
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
14 лютого 2022 року м. Рівне №460/17062/21
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді О.В. Поліщук розглянувши у спрощеному позовному провадженні без виклику (повідомлення сторін) адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 доГоловного управління ДПС у Рівненській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі-позивач) звернулася до суду з позовом до Головного управління Державної податкової служби в Рівненській області (далі-відповідач) у якому просить суд:
визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної податкової служби в Рівненській області про застосування фінансових санкцій № 1053817000705 від 26.10.2021.
Стислий виклад позиції сторін.
Позовні вимоги ґрунтуються на тому, що за результатами фактичної перевірки з питань додержання вимог, встановлених законодавством України, які є обов`язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами відповідачем складено акт № 000799 від 06.10.2021. Відповідно до висновків вказаного акта перевірки встановлено: реалізація алкогольних напоїв за цінами нижчими від встановлених мінімальних роздрібних цін на алкогольні напої, чим порушено вимоги постанови Кабінету Міністрів України «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв» № 957 від 30.10.2008 (у редакції постанови КМ України від 13.01.2021 № 17). Позивач вважає такі висновки протиправними, оскільки контролюючим органом їй не було надано копію наказу до початку проведення такої перевірки, так як це передбачено п. 80.2 Податкого кодексу України. Зазначає, що у акті міститься інформація про реалізацію шампанського «Совєтскоє», а у податковій вимозі у розрахунку штрафних санкцій зазначено «Світське» біле н/с, що є порушенням п. 58.1.1 Податкового кодексу України, так як розрахунок штрафних санкцій по акту фактичної перевірки є обов`язковою складовою податкового повідомлення-рішення. Просить суд задовольнити позов у повному обсязі з підстав, наведених у позовній заяві.
05.01.2022 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач стверджує, що позивачу було вручено наказ на проведення перевірки, а також надані направлення на перевірку, з дотриманням вимог ст. ст. 20, 75, 80, 82 Податкового кодексу України. За результатами перевірки встановлено факт реалізації алкогольних напоїв за заниженими мінімальними роздрібними цінами, оскільки за допомогою автоматизованої інформаційної системи «Податковий блок» контролюючий орган отримав звітність про використання РРО позивачем, з якого встановлено реалізацію шампанського «Світське» біле н/с по ціні 95,00 грн., за виявлене порушення позивачу було винесено рішення про застосування фінансових санкцій від 26.10.2021 № 1053817000705 відповідно до абз. 14 ст 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального». З наведених у відзиві підстав, просить суд відмовити у задоволенні позову.
Заяви, клопотання учасників справи.
Інших заяв та клопотань, які мають значення для вирішення спору до суду не надходило.
Процесуальні дії у справі.
Ухвалою суду від 17.12.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд справи ухвалено провести за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Ухвалою суду від 24.01.2022 витребувано від Головного управління ДПС у Рівненській області належним чином завірені копії документів, що стали підставою для прийняття наказу Головного управління ДПС у Рівненській області «Про проведення фактичної перевірки» № 2000-п від 05.10.2021, копію наказу «Про проведення фактичної перевірки» № 2000-п від 05.10.2021, докази вручення копії цього наказу позивачу.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Фактичні обставини справи та зміст спірних правовідносин.
Розглянувши матеріали, повно та всебічно з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, надавши оцінку всім аргументам учасників справи, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) зареєстрована як фізична особа-підприємець, про що свідчить виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань /а.с. 9/.
Наказом Головного управління ДПС у Рівненській області від 05.10.2021 № 2000-п «Про проведення фактичної перевірки ФОП ОСОБА_1 НОМЕР_2 » на підставі пп. 80.2.2 пп. 80.2.5 п. 80.2 статті 80, п. 75.1.3 статті 75, п. 82.3 статті 82 Податкового кодексу України вирішено провести фактичну перевірку в кафетерії « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за адресою АДРЕСА_1 , де здійснює господарську діяльність ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 05.10.2021 року терміном 10 діб /а.с. 36/.
