
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/5395/21
26 січня 2022 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючого судді Мандзія О.П. за участю:
секретаря судового засідання Порплиці Т.В.
позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Бережанської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до Бережанської міської ради (далі -відповідач), в якому просить:
визнати протиправним та скасувати рішення Бережанської міської ради "Про розгляд заяви ОСОБА_1 " №364 від 16.08.2021, яким відмовлено у затвердженні проекту із землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 905 кв.м., кадастровий номер 6120410100:04:019:0114 по АДРЕСА_1 ;
зобов`язати Бережанську міську раду повторно розглянути заяву про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 905 кв.м., що знаходиться по АДРЕСА_1 , кадастровий номер: 6120410100:04:019:0114 та надання її у власність від 02.08.2021 на найближчому засіданні чергової сесії та прийняти законне рішення з урахуванням правових висновків суду;
встановити Бережанській міській раді місячний строк на подання звіту про виконання рішення суду з метою встановлення судового контролю.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 28.01.2021 позивач подав відповідачеві клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) орієнтовною площею 0,10 га, яка розташована в адміністративно-територіальних межах міста Бережани Тернопільського району Тернопільської області у відповідності до розробленого детального плану території в районі вулиць Молодіжна та С.Крушельницької . Однак у місячний термін, Бережанською міською радою не було надано ні дозволу на розроблення проекту землеустрою, ні мотивованої відмови у його наданні. Позивач, використовуючи своє право згідно ч.7 ст.118 Земельного кодексу України, подав до Бережанської міської ради повідомлення про замовлення розроблення проекту землеустрою відповідно до договору №212099000338-ПЗ, укладеного 12.03.2021 з державним підприємством "Центр державного земельного кадастру", яке було отримано відповідачем 17.03.2021. 26.07.2021 земельна ділянка за адресою: АДРЕСА_1 , з цільовим призначенням: 02.01 Для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) зареєстрована в Державному земельному кадастрі та присвоєно кадастровий номер: 6120410100:04:019:0114.
02.08.2021 позивач звернувся до відповідача із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність, однак рішення Бережанської міської ради "Про розгляд заяви ОСОБА_1 " №364 від 16.08.2021 відмовлено. Як на підставу відмови у затвердженні проекту землеустрою Бережанська міська рада послалась на те, що рішення про надання дозволу на виготовлення проекту із землеустрою не приймалось, а також розробка проекту землеустрою здійснювалась в супереч рішенню сесії міської ради №1014 від 30.10.2014 "Про затвердження детального плану території" та без дотримання вимог Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин", тобто щодо земельної ділянки на якій відсутній об`єкт нерухомості, що є у власності заявника.
Позивач вважає вказану відмову органу місцевого самоврядування протиправною, що слугувало підставою для звернення до суду з даним позовом.
Ухвалою суду від 30.08.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та призначено судове засідання.
На виконання вимог вказаної ухвали, Бережанською міською радою 23.09.2021 подано до суду відзив на позов. Заперечуючи проти позову, відповідач послався на те, що поданий ОСОБА_1 на затвердження проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд за адреосю: АДРЕСА_1 , який розроблений державним підприємством "Центр державного земельного кадастру" на замовлення ОСОБА_1 згідно договору від 12.03.2021 №212099000338-ПЗ, встановлено, що даний проект не міг бути поданий на державну реєстрацію земельної ділянки, оскільки його зміст та структура документів взагалі не відповідають вимогам ст.50 Закону України "Про землеустрій ", ст.79-1, 118, ст.186-1 Земельного кодексу України до 27.05.2021, а також згаданим діючим статтям цих законів із змінами згідно із Законом України №1423-ІХ від 28.04.2021. В даному проекті землеустрою відсутні висновки органу Держгеокадастру та відділу житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури про розгляд документації із землеустрою, які до 27.05.2021 були обов`язкові. Основна частина проекту була виконана в той період та повністю не відповідає теперішнім вимогам.
