Ухвала суду № 103373429, 10.02.2022, Сіверськодонецький міський суд Луганської області (до 25.04.2025 - Сєверодонецький міський суд Луганської області)

Дата ухвалення
10.02.2022
Номер справи
428/10791/20
Номер документу
103373429
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Кримінальне провадження № 1-кс/428/1903/2022

Справа № 428/10791/20

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 лютого 2022 року м. Сєвєродонецьк

Сєвєродонецький міський суд Луганської області у складі: слідчого судді Комплєктової Т.О., за участю секретаря судового засідання Казюк Л.Г., слідчого Тітової А.О., адвоката Мови В.І.,

розглянувши у відкритому судовому клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Луганській області Тітової А.О., погоджене начальником спеціалізованої екологічної прокуратури Луганської обласної прокуратури Кожем`якою І.В., про встановлення строку для ознайомлення з матеріалами кримінального провадження, внесеного 07.12.2019 до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12019130000000289 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

До слідчого судді Сєвєродонецького міського суду Луганської області надійшло вказане клопотання.

В обґрунтування клопотання прокурор посилається на те, що Слідчим управлінням Головного управління Національної поліції в Луганській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12019130000000289 від 07.12.2021, у якому повідомлено про підозру: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Артемівськ Перевальського району Луганської області, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , громадянина України, директора Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації, у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, а саме: заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчиненому в особливо великих розмірах.

Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , згідно з розпорядженням голови Луганської обласної державної адміністрації - керівника обласної військово-цивільної адміністрації №749-к від 23.11.2018 призначено на посаду директора Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації.

Відповідно до пункту 1 Положення про Департамент агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації (далі - Департамент), затвердженого розпорядженням голови Луганської обласної державної адміністрації - керівника обласної військово-цивільної адміністрації №520 від 05.07.2018, Департамент є структурним підрозділом обласної державної адміністрації, яка відповідно до Закону України «Про військово-цивільні адміністрації» набула статусу обласної військово-цивільної адміністрації, утворюється головою облдержадміністрації - керівником обласної військово-цивільної адміністрації (далі - голова) та забезпечує виконання покладених на нього завдань, визначених цим Положенням.

Так, відповідно до пункту 3 Положення Департамент у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, наказами Мінагрополітики, інших центральних органів виконавчої влади, розпорядженнями голови, Регламентом Луганської обласної державної адміністрації, цим Положенням, а також іншими нормативно-правовими актами, що стосуються його діяльності.

Відповідно до підпункту 1 пункту 5 Положення Департамент у межах повноважень та відповідно до покладених на нього завдань забезпечує ефективне і цільове використання бюджетних коштів.

Відповідно до підпункту 2 пункту 5 Положення Департамент здійснює контроль за використанням коштів, що виділяються на фінансування цільових програм.

Відповідно до підпункту 4 пункту 5 Положення Департамент розробляє:

-проекти розпоряджень голови, у визначених законодавством випадках - проекти нормативно-правових актів з питань реалізації галузевих повноважень;

-регіональні та галузеві програми розвитку рослинництва з урахуванням кон`юнктури аграрного ринку та екологічних вимог;

-пропозиції з питань збереження, відтворення та охорони родючості ґрунтів, консервації деградованих і малопродуктивних земель виробникам сільгосппродукції, а також бере участь у проведенні агрохімічної паспортизації земель сільськогосподарського призначення.

Відповідно до підпункту 6 пункту 5 Положення Департамент готує пропозиції щодо оптимізації зонального та територіального розміщення виробництва продукції рослинництва, садівництва, виноградарства, хмелярства, насінництва, проведенням єдиної технологічної політики, забезпечення дотримання науково обґрунтованих сівозмін, охорони та підвищення родючості ґрунтів, впровадження енергозберігаючих технологій.

Відповідно до підпункту 15 пункту 5 Положення Департамент аналізує стан і тенденції економічного та соціального розвитку аграрного сектору області, вживає заходів щодо усунення недоліків, бере участь у визначенні його пріоритетів, проведенні структурних змін, формуванні напрямів інвестиційної політики та подає голові і Мінагрополітики пропозиції, спрямовані на забезпечення сталого розвитку агропромислового комплексу.

Відповідно до пункту 6 Положення Департамент має право:

-одержувати в установленому законодавством порядку від інших структурних підрозділів облдержадміністрації, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій усіх форм власності та їх посадових осіб інформацію, документи і матеріали, необхідні для виконання покладених на нього завдань;

-залучати до виконання окремих робіт, участі у вивченні окремих питань фахівців інших структурних підрозділів облдержадміністрації, підприємств, установ та організацій (за погодженням з їх керівниками), представників громадських об`єднань (за згодою).