На підставі наказу № 2000-п від 05.10.2021 ГУ ДПС у Рівненській області видано направлення на перевірку від 05.10.2021 № 3015/17-00-07-05-16 та № 3016/17-00-07-016, ГДРІ ГУ ДПС у Рівненській області Беднаруку А.В. та ОСОБА_2 /а.с. 37/.
Зазначене направлення та копію наказу № 2000-п від 05.10.2021 вручено 06.10.2021 о 15 год.11 хв. ФОП ОСОБА_1 , про що свідчить її підпис на копії направлення.
За результатами перевірки 06.10.2021 складено акт фактичної перевірки № 000799 від 06.10.2021 (далі - акт перевірки), в якому згідно абзацу 3 пп. 2.2.20 акта перевірки зафіксовано реалізацію алкогольних напоїв за цінами, нижчими від мінімальних роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв, а саме:
30.06.2021 - через РРО, фіскальний номер № 3000309992, реалізовано 1 пл. (0,75) шампанського «Совєтскоє» по ціні 95 грн.;
09.07.2021 - через РРО, фіскальний номер № 3000309992, реалізовано 1 пл. (0,75) шампанського «Совєтскоє» по ціні 95 грн.;
30.07.2021 - через РРО, фіскальний номер № 3000309992, реалізовано 1 пл. (0,75) шампанського «Совєтскоє» по ціні 95 грн., тоді як встановлена мінімальна роздрібна ціна на таке шампанське становить 109 грн. /а.с. 16-17/.
Згідно висновку акта перевірки встановлено порушення вимог постанови Кабінету Міністрів України «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв» № 957 від 30.10.2008 (у редакції постанови КМ України від 13.01.2021 №17) акт перевірки підписано ФОП ОСОБА_1 без зауважень.
На підставі акта перевірки ГУ ДПС у Рівненській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 26.10.2021 № 1053817000705, яким згідно ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів» до ФОП ОСОБА_1 застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 10000 грн /а.с. 14/.
В розрахунку штрафних (фінансових) санкцій по акту фактичної перевірки від 06.10.2021, ФОП ОСОБА_1 (кафетерій «Вулик»), РНОКПП НОМЕР_1 зазначено про те, що за наслідками фактичної перевірки встановлено порушення вимог постанови Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2008 року №957 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв» (із змінами та доповненнями), а саме мінімальна ціна на вина ігристі та вина газовані за 0.75л. складає 109.00 грн. (за результатами перевірки встановлено продаж трьох пляшок шампанського 0,75 л. «Світське» біле н/с по ціні 95 грн. (чек № 4685 від 30.06.21, чек № 4703 в ід 09.07.21, чек № 4754 від 30.07.21). Відповідальність передбачена абз. 14 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів». Сума штрафних (фінансових) санкцій становить 100% вартості отриманої партії товару, але не менше 10000,0 грн. Загальна сума штрафних (фінансових) санкцій становить 10000,0 грн. /а.с. 15/.
У контексті обставин цієї справи зміст спірних правовідносин зводиться до дотримання контролюючим органом законодавчо встановлених вимог щодо реалізації своїх повноважень при проведенні фактичної перевірки господарської діяльності позивача, за результатами якої встановлено факт реалізації роздрібної торгівлі алкогольних напоїв за цінами нижчими, від встановлених мінімальних роздрібних ціни на такі напої.
Докази відхилені судом та мотиви їх відхилення.
Суд не відхиляє докази подані учасниками справи. Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
За приписами частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Порядок контролю за дотриманням вимог податкового та іншого законодавства у випадках, коли здійснення такого контролю покладено на контролюючі органи, визначено нормами Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI (далі - ПК України).
Відповідно до пункту 75.1 статті 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові, виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Згідно з підпунктом 75.1.3 пункту 75.1 статті 75 ПК України фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об`єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).
Пунктом 80.1 статті 80 ПК України встановлено, що фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи).
За приписами п. 80.2 ст. 80 ПК України фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких підстав, зокрема:
у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації від державних органів або органів місцевого самоврядування, яка свідчить про можливі порушення платником податків законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, зокрема, щодо здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності патентів, ліцензій та інших документів, контроль за наявністю яких покладено на контролюючі органи, виробництва та обігу підакцизних товарів (пп. 80.2.2);
у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального (пп. 80.2.5).
