
справа № 166/1333/21
провадження № 2/166/24/22
категорія: 76
РІШЕННЯ
іменем України
14 лютого 2022 року смт.Ратне
Ратнівський районний суд Волинської області в складі головуючого – судді Свистун О.М.,
за участю секретаря - Заєць Н.П.,
позивача – ОСОБА_1 ,
представника позивача – ОСОБА_2 ,
представників відповідача Заболоттівської спеціальної школи Волинської обласної ради – Головій О.Я., Бурка І.М.,
розглянувши в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Заболоттівської спеціальної школи Волинської обласної ради, Волинської обласної ради про визнання незаконним та скасування наказу про відсторонення від роботи, допущення до роботи та стягнення середньомісячної заробітної плати за час вимушеного прогулу,
встановив:
ОСОБА_1 у грудні 2021 року звернувся в суд із вказаним позовом, який мотивує тим, що працює вчителем фізичної культури та ЛФК у Заболоттівській спеціальній школі. Наказом керівника навчального закладу №94 від 05.11.2021 його відсторонено від роботи з 08 листопада 2021 року на час відсутності щеплення проти COVID-19 без збереження заробітної плати.
Вважає даний наказ незаконним, таким, що порушує передбачене ст.43 Конституції України право на працю, оскільки його обмеження може бути здійснено винятково в умовах надзвичайного чи військового стану. Законами України «Про захист населення від інфекційних хвороб», «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» встановлено перелік обов`язкових щеплень із наданням Міністерству охорони здоров`я повноваження доповнювати перелік інфекційних хвороб, щеплення проти яких є обов`язковим. Проте даний перелік не доповнений щепленням від COVID-19.
Зазначив, що відповідно до ст.46 КЗпП можливість відсторонення працівника від роботи допускається за умови подання відповідних службових осіб державної санітарно-епідеміологічної служби про усунення осіб, які ухиляються від обов`язкового щеплення проти інфекції, якого у даному випадку не було. Вказана правова норма не передбачає такої підстави для відсторонення як відмова від проходження профілактичного щеплення проти COVID-19, а відсилає до законів, якими встановлено інші випадки, що зумовлюють відсторонення, якими Постанови КМУ та Накази МОЗ не є.
Вважає вимогу про надання інформації про вакцинацію порушенням права на таємницю персональних даних, зокрема стану здоров`я.
Вказав, що згідно із офіційною заявою Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Денісової Л.Л. від 25.10.2021 вакцинація проти COVID-19 є добровільною для усіх груп населення та професійних груп, про що наголошено й у Дорожній карті та відповідній резолюції ПАРЄ.
Просить визнати незаконним та скасувати наказ Заболоттівської спеціальної школи №94 від 05.11.2021 про відсторонення від роботи, допустити його до роботи на посаді вчителя фізкультури та ЛФК, стягнути із відповідачів середньомісячний заробіток за час вимушеного прогулу з 08 листопада 2021 року по дату набрання рішенням суду законної сили, рішення в частині допуску до роботи та стягнення середньомісячного заробітку допустити до негайного виконання, стягнути судові витрати.
Ухвалою від 02.12.2021 позовну заяву залишено без руху, ухвалою від 16.12.2021 відкрито спрощене позовне провадження у справі із повідомленням сторін.
Волинська обласна рада 10 січня 2022 року скерувала до суду письмові пояснення, в яких вважає себе неналежним відповідачем, просить у задоволенні позову відмовити, справу розглянути за відсутності представника ради.
Ухвалою суду від 17.01.2022 постановлено перейти до загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання на 09 лютого 2022 року.
Ухвалою суду від 09.02.2022 підготовче провадження закрито й призначено справу до судового розгляду на 14.02.2022.