Відповідно до пункту 7 Положення Департамент у межах компетенції або за дорученням керівництва облдержадміністрації взаємодіє з іншими структурними підрозділами облдержадміністрації та її апарату, органами місцевого самоврядування, райдержадміністраціями, територіальними органами міністерств, центральних органів виконавчої влади, а також підприємствами, установами та організаціями з метою створення умов для провадження послідовної та узгодженої діяльності щодо строків, періодичності одержання і передачі інформації, необхідної для належного виконання покладених на нього завдань та здійснення запланованих заходів.

Відповідно до пункту 9 Положення директор Департаменту:

-здійснює керівництво Департаментом, несе персональну відповідальність за організацію та результати його діяльності, сприяє створенню належних умов праці у Департаменті;

-планує роботу Департаменту, вносить пропозиції щодо формування планів роботи облдержадміністрації;

-вживає заходів з удосконалення організації та підвищення ефективності роботи Департаменту;

-видає у межах повноважень накази, організовує контроль за їх виконанням;

-розпоряджається коштами у межах затвердженого головою кошторису Департаменту;

-здійснює добір кадрів;

-організовує роботу з підвищення рівня професійної компетентності державних службовців Департаменту.

Відповідно до пункту 14 Департамент є юридичною особою, утримується за рахунок загального та спеціального фондів державного бюджету, має самостійні баланс, рахунки в органах Державної казначейської служби України, печатку з зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, власні бланки.

Відповідно до пункту 2 посадової інструкції директора Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації (далі - Департамент), затвердженої розпорядженням голови Луганської обласної державної адміністрації - керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 05.07.2018 №520, у своїй діяльності директор Департаменту керується Конституцією та законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, Верховної Ради України, наказами Мінагрополітики, розпорядженнями голови, Положенням про Департамент, іншими нормативно-правовими актами у сфері агропромислового розвитку.

Відповідно до пункту 4 розділу 1 вказаної посадової інструкції Директор Департаменту повинен знати:

-Конституцію України, закони України, акти законодавства, що стосуються державної служби, діяльності облдержадміністрації, Департаменту;

-акти Президента України, Верховної Ради, Кабінету Міністрів України, інші нормативно-правові акти, що регулюють питання сільського господарства;

-практику застосування чинного законодавства у сфері агропромислового розвитку;

-основи державного управління, економіки та управління персоналом.

Відповідно до пункту 1 розділу 2 посадової інструкції Директор Департаменту:

-забезпечує виконання покладених на Департамент завдань із реалізації державної політики щодо розвитку агропромислового комплексу області та гарантування продовольчої безпеки, розроблення та виконання регіональних інноваційно-інвестиційних, інших програм і прогнозів розвитку галузей агропромислового виробництва;

-організовує планування роботи з персоналом Департаменту, у тому числі проведення конкурсів на зайняття вакантних посад державної служби, забезпечує їх прозорість і об`єктивність відповідно до Закону;

-здійснює добір кадрів;

-здійснює керівництво Департаментом, несе персональну відповідальність за організацію та результати його діяльності;

-вживає заходів щодо удосконалення організації та підвищення ефективності роботи Департаменту;

-розпоряджається коштами у межах затвердженого головою кошторису Департаменту.

-Відповідно до розділу 3 посадової інструкції Директор Департаменту має право:

-одержувати в установленому порядку від місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій інформацію і матеріали, необхідні для виконання покладених на Департамент завдань;

-у межах чинного законодавства укладати договори;

-залучати працівників інших структурних підрозділів облдержадміністрації, підприємств, установ та організацій (за погодженням з їх керівниками) для розгляду питань, що належать до компетенції Департаменту.

Відповідно до розділу 4 посадової інструкції Директор Департаменту несе відповідальність за:

-невиконання або неналежне виконання посадових обов`язків, що передбачені цією посадовою інструкцією, порушення етики поведінки державного службовця та інші порушення службової дисципліни - дисциплінарну - в межах, визначених чинним законодавством про працю та Законом;

-правопорушення, скоєні в процесі виконання посадових обов`язків, - у межах, визначених адміністративним, кримінальним та цивільним законодавством України;

-завдання матеріальної шкоди - в межах, визначених чинним законодавством.

Відповідно до розділу 5 посадової інструкції Директор Департаменту в процесі виконання покладених на нього завдань взаємодіє зі структурними підрозділами облдержадміністрації та її апарату, районними державними адміністраціями, територіальними органами центральних органів виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об`єднаннями громадян.

Згідно з ч. 3 ст. 18 КК України службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом.

Таким чином ОСОБА_1 як директор Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації постійно обіймав посаду в органі державної влади, пов`язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, тобто був службовою особою.

ОСОБА_1 , будучи службовою особою органу державної влади, а саме директором Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації, маючи умисел, спрямований на заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, в особливо великих розмірах, вчинив корупційне кримінальне правопорушення за наступних обставин.

