Єдиний державний реєстр судових рішень
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 лютого 2022 року справа № 580/451/22
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд одноособово у складі головуючого судді Бабич А.М., розглянувши в залі суду в порядку спрощеного письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправними дій і зобов`язання вчинити дії,
УСТАНОВИВ:
20.01.2022 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м.Черкаси, вул.Смілянська, буд.23; код ЄДРПОУ 21366538) (далі відповідач) про:
визнання протиправними дій щодо зменшення йому з 01.04.2019 відсоткового значення розміру пенсії за вислугу років з 90% до 70% сум грошового забезпечення;
зобов`язання відповідача здійснити йому з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії в розмірі 90% від відповідних сум грошового забезпечення відповідно до довідки Міністерства внутрішніх справ України від 16.08.2021 №22/6-4519 та з урахуванням раніше виплачених сум.
Додатково просив стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на його користь витрати зі сплати судового збору.
В обґрунтування позову зазначено, що відповідач всупереч вимог закону зменшив відсоткове значення розміру пенсії під час здійснення її перерахунку.
Ухвалою суду від 20.01.2022 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати її розгляд правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні). Також встановлено відповідачу строк, тривалістю 10 днів з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі, для надання відзиву на позовну заяву та доказів. Вказану ухвалу відповідач отримав 24.01.2022, що підтверджується розпискою.
07.02.2022 відповідач подав до суду відзив на позов, в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог. Вказує, що оскаржувані дії вчинено на виконання рішень Черкаського окружного адміністративного суду від 01.02.2019 у справі №2340/5170/18 та від 08.11.2021 у справі №580/7801/21 і можуть бути оскаржені відповідно до ст.ж383 Кодексу адміністративного судочинства України. Стверджує, що на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 08.11.2021 у справі №580/7801/21 позивачу 12.01.2022 здійснено перерахунок пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України від 16.08.2021 №22/6-4519. Розмір пенсії після перерахунку становить 13200,08грн (18857,25грн (грошове забезпечення) х 70%). Зазначає, що зобов`язань провести такий перерахунок з розрахунку 90% грошового забезпечення на нього не покладено. Вказує, що ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в редакції яка діяла на 01.04.2019, передбачала, що максимальний розмір пенсії за вислугу років не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення. Тому пенсію позивача перераховано за відповідною посадою в розмірі 70%. Проведені перерахунки пенсії не призвели до зменшення розміру його пенсії.
10.02.2022 позивач подав до суду відповідь на відзив, в якій просив задовольнити позов у повному обсязі. Вказав, що відповідач невірно застосував під час перерахунку пенсії ст.13 Закону України. Стверджує, що зміна встановленого Законом максимального розміру пенсії з 90% до 70% сум грошового забезпечення відбулася після призначення йому пенсії. Просив врахувати висновки Верховного суду, викладені у постановах від 19.06.2018 у справі №583/2264/17 та від 16.10.2019 у справі №240/5401/18.
Всі подані сторонами документи долучені судом до матеріалів адміністративної справи.
Оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, з огляду на таке.
Висновком про призначення пенсії за вислугу років у пенсійній справі позивача підтверджується, що позивачу призначена пенсія за вислугу 33 років в розмірі 90% грошового забезпечення.
Даними автоматизованої системи «Діловодство» підтверджується, що на розгляді Черкаського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа №2340/5170/18 за між тими ж сторонами.
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 01.02.2019 в адміністративній справі №2340/5170/18, яке набрало законної сили 16.04.2019, адміністративний позов задоволено повністю. Зобов`язано відповідача здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2018, виходячи з 90% суми грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум.
Крім того на розгляді Черкаського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа №580/7801/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про зобов`язання вчинити певні дії. Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 08.11.2021, яке набрало законної сили 09.12.2021, адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність відповідача щодо не прийняття рішення про перерахунок позивачу пенсії, призначеної відповідно до Закон України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб № 2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року. Зобов`язано відповідача здійснити позивачу з 01 квітня 2019 року перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб № 2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року на підставі довідки Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України № 22/6-4519 від 16.08.2021 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії.
