
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 лютого 2022 р.м. ХерсонСправа № 540/8123/21 Херсонський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Бездрабка О.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Південного міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася з позовною заявою Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції (далі - відповідач), в якій просить:
- визнати протиправними дії Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції щодо зменшення посадового окладу згідно посади завідувача сектору юридичного забезпечення Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції, яку обіймала ОСОБА_1 у проміжок часу з 09 лютого 2021 року по 30 листопада 2021 року;
- зобов`язати Південне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції здійснити перерахунок ОСОБА_1 заробітної плати за період з 09 лютого 2021 року по 30 листопада 2021 року із розрахунку, що посада завідувача сектору юридичного забезпечення у період з 01 січня 2021 року була віднесена до підкатегорії "Б1" схеми посадових окладів та провести виплату перерахованої заробітної плати без урахування податків та зборів;
- зобов`язати Південне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 недоотриманої суми матеріальної допомоги на оздоровлення, соціально-побутового забезпечення та заробітної плати за час відпустки за період з 09 лютого 2021 року по 30 листопада 2021 року без урахування податків та зборів.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що з 2015 року проходила службу в органах Державної кримінально-виконавчої служби України, яка неодноразово зазнавала реорганізаційних змін, та 12.12.2017 р. була призначена на посаду завідувача сектору юридичного забезпечення Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції (наказ від 11.12.2017 р. № 439/ОС). Наказом Південного міжрегіонального управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 03.02.2021 р. № 25 о/с "Про особовий склад" її звільнено з посади завідувача сектору юридичного забезпечення з 08.02.2021 р. відповідно до пункту 1 частини 1 статті 87 Закону України "Про державну службу" з припиненням державної служби, який скасовано рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 12.07.2021 р. На виконання даного судового рішення наказом від 13.07.2021 р. № 69/ОС позивача поновлено на посаді завідувача сектору юридичного забезпечення Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції з 09.02.2021 р. Однак після поновлення на посаді відповідачем прирівняно займану нею посаду до підкатегорії "Б3" категорії посад державної служби "Б" і відповідно встановлено посадовий оклад у розмірі 6300 грн. В той же час посадовий оклад за посадою, яку обіймала позивач, мав бути прирівняний до підкатегорії "Б1" категорії посад державної служби "Б".
Ухвалою від 17.12.2021 р. відкрито провадження у справі, призначено підготовче засідання на 19.01.2022 р. о 10:00 год. та надано відповідачу п`ятнадцятиденний строк для подачі відзиву на позовну заяву.
Ухвалу про відкриття провадження у справі від 17.12.2021 р. з вкладенням (позовна заява з додатками) направлено на офіційну електронну адресу Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції: odessa@kvs.gov.ua 20.12.2021 р. о 12:27 год., про що свідчить відповідна роздруківка.
Однак відповідач у встановлений суддею строк відзив на позовну заяву не надав.
Частиною 5 статті 162 КАС України визначено, що відзив подається в строк, встановлений судом, який не може бути меншим п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч.6 ст.162 КАС України).
Ухвалою від 19.01.2022 р. за клопотанням позивача відкладено підготовче засідання на 31.01.2022 р. на 11:00 год.
Ухвалою від 31.01.2022 р. закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті на 14.02.2022 р. на 11:00 год.
Ухвалою від 14.02.2022 р. відмовлено в задоволенні клопотання відповідача про перенесення розгляду справи.
14.02.2021 р. від позивача надійшло клопотання про розгляд справи за її відсутності.
Приписами ч.3 ст.194 КАС України передбачено, що учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про причини неявки суд не повідомив, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи.
Згідно ч.1 ст.205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки (п.1 ч.3 ст.205 КАС України).
Відповідно до ч.9 ст.205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
За таких обставин суд розглядає справу розглядає справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог виходячи з наступного.
Судом встановлено, що наказом Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції від 11.12.2017 р. № 439/ОС ОСОБА_1 призначена на посаду завідувача сектору юридичного забезпечення з 12.12.2017 р. з урахуванням 9 рангу державного службовця з посадовим окладом 4100,0 грн.