Приблизно на початку січня 2019 року, більш точного часу в ході досудового розслідування встановити не надалося можливим, у директора Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації ОСОБА_1 , який був обізнаним про способи та обставини бюджетного фінансування, у тому числі природоохоронних заходів, та достовірно знав про можливість отримання великого прибутку під час незаконного розпорядження бюджетними коштами, а також розумів та усвідомлював повноваження органів державної влади та місцевого самоврядування, у тому числі Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації та інших структурних підрозділів Луганської обласної державної адміністрації, ГУ Держгеокадастру у Луганській області, ГУ Держпродспоживслужби у Луганській області, виник протиправний умисел, спрямований на заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, в особливо великих розмірах, під час розробки проекту регіональної програми «Охорона і раціональне використання земель Луганської області на 2019-2020 роки».

Так, 15 січня 2019 року директор Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації (далі - Департамент) ОСОБА_1 , з метою реалізації свого протиправного умислу, на порушення вимог Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку видів діяльності, що належать до природоохоронних заходів» № 1147 від 17.09.1996, спрямував лист за № 37-2/1-37 від 15.01.2019 начальнику Управління екології та природних ресурсів Луганської обласної державної адміністрації ОСОБА_2 про сприяння у виділенні коштів з обласного фонду охорони навколишнього природного середовища на розробку та реалізацію регіональної програми «Охорона і раціональне використання земель» загальною вартістю 36 млн грн, з них:

- розкорчування старих садів - 15 млн грн;

- охорона і раціональне використання земель - 20 млн грн;

- розробка документації - 1 млн грн.

Продовжуючи реалізовувати свій протиправний умисел, 16.01.2019 директор Департаменту ОСОБА_1 спрямував лист за № 37-2/1-39 від 16.01.2019 виконувачу обов`язків голови Луганської обласної державної адміністрації - керівнику обласної військово-цивільної адміністрації ОСОБА_3 з проханням сприяти у виділенні коштів з обласного фонду охорони навколишнього природного середовища на розробку проекту регіональної програми «Охорона і раціональне використання земель Луганської області на 2019-2020 роки» вартістю 1 млн грн.

Крім того, 16.01.2019 директор Департаменту ОСОБА_1 знову спрямував лист за № 37-2/1-40 від 16.01.2019 начальнику Управління екології та природних ресурсів Луганської обласної державної адміністрації ОСОБА_2 з проханням сприяти у виділенні коштів з обласного фонду охорони навколишнього природного середовища на розробку проекту регіональної програми «Охорона і раціональне використання земель Луганської області на 2019-2020 роки» вартістю 1 млн. грн., визначивши відповідальним виконавцем заходу Департамент агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації.

На виконання листа Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації № 37-2/1-40 від 16.01.2019 Управлінням екології та природних ресурсів Луганської обласної державної адміністрації, на порушення вимог Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку видів діяльності, що належать до природоохоронних заходів» № 1147 від 17.09.1996, включено до заходів Регіональної програми з охорони навколишнього природного середовища Луганської області на 2019-2025 роки п. 5.10, яким передбачено виділення 1 000 000 грн не на реалізацію заходу, спрямованого на охорону навколишнього природного середовища, а лише на розробку проекту Регіональної програми охорони та раціонального використання земель Луганської області на 2019-2022 роки, при цьому виконавцем зазначено Департамент агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації.

19 лютого 2019 року, з метою реалізації свого протиправного умислу, ОСОБА_1 погодив проект розпорядження голови Луганської обласної державної адміністрації - керівника обласної військово-цивільної адміністрації про затвердження Регіональної програми з охорони навколишнього природного середовища Луганської області на 2019-2025 роки без зауважень, чим визнав можливість розробки проекту Регіональної програми охорони та раціонального використання земель Луганської області на 2019-2022 роки працівниками Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації.

При цьому відповідно до ч. 1 ст. 178 Земельного кодексу України регіональні програми використання та охорони земель розробляються Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними державними адміністраціями і затверджуються Верховною Радою Автономної Республіки Крим та обласними радами.

