути подані не пізніше ніж за 15 робочих днів до дати закінчення строку її дії. У такому випадку посвідка, що підлягає обміну, після прийому документів повертається особі та здається нею під час отримання нової посвідки. Позивач у встановлені строки для продовження посвідки на звертався, під час його перевірки документів на право проживання/ перебування в Україні не надав.
Частина 1статті 203КУпАП передбачає відповідальність за порушення іноземцями та особами без громадянства правил перебування в Україні, тобто проживання без документів на право проживання в Україні, за недійсними документами або документами, термін дії яких закінчився, або працевлаштування без відповідного дозволу на це, якщо необхідність такого дозволу передбачено законодавством України, або недодержання встановленого порядку пересування і зміни місця проживання, або ухилення від виїзду з України після закінчення відповідного терміну перебування, неприбуття без поважних причин до визначеного місця навчання або працевлаштування після в`їзду в Україну у визначений строк, а так само порушення правил транзитного проїзду через територію України, передбачених частиною другою цієї статті, тягнуть за собою накладення штрафу від ста до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Частиною 6 статті 276 КУпАП передбачено, що справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 203, 203-1, 204-1, 204-2 і 204-4 цього Кодексу, розглядаються за місцем їх виявлення.
Відповідно до ст.268КУпАП України особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Згідно з вимогами ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім`я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз`яснюються його права і обов`язки, передбаченістаттею 268цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Дослідивши подані сторонами документи, суд приходить до висновку про відсутність порушень при складанні протоколу про адміністративне правопорушення та постанови про накладення адміністративного стягнення.
Згідно статті 23 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» нелегальні мігранти та інші іноземці та особи без громадянства, які вчинили злочин, адміністративні або інші правопорушення, несуть відповідальність відповідно до закону.
Відповідно до ст. 222-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, розглядає справи про адміністративні правопорушення, пов`язані з порушенням законодавства про паспорт громадянина України, паспорт громадянина України для виїзду за кордон, законодавства про перебування в Україні іноземців та осіб без громадянства, про транзитний проїзд через територію України, а також питання щодо реєстрації місця проживання (статті 200, 201, частина перша статті 203, статті 204, 205, 206). Від імені центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівник, заступники керівника центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, інші уповноважені керівником посадові особи цього органу. Згідно з пунктом 2.1. Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення Державною міграційною службою України, затвердженої наказом МВС України від 28.08.2013 № 825 (далі - Інструкція) визначено перелік посадових осіб, а саме уповноваженими посадовими особами, які мають право складати протоколи про адміністративні правопорушення, є працівники апарату ДМС України, головних управлінь (управлінь) міграційної служби в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, управлінь (відділів, секторів) міграційної служби у районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, які є державними службовцями (далі - уповноважені посадові особи). Пунктом 3.1. Інструкції визначено, що розглядати справи про адміністративне правопорушення у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, та накладати адміністративне стягнення відповідно до статті 222-2 КУпАП мають право керівники (перші заступники, заступники керівників) головних управлінь (управлінь) міграційної служби в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, управлінь (відділів, секторів) міграційної служби у районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення за місцем вчинення правопорушення, а у разі відсутності уповноваженої посадової особи, яка розглядає справи про адміністративне правопорушення та накладає адміністративне стягнення, - особа, яка виконує її обов`язки.
Згідно з ч. 2 ст.77КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно зі ст.72Кодексу адміністративногосудочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі письмових, речових і електронних доказів; висновків експертів; показаннями свідків.
Відповідно до ч. 2 ст.74Кодексу адміністративногосудочинства України обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування.
Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Отже, на підставі повно з`ясованих обставин справ, суд дійшов висновку, що вимоги позивача є необґрунтованими, такі спростовуються поданими суду доказами, а постанова про притягнення Арян до адміністративної відповідальності є законною та скасуванню не підлягає.
Відповідно до п.1 ч. 3 ст.286КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: залишити рішення суб`єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення.
Частиною 1 ст. 123 КАС України передбачено, що у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. Позивач просив поновити строк на оскарження постанови, який з урахуванням наведених причин суд визнає поважними.
Відповідно до ст. 139 КАС України судові витрати належить покласти на позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 3, 9, 10, 11, 242, 245, 286 КАС України,
У Х В А Л И В:
Поновити Арян строк на оскарження постанови про накладення адміністративного стягнення від 24.11.2021 року.
Адміністративний позов Арян, в інтересах якого діє представник Волошин Любов Ярославівна, до Головного управління ДМС у Закарпатській області про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення - залишити без задоволення.
Судові витрати покласти на позивача.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: Арян, місце проживання: м.Ужгород, вул. Гагаріна, 8.
Відповідач: Головне управління ДМС у Закарпатській області, (88000, Закарпатська обл., місто Ужгород, вул. Грибоєдова, будинок 12 А, код ЄДРПОУ 37809328).
Повний текст рішення виготовлено 17.02.2022.
Суддя Ужгородського
міськрайонного судуЗакарпатської області І.В. Логойда