Зазначає, що на момент реєстрації земельної ділянки, а саме 26.07.2021, Державний кадастровий реєстратор не мав права реєструвати земельну ділянку в Державному земельному кадастрі, за так званим "правом мовчазної згоди", без відповідного надання дозволу на її розроблення. Сформована земельна ділянка не відповідає детальному плану території забудови кварталу, в конфігурації земельної ділянки не витримані розміри та проектне місце розміщення ділянки на місцевості, чим порушено вимоги ст.5 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", згідно якої вимоги містобудівної документації є обов`язковими для виконання всіма суб`єктами містобудування. Також не має погодження меж земельної ділянки з суміжними власниками та землекористувачами, що є порушенням ст.198 Земельного кодексу України. Більшість документів проекту землеустрою завірені печаткою для довідок, без відповідного підпису та завірення сертифікованим інженером-землевпорядником, який відповідальний за якість складання проекту. Враховуючи вищенаведене, Бережанська міська рада звернулася зі скаргою № 2653/03-07 від 21.09.2021 року у Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру на дії. Відповідно даний проект землеустрою може бути визнаний Держгеокадастром таким, що не відповідає законодавству, тому просить суд зупинити провадження у справі до вирішення даного питання.
Щодо наведених заперечень позивач у відповіді на відзив вказує про ненадання відповідачем жодних належних, допустимих, достатніх та достовірних доказів на підтвердження своїх припущень. Проект направлявся на реєстрацію згідно принципу екстериторіальності, що унеможливлює вплив сторонніх осіб на прийняття рішення, у відповідності до Тимчасового порядку взаємодії між державними кадастровими реєстраторами територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру на період реалізації пілотного проекту із запровадження принципу екстериторіальності в державній реєстрації земельних ділянок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №455 від 03.06.2020. 02.08.2021 позивачем направлена заява до відповідача, до якої долучено оригінал проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність та витяг з державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-6315694892021 від 26.07.2021. Таким чином до відома відповідача рішення про реєстрацію земельної ділянки що знаходиться по АДРЕСА_1 , кадастровий номер: 6120410100:04:019:0114 було доведене 02.08.2021, однак протягом 30 календарних днів не оскаржив вказане рішення.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав з підстав, наведених в позовній заяві та відповіді на відзив, просив позов задовольнити в повному обсязі. Відзначив, що Кваліфікаційною комісією з питань видачі та анулювання кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника 25.11.2021, за результатами розгляду скарги Бережанської міської ради, відмовлено у зверненні з поданням до Держгеокадастру. Натомість рішення Бережанської міської ради "Про розгляд заяви ОСОБА_1 " №364 від 16.08.2021 не містить законодавчо визначених підстав відмови у затвердженні проекту землеустрою, а відтак є протиправним.
Представник відповідача в судове засідання повторно не з`явився, подавши клопотання про відкладення у зв`язку з перебування начальника юридичного відділу на лікарняному, що в силу приписів п.2 ч.3 ст.205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), не перешкоджає розгляду справи за відсутності такого учасника справи.
Заслухавши пояснення позивача, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення справи по суті, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального та процесуального права, суд при прийняті рішення виходить з наступних підстав і мотивів.
Судом встановлено, що на запит ОСОБА_1 щодо вільних земельних ділянок із земель комунальної власності від 20.01.2021 (а.с.9), Бережанською міською радою надано інформацію від 26.01.2021 №196/03-22 про те, що в межах міста Бережани, сіл Лісники та Рай є вільними 26 земельних ділянок для будівництва житлового будинку (розроблено детальний план території в районі вулиць Молодіжна та С.Крушельницької ) (а.с.10).
28.01.2021 позивач звернувся до відповідача з клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) орієнтовною площею 0,10 га, яка розташована в адміністративно-територіальних межах міста Бережани Тернопільського району Тернопільської області у відповідності до розробленого детального плану території в районі вулиць Молодіжна та С.Крушельницької. До зазначеного клопотання було додано: копію паспорта громадянина України, копію реєстраційного номера облікової картки платника податків, викопіювання з Публічної кадастрової карти України з позначеним бажаним, місцем розташування земельної ділянки (а.с.57).
Бережанською міською радою у місячний термін не було надано ні дозволу на розроблення проекту землеустрою, ні мотивованої відмови у його наданні.
Позивач подав до Бережанської міської ради повідомлення про замовлення розроблення проекту землеустрою відповідно до договору №212099000338-ПЗ, укладеного 12.03.2021 з державним підприємством "Центр державного земельного кадастру" (а.с.49-51), яке було отримано відповідачем 17.03.2021 (а.с.58-59).
