
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 січня 2022 року Справа№200/12896/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Христофорова А.Б., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В :
30 вересня 2021 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області в якому позивач, поряд з іншим, просив суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо невиконання рішення суду по справі № К/9991/27583/12;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , як інваліду 1 групи Великої Вітчизняної (Другої світової) війни у відповідності до ст. 22 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та інших осіб» № 2262-XII від 09.04.92 р. у розмірі 4 мінімальних пенсії по віку з урахуванням Наукового висновку спеціаліста від 02.04.2018, що розмір мінімальної пенсії по віку складає 8 095 грн., тому щомісячний розмір пенсії позивача складає 32 380, грн., починаючи з 01.01.2018 року.
Позов обґрунтований тим, що у науковому висновку спеціаліста психолога ОСОБА_2 науково доказано, що розмір мінімальної пенсії за віком складає 8 095 грн., а тому, на переконання позивача, він має право на перерахунок його пенсії, як інвалід 1 групи Великої Вітчизняної (Другої світової) війни у відповідності до ст. 22 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та інших осіб» № 2262-XII від 09.04.92 року у розмірі 4 мінімальних пенсій за віком з урахуванням такого висновку.
Також позивач вважає, що розмір його пенсії після такого перерахунку повинен складати 32 380 грн. починаючи з 01.01.2018 року.
У зв`язку із чим позивач звернувся до суду із даним позовом.
Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області у своєму відзиві на позов ОСОБА_1 щодо перерахунку його пенсії зазначило, що позивач є одержувачем пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262 від 09 квітня 1992 року (далі - Закон № 2262) з 20 червня 1990 року.
Відзначає, що 11 листопада 2015 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988), якою змінено розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції).
Крім того вказує, що у відповідності до частини четвертої статті 63 Закону № 2262 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» № 103 від 21 лютого 2018 року (далі - постанова КМУ № 103), яка набрала чинності 24 лютого 2018 року.
Зазначає, що відповідно до підпункту 1, пункту 12 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262, затвердженому постановою Правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 (далі - Порядок №3-1), підготовка і подання документів для призначення (перерахунку) пенсій здійснюється уповноваженим структурним підрозділом відповідного Міністерства.
Органи Пенсійного фонду України здійснюють перерахунок та виплату пенсій військовослужбовцям на підставі документів, що надані уповноваженими структурними підрозділами, де особа проходила службу.
Таку ж правову позицію висловив Верховний Суд в рішенні від 15 лютого 2018 року по справі № 820/6514/17 та в рішенні від 13 березня 2019 року по справі № 240/6263/18.
Вказує, що відповідно до статті 63 Закону № 2262, Порядку № 45 та постанови КМУ № 103 Головним управлінням отримано від Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області довідку № 3007 лк від 13 березня 2018 року, в якій зазначені такі складові, як: посадовий оклад - 1700,00; оклад за військовим званням сержант міліції - 800,00; надбавка за стаж служби 15% - 375,00; премія 9,21% - 264,79.
Вказує, що на підставі вищевказаної довідки позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.
При цьому, відповідач зазначає, що Головне управління не має повноважень самостійно змінювати грошове забезпечення Позивача, оскільки це є виключною компетенцією того структурного підрозділу, де особа проходила службу.
Відповідач також звертає увагу суду на те, що будь-яких інших довідок про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 до Головного управління не надходило, тому позовні вимоги щодо обрахунку пенсії з урахуванням інших складових с необґрунтованими, оскільки обов`язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами.
На думку відповідача, оскільки нову довідку до Головного управління не подано, тому зобов`язання пенсійного органу здійснити перерахунок є передчасним, оскільки без отримання належної довідки, виданої відповідним органом - Головним управління МВС України в Донецькій області у пенсійного органу відсутні підстави та повноваження для проведення перерахунку пенсії позивачу.
Таким чином, на переконання відповідача, науковий висновок психолога ОСОБА_2 (або інших експертів, не залежно від галузі народного господарства) не може слугувати підставою для перерахунку пенсії в розумінні статті 63 Закону №2262.