У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав повністю. Пояснив, що про обов`язковість вакцинації із 08 листопада 2021 року та наслідки відмови був поінформований керівником на нараді працівників до видачі наказу. Від вакцинації відмовився у зв`язку із тим, що вакцина від COVID-19 є експериментальною, щеплення від цієї хвороби не включено до Календаря щеплень. Медичне обстеження з метою виявлення показань чи протипоказань до вакцинації не проходив, оскільки на даний час не уклав із сімейним лікарем договору про надання медичних послуг. Ствердив, що наміру вакцинуватися не має. Вказав, що є батьком п`ятьох дітей, двоє із яких є студентами. Просить позов задовольнити.
Представник позивача пояснив, що вакцина від COVID-19 не зареєстрована в Україні. Згідно із заявою Уповноваженої ВРУ з прав людини та нормами Дорожньої карти, рекомендаціями ПАРЄ вакцинація є добровільною для всіх груп населення. У ст.46 КЗпП, що визначає підстави для відсторонення, не йдеться про відмову від щеплення проти COVID-19. Постанови КМУ та Накази МОЗ не є законами, тому не можуть бути застосовані при відстороненні працівників від роботи. Конституційні права можуть бути обмежені виключно в умовах надзвичайного чи воєнного стану. Просить позов задовольнити.
Представники відповідача Заболоттівської спецшколи позов не визнали, пояснила, що оспорюваний наказ прийнятий із врахуванням вимог чинного законодавства, просять у задоволенні позову відмовити.
У судове засідання уповноважений представник Заболоттівської селищної ради не з`явився, у поданій заяві просив справу розглянути за його відсутності та відмовити у задоволенні позову.
Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши подані докази, дійшов такого висновку.
Судом установлено, що згідно із записом у трудовій книжці НОМЕР_1 (а.с.11) ОСОБА_1 з 16 жовтня 2019 року працює на посаді вчителя фізичної культури та ЛФК Заболоттівської спеціальної загальноосвітньої школи – інтернату, яку на підставі рішення Волинської обласної ради від 24.10.2019 №25128 перейменовано у Заболоттівську спеціальну школу.
Відповідно до наказу вказаного навчального закладу від 05.11.2021 №94 ОСОБА_1 відсторонено від роботи без збереження заробітної плати з 08 листопада 2021 р. на період відсутності щеплення проти COVID (а.с.94). Із вказаним наказом позивач ознайомлений, однак не згідний, про що свідчить його письмове застереження на копії наказу.
Таким чином, судом установлено, із пояснень позивача установлено, що він повідомлявся керівником навчального закладу про намір відсторонення від роботи у випадку ненадання документів про обов`язкове профілактичне щеплення проти COVID-19 або довідки про абсолютні протипоказання до проведення таких щеплень в строк до 08 листопада 2021. Відомостей про те, що позивач мав тимчасові труднощі у наданні до 08 листопада 2021 року таких документів та повідомлення відповідача про ці обставини, матеріали справи не містять.
Враховуючи вказані обставини, а також беручи до уваги той факт, що станом на дату розгляду справи судом позивачем не надано доказів на підтвердження звернення до лікаря для медичного обстеження з метою виявлення показань чи протипоказань до щеплення, відтак установлено, що позивач наміру вакцинуватися не має, про що він ствердив у судовому засіданні.
Як на підставу видачі оспорюваного наказу керівник навчального закладу покликається на норми Постанови КМУ від 20.10.2021 №1096 «Про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 №1236».
Порядок відсторонення працівників визначений статтею 46 КЗпП України. За змістом вказаної норми відсторонення працівників від роботи здійснюється власником або уповноваженим ним органом у разі встановлення певних фактів. Так, відсторонення працівників від роботи власником або уповноваженим ним органом допускається у разі: появи на роботі в нетверезому стані, у стані наркотичного або токсичного сп`яніння; відмови або ухилення від обов`язкових медичних оглядів, навчання, інструктажу і перевірки знань з охорони праці та протипожежної охорони; в інших випадках, передбачених законодавством.