Відповідно до п. 80.4 ст. 80 ПК України перед початком фактичної перевірки, з питань дотримання порядку здійснення розрахункових операцій та ведення касових операцій, посадовими особами контролюючих органів на підставі пп. 20.1.10 п. 20.1 ст. 20 цього Кодексу може бути проведена контрольна розрахункова операція.
Згідно з п. 80.7 ст. 80 ПК України фактична перевірка проводиться двома і більше посадовими особами контролюючого органу у присутності посадових осіб суб`єкта господарювання або його представника та/або особи, що фактично здійснює розрахункові операції.
Пунктом 82.3 статті 82 ПК України передбачено, що тривалість перевірок, визначених статтею 80 цього Кодексу, не повинна перевищувати 10 діб. Продовження строку таких перевірок здійснюється за рішенням керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу не більш як на 5 діб.
За змістом пунктів 86.1, 86.5, 86.8 статті 86 ПК України результати перевірок (крім камеральних та електронних перевірок) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами контролюючого органу та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Якщо такі порушення відсутні, складається довідка.
Акт (довідка) про результати фактичних перевірок, визначених статтею 80 цього Кодексу, складається у двох примірниках, підписується посадовими особами контролюючих органів, які проводили перевірку, реєструється не пізніше наступного робочого дня після закінчення перевірки. Акт (довідка) про результати зазначених перевірок підписується особою, яка здійснювала розрахункові операції, платником податків та його законними представниками (у разі наявності).
Підписання акта (довідки) таких перевірок особою, яка здійснювала розрахункові операції, платником податків та/або його представниками та посадовими особами контролюючого органу, які проводили перевірку, здійснюється за місцем проведення перевірки або у приміщенні контролюючого органу.
Податкове повідомлення-рішення приймається в порядку, передбаченому статтею 58 цього Кодексу, керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу протягом п`ятнадцяти робочих днів з дня, наступного за днем вручення платнику податків, його представнику або особі, яка здійснювала розрахункові операції, акта перевірки, та надсилається (вручається) платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій та програмних реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначені Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 6 липня 1995 року № 265/95-ВР (далі -Закон № 265/95-ВР).
Пунктами 1, 11 статті 3 Закону № 265/95-ВР передбачено, що суб`єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов`язані:
проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу програмні реєстратори розрахункових операцій зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок (п. 1).
проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій та/або через програмні реєстратори розрахункових операцій для підакцизних товарів із використанням режиму програмування із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, найменування товарів, цін товарів та обліку їх кількості (п. 11).
Основні засади державної політики щодо оптової і роздрібної алкогольними напоями, тютюновими виробами визначені Законом України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального" від 19.12.1995 № 481/95-ВР (далі - Закон № 481/95-ВР, в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Статтею 18 Закону № 481/95-ВР надано Кабінету Міністрів України право встановлювати мінімальні оптово-відпускні та роздрібні ціни на алкогольні напої.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2008 р. № 957, з урахуванням змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 13 січня 2021 р. № 17 (набрала чинності з 26.01.2021), встановлено розмір мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв, зокрема, на вина ігристі та вина газовані, зброджені напої, вина (напої) ароматизовані ігристі (газовані), фактична міцність яких вища за 1,2 відсотка об`ємних одиниць етилового спирту, але не вища за 15 відсотків об`ємних одиниць етилового спирту, за умови, що етиловий спирт, який міститься у готовому продукті, має повністю ферментне (ендогенне) походження, які розливаються у пляшки, закорковані спеціальними пробками для таких напоїв типу "гриб", що утримуються на місці за допомогою стяжок або застібок, та/або мають надмірний тиск, спричинений наявністю діоксиду вуглецю у розчині на рівні не менше 1 бар при температурі 20°С у скляній тарі місткістю 0,7 л та 0,75 л (код виробів згідно з УКТЗЕД 2204 10, 2204 21 06 00, 2204 21 07 00, 2204 21 08 00, 2204 21 09 00, 2204 29 10 00, 2205 10 10 00, 2205 90 10 00, 2206 00 39 00) визначено роздрібну ціну у сумі 109 грн.
