
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 лютого 2022 року Справа№200/15317/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабаш Г.П., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у порядку письмового провадження) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ: 13486010, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якій просила:
- визнати протиправним та скасувати рішення Костянтинівсько-Дружківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 31.08.2020 року про припинення виплати пенсії за вислугу років відповідно до п. “ж” статті 55 Закону України “Про пенсійне забезпечення” з 01.09.2017 року;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області відновити виплату пенсії за вислугу років відповідно до п. “ж” статті 55 Закону України “Про пенсійне забезпечення” з 01.09.2017 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що після призначення пенсії за вислугу років, позивач не має право працювати на посадах, які передбачені Переліком посад робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років, відповідно до п. “ж” ст.55 Закону України “Про пенсійне забезпечення” затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №583 від 12.10.1992 року. Крім того, ані посада керівника гуртка зі спортивної роботи, ані посада керівника гуртка циркового мистецтва не передбачена Переліком посад, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років, відповідно до п. “ж” ст.55 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №583 від 12.10.1992 року, тому не дає право на призначення пенсії відповідно до п. “ж” ст.55 Закону України “Про пенсійне забезпечення”.
Також позивач зазначив, що відповідно відомостей ОК-5 останні записи про зайняття посади, яка дає право на пенсію за вислугу років міститься в ОК-5 за 2013 рік, тому відповідач знав про працевлаштування позивача.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 22.11.2021 року позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 06.12.2021 року відкрито провадження в адміністративній справі, за правилами спрощеного судового провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 10.01.2022 року у задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про розгляд справи за правилами загального позовного провадження відмовлено.
Відповідачем до суду надано відзив проти адміністративного позову, в якому зазначено, що позивачу нараховувалась та виплачувалась пенсія за вислугу років з 30.12.2013 року.
З особисто наданої позивачем до управління скан-копії трудової книжки та довідки 0117/243 від 02.07.2020 року виданої Комунальним закладом «Донецький палац молоді «Юність» останній є працюючим пенсіонером з 01.09.2017 року на посаді керівника циркового відділу зі спортивної роботи, про що не повідомлено орган Пенсійного фонду України.
Нарахування та виплата пенсії позивачу призупинена з 30.09.2020 року. Пенсійна справа приведена у відповідність з дати працевлаштування – з 01.09.2017 року.
У результаті порушення позивачем вимог статті 7 Закону України №1788-XII від 05.11.1991 в частині одержання пенсії за вислугу років, утворилась переплата пенсії за період з 01.09.2017 року по 30.09.2020 року, яка складає 56382,00 грн.
Таким чином, 31.08.2020 року управлінням було прийнято рішення про припинення виплати пенсії ОСОБА_1 та рішення про утворення переплаченої суми пенсії.
Відповідно статті 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Щодо строку звернення до суду з адміністративним позовом, суд зазначає наступне.
Статтею 122 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Як вбачається з матеріалів справи, оскаржуване рішення УФПУ направлено на адресу позивача листом від 21.05.2021 року №0577-04-8/11318.
З адміністративним позовом ОСОБА_1 звернулась 04.11.2021 року, що підтверджено поштовим конвертом.
Виходячи з вищевикладеного, суд вважає, що позивачем не пропущено строк на звернення до суду з адміністративним позовом.
Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в управлінні як одержувач пенсії за вислугу років відповідно до пункту «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-XII від 05.11.1991.
Згідно копії трудової книжки позивача НОМЕР_2 та листа від 02.07.2020 року №01-17/243, виданого Комунальним закладом «Донецький палац молоді «Юність» ОСОБА_1 з 01.09.2017 року прийнята на роботу до КЗ «Донецький палац молоді «Юність» на посаду керівника гуртка відділу зі спортивної роботи на підставі наказу від 31.08.2017 року №101к.
Костянтинівсько-Дружківське об`єднане управління Пенсійного фонду в Донецькій області на адресу Комунального закладу “Донецький палац молодості “Юність”, 06.08.2020 року за вих. № 0577-04-8/4723, направило запит щодо отримання інформації стосовно належності Комунального закладу “Донецькій палац молоді “Юність” до позашкільного навчального закладу із зазначенням у статуті підпорядкованості закладу.
Комунальний заклад “Донецькій палац молоді “Юність” листом від 20.08.2020 року № 07-31/262 повідомив, що є позашкільним навчальним закладом відповідно до Закону України «Про позашкільну освіту», додавши статут.
Рішенням Костянтинівсько-Дружківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 31.08.2017 року позивачу з 01.09.2017 року припинено виплату пенсії за вислугу років, як артисту, призначену згідно ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», у зв`язку з працевлаштуванням за професією на посаду керівника циркового гуртка із спортивної роботи Комунального закладу «Донецький палац молоді «Юність», яка не дає право на отримання пенсії за вислугу років у період роботи у відповідності до ст. 7 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Також, 31.08.2020 року Костянтинівсько-Дружківське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Донецькій області прийняло рішення про утворення переплаченої суми пенсії, відповідно до якого вбачається, що пенсійна справа ОСОБА_1 приведена у відповідність згідно даних про працевлаштування з 01.09.2017 року, в результаті чого виникла переплата пенсії за період з 01.09.2017 року по 30.09.2020 рік у розмірі 56382,00 грн.