У визначенні поняття «законодавством» суд враховує Рішення Конституційного Суду України від 09.07.1998 № 12-рп/09. У вказаному рішенні Конституційний Суд України дійшов висновку, що термін «законодавство», що вживається у частині третій статті 21 Кодексу законів про працю України, треба розуміти так, що ним охоплюються закони України, чинні міжнародні договори України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, а також постанови Верховної Ради України, укази Президента України, декрети і постанови Кабінету Міністрів України, прийняті в межах їх повноважень та відповідно до Конституції України і законів України.
Згідно зі статтею 12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» та статтею 27 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення в Україні» обов`язковими є профілактичні щеплення проти туберкульозу, поліомієліту, дифтерії, кашлюка, правця та кору. Працівники окремих професій, виробництв та організацій, діяльність яких може призвести до зараження цих працівників та поширення ними інфекційних хвороб, підлягають обов`язковим профілактичним щепленням також проти інших відповідних інфекційних хвороб. У разі відмови або ухилення від обов`язкових профілактичних щеплень, ці працівники відсторонюються від виконання зазначених видів робіт. Перелік професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов`язковим профілактичним щепленням проти інших інфекційних хвороб, встановлюється Міністерством охорони здоров`я України.
Обов`язковість профілактичних щеплень проти інших, ніж туберкульоз, поліомієліт, дифтерія, кашлюк, правець та кір, інфекційних захворювань передбачена також Календарем профілактичних щеплень в Україні (п.п.2, 3), затвердженим Наказом МОЗ України від 16.09.2011 № 595.
Відповідно до Наказу МОЗ від 25.02.2020 №521 «Про внесення зміни до Переліку особливо небезпечних, небезпечних інфекційних та паразитарних хвороб людини і носійства збудників цих хвороб» розділ "Особливо небезпечні інфекційні хвороби" вказаного Переліку доповнено пунктом 39 такого змісту: "39. COVID-19".
Наказом МОЗ від 04.10.2021 №2153 «Про затвердження Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов`язковим профілактичним щепленням» установлено, що на період дії карантину обов`язковій вакцинації проти COVID-19 підлягають, зокрема працівники закладів вищої, післядипломної, фахової передвищої, професійної (професійно-технічної), загальної середньої, у тому числі спеціальних, дошкільної, позашкільної освіти, закладів спеціалізованої освіти та наукових установ незалежно від типу та форми власності. Вказаний наказ зареєстрований у Міністерстві юстиції України 07 жовтня 2021 року за № 1306/36928, опублікований в Офіційному віснику України 08 жовтня 2021 року.
Цим наказом передбачається, що щеплення є обов`язковим в разі відсутності абсолютних протипоказань до проведення профілактичних щеплень відповідно до Переліку медичних протипоказань та застережень до проведення профілактичних щеплень, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров`я України від 16.09.2011 року № 595.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби CОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» саме керівники державних органів (державної служби), керівники підприємств, установ та організацій мають забезпечити, зокрема, відсторонення від роботи (виконання робіт) працівників та державних службовців, обов`язковість профілактичних щеплень проти COVID-19 яких визначена переліком та які відмовляються або ухиляються від проведення таких обов`язкових профілактичних щеплень проти COVID-19 відповідно до статті 46 Кодексу законів про працю України,частини другої статті 12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» та частини третьої статті 5 Закону України «Про державну службу», крім тих, які мають абсолютні протипоказання до проведення таких профілактичних щеплень проти COVID-19 та надали медичний висновок про наявність протипоказань до вакцинації проти COVID-19, виданий закладом охорони здоров`я.
Усі вище наведені законодавчі акти є чинними та у встановленому порядку не скасовувались і не визнавалися недійсними, пройшли процедуру державної реєстрації у Міністерстві юстиції України.
