Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
11 січня 2022 року м. Київ № 640/36883/21
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Погрібніченко І.М., ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї матеріалами
ОСОБА_1 до1. Кабінету Міністрів України, 2. Міністерства соціальної політики України про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язати вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Кабінету Міністрів України, Міністерства соціальної політики України, в якому просить:
- визнати за ним:
право ветерана війни - учасника бойових дій (див. Додаток 1 до чинної заяви) на нарахування і виплату у 2007-2011 роках щорічної разової грошової допомоги до 5-го травня на підставі, в порядку і в розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, визначених частиною 5 статті 12 ЗУ "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", в редакції Закону України від 25.12.1998р. №367-XIV;
право ветерана війни - особи з інвалідністю внаслідок війни (див. Додаток 2 до чинної заяви) на нарахування і виплату у 2012-2021 роках щорічної разової грошової допомоги до 5-го травня на підставі, в порядку і в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, визначених частиною 5 статті 12 ЗУ "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", в редакції Закону України від 25.12.1998р. №367-XIV;
- визнати протиправну бездіяльність: Кабінету Міністрів України і Міністерства соціальної політики України щодо організації виплати щорічної разової грошової допомоги до 5-го травня ветеранам війни у 2007- 2021 роках, після визнання Конституційним Судом положень норм: статті 29 ЗУ "Про Державний бюджет України на 2007 рік"; пункту 20 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" ЗУ "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" і пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України, в редакції Закону України від 28.12.2014р. №79-VllI, про внесення змін і доповнень до ЗУ "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", - неконституційними;
- зобов`язати Кабінет Міністрів України: за рахунок коштів держави Україна, відшкодувати позивачу матеріальну і моральну шкоду в загальній сумі 15 083 182 гривні 50 копійок, завдану майну і його здоров`ю протиправними діями (бездіяльністю) відповідачів у 2007-2021 роках, внаслідок прийняття органами державної влади України нормативних актів України, про виплату щорічної разової грошової допомоги до 5-го травня ветеранам війни, передбаченої ЗУ "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевих бюджетів України, що визнанні Конституційним Судом України неконституційними, в тому числі відшкодувати:
матеріальну шкоду в розмірі 83 182 гривні 50 копійок;
моральну шкоду в розмірі 15 000 000 гривень.
Пунктом 3 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Суд розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали, зазначає наступне.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, зокрема, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 160 КАС України у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.
Згідно з п.п. 4, 5 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини. Пунктом 9 ч. 5 ст. 160 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб`єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача.
Під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту свого права, свободи чи інтересу, який має формулюватися максимально чітко і зрозуміло.
Натомість, під викладом обставин розуміється обґрунтування порушених прав та інтересів позивача оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю відповідача у сфері публічно-правових відносинах.
Суд також звертає увагу позивача, що відповідно до ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:
1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;
2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;
3) визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій;
4) визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії;
5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб`єкта владних повноважень;
6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1 - 4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб`єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Так, позивачем у позовній заяві в якості відповідача визначено, у тому числі, Міністерство соціальної політики України.
Однак, у прохальній частині позовної заяви зміст позовних вимог звернутий лише до Кабінету Міністрів України.
Відтак, позивачу або слід уточнити суб`єктивний склад учасників справи, зокрема, вказавши належного відповідача, до якого ним звернуті позовні вимоги, або уточнити зміст позовних вимог звернувши їх до кожного з осіб, які визначені позивачем в якості відповідача.
Окрім цього, суд звертає увагу, що зміст позовних вимог, зокрема в частині визнати за позивачем права ветерана війни - учасника бойових дій (див. Додаток 1 до чинної заяви) на нарахування і виплату у 2007-2011 роках щорічної разової грошової допомоги до 5-го травня на підставі, в порядку і в розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, визначених частиною 5 статті 12 ЗУ "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", в редакції Закону України від 25.12.1998р. №367-XIV та права ветерана війни - особи з інвалідністю внаслідок війни (див. Додаток 2 до чинної заяви) на нарахування і виплату у 2012-2021 роках щорічної разової грошової допомоги до 5-го травня на підставі, в порядку і в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, визначених частиною 5 статті 12 ЗУ "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", в редакції Закону України від 25.12.1998р. №367-XIV, не відповідає вимогам, з якими позивач може звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені його права, свободи або законні інтереси (ч. 1 ст. 5 Кодексу адміністративного судочинства України).
Таким чином, позивачу необхідно подати заяву, якою заявлені позовні вимоги привести у відповідність до ч. 1 ст. 5 Кодексу адміністративного судочинства України з викладом їх змісту щодо кожного з відповідачів.
Відповідно до частини першої та другої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Враховуючи вищевикладене, позовна заява підлягає залишенню без руху із встановленням позивачу строку для усунення недоліків шляхом подання до суду протягом п`яти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху:
уточненої позовної заяви із приведенням її у відповідність до вимог п.п. 4, 5, п. 9 ч. 5 ст. 160 та ч. 1 ст. 5 КАС України, з урахуванням висновків суду викладених у даній ухвалі, зокрема, позивачу або слід уточнити суб`єктивний склад учасників справи, зокрема, вказавши належного відповідача, до якого позивачем звернуті позовні вимоги, або уточнити зміст позовних вимог звернувши їх до кожного з осіб, які визначені позивачем в якості відповідача;
Керуючись статтями 160, 161, 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
1. Залишити позовну заяву без руху.
2. Встановити позивачу п`ятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання даної ухвали.
3. Попередити позивача про те, що у випадку не усунення недоліків позовної заяви, вона буде повернута йому відповідно до пункту 1 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства.
Ухвала оскарженню не підлягає. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями), відповідно частини другої статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя І.М. Погрібніченко