26.07.2021 земельна ділянка за адресою: АДРЕСА_1 , з цільовим призначенням: 02.01 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) зареєстрована в Державному земельному кадастрі та присвоєно кадастровий номер: 6120410100:04:019:0114 (а.с.39-41).
02.08.2021 позивач звернувся до відповідача із заявою (а.с.19) про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність з цільовим призначенням: 02.01 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) площею 0,0905 га із земель житлової та громадської забудови комунальної власності, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , з кадастровим номером: 6120410100:04:019:0114 (а.с.45-100).
Рішення Бережанської міської ради від 16.08.2021 №364 "Про розгляд заяви ОСОБА_1 " відмовлено у затвердженні проекту землеустрою, з наступних підстав (а.с.20):
сесією міської ради рішення про надання дозволу на виготовлення проекту із землеустрою щодо відведення у власність даної земельної ділянки не приймалось;
розробка проекту землеустрою громадянином здійснювалась в супереч рішенню сесії міської ради від 30.10.2014 №1014 "Про затвердження детального плану території" (а.с.21), яким передбачено виділення земельних ділянок згідно Положення про надання земельних ділянок для будівництва та обслуговування житлових будинків садибного типу на території Бережанської міської ради, затвердженого рішенням сесії міської ради №1095 від 10.02.2015 (а.с.22-26);
розробка проекту землеустрою громадянином здійснювалась без дотримання вимог Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин", тобто щодо земельної ділянки на якій відсутній об`єкт нерухомості, що є у власності заявника.
Не погодившись із відмовою органу місцевого самоврядування, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Згідно з ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Перевіряючи юридичну та фактичну обґрунтованість рішень, дій, бездіяльності відповідача на відповідність вимогам ч.2 ст.2 КАС України, суд виходить з наступного.
Згідно з ч.1 ст.3 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
У відповідності до ч.1 ст.122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону (ч.1 ст.116 ЗК України).
Як передбачено ч.3 ст.116 ЗК України безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі:
а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян;
б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій;
в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами встановлено ст.118 ЗК України (в редакції до 27.05.2021).
Згідно з ч.1 ст.118 ЗК України громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим.
Відповідно до ч.6 ст.118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
За приписами ч.7 ст.118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб`єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Відповідно до ч.1 ст.10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 № 280/97-ВР (далі - Закон № 280/97-ВР), сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Повноваження відповідних органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або користування та порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування встановлені ст.26, 33, 59 Закону № 280/97-ВР.
Пунктом 34 ч.1 ст.26 Закону № 280/97-ВР передбачено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, як вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Відповідно до ст.59 Закону № 280/97-ВР рішення місцевої ради приймаються у формі відповідних рішень, прийнятих на сесії місцевої ради та рішень виконавчого комітету.
Як видно з матеріалів справи, Бережанською міською радою рішення за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність в місячний термін не прийняте. Водночас відповідачем не надано доказів прийняття і рішення про відмову у наданні такого дозволу.
Відсутність рішення про надання дозволу або відмову у наданні дозволу в межах встановленого законом місячного строку свідчить про протиправну бездіяльність відповідного органу і надає особі право замовити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки без згоди уповноваженого органу відповідно до абз.3 ч.7 ст.118 ЗК України.
В постановах Верховного Суду від 17.12.2018 у справі №509/4156/15-а, від 22.10.2020 у справі №823/10/18, які стосуються зокрема застосування абз.3 ч.7 ст.118 Земельного кодексу України зазначено, що зацікавлена особа має право замовити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки без згоди уповноваженого органу протягом одного місяця від дня закінчення місячного строку з часу реєстрації клопотання у відповідному уповноваженому органі. Місячний строк, упродовж якого особа може реалізувати це право, є присічним. Відтак, нездійснення права замовити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у цей строк призводить до припинення цього права.
Таким чином, неприйняття відповідачем рішення за заявою позивача у строк ставить особу у певну правову невизначеність, що є недопустимим у відповідності до змісту та сутності принципів верховенства права та законності.