У законодавстві України відсутня норма, яка дозволяє примусову вакцинацію. Навіть за умови визнання щеплення обов`язковим, змусити будь-кого вакцинуватися примусово неможливо, а тому в разі відсутності вакцинації діюче законодавство дозволяє відсторонювати деяких працівників без виплати заробітної плати. Тому особа має право вибору: вакцинуватися і продовжувати працювати або ж утриматися від вакцинації й бути відстороненим від роботи.
У постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 01 квітня 2020 року у справі № 761/12073/18 (провадження № 61-13444св19) викладено висновок, що відсторонення працівника від роботи - це призупинення виконання ним своїх трудових обов`язків за рішенням уповноважених на це компетентних органів з підстав, передбачених законодавством, що, як правило, відбувається з одночасним призупиненням виплати йому заробітної плати. Відсторонення від роботи можливе лише у випадках, що передбачені законодавством. Про це оголошується наказом або розпорядженням керівника підприємства, установи чи організації, і про це працівник повинен бути повідомлений. Термін відсторонення встановлюється до усунення причин, що його зумовили.
Щодо доводів позивача про порушення керівником навчального закладу конституційного права на працю, суд дійшов таких висновків.
Так, відповідно до ст. 43 Конституції України кожен має право на працю, на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом.
У цій справі індивідуальне право (інтерес) позивача відмовитися від щеплення протиставляється загальному праву (інтересу) інших учасників освітнього процесу на охорону здоров`я. Держава, встановивши обов`язок відсторонення від роботи педагогічних працівників, які не мають профілактичного щеплення, реалізує свій обов`язок щодо забезпечення безпеки життя і здоров`я всіх учасників освітнього процесу.
Відповідно до п.п. а, б ст.10 Закону України "Основи законодавства України про охорону здоров`я" громадяни у сфері охорони здоров`я зобов`язані, зокрема, піклуватися про своє здоров`я та здоров`я дітей, не шкодити здоров`ю інших громадян, у передбачених законодавством випадках проходити профілактичні медичні огляди і робити щеплення.
Верховних Суд у постанові від 10 березня 2021 року у справі № 331/5291/19 висловив правову позицію про те, що вимога про обов`язкову вакцинацію населення проти особливо небезпечних хвороб з огляду на потребу охорони громадського здоров`я, а також здоров`я зацікавлених осіб, є виправданою. Тобто в даному питанні превалює принцип важливості суспільних інтересів над особистими, однак лише у тому випадку, коли таке втручання має об`єктивні підстави, тобто було виправданим.
Європейський суд з прав людини у своїй діяльності дотримується послідовної практики, за якою будь-які втручання та обмеження прав особи мають бути виправданими, здійснюватися виключно відповідно до закону і мати на меті законні цілі, виправдані у демократичному суспільстві та наголошує, що вакцинація є одним із найбільш успішніших та ефективних заходів у сфері охорони здоров`я, мета якої є захист здоров`я окремої особи та суспільства в цілому від інфекційного захворювання. Порушення фізичної недоторканості заявника можна вважати виправданим дотриманням цілей охорони здоров`я населення та необхідністю контролювати поширення інфекційного захворювання (рішення у справах «Вавржичка та інші проти Чеської Республіки» від 08 квітня 2021 року, «Соломахін проти України» від 15 березня 2012 року).
Безпідставними, на думку суду, є доводи позивача про відмову вакцинуватися у зв`язку із запровадженим в Україні, на його думку, медичним експериментом з вакцинації.
Згідно з ч. 1 ст. 9 Закону України «Про лікарські засоби» лікарські засоби допускаються до застосування в Україні після їх державної реєстрації, крім випадків, передбачених цим Законом.