03.02.2021 р. Південним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції наказом № 25 о/с "Про особовий склад", позивачку звільнено з посади завідувача сектору юридичного забезпечення з 08 лютого 2021 року відповідно до пункту 1 частини 1 статті 87 Закону України "Про державну службу" (скорочення чисельності або штату державних службовців, скорочення посади державної служби внаслідок зміни структури або штатного розпису державного органу без скорочення чисельності або штату державних службовців, реорганізація державного органу), з припиненням державної служби.
Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 12.07.2021 р. у справі № 540/776/21 визнано протиправним та скасовано наказ голови комісії з реорганізації Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 03.02.2021 р. № 25 о/с "Про особовий склад" в частині звільнення ОСОБА_1 з посади завідувача сектору юридичного забезпечення; поновлено ОСОБА_1 на посаді завідувача сектору юридичного забезпечення Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції з 09.02.2021 р.; стягнуто з Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу з 09.02.2021 р. по 12.07.2021 р. включно у сумі 161470,40 грн. з відрахуванням податків та зборів; допущено до негайного виконання рішення суду в частині поновлення ОСОБА_1 на посаді завідувача сектору юридичного забезпечення Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції з 09.02.2021 р.; допущено до негайного виконання рішення суду в частині стягнення з Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції на користь ОСОБА_1 середнього заробітку за час вимушеного прогулу в межах суми стягнення за один місяць у розмірі 23289 грн. з відрахуванням податків та зборів.
На виконання рішення суду наказом Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 13.07.2021 р. № 69/ОС ОСОБА_1 поновлено на посаді завідувача сектору юридичного забезпечення Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції з 09.02.2021 р.
Після поновлення на посаді з 09.02.2021 р. відповідачем прирівняно займану позивачем посаду до підкатегорії "Б3" категорії посад державної служби "Б" і встановлено посадовий оклад у розмірі 6300 грн.
Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки посадовий оклад за посадою, яку вона обіймала, мав бути прирівняний до підкатегорії "Б1" категорії посад державної служби "Б", у зв`язку з чим звернулася до суду з даною позовною заявою.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступних приписів законодавства.
Принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях визначаються Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 р. № 889-VIII (далі - Закон № 889-VIII).
Згідно ч.1 ст.1 Закону № 889-VIII державна служба - це публічна, професійна, політично неупереджена діяльність із практичного виконання завдань і функцій держави, зокрема щодо:
1) аналізу державної політики на загальнодержавному, галузевому і регіональному рівнях та підготовки пропозицій стосовно її формування, у тому числі розроблення та проведення експертизи проектів програм, концепцій, стратегій, проектів законів та інших нормативно-правових актів, проектів міжнародних договорів;
2) забезпечення реалізації державної політики, виконання загальнодержавних, галузевих і регіональних програм, виконання законів та інших нормативно-правових актів;
3) забезпечення надання доступних і якісних адміністративних послуг;
4) здійснення державного нагляду та контролю за дотриманням законодавства;
5) управління державними фінансовими ресурсами, майном та контролю за їх використанням;
6) управління персоналом державних органів;
7) реалізації інших повноважень державного органу, визначених законодавством.
Державний службовець - це громадянин України, який займає посаду державної служби в органі державної влади, іншому державному органі, його апараті (секретаріаті) (далі - державний орган), одержує заробітну плату за рахунок коштів державного бюджету та здійснює встановлені для цієї посади повноваження, безпосередньо пов`язані з виконанням завдань і функцій такого державного органу, а також дотримується принципів державної служби (ч.2 ст.1 Закону № 889-VIII).
Відповідно до п.4 ч.1 ст.2 Закону № 889-VIII посада державної служби - визначена структурою і штатним розписом первинна структурна одиниця державного органу з установленими відповідно до законодавства посадовими обов`язками у межах повноважень, визначених частиною першою статті 1 цього Закону.
Частиною 1 статті 6 Закону № 889-VIII визначено, що посади державної служби в державних органах поділяються на категорії та підкатегорії залежно від порядку призначення, характеру та обсягу повноважень, змісту роботи та її впливу на прийняття кінцевого рішення, ступеня посадової відповідальності, необхідного рівня кваліфікації та професійних компетентностей державних службовців.