Позивач звернувся із клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність 28.01.2021, та після закінчення місячного строку з часу реєстрації цього клопотання, 12.03.2021 замовив проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки без згоди уповноваженого органу, тобто з дотриманням строків та умов, визначених ст.118 ЗК України, та 17.03.2021 повідомив відповідача про те, що замовив розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання дозволу.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин" від 28.04.2021 №1423-ІХ, що набув чинності з 27.05.2021, внесені зміни до ЗК України.
Зокрема, абз.2 ч.7 ст.118 ЗК України, викладеним в новій редакції, визначено, що у разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність особи, якій належить право власності на об`єкт нерухомості (жилий будинок, іншу будівлю, споруду), розташований на такій земельній ділянці, або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Відповідно до ч.9, 10 ст.118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, що передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.
Отже, чинним законодавством чітко визначено, що орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, розглядає клопотання у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Частина 8 ст.186 ЗК України передбачає, що підставою для відмови у погодженні та затвердженні документації із землеустрою може бути лише невідповідність її положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівної документації.
Як слідує з оскаржуваного рішення від 16.08.2021 №364 "Про розгляд заяви ОСОБА_1 " позивачу відмовлено у затвердженні проекту землеустрою, з наступних підстав:
сесією міської ради рішення про надання дозволу на виготовлення проекту із землеустрою щодо відведення у власність даної земельної ділянки не приймалось;
розробка проекту землеустрою громадянином здійснювалась в супереч рішенню сесії міської ради від 30.10.2014 №1014 "Про затвердження детального плану території", яким передбачено виділення земельних ділянок згідно Положення про надання земельних ділянок для будівництва та обслуговування житлових будинків садибного типу на території Бережанської міської ради, затвердженого рішенням сесії міської ради №1095 від 10.02.2015;
розробка проекту землеустрою громадянином здійснювалась без дотримання вимог Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин", тобто щодо земельної ділянки на якій відсутній об`єкт нерухомості, що є у власності заявника.
Суд відзначає, що на час виникнення спірних правовідносин порушення встановленого ч.7 ст.118 ЗК України місячного строку розгляду клопотання позивача обумовило виникнення підстав для використання позивачем права на самостійне замовлення розробки проекту землеустрою, не залежно від наявності права власності на об`єкт нерухомості (жилий будинок, іншу будівлю, споруду), розташований на такій земельній ділянці.
Відтак, Бережанська міська рада безпідставно відмовила позивачу у затвердженні проекту землеустрою, посилаючись на не прийняття нею рішення про надання дозволу на виготовлення проекту із землеустрою щодо відведення у власність даної земельної ділянки.
Надаючи оцінку відмові позивачу у затвердженні проекту землеустрою, з огляду на розробку такого в супереч рішенню сесії міської ради від 30.10.2014 №1014 "Про затвердження детального плану території", яким передбачено виділення земельних ділянок згідно Положення про надання земельних ділянок для будівництва та обслуговування житлових будинків садибного типу на території Бережанської міської ради, затвердженого рішенням сесії міської ради №1095 від 10.02.2015, суд вважає за необхідно відзначити наступне.
Рішенням від 30.10.2014 №1014 "Про затвердження детального плану території" Бережанської міської ради вирішила виділення земельних ділянок проводити після затвердження Положення про надання земельних ділянок для будівництва та обслуговування житлових будинків садибного типу на території Бережанської міської ради.
Вказане положення, затверджене рішенням сесії Бережанської міської ради від 10.02.2015 №1095, визначає порядок надання земельних ділянок будівництва та обслуговування житлових будинків садибного типу території Бережанської міської ради шляхом організації та проведення конкурсів з набуття права оренди земельних ділянок, які належать до комунальної власності м.Бережани, громадянами для здійснення індивідуального житлового будівництва за виключенням земельних ділянок передбачених рішенням сесії міської ради для виділення членам сімей загиблих та учасникам антитерористичної операції у зв`язку з їх вкладом в захист незалежності, суверенітету територіальної цілісності України.