Згідно зі статтею 55 Закону України «Про охорону земель» за рахунок місцевих бюджетів здійснюються:

-реалізація заходів регіональних програм використання та охорони земель;

-освоєння земель для сільськогосподарських і лісогосподарських потреб;

-поліпшення сільськогосподарських і лісогосподарських угідь;

-виконання робіт щодо відновлення земель, якщо це відбулося не з вини власників і користувачів земельних ділянок;

-будівництво та реконструкція протиерозійних, гідротехнічних і протизсувних споруд, меліоративних систем відповідно до закону;

-реалізація заходів щодо охорони земель навколо об`єктів поводження з відходами, що використовуються для їх збирання, зберігання, оброблення, утилізації, видалення, знешкодження і захоронення відходів, які перебувають у власності територіальних громад;

-економічне стимулювання впровадження заходів щодо використання та охорони земель і підвищення родючості ґрунтів відповідно до регіональних програм;

-здійснення інших заходів щодо охорони земель.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 17.09.1996 № 1147 «Про затвердження переліку видів діяльності, що належать до природоохоронних заходів» до природоохоронних заходів у сфері охорони і раціонального використання земель належать:

-впровадження ґрунтозахисної системи землеробства з контурно-меліоративною організацією території;

-будівництво, розширення та реконструкція протиерозійних, гідротехнічних, протикарстових, берегозакріплювальних, протизсувних, протиобвальних, протилавинних і протиселевих споруд, а також проведення заходів з захисту від підтоплення і затоплення, направлених на запобігання розвитку небезпечних геологічних процесів, усуненню або зниженню до допустимого рівня їх негативного впливу на території і об`єкти. Проведення заходів щодо хімічної меліорації ґрунтів;

-здійснення заходів щодо упорядкування орних земель шляхом виведення з їх складу водоохоронних зон, ерозійно небезпечних та інших не придатних для розорювання угідь;

-рекультивація порушених земель та використання родючого шару ґрунту під час проведення робіт, пов`язаних із порушенням земель;

-рекультивація територій полігонів твердих побутових відходів;

-засипка і виположування ярів, балок з одночасним їх дренуванням;

-заходи, пов`язані з відтворенням лісів, створенням нових та реконструкцією існуючих полезахисних лісових смуг та інших захисних насаджень на деградованих, малопродуктивних та ерозійно небезпечних землях і вздовж поверхневих водних об`єктів;

-терасування крутих схилів;

-консервація деградованих, малопродуктивних і техногенно забруднених земель;

-поліпшення малопродуктивних земельних угідь;

-розроблення технологій, обладнання та здійснення заходів для очищення, відновлення забруднених земель, а також земель, засмічених промисловими, побутовими та іншими відходами;

-проведення обстеження ґрунтів;

-відновлення степових, лучних, водно-болотних та інших антропогенно змінених природних ландшафтів, створення і відновлення сіножатей та пасовищ.

Відповідно до п.1.5 розділу 1 Порядку розроблення регіональних цільових програм, фінансування, моніторингу та звітності про їх виконання, затвердженого розпорядженням голови Луганської обласної державної адміністрації від 17.03.2007 № 293, програма розробляється за наявності у місцевому бюджеті реальної можливості ресурсного забезпечення виконання заходів Програми.

Продовжуючи реалізовувати свій протиправний умисел, приблизно в середині січня 2019 року, більш точного часу в ході досудового розслідування встановити не надалося можливим, ОСОБА_1 , достовірно знаючи, що розробка Регіональної програми з охорони та раціонального використання земель Луганської області на 2019 - 2022 роки входить до компетенції Департаменту, який він очолює, та існує реальна можливість її самостійної розробки, на порушення вимог ч. 1 ст. 178 Земельного кодексу України, ст. 55 Закону України «Про охорону земель», п. 5 Положення про Департамент на інших нормативних документів у вказаній сфері, умисно не організував розробку працівниками Департаменту Регіональної програми власними силами та засобами (а також із залученням інших органів державної влади, місцевого самоврядування та інших суб`єктів), тобто без додаткового бюджетного фінансування, при цьому доручивши тендерному комітету Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації провести відкриті торги щодо розробки Регіональної програми охорони та раціонального використання земель Луганської області на 2019-2022 роки з очікуваною вартістю 1 000 000 грн. При цьому ОСОБА_1 достовірно знав, що розробка програми не є природоохоронним заходом та не може фінансуватися з обласного фонду охорони навколишнього природного середовища.

Також ОСОБА_1 за посередництвом невстановлених на цей час осіб підшукав суб`єкта господарювання (ТОВ «НВП «УКРГЕОЛОГСТРОМ» в особі ОСОБА_4 ), з яким буде укладено договір, який удавано буде розробником Програми, на користь та на рахунки якого будуть перераховуватися незаконно одержані бюджетні грошові кошти, а також особу, яка неофіційно, без відповідного документального оформлення, сприятиме працівниками підпорядкованого йому Департаменту у розробці Програми.

28 січня 2019 року тендерним комітетом Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі» оголошено проведення відкритих торгів з розробки Регіональної програми охорони та раціонального використання земель Луганської області на 2019-2022 роки з очікуваною вартістю 1 000 000 грн.

За результатами проведення процедури закупівлі 20.02.2019 переможцем визначено ТОВ «НВП «УКРГЕОЛОГСТРОМ» (код ЄДРПОУ 36942078) з ціновою пропозицією 965 000,00 грн.