У зв`язку із чим просить відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 .
Встановивши, що вказаний позов поданий без додержання вимог передбачених ст. 160 КАС України, суд своєю ухвалою від 05 жовтня 2021 року залишив його без руху, надавши позивачеві строк в 10 днів з дня вручення їй копії цієї ухвали для усунення недоліків заяви.
Ухвалою від 29 жовтня 2021 року суд відмовив у задоволенні заяви ОСОБА_1 про виправлення описки в ухвалі Донецького окружного адміністративного суду від 05 жовтня 2021 року про залишення позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про зобов`язання вчинити певні дії без руху.
Ухвалою від 02 листопада 2021 року суд продовжив ОСОБА_1 встановлений судом строк усунення недоліків позовної заяви на 10 (десять) днів з дня вручення копії цієї ухвали.
Ухвалою суду від 29 листопада 2021 року позовну заяву прийнято до розгляду, провадження у справі відкрито, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження, без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи. Одночасно, цією ж ухвалою, суд поновив ОСОБА_1 строк звернення до суду з даним адміністративним позовом, відмовив у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про розгляд даної адміністративної справи в режимі відео конференції, а також витребував від Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області довідку про середню заробітну плату поліцейського станом на теперішній час.
Ухвалою від 17 січня 2022 року суд відмовив у задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про проведення розгляду даної справи за правилами загального позовного провадження.
Також 17 січня 2022 року суд виніс ухвалу, якою зобов`язав Слов`янський відділ поліції ГУНП в Донецькій області надати суду в строк до 27 січня 2022 року інформацію про судово-економічну експертизу по кримінальному провадженню № 4201705000000127 від 06.12.2017 та довідку про середню заробітну плату поліцейського станом на теперішній час.
Ухвалою від 28 січня 2022 року суд закрив провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії в частині позовних вимог про визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо невиконання рішення суду по справі № К/9991/27583/12.
Відповідно до статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
За приписами частини 5 статті 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Суд враховує, що відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 року, яка ратифікована Україною 17.07.1997 року, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи у продовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру. Обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору (рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 у справі "Смірнова проти України").
Враховуючи вищезазначене, та зважаючи на те, що в матеріалах справи достатньо документів для розгляду справи по суті, заяв від учасників справи про поновлення/продовження процесуальних строків, для вчинення процесуальних дій, у відповідності до положень п. 3 розділу VI "Прикінцеві положення" КАС України, до суду не надходило, з метою недопущення невиправданого затягування судового процесу, суд проводить розгляд справи у письмовому провадженні за наявними у справі матеріалами.
З`ясовуючи те чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги, якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, судом встановлено наступне.
Позивач – ОСОБА_1 , відповідно до посвідчення № НОМЕР_1 є інвалідом першої групи та має право на пільги та переваги, встановлені для інвалідів Вітчизняної війни» (а.с. 3, 46).
ОСОБА_1 з 20 червня 1990 року отримує пенсію за вислугу років відповідно до закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262 від 09 квітня 1992 року, що не заперечується сторонами та не є спірним питанням даної адміністративної справи.
Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області надіслало на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області довідку від 13 березня 2018 року № 3007 лк «Про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), що видана на ім`я ОСОБА_1 , відповідно до якої посадовий оклад позивача склав - 1700,00; оклад за військовим званням сержант міліції - 800,00; надбавка за стаж служби 15% - 375,00; премія 9,21% - 264,79 (а.с. 77).
Відповідно до протоколу перерахунку пенсії по інвалідності ОСОБА_1 від 01 квітня 2018 року, відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2016 року на підставі п. 3 Постанови КМУ № 103 від 21.02.2018. Розмір пенсії позивача після перерахунку склав – 5 446, 74 грн. (а.с. 78).