Відповідно до ч.1 ст.134 ЗК України земельні ділянки державної чи комунальної власності продаються або передаються в користування (оренду, суперфіцій, емфітевзис) окремими лотами на конкурентних засадах (на земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Підготовка лотів для продажу на земельних торгах регулюється ст.136 ЗК України, згідно з ч.1 якої підготовку лотів до проведення земельних торгів забезпечує організатор земельних торгів. Підготовка лотів до проведення земельних торгів включає:
а) виготовлення та затвердження у встановленому законодавством порядку документації із землеустрою (у разі формування земельної ділянки, зміни цільового призначення земельної ділянки та в разі, якщо відомості про земельну ділянку не внесені до Державного земельного кадастру);
б) державну реєстрацію земельної ділянки;
в) державну реєстрацію речового права на земельну ділянку;
г) отримання витягу про нормативну грошову оцінку земельної ділянки відповідно до Закону України "Про оцінку земель" у разі продажу на земельних торгах права оренди на неї;
ґ) проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки відповідно до Закону України "Про оцінку земель", крім випадків проведення земельних торгів щодо набуття права оренди земельної ділянки;
д) встановлення стартової ціни продажу земельної ділянки, яка щодо земель державної та комунальної власності не може бути нижчою за експертну грошову оцінку земельної ділянки;
е) встановлення стартового розміру річної орендної плати, який щодо земель державної та комунальної власності не може бути меншим, ніж розмір орендної плати, визначений Податковим кодексом України, а щодо земельних ділянок державної та комунальної власності сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь - не може бути меншим 7 відсотків їх нормативної грошової оцінки;
є) встановлення стартової ціни продажу прав емфітевзису, суперфіцію земельної ділянки, яка щодо земель державної чи комунальної власності не може бути нижчою за вартість відповідного права, визначену шляхом проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок;
ж) визначення дати проведення земельних торгів.
Згідно зі ст.79-1 ЗК України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.
Формування земельних ділянок здійснюється: у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності; шляхом поділу чи об`єднання раніше сформованих земельних ділянок; шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, проектами землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб, проектами землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; шляхом інвентаризації земель державної чи комунальної власності у випадках, передбачених законом; за проектами землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв).
Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі.
Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.
Формування земельних ділянок (крім випадків, визначених у частинах шостій - сьомій цієї статті) здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок.
Формування земельних ділянок шляхом поділу та об`єднання раніше сформованих земельних ділянок, які перебувають у власності або користуванні, без зміни їх цільового призначення здійснюються за технічною документацією із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок.
Відповідно до витягу з Державного земельного кадастру 26.07.2021 земельна ділянка за адресою: АДРЕСА_1 , з цільовим призначенням: 02.01 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), площею 0,0905 га зареєстрована в Державному земельному кадастрі та присвоєно кадастровий номер: 6120410100:04:019:0114.
Разом з тим, аналіз наведених правових норм свідчить, що перелік земельних ділянок державної чи комунальної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги, серед іншого, в обов`язковому порядку має містити кадастровий номер відповідної земельної ділянки. При цьому фактично формуванню переліку земельної ділянки передує процедура підготовки лоту до торгів, в межах якої організатор торгів, зокрема, здійснює відведення такої земельної ділянки та державну реєстрацію останньої із присвоєнням відповідного кадастрового номеру.
Таким чином, для того, щоб включити земельну ділянку в перелік земельних ділянок та/або прав на них, які виставляються на земельні торги, земельна ділянка має бути сформована, проведена державна реєстрація такої земельної ділянки з визначенням кадастрового номера. Прийняття відповідачем рішення від 30.10.2014 №1014 "Про затвердження детального плану території" не свідчить про наявність у відповідача рішення прийнятого у порядку ст.136 ЗК України щодо земельної ділянки, на яку претендував позивач.
Інших належних і допустимих доказів на підтвердження того, що бажана для позивача земельна ділянка за кадастровим номером 6120410100:04:019:0114 включена до переліку земельних ділянок, права на які буде виставлено на земельні торги, відповідач також не надав, а судом не встановлено.
З приводу розробки проекту землеустрою, як вказано в оскаржуваному рішенні, без дотримання вимог Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин", тобто щодо земельної ділянки на якій відсутній об`єкт нерухомості, що є у власності заявника, суд наголошує, що 26.07.2021 земельна ділянка за адресою: АДРЕСА_1 , з цільовим призначенням: 02.01 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) зареєстрована в Державному земельному кадастрі та присвоєно кадастровий номер: 6120410100:04:019:0114.
