Єдиний державний реєстр судових рішень
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17.02.2022 Провадження №2-о/425/38/22
Справа № 425/427/22
місто Рубіжне Луганської області
Рубіжанський міський суд Луганської області в складі:
головуючого судді Ткачука Ю.А.,
за участю секретаря судового засідання Тесленко С.Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 ,заінтересована особа Попаснянськийвідділ державноїреєстрації актівцивільного стануу Сєвєродонецькомурайоні Луганськоїобласті Східногоміжрегіонального управлінняМіністерства юстиції(м.Харків), про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України,
встановив:
16.02.2022 заявник звернувся до Рубіжанського міського суду Луганської області з заявою, в якій зазначив, що його матір ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Первомайськ Луганської області. Проте, оскільки смерть матері відбулась на тимчасово окупованій території України, йому було видано свідоцтво про смерть неналежного зразка, що позбавляє можливості заявника зареєструвати факт смерті матері в органах ДРАЦС на підконтрольній території України та отримати належного українського зразка свідоцтво про смерть, яке є підставою для виникнення певних цивільних прав та обов`язків.
Посилаючись на вищевказане, заявник просить суд встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Ільїнка, Олексіївського району, Бєлгородської області, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Первомайськ Луганської області, причина смерті: інфаркт мозку з гіпертонічною хворобою.
Ухвалою Рубіжанського міського суду Луганської області від 16.02.2022 заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, та призначено до розгляду, в порядку окремого провадження, у судовому засіданні з викликом сторін.
У судове засідання заявник не з`явився, про день, час та місце слухання справи був повідомлений належним чином, у прохальній частині заяви міститься клопотання про розгляд справи без його участі.
Заінтересована особа представник Попаснянського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Сєвєродонецькому районі Луганської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), у судове засідання не з`явився, про день, час та місце слухання справи був повідомлений належним чином, надав суду заяву, згідно якої, не заперечує проти заяви ОСОБА_1 про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України, та просить провести судовий розгляд без участі представника відділу.
Згідно ч.2ст.247ЦПК України,у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, розглянувши справу в межах заявлених вимог, оцінивши докази, які містяться у справі дійшов наступного.
Відповідно ч. 1 ст. 316 ЦПК України заява фізичної особи про встановлення факту, що має юридичне значення, подається до суду за місцем її проживання.
Відповідно ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Суд враховує, що згідно листа Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 22.04.2021 № 985/0/208-21, під час розгляду судами справ про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, відмова у вчиненні реєстраційної дії органами державної реєстрації актів цивільного стану не є обов`язковою для встановлення фактів, що мають юридичне значення, відповідно до статті 317 Цивільного процесуального кодексу України.
Судом встановлено,що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ,зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 (копія паспорту громадянина України - а.с. 2-3).
Заявник є сином ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 (а.с. 6), копією Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу щодо підтвердження дошлюбного прізвища (а.с. 8), копією Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію розірвання шлюбу (а.с. 9) та копією свідоцтва про одруження серії НОМЕР_2 (а.с. 10).
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується копією паспорту громадянина України (а.с. 4).
Відповідно до копії довідки про причину смерті № 153 від 27.08.2021 та копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 від 17.12.2021, виданих установами, що розташовані та фактично діють на окупованій території Луганської області, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Первомайську ОРДЛО, через інфаркт мозку з гіпертонічною хворобою (а.с. 5, 7).
Згідно статті 2Закону України«Про особливостідержавної політикиіз забезпеченнядержавного суверенітетуУкраїни натимчасово окупованихтериторіях уДонецькій таЛуганській областях» діяльність збройних формувань Російської Федерації та окупаційної адміністрації Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, що суперечить нормам міжнародного права, є незаконною, а будь-який виданий у зв`язку з такою діяльністю акт є недійсним і не створює жодних правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження або смерті особи на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, які додаються відповідно до заяви про державну реєстрацію народження особи та заяви про державну реєстрацію смерті особи.
Пунктами 2,3статті 9Закону України«Про забезпеченняправ ісвобод громадянта правовийрежим натимчасово окупованійтериторії України» встановлено,що будь-якіоргани,їх посадовіта службовіособи натимчасово окупованійтериторії таїх діяльністьвважаються незаконними,якщо ціоргани абоособи створені,обрані чипризначені упорядку,не передбаченомузаконом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Згідно наказу Міністерства юстиції України № 1847/5 від 05.11.2014 «Про внесення змін до наказу Міністерства юстиції України від 17 червня 2014 року № 953/5 «Про невідкладні заходи щодо захисту прав громадян на території проведення антитерористичної операції», було тимчасово призупинено проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, повторну видачу свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану та видачу витягів з Державного реєстру актів цивільного стану громадян відділами державної реєстрації актів цивільного стану, що знаходяться на території Луганської області (Антрацитівського, Краснодонського, Лутугинського, Перевальського, Слов`яносербського, Свердловського, Станично-Луганського районів, міст Алчевськ, Антрацит, Брянка, Кіровськ, Красний Луч, Краснодон, Луганськ, Первомайськ, Ровеньки, Свердловськ, Стаханов). Проведення зазначених дій здійснюється будь-яким відділом державної реєстрації актів цивільного стану, що знаходиться за межами вказаної території.