Частинами 1, 6 статті 9-2 вищевказаного Закону визначено, що у зв`язку із поширенням пандемії коронавірусної хвороби (COVID-19) для забезпечення можливості екстреного медичного застосування окремих лікарських засобів, вакцин або інших медичних імунобіологічних препаратів на час дії надзвичайної ситуації та/або карантину у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, такий лікарський засіб, вакцина або інший медичний імунобіологічний препарат для лікування та/або специфічної профілактики коронавірусної хвороби (COVID-19) може підлягати прискореній державній реєстрації у разі прийняття центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров`я, рішення про державну реєстрацію лікарського засобу, вакцини з метою екстреного медичного застосування з урахуванням певних зобов`язань та за певних, визначених цим Законом, умов.
У разі настання будь-яких наслідків, спричинених застосуванням таких лікарських засобів, вакцин або інших медичних імунобіологічних препаратів для лікування та/або специфічної профілактики коронавірусної хвороби (COVID-19), державою забезпечується здійснення відповідних компенсаційних виплат у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.2021 № 95 затверджено Порядок державної реєстрації вакцин або інших медичних імунобіологічних препаратів для специфічної профілактики гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, під зобов`язання для екстреного медичного застосування.
Відповідно до пункту 2 вищевказаного Порядку зареєстровано та внесено до Державного реєстру лікарських засобів України згідно із наказами МОЗ України лікарські засоби (медичні імунобіологічні препарати), а саме вакцини КОВІШЕЛД (COVISHIELD), КОМІРНАТІ/COMIRNATY™, CoronaVac, ЯНССЕН, AstraZeneca, Модерна.
Відтак, оцінюючи фактори ризику/користі, позивач мав право вибору вакцини, яка б з урахуванням рекомендацій лікаря, за умови з`явлення до нього, могла бути використана у ході обов`язкової вакцинації.
Доводи позивача про те, що вимога керівника навчального закладу надати сертифікат про вакцинацію або ж довідку про протипоказання до вакцинації, є втручанням у належне право на таємницю про стан здоров`я, є безпідставними. Так, згідно з ст.286 Цивільного кодексу України під лікарською таємницею слід розуміти таємницю про стан здоров`я особи; факт звернення за медичною допомогою; діагноз; інші відомості, одержані при медичному обстеженні особи; забороняється вимагати та подавати за місцем роботи або навчання інформацію про діагноз та методи лікування фізичної особи. Проте сертифікат вакцинації чи висновок лікаря щодо наявності протипоказань до вакцинації (форма №028-1/о) не містить лікарської або медичної таємниці, а є документами, що підтверджують певні факти, відповідно, факт вакцинації чи наявності протипоказань до неї.
Отже, право позивача на працю у шкільному навчальному закладі було тимчасово обмежено у зв`язку з ухиленням від проведення обов`язкових профілактичних щеплень проти гострої респіраторної хвороби COVID-19. Однак втручання у вказані права позивача ґрунтується на законі і є необхідним для захисту здоров`я учасників освітнього процесу. Досягнення цієї цілі є пріоритетним та виправдовує втручання у право позивачки на повагу до приватного життя та право на працю. Відтак, втручання у право позивача на працю ґрунтується на законі, має законну мету, є пропорційним для досягнення такої мети та цілком необхідним у демократичному суспільстві.
Таким чином, суд дійшов висновку про законність оспорюваного наказу, відтак - відмову у позові. Зважаючи на правомірність відсторонення позивача від роботи, безпідставною є вимога про допуск до роботи та стягнення заробітку за час вимушеного прогулу.
Керуючись ст.ст.141, 263-265 ЦПК України, суд
вирішив:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Заболоттівської спеціальної школи Волинської обласної ради, Волинської обласної ради про визнання незаконним та скасування наказу про відсторонення від роботи, допущення до роботи та стягнення середньомісячної заробітної плати за час вимушеного прогулу відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Рішення може бути оскаржено до Волинського апеляційного суду шляхом подання безпосередньо до Волинського апеляційного суду апеляційних скарг у 30-денний строк з дня складення повного рішення.
Повне рішення складено 16 лютого 2022 року.
Суддя Ратнівського
районного суду О.М.Свистун