Продовжуючи реалізовувати свій протиправний умисел, ОСОБА_1 умисно, на порушення вимог ч. 1 ст. 178 Земельного кодексу України, ст. 55 Закону України «Про охорону земель», Положення про Департамент та інших нормативних документів, не організував розробку працівниками Департаменту Регіональної програми власними силами та засобами (а також із залученням інших органів державної влади, місцевого самоврядування та інших суб`єктів), тобто без додаткового бюджетного фінансування.

Разом з тим, 04.03.2019 ОСОБА_1 як директор Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації уклав із директором ТОВ «НВП «УКРГЕОЛОГСТРОМ» ОСОБА_4 договір № 8 на розробку Регіональної програми з охорони та раціонального використання земель на території Луганської області, відповідно до умов якого виконавець зобов`язується надати замовнику послуги з розробки регіональної програми з охорони та раціонального використання земель на території Луганської області відповідно до умов даного Договору та Технічного завдання, що є невід`ємною частиною цього Договору, а замовник зобов`язується прийняти та оплатити їх у строки, передбачені календарним планом.

Відповідно до додаткової угоди № 1 до договору від 04.03.2019 № 8 ціну договору за розробку регіональної програми з охорони і раціонального використання земель Луганської області зменшено на 10 000 грн, що становить 955 000 грн.

В подальшому директор Департаменту ОСОБА_1 з метою реалізації свого протиправного умислу, в інтересах ТОВ «НВП «УКРГЕОЛОГСТРОМ» та для забезпечення виконання останнім зобов`язань за договором № 8 від 04.03.2019, надав вказівку заступнику директора Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації ОСОБА_5 та начальнику відділу землеробства, механізації та охорони праці Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації ОСОБА_6 домовитися із директором ТОВ «ЗФ «ЛАН» ОСОБА_7 як фахівцем в галузі розробок Регіональних програм в сфері охорони природнього середовища щодо надання нею допомоги в розробці Регіональної програми з охорони і раціонального використання земель Луганської області на 2019-2022 роки, запропонувавши останній в подальшому взяти участь в реалізації цієї програми за бюджетні кошти (при цьому не повідомляючи ОСОБА_7 про те, що офіційним розробником програми вважається ТОВ «НВП «УКРГЕОЛОГСТРОМ» та на його рахунки незаконно будуть перераховуватися бюджетні кошти за її розробку).

Приблизно на початку березня 2019 року, більш точного часу в ході досудового розслідування встановити не надалося можливим, заступник директора Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації ОСОБА_5 та начальник відділу землеробства, механізації та охорони праці Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації ОСОБА_6 , які були не обізнані щодо протиправних дій ОСОБА_1 , виконуючи вказівку останнього, зустрілися із ОСОБА_7 . Під час вказаної зустрічі заступник директора Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації ОСОБА_5 попрохала раніше знайому їй ОСОБА_7 допомогти в розробці Регіональної програми з охорони та раціонального використання земель Луганської області на 2019-2022 роки, запропонувавши останній в подальшому в подальшому взяти участь в реалізації цієї програми за бюджетні кошти.

У період часу протягом березня-квітня 2019 року ОСОБА_7 розроблено Регіональну програму з охорони та раціонального використання земель Луганської області на 2019-2022 роки та в електронному вигляді надіслано на електронні адреси ОСОБА_6 та ОСОБА_4 .

Після отримання ОСОБА_6 . Регіональної програми з охорони та раціонального використання земель Луганської області на 2019-2022 роки, вказану програму в електронному вигляді ОСОБА_6 за усною вказівкою ОСОБА_1 надіслав на електронну адресу начальника відділу економічного аналізу Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації ОСОБА_8 , який в подальшому здійснював її редагування та погодження зі структурними підрозділами Луганської обласної державної адміністрації.

У розробленій Регіональній програмі з охорони і раціонального використання земель Луганської області на 2019-2022 роки передбачено проведення низки заходів з використанням коштів обласного бюджету протягом 2019 - 2022 років у загальній сумі 294, 528 млн грн, 350, 83 тис грн з районних, міських (міст обласного значення) бюджетів та 1143, 22 тис грн бюджетів підприємств.

При погодженні Регіональної програми з охорони і раціонального використання земель Луганської області на 2019-2022 роки Департаментом фінансів Луганської обласної державної адміністрації від 01.04.2019 надано негативний висновок, відповідно до якого заходи програми включені до неї розробником без врахування реальних джерел їх фінансування та не містять обґрунтувань щодо фінансових ресурсів, які можуть бути спрямовані на їх реалізацію, в частині обласного бюджету.