Згідно до положень п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Відповідно до п. 13 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» № 5 від 31.03.1995, суд встановлює факт смерті особи за умови підтвердження доказами, що ця подія мала місце у певний час та за певних обставин.
Відповідно до Закону України«Про особливийпорядок місцевогосамоврядування вокремих районахДонецької таЛуганської областей» тимчасово, на три роки з дня набрання цим Законом чинності, запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей, до яких належать райони, міста, селища, села, що визначаються рішенням Верховної Ради України
Відповідно до Постанови Верховної Ради України «Про визначення окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей, в яких запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування» № 252-VIII від 17.03.2015, до окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької і Луганської областей, в яких відповідно до Закону України«Про особливийпорядок місцевогосамоврядування вокремих районахДонецької таЛуганської областей» тимчасово запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування, належать райони або їх частини, міста, селища і села, що знаходяться на територіях, які розташовані між державним кордоном України з Російською Федерацією, урізом води Азовського моря та лінією, яка визначена додатком до цієї Постанови, що відповідає Мінському меморандуму від 19 вересня 2014 року.
Таким чином, м. Первомайськ розташоване на тимчасово неконтрольованій території Луганської області.
Вказана обставина позбавляє заявника можливості зареєструвати факт смерті матері у встановленому законом порядку.
Суд зазначає, що смерть особи є юридичним фактом, який має наслідки припинення, зміни або виникнення багатьох правовідносин, а тому має безпосереднє значення для реалізації особою своїх прав.
Вирішуючи питання щодо оцінки доказів у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, суд бере до уваги практику Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), яка відповідно до українського законодавства має застосовуватись судами при розгляді справ як джерело права. Так, під час розгляду згаданої категорії справ необхідно враховувати висновки ЄСПЛ у справах проти Туреччини (зокрема «Loizidou v. Turkey», «Cyprus v. Turkey»), a також Молдови та Росії (зокрема, «Mozer v. the Republic of Moldova and Russia», «Ila§cu and Others v. Moldova and Russia»), де, Грунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibia case), ЄСПЛ наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони.
Такий висновок ЄСПЛ слід розуміти в контексті сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Застосовуючи «намібійський виняток» у справі «Кіпр проти Туреччини», ЄСПЛ, зокрема, зазначив, що, виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.
Враховуючи наведену практику ЄСПЛ, а також ключове значення, яке має встановлення факту народження або смерті особи для реалізації майнових та особистих немайнових прав заявників, рішення суду в такій категорії справ має ґрунтуватись на дотриманні вимог ст.263ЦПК України щодо повного і всебічного з`ясування обставин справи на підставі всіх поданих особами, які беруть участь у справі, доказів у сукупності, в тому числі з урахуванням документів, які видані органами та установами, що знаходяться на такій території.
Отже, документи, видані органами та установами (зокрема, лікарняними закладами), що знаходяться на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, як виняток можуть братись до уваги судом та оцінюватись разом з іншими доказами в їх сукупності та взаємозв`язку під час розгляду справи в порядку ст. 317 ЦПК України.
Встановлення факту смерті матері має для заявника юридичне значення, оскільки це необхідно для подальшої реєстрації цього факту в органах державної реєстрації актів цивільного стану та отримання відповідного документу, а саме: свідоцтва про смерть ОСОБА_2 , відповідно до вимог чинного законодавства України.
В ході розгляду справи судом не встановлено будь-якого умисного порушення заявником, який є громадянином України, законодавства України та нормативних актів України після смерті його матері в частині належного повідомлення компетентних органів про даний факт, його належного фіксування, реєстрації, тощо. Неможливість отримати у місті Первомайськ необхідні документи для реєстрації факту смерті, виникла в зв`язку з розташуванням цього міста на окупованій території України, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що заява ОСОБА_1 про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України обґрунтована та підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 247, 263-265, 293-294, 315, 317, 319, 354 ЦПК України, суд,
ухвалив:
Заяву ОСОБА_1 ,заінтересована особа Попаснянськийвідділ державноїреєстрації актівцивільного стануу Сєвєродонецькомурайоні Луганськоїобласті Східногоміжрегіонального управлінняМіністерства юстиції(м.Харків), про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України, - задовольнити.
Встановити факт смерті громадянки України - ОСОБА_2 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_5 у селі Ільїнка Олексіївського району Бєлгородської області, визнавши датою її смерті ІНФОРМАЦІЯ_6 , яка настала у місті Первомайськ Луганської області через інфаркт мозку з гіпертонічною хворобою.
Відповідно ч. 4 ст. 317 ЦПК України рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Луганського апеляційного суду через Рубіжанський міський суд Луганської області або безпосередньо до Луганського апеляційного суду, шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.
Заявник: ОСОБА_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 .
Заінтересована особа: Попаснянський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Сєвєродонецькому районі Луганської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), адреса місцезнаходження: 93300, вул. Первомайська, 3, м. Попасна, Луганська область, код ЄДРПОУ 21758126.
Суддя: Ю.А. Ткачук