Спірним питанням даної адміністративної справи є правомірність прийнятого 31.08.2020 року рішення Костянтинівсько-Дружківським об`єднаним управлінням пенсійного фонду України в Донецькій області, яким позивачу з 01.09.2017 року припинено виплату пенсії відповідно до п. “ж” статті 55 Закону України “Про пенсійне забезпечення”.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Положенням статті 1 Закону України “Про пенсійне забезпечення” від 05.11.1991 № 1788-XII (далі - Закон № 1788-XII) встановлено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
Статтею 2 Закону № 1788-XII визначені види пенсій: а) трудові пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років; б) соціальні пенсії.
Статтею 7 Закону №1788-ХІІ передбачено, що звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію. При цьому пенсії за віком і по інвалідності призначаються незалежно від того, припинено роботу на час звернення за пенсією чи вона продовжується. Пенсії за вислугу років призначаються при залишенні роботи, яка дає право на цю пенсію.
Тобто, призначення і виплата пенсії за вислугу років можливі виключно за умови залишення особою роботи, яка дає право на таку пенсію.
Згідно зі статтею 51 Закону № 1788-XII пенсії за вислугу років встановлюються окремим категоріям громадян, зайнятих на роботах, виконання яких призводить до втрати професійної працездатності або придатності до настання віку, що дає право на пенсію за віком.
Отже, мета призначення пенсії за вислугу років - забезпечити потрібні умови життя особам, робота яких пов`язана зі швидкою втратою професійних навичок (працездатності), що може настати до досягнення цими особами віку, потрібного для набуття права на пенсію за віком. Призначення пенсії за вислугу років є додатковою соціальною гарантією для осіб, які в особливих умовах виконували певні професійні функції.
Статтею 55 Закону № 1788-XII визначені окремі категорії працівників інших галузей народного господарства, які мають право на пенсію за вислугу років, зокрема:
- пункт “е” працівники освіти, охорони здоров`я та соціального забезпечення після досягнення 55 років і за наявності спеціального стажу роботи за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України;
- пункт “ж” артисти театрально-концертних та інших видовищних закладів, підприємств і колективів при стажі творчої діяльності від 20 до 35 років за переліком та у порядку, що затверджуються Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку, але не раніше досягнення 55 років.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 1992 р. №583 затверджено Перелік посад артистів театрально-концертних та інших видовищних закладів, підприємств і колективів, які мають право на пенсію за вислугу років незалежно від віку, до якого включено: артисти цирків і концертних організацій: гімнасти, мотовелофігуристи, еквілібристи, балансери, акробати, наїзники, дресирувальники диких звірів, борці, клоуни (коверні), які виконують номери жанрів циркового мистецтва, що дають право на пенсію за вислугу років, силові жонглери, ліліпути - артисти всіх найменувань (далі - Постанова № 583).
Постановою Кабінету Міністрів України № 909 від 04.11.1993 затверджено Перелік закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років” (далі - Постанова № 909).
Згідно трудової книжки НОМЕР_2 позивач працював артистом-гімнастом та 17.09.2013 року був звільнений.
Як встановлено матеріалами справи, позивачу призначено пенсію за вислугу років відповідно до пункту “ж” статті 55 Закону 1788-XII внаслідок виконання професійних функцій артиста-гімнаста.
Отже, у відповідності до вимог статті 7 Закону №1788-ХІІ виплата позивачеві пенсії за вислугу років можлива за умови залишення ним роботи, яка дає право на таку пенсію, а саме згідно пункту “ж” статті 55 Закону №1788-XII.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, ОСОБА_1 01.09.2017 року було прийнято до Комунального закладу “Донецький палац молоді “Юність” на посаду керівника циркового гуртка зі спортивної роботи, що зазначені в Переліку, затвердженому Постановою № 909, та надають право (за наявності певного стажу роботи у закладах і установах освіти, охорони здоров`я та соціального захисту) на призначення пенсії згідно пункту “е” статті 55 Закону 1788-XII.
Оскільки позивач 17.09.2013 року звільнився з посади артиста-гімнаста та в подальшому не працював на посадах, яка дає право на пенсію згідно пункту “ж” статті 55 Закону №1788-XII, суд вважає, що відповідачем безпідставно було прийнято спірне рішення.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку про необхідність задоволення адміністративного позову.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст. ст. 139, 244-250, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ: 13486010, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Костянтинівсько-Дружківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 31.08.2020 року про припинення виплати ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до п. “ж” статті 55 Закону України “Про пенсійне забезпечення” з 01.09.2017 року.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області відновити ОСОБА_1 виплату пенсії за вислугу років відповідно до п. “ж” статті 55 Закону України “Про пенсійне забезпечення” з 01.09.2017 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ: 13486010, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 908,00 грн.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно приписів підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги на рішення Донецького окружного адміністративного суду подаються учасниками справи до або через Донецький окружний адміністративний суд.
Суддя Г.П. Бабаш