Згідно п.2 ч.2 ст.6 Закону № 889-VIII встановлюються такі категорії посад державної служби: категорія "Б" - посади:
керівників та заступників керівників державних органів, юрисдикція яких поширюється на територію Автономної Республіки Крим, однієї або кількох областей, міст Києва і Севастополя, одного або кількох районів, районів у містах, міст обласного значення;
керівників державної служби у державних органах, юрисдикція яких поширюється на територію Автономної Республіки Крим, однієї або кількох областей, міст Києва і Севастополя, одного або кількох районів, районів у містах, міст обласного значення;
керівників та заступників керівників структурних підрозділів державних органів незалежно від рівня юрисдикції таких державних органів.
Визначення підкатегорій посад державної служби та прирівняння посад державної служби проводиться Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби (ч.4 ст.6 Закону № 889-VIII).
Відповідно до ч.1 ст.51 Закону № 889-VIII з метою встановлення розмірів посадових окладів державні органи поділяються за такими рівнями:
1) Апарат Верховної Ради України, Секретаріат Кабінету Міністрів України, постійно діючий допоміжний, допоміжні, консультативно-дорадчі органи, утворені Президентом України, Представництво Президента України в Автономній Республіці Крим, апарати (секретаріати) Ради національної безпеки і оборони України, Центральної виборчої комісії, Рахункової палати, Конституційного Суду України, Верховного Суду, Офісу Генерального прокурора;
2) міністерства, центральні органи виконавчої влади із спеціальним статусом, який встановлений законом, апарати (секретаріати) вищих спеціалізованих судів, Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України;
3) інші державні органи, юрисдикція яких поширюється на всю територію України;
4) державні органи, юрисдикція яких поширюється на територію Автономної Республіки Крим, однієї або кількох областей, міст Києва та Севастополя;
5) державні органи, юрисдикція яких поширюється на територію одного або кількох районів, районів у містах, міст обласного значення.
Постановою Кабінету Міністрів України "Питання оплати праці працівників державних органів" від 18.01.2017 р. № 15 (в редакції, що діяла до 01.01.2022 р.) затверджено Схему посадових окладів на посадах державної служби з урахуванням категорій, підкатегорій та рівнів державних органів у 2021 році, відповідно до якої:
- підкатегорії "Б1" відповідають, зокрема, посади керівника департаменту, головного управління, служби; керівника самостійного управління, служби; керівника самостійного відділу, служби; завідувача самостійного сектору;
- підкатегорії "Б3" відповідають, зокрема, посади керівника управління у складі департаменту, головного управління, служби; заступника керівника головного управління у складі департаменту, головного управління, служби; керівника відділу у складі департаменту, головного управління, служби, самостійного управління; заступника керівника відділу у складі департаменту, головного управління, служби, самостійного управління; завідувача сектору у складі департаменту, головного управління, служби, самостійного управління та відділу.
З аналізу даних правових норм слідує, що до підкатегорії "Б3" категорії "Б" посад державної служби віднесено посади керівників підрозділів, які діють у складі самостійних структурних підрозділів, а до підкатегорії "Б1" категорії "Б" - посади безпосередньо керівників самостійних структурних підрозділів територіального органу/міністерства.
Відповідно до пункту 1 Положення про Південне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 16.02.2018 р. № 395/5, територіальний орган Міністерства юстиції - Південне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції є органом державної влади, який утворюється для реалізації повноважень Міністерства юстиції України на території відповідних адміністративно-територіальних одиниць.
Згідно абзацу 3 пункту 1 Положення територіальний орган є правонаступником - управління Державної пенітенціарної служби в Кіровоградській області; управління Державної пенітенціарної служби в Одеській області; управління Державної пенітенціарної служби в Миколаївській області; управління Державної пенітенціарної служби в Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі, які ліквідуються.
Пунктом 15 Положення встановлено, що територіальний орган (тобто Управління) є юридичною особою публічного права, має самостійний баланс, рахунки в установах Казначейства, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням, інші печатки та штампи.
Аналогічні норми містить і Положення про Південне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань, затверджене наказом Міністерства юстиції України від 26.02.2020 р. № 689/5.
З викладеного вбачається, що Південне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції є органом державної влади (територіальним органом Міністерства юстиції України), юрисдикція якого поширюється на Херсонську, Миколаївську, Кіровоградську та Одеську області.
Пунктами 1, 4 Положення про сектор юридичного забезпечення Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції, затвердженого наказом Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 06.03.2020 р. № 5/ОД передбачено, що сектор юридичного забезпечення утворюється та діє як самостійний структурний підрозділ управління та підпорядковується безпосередньо начальнику управління.
