Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 610/242/22
Провадження № 3/610/217/2022
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 лютого 2022 року Суддя Балаклійського районного суду Харківської області Тімонова Валентина Миколаївна, за участю прокурора Єфремова В.Е., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, - ОСОБА_1 , розглянувши матеріали справи про адміністративні правопорушення, що надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Харківській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який народився, зареєстрований та проживає у АДРЕСА_1 , депутата Гусарівської сільської ради Балаклійського району Харківської області VII скликання, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ,
за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, -
ВСТАНОВИВ:
01.02.2022 з Управління стратегічних розслідувань в Харківській області Департаменту стратегічних розслідувань у провадження судді Балаклійського районного суду Харківської області Феленка Ю.А. надійшли дві справи про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП. Справам були присвоєні номери 610/242/22 (провадження №3/610/217/2022) та 610/244/22 (провадження №3/610/219/2022).
04.02.2022 на підставі заяви про самовідвід ОСОБА_2 та постанови Балаклійського районного суду Харківської області №610/242/22 (провадження №3-зв/610/1/2022) відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями справа №610/242/22 3/610/217/2022 надійшла у провадження судді Балаклійського районного суду Харківської області Тімонової В.М.
07.02.2022 на підставі заяви про самовідвід ОСОБА_2 та постанови Балаклійського районного суду Харківської області №610/244/22 (провадження №3-зв/610/4/2022) відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями справа №610/244/22 3/610/219/2022 надійшла у провадження судді Балаклійського районного суду Харківської області Тімонової В.М.
Постановою від 17.02.2022 зазначені справи об`єднано в одне провадження з присвоєнням справі єдиного номеру 610/242/22, провадження № 3/610/217/2022.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , будучи депутатом Гусарівської сільської ради Балаклійського району Харківської області VII скликання, відповідно до п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», являючись суб`єктом, на якого поширюється дія цього Закону, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 цього Закону, несвоєчасно, без поважних причин, після встановленого терміну подання декларації (до 00 годин 00 хвилин 01.04.2019), а саме 25.11.2021 о 15.30 год. подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію за 2018 рік, чим вчинив правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Окрім того, ОСОБА_1 , який з 09.12.2020 є особою, яка припинила діяльність, пов`язану з виконанням функцій депутата Гусарівської сільської ради Балаклійського району Харківської області, будучи згідно з п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», на якого поширюється дія цього Закону, в порушення вимог абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», без поважних причин, несвоєчасно, а саме 25.11.2021 о 15.35 год., подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, (перед звільненням) за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими таким суб`єктом декларування, шляхом заповнення відповідно форми на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, чим вчинив правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 не заперечував тієї обставини, що він несвоєчасно подав щорічну декларацію за 2018 і декларацію перед звільненням.
Прокурор у судовому засіданні підтримав позицію, викладену в протоколах про адміністративне правопорушення, вважав, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, просив накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення за вчинення вказаних правопорушень.
За змістом ст.245КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ст.280КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення, суд повинен належним чином з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
З матеріалів, доданих до протоколів № 46 та № 48 від 18.01.2022 про адміністративні правопорушення, пов`язаних з корупцією, встановлено, що з 12.11.2015, тобто з дня відкриття І сесії Гусарівської сільської ради Балаклійського району Харківської області VII скликання, на якій оголошено підсумки виборів, ОСОБА_1 набув депутатських повноважень.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» депутат сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради (далі - депутат місцевої ради) є представником інтересів територіальної громади села, селища, міста чи їх громад, який відповідно до Конституції України і закону про місцеві вибори обирається на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування на строк, встановлений Конституцією України.
Згідно до частин 1, 2 статті 4 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» депутат місцевої ради набуває свої повноваження в результаті обрання його до ради відповідно до Закону України «Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»; повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання, крім передбачених законом випадків дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради або ради, до складу якої його обрано.
Частиною 3 статті 8 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» передбачено, що на депутатів місцевих рад поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції».
Згідно підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3Закону України«Про запобіганнякорупції» №1700-VIIвід 14жовтня 2014року депутатів місцевих рад віднесено до суб`єктів, на яких поширюється дія цього Закону.
Відповідно до абзацу 15 частини 1 статті 1Закону України«Про запобіганнякорупції» від14жовтня 2014року №1700-VII суб`єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пунктах 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов`язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Роз`ясненням Національного агентства з питань запобігання корупції (далі - Національне агентство) від 11.08.2016 № 3 «Щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю» передбачено один із типів декларацій суб`єкта декларування:
- щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація.
Відповідно до частини 1 статті 45 Закону №1700-VII особи, зазначенні у пункті 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
ОСОБА_3 був зобов`язаний подати щорічну декларацію до 00.00 год. 01.04.2019, однак, подав її 25.11.2021 о 15.30 год. на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції .
Датою вчинення адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, є 25.11.2021 - дата несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до вимог абзацу 1 частини 1 статті 8-3 Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад», повноваження сільської, селищної ради та сільського, селищного голови територіальної громади, що приєдналася до сільської, селищної об`єднаної територіальної громади, припиняються з моменту офіційного оголошення відповідною територіальною виборчою комісією на сесії сільської, селищної ради об`єднаної територіальної громади рішення про підсумки додаткових виборів та визнання повноважень не менше половини депутатів від територіальної громади, що приєдналася, обраних на виборах до сільської, селищної ради об`єднаної територіальної громади.
Згідно до розпорядження КМУ від 12.06.2020 №725-р «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Харківської області» Гусарівська сільська рада Балаклійського району Харківської області увійшла до складу Балаклійської міської ради Ізюмського району Харківської області.