Продовжуючи реалізовувати свій протиправний умисел, ОСОБА_1 , незважаючи на негативний висновок Департаменту фінансів Луганської обласної державної адміністрації щодо використання коштів обласного бюджету протягом 2019 - 2022 років, а також на відсутність підтвердження джерел фінансування у сумі 350,83 тис грн з районних, міських (міст обласного значення) бюджетів та 1143,22 тис грн бюджетів підприємств, вжив заходів для затвердження Регіональної програми з охорони і раціонального використання земель Луганської області на 2019-2022 роки, надавши вказівку начальнику відділу економічного аналізу Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації ОСОБА_8 підготувати проект Розпорядження голови Луганської обласної державної адміністрації - керівника обласної військово-цивільної адміністрації для затвердження вказаної Регіональної програми.

30 травня 2019 року розпорядженням голови Луганської обласної державної адміністрації - керівника обласної військово-цивільної адміністрації за № 475 затверджено Регіональну програму з охорони і раціонального використання земель Луганської області на 2019-2022 роки.

В подальшому ОСОБА_1 , продовжуючи реалізовувати свій протиправний умисел, 07.06.2019 на порушення вимог ч. 1 ст. 178 Земельного кодексу України, ст. 55 Закону України «Про охорону земель», п. 5 Положення про Департамент та інших документів у вказаній сфері, достовірно знаючи, що розробка Регіональних програм з охорони та раціонального використання земель входить до повноважень Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації та працівники Департаменту могли за його дорученням здійснити її розробку, підписав акт наданих послуг № 112 про надання ТОВ «НВП «УКРГЕОЛОГСТРОМ» послуг з розробки Регіональної програми з охорони і раціонального використання земель Луганської області на 2019-2022 роки на суму 955 000 грн, та на підставі платіжного доручення № 13 від 14.06.2019 Департаментом агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації незаконно перераховано бюджетні кошти на рахунок ТОВ «НВП «УКРГЕОЛОГСТРОМ».

Відповідно до висновку експерта № 232-233/08 за результатами проведення комісійної судової економічної експертизи від 08.06.2021 документально підтверджуються витрати бюджетних коштів Департаментом агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації на розроблення Регіональної програми з охорони і раціонального використання земель Луганської області на 2019 - 2022 роки у розмірі 955 000,00 грн., як збитки, спричинені Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації.

Враховуючи викладене, своїми умисними, протиправними діями, які полягали у заволодінні чужим майном (бюджетними грошовими коштами) службовою особою шляхом зловживання своїм службовим становищем на користь та в інтересах третіх осіб, а саме ТОВ «НВП «УКРГЕОЛОГСТРОМ» та осіб, які діяли від його імені, ОСОБА_1 на порушення вимог ч. 1 ст. 178 Земельного кодексу України, ст. 55 Закону України «Про охорону земель», п. 5 Положення про Департамент та інших нормативних документів у вказаній сфері, достовірно знаючи, що розробка Регіональних програм з охорони та раціонального використання земель належить до повноважень Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації та працівники Департаменту могли за його дорученням здійснити її розробку (тобто без додаткового витрачання бюджетних грошових коштів), завдав шкоду у розмірі 955 000,00 гривень, що більш ніж в шістсот разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян, тобто в особливо великих розмірах.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, а саме у заволодінні чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчиненому в особливо великих розмірах.

30.09.2021 ОСОБА_1 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, вручено пам`ятку підозрюваного та роз`яснено процесуальні права.

24.12.2021 прокурором у кримінальному провадженні - начальником Спеціалізованої екологічної прокуратури Луганської обласної прокуратури Кожем`якою І.В., в порядку ст. 290 КПК України надано доручення на повідомлення підозрюваному та його захиснику про завершення досудового розслідування, відкриття матеріалів кримінального провадження та надання доступу до них, а також повідомлення про проведення НСРД.

24.12.2021 підозрюваного ОСОБА_1 та його захисника - адвоката Мову В.І. повідомлено про завершення досудового розслідування по кримінальному провадженню № 12017130000000196 та 24.05.2017 надано доступ до матеріалів досудового розслідування для ознайомлення.

Повідомлення підозрюваному ОСОБА_1 про завершення досудового розслідування по кримінальному провадженню №12019130000000289 та надання доступу до матеріалів досудового розслідування було здійснено старшим слідчим СУ ГУНП в Луганській області Тітовою А.О. наступним шляхом:

24.12.2021 у месенджері WhatsApp за абонентським номером НОМЕР_1 , який належить підозрюваному ОСОБА_1 відправлені повідомлення про завершення досудового розслідування по кримінальному провадженню №12019130000000289, повідомлення про проведення НСРД та запит прокурора про надання доступу до матеріалів, які були особисто отримані 24.12.2021 його захисником - адвокатом Мовою В.І.;

24.12.2021 о 17 годині 19 хвилин спрямовані копії відповідних повідомлень на електронну пошту підозрюваного ОСОБА_1 - ІНФОРМАЦІЯ_2 ;

24.12.2021 о 18 годині 29 хвилин спрямовані копії відповідних повідомлень рекомендованим листом АТ «Укрпошта» на адресу мешкання ОСОБА_1 , та 06.01.2022 вручено в приміщенні СУ ГУНП в Луганській області, за адресою: м. Сєвєродонецьк, вул. Вілєсова, 1, кабінет 616, про що ОСОБА_1 зроблено власноручну відмітку у повідомленні про завершення досудового розслідування та відкриття 06.02.2017 матеріалів для ознайомлення.