Так спірним питанням даної адміністративної справи є правомірність не проведення перерахунку пенсії позивача як інваліда 1 групи Великої Вітчизняної (Другої світової) війни у відповідності до ст. 22 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та інших осіб» № 2262-XII від 09.04.92 р. у розмірі 4 мінімальних пенсії по віку з урахуванням Наукового висновку спеціаліста від 02.04.2018, починаючи з 01.01.2018 року
Вирішуючи даний спір, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та способом, передбаченими Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 22 Конституції України права і свободи людини та громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються й не можуть бути скасовані. Під час прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту й обсягу наявних прав і свобод.
Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості й в інших випадках, передбачених законом (стаття 46 Основного Закону).
Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон №2262-ХІІ).
Статтею 63 Закону № 2262 передбачено, що перерахунок пенсії проводиться у разі: якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону (частина друга статті 63 Закону № 2262); якщо змінюється розмір хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (частина четверта статті 63 Закону № 2262).
Частинами другою та п`ятою Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45) передбачено, що перерахунок пенсій проводиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців, оформлених уповноваженими структурними підрозділами міністерств та відомств.
11 листопада 2015 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988), якою змінено розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції).
У відповідності до частини четвертої статті 63 Закону № 2262 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» № 103 від 21 лютого 2018 року (далі - постанова КМУ № 103), яка набрала чинності 24 лютого 2018 року.
Відповідно до підпункту 1, пункту 12 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262, затвердженому постановою Правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 (далі - Порядок №3-1), підготовка і подання документів для призначення (перерахунку) пенсій здійснюється уповноваженим структурним підрозділом відповідного Міністерства.
Органи Пенсійного фонду України здійснюють перерахунок та виплату пенсій військовослужбовцям на підставі документів, що надані уповноваженими структурними підрозділами, де особа проходила службу.
Судом встановлено, що відповідно до статті 63 Закону № 2262, Порядку № 45 та постанови КМУ № 103 відповідачем отримано від Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області довідку № 3007 лк від 13 березня 2018 року, в якій зазначені такі складові, як: посадовий оклад - 1700,00; оклад за військовим званням сержант міліції - 800,00; надбавка за стаж служби 15% - 375,00; премія 9,21% - 264,79.
Також матеріалами справи підтверджується, що на підставі вищевказаної довідки позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року (копія відповідних документів додається).
При цьому, суд погоджується з твердженням відповідача, що він не має повноважень самостійно змінювати грошове забезпечення Позивача, оскільки це є виключною компетенцією того структурного підрозділу, де особа проходила службу.
Суд звертає увагу на те, що матеріалами справи не підтверджено отримання відповідачем будь-яких інших довідок про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 .
Отже з врахуванням вищезазначеного суд приходить до висновку, що оскільки обов`язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, а тому зобов`язання пенсійного органу здійснити перерахунок є передчасним, оскільки без отримання належної довідки, виданої відповідним органом, у пенсійного органу відсутні підстави та повноваження для проведення перерахунку пенсії позивачу.
Крім того суд не приймає до уваги Науковий висновок психолога ОСОБА_2 від 02.04.2018 року, оскільки як вже зазначалось судом обов`язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, а отже такий висновок не може слугувати підставою для перерахунку пенсії в розумінні ст. 63 Закону № 2262.
В силу приписів ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що адміністративний позов є необґрунтований, а тому підстави для його задоволення відсутні.
У зв`язку з відмовою в задоволенні позову підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись ст. ст. 2-15, 19-21, 72-79, 90, 94, 122, 123, 132, 159-161, 164, 192-194, 224-228, 241-247, 255, 253-263, 293-295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (місце перебування: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов`янськ, площа Соборна, буд. 3; ЄДРПОУ: 13486010) про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , як інваліду 1 групи Великої Вітчизняної (Другої світової) війни у відповідності до ст. 22 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та інших осіб» № 2262-XII від 09.04.92 р. у розмірі 4 мінімальних пенсії по віку з урахуванням Наукового висновку спеціаліста від 02.04.2018, що розмір мінімальної по віку складає 8 095 грн., тому щомісячний розмір пенсії позивача складає 32 380, грн., починаючи з 01.01.2018 року, - відмовити.
Рішення складене у повному обсязі та підписане 28 січня 2022 року.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя А.Б. Христофоров