Відповідно до абзацу 1 частини 2 статті 45 Закону № 1700-VII особи, зазначені у пункті 1 підпунктах «а» і «в» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Роз`ясненням Національного агентства з питань запобігання корупції від 13.02.2020 №1 «Щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю» передбачено один із типів декларацій суб`єкта декларування:
- декларація суб`єкта декларування, який припиняє відповідну діяльність і декларація перед звільненням) - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону не пізніше двадцяти робочих днів з дня припинення діяльності, пов`язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у підпунктах «а» та «в» пункту 2 частини першої статті 3 Закону. Декларація «перед звільненням» охоплює період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими таким суб`єктом, декларування.
09.12.2020, тобто з дня відкриття І сесії Балаклійської міської ради Ізюмського району Харківської області VIII скликання, на якій оголошено підсумки виборів, визнано повноваження депутатів цієї ради VIII скликання, серед яких ОСОБА_1 відсутній.
Отже, 09.12.2020 ОСОБА_1 , як депутат Гусарівської сільської ради Балаклійського району Харківської області VII скликання, припинив свої повноваження.
ОСОБА_1 подав декларацію «перед звільненням» відповідної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції 25.11.2021 о 15.34 год.
Датою вчинення адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, є 25.11.2021 - дата несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, відповідно до глави 13-А КУпАП є адміністративним правопорушенням, пов`язаним з корупцією.
Відповідно до ч. 4 ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов`язаного з корупцією, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Положення статті 38 та інших норм КУпАП зазначають, що законодавець пов`язує початок обчислення строку виявлення правопорушення з моментом, коли встановлено, що у діях особи є склад правопорушення (встановлено правопорушення).
Дії особи, що має право скласти протокол, до моменту складання протоколу можуть свідчити, що виявлені окремі ознаки правопорушення, але факт, що таке діяння містить склад адміністративного правопорушення (встановлено об`єкт, об`єктивну сторону, суб`єкт, суб`єктивну сторону), зазначається тільки при складанні протоколу і саме з дати його складання слід рахувати строк накладання стягнення.
Датою виявлення вчинених ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, пов`язаних з корупцією, є момент з`ясування всіх необхідних даних і надання пояснення, оскільки лише після їх отримання можливо встановити всі необхідні ознаки складу правопорушень, передбачених частиною 1 статті 172-6 КУпАП, тобто дата складання протоколів № 46 та № 48 18.01.2022.
Заслухавши особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, думку прокурора, дослідивши матеріали справ, оцінивши докази у їх сукупності, вважаю вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, повністю доведеною та підтвердженою:
- протоколом № 46 від 18.01.2022 про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією;
- протоколом № 48 від 18.01.2022 про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією;
- довідкою ІП НПУ про не притягнення станом на 18.01.2022 ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності;
- копією протоколу № 1 Гусарівської сільської ради Балаклійського району Харківської області І сесії VII скликання від 12.11.2015;
- копією рішення № 7/VII Гусарівської сільської ради Балаклійського району Харківської області ІІ сесії VII скликання;
- копією розпорядження Кабінету Міністрів України від 12.06.2020 № 725-р «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територіальних громад Харківської області»;
- копією витягу з протоколу № 1 І сесії VIII скликання Балаклійської міської ради Харківської області від 09.12.2020;
- скріншотами з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування;
- копією рапорту старшого оперуповноваженого УСР в Харківській області ДСР НПУ ст. лейтенанта поліції Кулика С. від 18.01.2022;
- письмовими поясненнями ОСОБА_4 ;
- поясненнями ОСОБА_1 .
Дії ОСОБА_1 кваліфікую за ч. 1 ст. 172-6КУпАП як несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самою особою, що притягується до адміністративної відповідальності, так і іншими особами (ст. 23 КУпАП).
Згідно ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Враховуючи характер вчинених правопорушень відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, ступінь її вини, майновий стан, відсутність обставин, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, вважаю за необхідне притягти ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності та накласти на нього адміністративне стягнення, з урахуванням ст. 36 КУпАП, у виді штрафу в мінімальному розмірі санкції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, за якою кваліфіковано його дії, а саме 50 неоподатковуваних мінімумів громадян, що становить 850,00 грн.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, п.5 ч.2 ст.4Закону України «Про судовий збір»у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, з особи, на яку накладено таке стягнення, стягується судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 496,20 грн (2481,00 х 0,2 = 496,20).
На підставі викладеного, керуючись ст. 23, 33-35, 36, 40-1, ч. 1 ст. 172-6, ст. 245, 280, 283-285 КУпАП, суддя -
ПОСТАНОВИВ:
Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення за вчинення правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, з урахуванням ст. 36 КУпАП, у виді штрафу в сумі 850,00 грн (вісімсот п`ятдесят гривень) (реквізити для сплати штрафу: населений пункт - Балаклійська міська ТГ; отримувач - ГУК Харків обл/МТГ Балаклія/21081100; код отримувача (ЄДРПОУ) - 37874947; банк отримувача Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача UA258999980313050106000020577; код класифікації доходівбюджету 21081100).
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у сумі 496,20 грн (чотириста дев`яносто шість гривень 20 копійок) (реквізити для сплати судового збору: отримувач коштів - ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача за ЄДРПОУ - 37993783, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA908999980313111256000026001; код класифікації доходівбюджету - 22030106, призначення платежу - судовий збір).
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду через Балаклійський районний суд Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя В.М. Тімонова