З 01.04.2019 на виконання вказаного вище рішення суду проведені перерахунки пенсії позивача, застосовуючи відсоткове значення пенсії 70% грошового забезпечення, на підставі довідки від 16.08.2021 №22/6-4519, виданої Департаментом персоналу Міністерства внутрішніх справ України враховуючи наступні складові: посадовий оклад 5220,00грн, оклад за військове звання 1410,00 грн, процентна надбавка за вислугу років (45%) 2983,50 грн, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у т.ч. надбавка за умови режимних обмежень допуск Ф. 1 20%, офіцер, прапор.1 класу -5% 5%, надбавка за особливо важливі завдання %, премія 60% - 9243,75грн (усього 18857,25грн).
15.12.2021 позивач звернувся заявою до відповідача, в якій пропонував невідкладно та добровільно виконати рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 08.11.2021 у справі №580/7801/21 та здійснити перерахунок і виплату пенсії відповідно до рішення суду від 01.02.2019 у справі №2340/5170/18, виходячи з 90% суми грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум.
Листом від 13.01.2022 №351-9728/Ч-03/8-2300/22 відповідач повідомив, що позивачу 24.04.2019 на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 01.12.2019 у справі №2340/5170/18, яке набрало законної сили 08.04.2019 проведено перерахунок пенсії. Розмір пенсії після перерахунку з 01.01.2018 становив 5731,58грн з 01.01.2019 7191,86грн, з 01.01.2020 8652,15грн (9613,50грн (грошове забезпечення) х 90%). На виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 08.11.2021 у справі №580/7801/21 позивачу 12.01.2022 проведено перерахунок пенсії з 01.04.2019 відповідно до вказаної вище довідки із грошового забезпечення 18857,25грн. Під час перерахунку пенсії її максимальний розмір чинним законодавством установлено на рівні 70% грошового забезпечення. Загальний розмір пенсії після перерахунку з 01.04.2019 становить 13200,08грн (18857,25грн (грошове забезпечення) х 70%. Вважає, що рішення суду виконав. Тому, законодавчих підстав для перерахунку пенсії з 01.04.2019 із розрахунку 90% грошового забезпечення відповідно до вказаної вище довідки немає. Випала доплати буде здійснена за наявності відповідно фінансування з Державного бюджету України.
Тому позивач звернувся в суд з позовом.
Надаючи оцінку спірним обставинам, суд врахував ч.2 ст.19 Конституції України, якою встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У ч.1 ст.46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Стаття 13 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон №2262-ХІІ) (у редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії) передбачала, що пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:
а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення;
б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ (пункт "б" статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років - один процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43);
в) особам, зазначеним у пунктах "а" і "б" цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
8 липня 2011 року прийнято Закон №3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (далі Закон №3668-VI), який набрав чинності 1 жовтня 2011 року. Підпунктом 8 Прикінцевих та перехідних положень цього Закону внесено зміни до Закону №2262-ХІІ, зокрема у частині другій статті 13 цифри « 90» замінено цифрами « 80».
27 березня 2014 року прийнято Закон №1166-VII "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" (далі Закон №1166-VII), який набрав чинності з 1 квітня 2014 року. Пунктом 23 Розділу ІІ вказаного Закону внесено зміни до Закону №2262-ХІІ: у частині другій статті 13 цифри « 80» замінено цифрами « 70». Ці зміни набрали чинності з 1 травня 2014 року.
Статтею 63 Закону №2262-ХІІ (у редакції з 1 січня 2017 року) визначено підстави перерахунку раніше призначених пенсій. На підставі частин 1, 2 цієї статті перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Відповідно до ч.4 ст.63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», яка набрала чинності з 1 березня 2018 року (далі Постанова №704). Пунктом першим затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (у редакції станом на час перерахунку позивачу пенсії) (далі Постанова №103) постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до Постанови КМУ №704.
Для вирішення спору суд врахував висновки Верховного Суду (далі ВС) у зразковій справі №240/5401/18, викладені в постанові від 04.02.2019, яка набрала законної сили 16.10.2019 за наслідками її перегляду в апеляційному порядку Великою Палатою Верховного Суду. Вони обов`язкові для врахування відповідно до вимог ч.5 ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
ВС у вказаній справі вказав, що ст.13 Закону №2262-ХІІ регулює порядок призначення пенсій, а стаття 63 визначає підстави, умови і порядок їх перерахунку. Зміни до статті 63 Закону №2262-ХІІ ні Законом №3668-VI, ні Законом №1166-VII у частині підстав, умов, розміру або порядку перерахунку пенсій не вносилися. Постанова КМУ №103 також не містить жодних положень про зміну відсоткового значення розміру призначених пенсій при їх перерахунку.