24.12.2021 захисником підозрюваного ОСОБА_1 - адвокатом Мовою В.І. надано повідомлення про неможливість з`явитися ОСОБА_1 на виклик слідчого у зв`язку з хворобою. ОСОБА_1 перебував на лікарняному з 16.12.2021 по 30.12.2021.

24.12.2021 надано доступ до матеріалів досудового розслідування № 12019130000000289 захиснику підозрюваного ОСОБА_1 - адвокату Мові В.І., але фактично ознайомлення здійснювалось з 28.12.2021.

Ознайомлення захисника підозрюваного ОСОБА_1 - адвоката Мови В.І. з матеріалами досудового розслідування, які складались з 27 томів, здійснювалось у службовому кабінеті СУ ГУГП в Луганській області:

28.12.2021 - в кількості: том № 1 (в період часу 11:22- 12:20);

29.12.2021 - в кількості: том № 2 (в період часу 14:00- 15:15);

10.01.2022 в кількості: том № 3-№4 (в період часу 14:20- 15:05);

12.01.2022 в кількості: том № 5-№8 (в період часу 14:20- 15:10);

17.01.2022 в кількості: том № 9-№13 (в період часу 14:09- 15:09);

18.01.2022 в кількості: том № 14-№23 (в період часу 10:21- 11:10);

21.01.2022 в кількості: том № 24-№27 (в період часу 10:22- 11:23).

Ознайомлення підозрюваного ОСОБА_1 з матеріалами досудового розслідування, які складались з 27 томів (на теперішній час 28 томів), здійснювалось у службовому кабінеті СУ ГУГП в Луганській області:

06.01.2022 в кількості: том № 1 (в період часу 09:38- 11:40);

10.01.2022 в кількості: том № 1 (з 1 по 159 арк.), (в період часу 14:20- 15:05); 13.01.2022 в кількості: том № 1, № 2, № 3 (частково), (в період часу 14:20- 15:05);

17.01.2022 в кількості: том № 3-№6 (в період часу 14:09- 15:09);

20.01.2022 в кількості: том № 7, №8 (частково), (в період часу 10:58- 11:56);

21.01.2022 в кількості: том № 8-№11 (в період часу 13:58- 14:48);

24.01.2022 в кількості: том №12, №13 (з 1 по 209 арк.), (в період часу 14:18- 15:29);

27.01.2022 в кількості: том №13-№14 (в період часу 14:09- 15:10);

28.01.2022 в кількості: том №15-№16, №17 (з 1 по 66 арк.), (в період часу 12:58- 14:00).

02.02.2022 в кількості: том №17-№19, №20 (з 1 по 140 арк.), (в період часу 11:18- 12:07).

04.02.2022 в кількості: том №20-№22, №23 (з 1 по 44 арк.), (в період часу 11:09- 12:14).

Крім того, у період часу з 06.01.2022 по 07.02.2022 старшим слідчим Тітовою А.О. в телефонному режимі здійснюється виклик підозрюваного ОСОБА_1 до СУ ГУНП в Луганській області для ознайомлення з матеріалами кримінального провадження, та узгоджується відповідний час прибуття. Так, у період часу з 06.01.2022 по 07.02.2022 (крім днів - 06.01.2022, 10.01.2022, 13.01.2022, 17.01.2022, 20.01.2022, 21.01.2022, 24.01.2022, 27.01.2022, 28.01.2022, 02.02.2022, 04.02.2022 - у які здійснено фактичне ознайомлення) підозрюваний ОСОБА_1 повідомляв слідчого про неможливість прибуття для ознайомлення, у зв`язку з зайнятістю по роботі та перебування за межами м. Сєвєродонецька.

Враховуючи вищевикладене, підозрюваний ОСОБА_1 здійснює зволікання при ознайомленні з матеріалами кримінального провадження, до яких йому надано доступ.

Відповідно до ч. 10 ст. 290 КПК України, у разі зволікання при ознайомленні з матеріалами, до яких надано доступ, слідчий суддя за клопотанням сторони кримінального провадження з урахуванням обсягу, складності матеріалів та умов доступу до них зобов`язаний встановити строк для ознайомлення з матеріалами, після спливу якого сторона кримінального провадження щодо якої здійснюється провадження, вважається такими, що реалізувала своє право на доступ до матеріалів.