Згідно з пунктом 2 Примітки до вказаної постанови мінімальна роздрібна ціна на вина та вермути у скляній та іншій тарі місткістю менш як 1 літр та більш як 1 літр, 1 літр у скляній тарі розраховується як добуток затвердженої мінімальної ціни та місткості тари, поділений на 0,7.
Відповідно до частини 2 статті 17 Закону № 481/95-ВР до суб`єктів господарювання (у тому числі іноземних суб`єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: оптової або роздрібної торгівлі коньяком, алкогольними напоями, горілкою, лікеро-горілчаними виробами та вином за цінами, нижчими за встановлені мінімальні оптово-відпускні або роздрібні ціни на такі напої - 100 відсотків вартості отриманої партії товару, розрахованої виходячи з мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін, але не менше 10000 гривень.
За приписами частини 4 статті 17 Закону № 481/95-ВР рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються податковими органами та/або органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями і тютюновими виробами та пальним, зберігання пального, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції визначеної законами України.
Вичерпний перелік підстав для проведення фактичних перевірок визначений пунктом 80.2. статті 80 ПК України.
Системний аналіз наведених норм свідчить про те, що фактичні перевірки суб`єктів господарювання проводяться контролюючими органами, якими є податкові органи, з метою перевірки дотримання норм законодавства, зокрема, з питань порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів.
Мотивована оцінка аргументів сторін і висновки суду.
Як встановлено судом, наказом Головного управління ДПС у Рівненській області від 05.10.2021 № 2000-п «Про проведення фактичної перевірки ФОП ОСОБА_1 реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 на підставі пп. 80.2.2, пп. 80.2.5 п. 80.2. статті 80, п. 75.1.3 статті 75, п. 82.3. статті 82 Податкового кодексу України вирішено провести з 05.10.2021 фактичну перевірку в кафетерії « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за адресою АДРЕСА_1 , де здійснює господарську діяльність ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) у встановленому Податковим кодексом України порядку.
Підставою проведення фактичної перевірки, визначеною пп. 80.2.5 п. 80.2. ст. 80 ПК України, є наявність та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального.
Із наданих відповідачем пояснень у відзиві на позовну заяву, вбачається, що фактичну перевірку ФОП ОСОБА_3 призначено у зв`язку з наявною інформацією про використання РРО в інформаційній базі даних АІС «Податковий блок» а саме згідно отриманою звітністю про використання РРО суб`єктом господарювання, встановлено реалізацію шампанського «Світське» біле н/с по ціні 95,00 грн. /а.с. 26-27/.
Суд зазначає, що відповідно до п. 81.1 ст. 81 ПК України посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред`явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів, зокрема, копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб`єкта (прізвище, ім`я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об`єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу.
Дослідивши наказ ГУ ДПС у Рівненській області від 05.10.2021 № 2000-п, суд зауважує, що він містить дату видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб`єкта, який перевіряється, адресу об`єкта, перевірка якого проводиться, вид перевірки, підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом (пп. 80.2.5 п. 80.2 ст. 80 ПК України), дату початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися, а також підписаний в.о. керівника ГУ ДПС у Рівненській області і скріплений печаткою контролюючого органу.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що ГУ ДПС у Рівненській області призначено фактичну перевірку ФОП ОСОБА_1 на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені ПК України.
Суд відхиляє доводи позивача про те, що перевіряючі до початку перевірки не надали копію наказу, оскільки як вбачається з направлення на перевірку № 3015/17-00-07-05-16, ФОП ОСОБА_1 було вручено 06.10.21 (час вручення 15 год. 11 хв.) копію наказу від 05.10.2021 № 2000-п про що свідчить її підпис у направлені.
