
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
15 лютого 2022 року м. РівнеСправа №460/2643/21
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Дорошенко Н.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом:
ОСОБА_1 доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинення певних дій,В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі – ГУ ПФУ в Рівненській області, відповідач), у якому просить:
визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в зарахуванні до трудового стажу періоду роботи в Рівненському кооперативі “Імпульс” з 04.01.1994 по 14.05.1999, про що є відповідні записи у трудовій книжці;
зобов`язати відповідача зарахувати до трудового стажу позивача період роботи в Рівненському кооперативі “Імпульс” з 04.01.1994 по 14.05.1999.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач звернувся до органу Пенсійного фонду для уточнення свого страхового (трудового) стажу. Листом ГУ ПФУ в Рівненській області було роз`яснено, що період його трудової діяльності з 04.01.1994 по 14.05.1999 на посаді оператора ТПА у Рівненському кооперативі «Імпульс» не зарахований до страхового стажу, оскільки в трудовій книжці наявні виправлення у відповідних записах. Крім того, листом №118/12-18 від 24.11.2020 архівного відділу виконавчого комітету Рівненської міської ради його повідомлено, що документи кооперативу «Імпульс» та його правонаступника ТОВ «Імпульс-пласт» на зберігання до архіву не надходили. Для отримання уточнюючої інформації про свою трудову діяльність він звернувся із заявою до правонаступника ТОВ «Імпульс-пласт», однак жодної відповіді не отримав. Вважає дії відповідача щодо відмови у зарахуванні до його трудового стажу означеного періоду роботи протиправними, які порушують гарантоване державою право на належне пенсійне забезпечення.
Ухвалою від 07.04.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Відповідачу встановлено строк для подання відзиву.
Відповідач подав відзив, у якому заперечив проти заявлених позовних вимог. Зазначив, що в наданій позивачем копії трудової книжки наявні записи № 8 та № 9 про роботу з 04.01.1994 по 14.05.1999 на посаді оператора ТПА по контракту у Рівненському кооперативі “Імпульс” з виправленнями: у записі №8 про прийняття на роботу виправлено номер наказу (графа 4), у записі №9 про звільнення виправлено дату наказу про звільнення (графа №4), що не відповідає Інструкції про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах і організаціях, чинної на дату внесення записів в трудову книжку. Інших первинних документів, а саме наказу про прийняття на роботу, переведення та звільнення позивачем не надано, відтак і зарахувати вищенаведений період підстав не має, оскільки це суперечить нормам Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній. Враховуючи вищевикладене, відповідач вважає, що діяв в межах повноважень та у спосіб, передбачений чинним законодавством. Просив у задоволенні позовних вимог відмовити.
З`ясувавши доводи та аргументи сторін, на яких ґрунтуються їх вимоги та заперечення, перевіривши їх дослідженими доказами, оцінивши їх у сукупності на підставі чинного законодавства, суд встановив та врахував таке.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 19.10.2020 звернувся до органу Пенсійного фонду з клопотанням надати роз`яснення щодо зарахування до його страхового стажу запис в трудовій книжці про період роботи в кооперативі «Імпульс» з 04.01.1994 по 14.05.1999 (а.с.21).
До вказаного клопотання позивач долучив копії сторінок 6 та 7 трудової книжки (а.с.22).
Листом від 16.11.2020 за №8928-8588/К-02/8-1700/20 відповідач повідомив ОСОБА_1 , що у долученій трудовій книжці (номер, дата заповнення, прізвище, ім`я та по батькові власника трудової книжки відсутні) наявні записи №8 та №9 про період роботи позивача з 04.01.1994 по 14.05.1999 на посаді оператора ТПА по контракту у Рівненському кооперативі «Імпульс», з виправленнями, а саме: у записі №8 про прийняття на роботу виправлено номер наказу (графа 4), у записі №9 про звільнення виправлено дату наказу про звільнення (графа №4), що не відповідає Інструкції про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах і організаціях, чинної на дату внесення записів в трудову книжку. Враховуючи вищевикладене та з метою зарахування до страхового стажу для призначення пенсії означений період потребує підтвердження відповідно до Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 (а.с.5).
Вважаючи дії органу Пенсійного фонду щодо відмови у зарахуванні означеного періоду до трудового стажу протиправними, ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, визначено Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-ІV, який набрав чинності 01.01.2004 (далі – Закон №1058-ІV).
Відповідно до ст. 1 Закону №1058-ІV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.
Періоди, з яких складається страховий стаж, визначає стаття 24 Закону №1058-ІV.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (ч. 4 ст. 24 Закону №1058-IV).
Закон №1058-ІV набрав чинності з 01.01.2004. До вказаного моменту діяв Закон України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-XII (далі - Закон №1788-XII).