У п.29 наведеної постанови ВС зазначив, що системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що внесені Законом №3668-VІ та Законом №1166-VII зміни до статті 13 Закону №2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років, є норми статті 63 Закону №2262-ХІІ, яка змін у зв`язку з прийняттям Закону №3668-VІ та Закону №1166-VII не зазнала.
ВС у п.30 вказаної постанови дійшов висновку, що під час перерахунку пенсії позивача з 1 січня 2018 року відповідно до статті 63 Закону №2262-ХІІ на підставі Постанови КМУ №103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 Закону №2262-ХІІ, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
Зважаючи на вказаний висновок, відповідач не мав правових і фактичних підстав зменшити з 90% грошового забезпечення до 70% відсоткове значення розміру основної пенсії позивача під час здійснення з 01.04.2019 її перерахунку.
Під час вирішення судового спору у справі №580/7801/21 розмір відсоткового значення, необхідний для застосування під час перерахунку пенсії позивача з 01.04.2019, не визначений, оскільки суд зазначив, що такі позовні вимоги є передчасними.
Порядок оскарження виконання рішення суду визначений ст.383 КАС України. Так, відповідно до ч.1 ст.383 КАС України встановлено, що особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб`єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Отже, якщо позивач не погоджується з виконанням вказаного вище судового рішення має право звернутися до суду в порядку, передбаченому ст.383 КАС України.
Оскільки позивач звертався до Черкаського окружного адміністративного суду із позовними вимогами щодо перерахунку його пенсії з 01.04.2019, виходячи з 90% відповідних сум грошового забезпечення, та вони визнані судом як передчасні, твердження відповідача щодо необхідності звернення позивачем із заявою на виконання ст. 383 КАС України не обґрунтовані.
Отже, позовні вимоги в частині щодо визнання таких дій протиправними та зобов`язання відповідача здійснити з 01.04.2019 (дати порушення стверджуваного права) перерахунок пенсії, виходячи з 90% відповідних сум грошового забезпечення відповідно до довідки Міністерства внутрішніх справ України від 16.08.2021 №22/6-4519 та її виплату з урахуванням раніше виплачених сум, є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Адміністративний суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень на відповідність закріпленим ч.2 ст.2 КАС України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб`єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Завданням адміністративного судочинства є гарантування дотримання прав особи та вимог законодавства, а не забезпечення ефективності державного управління, інакше було б порушено принцип розподілу влади. Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень ключовим завданням якого є здійснення правосуддя. Оскільки, розглядаючи звернення пенсіонера щодо перерахунку його пенсії, відповідач зобов`язаний виконати таке повноваження за наявності законних підстав, воно не є дискреційним.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Зважаючи на результат вирішеного спору, понесені позивачем судові витрати зі сплати судового збору за звернення з позовом до адміністративного суду, підтверджені квитанцією від 20.01.2022 №0.0.2426403441.1 на суму 992,40грн, підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача повністю.
Керуючись ст.ст.2-20, 72-78, 132-139, 242-245, 255, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 з 90% до 70% сум грошового забезпечення під час її перерахунку з 01.04.2019.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м.Черкаси, вул.Смілянська, буд.23; код ЄДРПОУ 21366538) здійснити з 01.04.2019 перерахунок пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) в розмірі 90% від відповідних сум грошового забезпечення відповідно до довідки Міністерства внутрішніх справ України від 16.08.2021 №22/6-4519 та її виплату з урахуванням раніше виплачених сум.
2. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м.Черкаси, вул.Смілянська, буд.23; код ЄДРПОУ 21366538) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) понесені ним витрати зі сплати судового збору за звернення до адміністративного суду з позовною заявою в розмірі 992,40грн (дев`ятсот дев`яносто дві гривні сорок копійок).
3. Копію рішення направити учасникам справи.
4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.
Суддя Анжеліка БАБИЧ
Рішення ухвалене, складене у повному обсязі та підписане 16.02.2022.