Крім того, під час фактичної перевірки встановлено та зафіксовано в акті фактичної перевірки від 06.07.2021 № 000799, такі факти порушень:
Реалізація алкогольних напоїв за цінами, нижчими від мінімальних роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв, а саме:
30.06.2021 - через РРО, фіскальний номер № 3000309992, реалізовано 1 пл. (0,75) шампанського «Совєтскоє» по ціні 95 грн.;
09.07.2021 - через РРО, фіскальний номер № 3000309992, реалізовано 1 пл. (0,75) шампанського «Совєтскоє» по ціні 95 грн.;
30.07.2021 - через РРО, фіскальний номер № 3000309992, реалізовано 1 пл. (0,75) шампанського «Совєтскоє» по ціні 95 грн., тоді як встановлена мінімальна роздрібна ціна на таке шампанське становить 109 грн..
В свою чергу у позовній заяві позивач зазначає що, реалізував товар у кількості 2 одиниць та 1 одиниці за назвою шампанське «Світське» біле н/сол 0,75 натомість в акті перевірки міститься інформація про реалізацію шампанського «Совєтскоє».
Надаючи оцінку наведеним доводам суд враховує наступне:
Акт (довідка) фактичної перевірки від 06.10.2021 № 000799 складений у двох примірниках, один з яких отриманий позивачем, зауважень до такого акта у позивача не було, про що свідчить його підпис із дописом «не має» в графі 4.1 «Зауваження до акта перевірки» /а.с. 16-17/.
Разом з тим, до вказаного акту (довідки) перевірки додано пояснення позивача від 06.10.2021 (написані власноруч), які підтверджують факт реалізації ним трьох пляшок шампанського по ціні 95 грн. /а.с. 40/.
Також судом враховано, що в розрахунку штрафних (фінансових) санкцій по акту фактичної перевірки від 06.10.2021 ФОП ОСОБА_1 (кафетерій « ІНФОРМАЦІЯ_1 »), РНОКПП НОМЕР_1 зазначено про те, що за наслідками фактичної перевірки встановлено порушення вимог постанови Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2008 р. № 957 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв» (із змінами та доповненнями), а саме мінімальна ціна на вина ігристі та вина газовані за 0.75л. складає 109.00 грн. (за результатами перевірки встановлено продаж трьох пляшок шампанського 0,75 л. «Світське» біле н/с по ціні 95 грн. (чек № 4685 від 30.06.2021, чек № 4703 від 09.07.2021, чек № 4754 від 30.07.2021).
Суд акцентує увагу на тому, що позивач у позовній заяві не наводить жодних доказів на спростування наведених податковим органом порушень відповідного законодавства.
При цьому, суд звертає увагу позивача на те, що згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до положень ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких гуртуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Аналіз вказаної правової норми свідчить про те, що відповідач повинен доводити правомірність свого рішення, дій чи бездіяльності. Водночас, позивач не позбавлений обов`язку довести ті обставини, на яких ґрунтуються його позовні вимоги. Тобто, обов`язок доказування в адміністративному процесі не покладено виключно на суб`єкта владних повноважень, а розподілений в залежності від вимог та заперечень.
У даному випадку обов`язок доказування правомірності спірних рішень належить відповідачу, в той час як позивач зобов`язаний підтвердити належними та допустимими доказами спростування обставин, які стали підставою для прийняття контролюючим органом таких рішень, а також підтвердження обставин, якими він обґрунтовує свої позовні вимоги.
Згідно пунктів 1, 2 частини 1 статті 244 КАС України, під час ухвалення рішення суд вирішує, зокрема: чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З огляду на встановлені обставини, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, податкове повідомлення-рішення від № 1053817000705 від 26.10.2021, яким згідно ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів» до ФОП ОСОБА_1 застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 10000 грн., відповідає наведеним у ч. 2 ст. 2 КАС України критеріям, тому суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що не підлягають до задоволення.
Судові витрати.
Відповідно до ст. 139 КАС України, з огляду на ухвалення судом рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 9, 73-79, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
В И Р І Ш И В :
У задоволенні адміністративного позову фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової карти платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Рівненській області (вул. Відінська, 12, м. Рівне, 33023, ідентифікаційний код 44070166) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 1053817000705 від 26.10.2021 - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_1 )
Відповідач - Головне управління ДПС у Рівненській області (вул. Відінська, 12,м. Рівне,33023, ЄДРПОУ/РНОКПП 44070166)
Повний текст рішення складений 14 лютого 2022 року
Суддя О.В. Поліщук