Статтею 56 Закону №1788-XII визначено, що до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.
Відповідно до пункту «а» частини третьої статті 56 Закону №1788-ХІІ до стажу роботи зараховується також будь-яка інша робота, на якій працівник підлягав державному соціальному страхуванню, або за умови сплати страхових внесків, період одержання допомоги по безробіттю, а також робота в`язнів і робота за угодами цивільно-правового характеру за умови сплати страхових внесків.
Основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України (ст. 62 Закону №1788-XII).
Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі – Порядок №637), пунктом 1 якого визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Відповідно до п. 3 Порядку №637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Згідно з пп. 3 п. 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, затвердженого постановою Правління Пенсійного Фонду України від 25.11.2005 №22-1 (далі – Порядок №22-1), для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) до 01 липня 2000 року із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Згідно з п. 4.1 Порядку 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3). Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію.
Крім того, пунктом 4.3 Порядку 22-1 передбачено, що не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (в тому числі документів, одержаних відповідно до абз. 2 п.п. 3 п. 4.2 цього розділу) орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без врахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Аналіз вищевикладених правових норм дає підстави для висновку, що законодавством передбачена обов`язкова процедура прийняття рішення пенсійним органом, яка, серед іншого, пов`язана з поданням пенсіонером заяви про призначення/перерахунок пенсії та необхідних документів.
Відтак, питання про зарахування періоду роботи особи до його страхового стажу розглядається територіальними органами Пенсійного фонду при розгляді заяви особи про призначення пенсії або після призначення такої пенсії на підставі заяви про її перерахунок.
За змістом клопотання за вх.№8588/К-1700-20 від 19.10.2020 (а.с.21) судом встановлено, що позивач звернувся до ГУ ПФУ в Рівненській області та просив надати йому письмове роз`яснення, як майбутньому пенсіонеру, чи буде зараховано до його трудового стажу запис в трудовій книжці про період роботи в кооперативі «Імпульс» з 04.01.1994 по 14.05.1999.
Як встановлено судом, відповідач в листі від 16.11.2020 №8928-8588/К-02/8-1700/20 повідомив позивача, що в наданій ним частині копії трудової книжки (за відсутності номера, дати заповнення, прізвища, імені та по-батькові власника) виправлені номери наказів про прийняття на роботу та звільнення з роботи, у зв`язку з чим з метою зарахування до страхового стажу для призначення пенсії період роботи з 04.01.1994 по 14.05.1999 потребує підтвердження відповідно до Порядку № 637.
За таких обставин, суд констатує, що звернення ОСОБА_1 до органу Пенсійного фонду від 19.10.2020 за своїм змістом не є заявою про призначення (перерахунок) пенсії, а надані до такого звернення документи є знеособленими (а.с. 22), тому об`єктивно не можуть бути оцінені як такі, що підтверджують період роботи позивача на конкретній посаді. При цьому факт наявності виправлень в трудовій книжці позивачем не заперечується.
Відповідь відповідача від 16.11.2020 за №8928-8588/К-02/8-1700/20 за своєю правовою природою не є рішенням суб`єкта владних повноважень про відмову у зарахуванні періоду роботи позивача в кооперативі «Імпульс» з 04.01.1994 по 14.05.1999 до його страхового стажу, оскільки за своїм змістом взагалі не містить такої відмови, а лише вказує на недоліки поданих документів та роз`яснює порядок підтвердження трудового стажу у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи.
Окрім цього, суд зазначає, що така відповідь органу Пенсійного фонду не спричинила жодного правового наслідку для прав та законних інтересів позивача, у тому числі не мала наслідком відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішеннями, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Суд підкреслює, що судовому захисту підлягає лише дійсне порушене право.
В розумінні КАС України захист прав, свобод та інтересів осіб завжди є наступним, тобто передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення.
Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
При цьому під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.
Тобто, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Таким чином, передумовою для можливості задоволення позовних вимог щодо зобов`язання суб`єкта владних повноважень вчинити дії (похідна вимога) повинна бути наявність факту порушення прав особи, яка звернулася до суду за захистом порушених прав, тобто вчинення таким суб`єктом протиправних дій, бездіяльності чи прийняття протиправного рішення (основна вимога), які в даному випадку відсутні.
З огляду на викладене, позов задоволенню не підлягає.
Враховуючи результати розгляду справи, підстави для застосування положень статті 139 КАС України відсутні.
Керуючись статтями 241-246, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання відмови протиправною, зобов`язання вчинити дії відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_1 )
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. Короленка, 7, м. Рівне, 33028. ЄДРПОУ/РНОКПП 21084076)
Повний текст рішення складений 15 лютого 2022 року.
Суддя Н.О. Дорошенко