На думку відповідача, даний проект не міг бути поданий на державну реєстрацію земельної ділянки, оскільки його зміст та структура документів взагалі не відповідають вимогам ст.50 Закону України "Про землеустрій", ст.79-1, 118, ст.186-1 ЗК України до 27.05.2021, а також згаданим діючим статтям цих законів із змінами згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин" від 28.04.2021 №1423-ІХ.
Виходячи з таких міркувань, Бережанською міською радою було подано скаргу у Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру щодо порушення сертифікованим інженером-землевпорядником державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" Будником І.П. законодавства у сфері землеустрою та Державного земельного кадастру, в якій також просив зняти з реєстрації земельну ділянку з кадастровим номером: 6120410100:04:019:0114 (а.с.173-174).
Однак відповідно до протоколу засідання №6 Кваліфікаційної комісії з питань видачі та анулювання кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника від 25.11.2021, за результатами розгляду скарги Бережанської міської ради, відмовлено у зверненні з поданням до Держгеокадастру (а.с.175-176).
З огляду на викладене, встановлені судом обставини та законодавчі положення, що регулюють спірні правовідносини, свідчать про невідповідність рішення Бережанської міської ради "Про розгляд заяви ОСОБА_1 " №364 від 16.08.2021 критеріям правомірності рішення суб`єкта владних повноважень в контексті ч.2 ст.2 КАС України, а відтак таке є протиправним та підлягає скасуванню, та, необхідність захисту порушеного права, виходячи з повноваження суду, визначеного ч.3 ст.245 КАС України, шляхом зобов`язання відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 905 кв.м., що знаходиться по АДРЕСА_1 , кадастровий номер 6120410100:04:019:0114 від 02.08.2021 та прийняти рішення з урахуванням висновків суду у мотивувальній частині рішення., про що просить позивач.
Щодо вимоги встановити Бережанській міській раді місячний строк на подання звіту про виконання рішення суду з метою встановлення судового контролю, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.1 ст.382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
З аналізу вказаної норми вбачається, що встановлення судового контролю за виконанням рішення суб`єктом владних повноважень - відповідачем у справі, є правом, а не обов`язком суду, та вирішується на його розсуд.
Таким чином, процесуальні дії, визначені ст.382 КАС України, є диспозитивним правом суду, яке може використовуватися в залежності від наявності об`єктивних обставин, які підтверджені належними та допустимими доказами.
Однак на момент розгляду цієї справи відсутні докази ймовірного уникнення чи зволікання відповідачем у відновленні порушеного права позивача, а саме не виконання рішення суду, що в свою чергу вказує на відсутність підстав для встановлення судового контролю шляхом подання у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Згідно ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому, згідно з ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За наслідками судового розгляду, відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не надав суду достатніх беззаперечних доказів на обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, і не довів правомірності оскаржуваного рішення.
Таким чином, враховуючи встановлені судом обставини справи, оцінивши добуті докази в їх сукупності за правилами ст.90 КАС України та аналізуючи наведені положення законодавства, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки позов підлягає до задоволення, то суд присуджує на користь позивача здійснені ним та документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору розмірі 908,00 грн. згідно квитанції №123784856519 від 25.08.2021 (а.с.5).
Керуючись ст.139, 241-246, 250 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Бережанської міської ради "Про розгляд заяви ОСОБА_1 " №364 від 16.08.2021.
Зобов`язати Бережанську міську раду повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 905 кв.м., що знаходиться по АДРЕСА_1 , кадастровий номер 6120410100:04:019:0114 від 02.08.2021 та прийняти рішення з урахуванням висновків суду у мотивувальній частині рішення.
Стягнути з Бережанської міської ради на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в сумі 908 (дев`ятсот вісім) гривень 00 (нуль) копійок.
У задоволенні клопотання ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Реквізити учасників справи:
позивач:
- ОСОБА_1 (місцезнаходження/місце проживання: АДРЕСА_3 код ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_1 );
відповідач:
- Бережанська міська рада (місцезнаходження/місце проживання: вул. Банкова, 3,м. Бережани,Тернопільська область,47501 код ЄДРПОУ/РНОКПП 04058491).
Головуючий суддя Мандзій О.П.