Вищевказане кореспондується із абзацом 1 пункту 2 та пунктом 5 Загального положення про юридичну службу міністерства, іншого органу виконавчої влади, державного підприємства, установи та організації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.11.2008 р. № 1040, згідно яких юридична служба органу виконавчої влади утворюється як самостійний структурний підрозділ та підпорядковується безпосередньо керівникові державної служби в державному органі (якщо інше не передбачено законом), керівникові підприємства.
Окрім цього, відповідно до посадової інструкції по посаді завідувача сектору юридичного забезпечення Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції, затвердженого начальником Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 10.03.2020 р., у графі третій розділу І "Загальна інформація" зазначено найменування самостійного структурного підрозділу - сектор юридичного забезпечення.
Підсумовуючи вищевикладене суд приходить до висновку, що посада завідувача сектору юридичного забезпечення Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції у період з 01 січня 2021 року була прирівняна до підкатегорії "Б1" схеми посадових окладів.
Аналогічного висновку дійшло Національне агентство України з питань державної служби в листі від 05.04.2021 р. № 2348/13-21.
За таких обставин відповідачем протиправно прирівняно посаду, яку обіймала позивач з 09.02.2021 р. (завідувач сектору юридичного забезпечення Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань) до підкатегорії "Б3" категорії посад державної служби "Б", в результаті чого з 09.02.2021 р. по 30.11.2021 р. (день звільнення згідно наказу від 25.11.2021 р. № 78/ОС) ОСОБА_1 отримувала заробітну плату у меншому розмірі, ніж повинна була отримувати за підкатегорією "Б1" категорії посад державної служби "Б".
Тому позовні вимоги в частині визнання протиправними дій відповідача щодо зменшення посадового окладу позивача згідно посади завідувача сектору юридичного забезпечення Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції за період з 09.02.2021 р. по 30.11.2021 р. та зобов`язання відповідача здійснити перерахунок заробітної плати за цей період із розрахунку, що посада завідувача сектору юридичного забезпечення у період з 01.01.2021 р. була віднесена до підкатегорії "Б1" схеми посадових окладів та провести виплату перерахованої заробітної плати є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Також є правомірними позовні вимоги в частині зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та виплату недоотриманої суми матеріальної допомоги на оздоровлення, соціально-побутового забезпечення та заробітної плати за час відпуски за період з 09.02.2021 р. по 30.11.2021 р., оскільки розмір цих виплат безпосередньо залежить від розміру заробітної плати, яка, як вже зазначалося судом, в період з 09.02.2021 р. по 30.11.2021 р. нараховувалася ОСОБА_1 у меншому розмірі внаслідок невірного віднесення відповідачем посади, яку займала позивач, до підкатегорії "Б3" посад державної служби категорії "Б".
Приписами ч.1 ст.6 КАС України визначено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).
Згідно ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню
Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд -
вирішив:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Південного міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції (65017, м.Одеса, вул.Люстдорфська дорога, 9, код ЄДРПОУ 40867311) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції (65017, м.Одеса, вул.Люстдорфська дорога, 9, код ЄДРПОУ 40867311) щодо зменшення посадового окладу згідно посади завідувача сектору юридичного забезпечення Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції, яку обіймала ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) у проміжок часу з 09 лютого 2021 року по 30 листопада 2021 року.
Зобов`язати Південне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції (65017, м.Одеса, вул.Люстдорфська дорога, 9, код ЄДРПОУ 40867311) здійснити перерахунок ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) заробітної плати за період з 09 лютого 2021 року по 30 листопада 2021 року із розрахунку, що посада завідувача сектору юридичного забезпечення у період з 01 січня 2021 року була віднесена до підкатегорії "Б1" схеми посадових окладів та провести виплату перерахованої заробітної плати.
Зобов`язати Південне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції (65017, м.Одеса, вул.Люстдорфська дорога, 9, код ЄДРПОУ 40867311) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) недоотриманої суми матеріальної допомоги на оздоровлення, соціально-побутового забезпечення та заробітної плати за час відпустки за період з 09 лютого 2021 року по 30 листопада 2021 року.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя О.І. Бездрабко
кат. 106030000