Згідно ст. 28 КПК України, під час кримінального провадження кожна процесуальна дія або процесуальне рішення повинні бути виконані або прийняті в розумні строки. Проведення досудового розслідування в розумні строки забезпечує прокурор, слідчий суддя.

Наведені в клопотанні обставини, зокрема щодо часу, дати та кількості матеріалів кримінального провадження, з якими фактично ознайомилась сторона захисту, свідчить про явне і умисне, систематичне, немотивоване та безпідставне зволікання в ознайомленні із матеріалами досудового розслідування підозрюваним ОСОБА_1 .

У зв`язку з викладеним слідчий, за погодженням з прокурором, звернувся до слідчого судді з даним клопотанням.

У судовому засіданні слідчий повністю підтримала доводи, наведені в обґрунтування клопотання, просила його задовольнити.

Захисник Мова В.І. в судовому засіданні повідомив, що підозрюваний ОСОБА_1 нині перебуває на лікуванні, просив суд розглянути клопотання без участі підозрюваного. Повідомив, що він ознайомився із матеріалами справи. Тому немає необхідності встановлювати йому строки для ознайомлення. Просив прийняти рішення на розсуд суду.

Підозрюваний ОСОБА_1 у судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду клопотання був повідомлений належним чином.

Враховуючи положення ч. 10 ст. 290 КПК України щодо відсутності перешкод для розгляду відповідного клопотання при неявці сторін, слідчий суддя вважає за можливе розглянути клопотання по суті.

Заслухавши думку сторін, перевіривши надані матеріали клопотання та дослідивши додані до нього докази, слідчий суддя дійшов до висновку про задоволення клопотання.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 290 КПК України, визнавши зібрані під час досудового розслідування докази достатніми для складання обвинувального акта, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру прокурор або слідчий за його дорученням зобов`язаний повідомити підозрюваному, його захиснику, законному представнику та захиснику особи, стосовно якої передбачається застосування примусових заходів медичного чи виховного характеру, про завершення досудового розслідування та надання доступу до матеріалів досудового розслідування.

Разом з тим, згідно до вимог ч. 10 ст. 290 КПК України сторонам кримінального провадження, потерпілому, представнику юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, надається достатній час для ознайомлення з матеріалами, до яких їм надано доступ. У разі зволікання при ознайомленні з матеріалами, до яких надано доступ, слідчий суддя за клопотанням сторони кримінального провадження з урахуванням обсягу, складності матеріалів та умов доступу до них зобов`язаний встановити строк для ознайомлення з матеріалами, після спливу якого сторона кримінального провадження або потерпілий, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, вважаються такими, що реалізували своє право на доступ до матеріалів. Клопотання розглядається слідчим суддею місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого здійснюється досудове розслідування, не пізніше п`яти днів з дня його надходження до суду з повідомленням сторін кримінального провадження. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про місце та час проведення судового засідання, не перешкоджає розглядові клопотання.

Згідно з положеннями ст. 2 КПК України завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування та судового розгляду.

Судом встановлено, що підозрюваному ОСОБА_1 та його захиснику - адвокату Мові В.І. належним чином повідомлено про завершення досудового розслідування та надано доступу до матеріалів досудового розслідування, що підтверджується обставинами, викладеними у клопотанні та долученими до нього матеріалами кримінального провадження.

Матеріали кримінального провадження, внесеного 07.12.2019 до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12019130000000289 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України складаються з 28 (двадцяти восьми) томів.

Станом на 10.02.2021 підозрюваний ОСОБА_1 ознайомився із 23 (двадцятьма трьома) томами кримінального провадження, адвокат Мова В.І. ознайомився із 27 (двадцятьма сімома) томами кримінального провадження, що підтверджується відповідними протоколами.

Зважаючи, що підозрюваному та його захиснику належним чином повідомлено про завершення досудового розслідування та надано доступу до матеріалів досудового розслідування, порушення вимог ст. 290 КПК України не встановлено, а стороною кримінального провадження в судовому засіданні доведено наявності підстав для встановлення строку для ознайомлення з матеріалами досудового розслідування, оскільки відбувається умисне зволікання з ознайомленням із такими матеріалами підозрюваним, слідчий суддя вважає клопотання таким, що підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 290, 309, 369-372, 376 КПК України, слідчий суддя -

УХВАЛИВ:

Клопотання задовольнити.

Встановити підозрюваному ОСОБА_1 та адвокату Мові Валерію Івановичу строк для ознайомлення з матеріалами кримінального провадження, внесеного 07.12.2019 до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12019130000000289 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України до 18.02.2022, після спливу якого вони вважатимуться такими, що реалізували своє право на доступ до матеріалів кримінального провадження.

Ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя: Т. О. Комплєктова