Рішення № 103288098, 25.01.2022, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.01.2022
Номер справи
200/12557/21
Номер документу
103288098
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 січня 2022 року Справа№200/12557/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шувалової Т.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, у якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо зменшення процентного співвідношення пенсії до грошового забезпечення з 71 відсотків на 70 відсотків відповідних сум грошового забезпечення за вислугою років при проведенні її перерахунку з 1 січня 2018 року та відмови проведення перерахунку пенсії з 05.03.2019 року по 31.12.2019 року – 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок пенсії з 01 січня 2018 року, виходячи з розміру пенсії 71 відсоток відповідних сум грошового забезпечення із застосуванням статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», в редакції, що діяла на дату призначення пенсії і виплатити недоотриману суму пенсії за період з 01 січня 2018 року до дня проведення перерахунку;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум для перерахунку пенсії Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки № ФС 70581/09/01/975 від 12 липня 2021 року;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум, з 05.03.2019 року по 31.12.2019 року з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 31 травня 2021 року провадження у справі відкрито, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження, без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.

Позовні вимоги мотивовані тим, що він є пенсіонером, перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за вислугу років. Донецьким обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області направлено довідку від 12.07.2021 №ФС-70581/09/01/975 про розмір грошового забезпечення. Проте Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області не знайшло підстав для проведення перерахунку пенсії. Також вважає, що відповідачем протиправно при перерахунку пенсії зменшено основний розмір пенсії для обчислення з 71% до 70 % грошового забезпечення. Позивач вказує на те, що зменшення розміру його пенсії відбулося у порушення норм діючого законодавства. Крім того, позивач зазначає, що відповідачем не здійснено перерахунок та виплату його пенсії в період з 05.03.2019 року по 31.12.2019 року з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Відповідач правом на подання письмового відзиву у термін, встановлений судом, не скористався.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 29 вересня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення сторін), запропоновано відповідачу подати відзив на позовну заяву.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 29 жовтня 2021 року вирішено розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 16 листопада 2021 року.

16 листопада 2021 року підготовче засідання відкладено на 30 листопада 2021 року, у зв`язку з перебуванням суді на лікарняному.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 30 листопада 2021 року закрито підготовче провадження у справі, призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 20 грудня2021 року.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 20 грудня 2021 року позову заяву залишено без руху на підставі частини тринадцятої статті 171 КАС України.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 11 січня 2022 року продовжено розгляд справи, призначено судове засідання на 25 січня 2022 року.

Учасники справи/їх представники до судового засідання не з`явилися.

Враховуючи, що участь у судовому засіданні є правом учасника справи, передбаченим п. 2 частини третьої статті 44 Кодексу адміністративного судочинства України, а також відсутність встановлених статтями 205, 223 Кодексу адміністративного судочинства України підстав для відкладення розгляду справи, справа розглянута в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив на нього, судом встановлено наступне.

Позивач – ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , є громадянином України, що підтверджується копією паспорту громадянина України серії НОМЕР_2 (а.с.30).

З матеріалів справи встановлено та не заперечується сторонами, що позивач є пенсіонером, перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області (а.с.31).

Як убачається з матеріалів пенсійної справи, з 20 лютого 1987 року позивачу призначена пенсія згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ за вислугу років у розмірі 71% грошового забезпечення, що підтверджується протоколом Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 21.03.2017 року (а.с.34).

Відповідач здійснив перерахунок пенсії позивачу з 01 квітня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 року №103, про що свідчить протокол Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 26 березня 2018 року. Під час проведення перерахунку пенсії, відповідачем зменшено максимальний розмір пенсії за вислугу років з 71% сум грошового забезпечення до 70% сум грошового забезпечення (а.с.73, 75)

Відповідно до протоколу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області доплата до пенсії позивача згідно постанови КМУ від 21.02.2018 року № 103 складає: з 01.01.2018 року по 31.12.2018 року щомісячно 50% від підвищення – 1095,49 грн; з 01.01.2019 року по 31.12.2019 року щомісячно 75% від підвищення – 1643,23 грн; з 01.01.2020 року щомісячно 100% підвищення – 2190,23 грн (а.с.74).

Згідно із розрахунком відповідача на доплату пенсії, позивачу з січня 2018 року по березень 2018 року включно виплачено суму доплати у загальному розмірі 3286,47 грн (1095,49 грн за місяць) (а.с.75).

13 липня 2021 року Донецький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки листом за № 09/01/997 повідомив позивача про виготовлення оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача та направлення її до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (а.с.36).

Відповідно до вищезазначеної довідки від 12 липня 2021 року № ФС-70581/09/01/975 ОСОБА_1 встановлено наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад 3170,00грн; оклад за військове звання (прапорщик) 950,00грн; надбавка за вислугу років 50% - 2060,00грн, надбавка за особливості проходження служби 65% - 4017,00 грн, надбавка за таємність 10% - 317,00 грн, премія 100% - 3170,00 грн. Всього грошове забезпечення складає – 13684,00 грн (а.с.37).

Позивач звертався до відповідача із заявою про перерахунок пенсії на підставі оновленої довідки від 12 липня 2021 року № ФС-70581/09/01/975, встановивши основний розмір пенсії 71% від грошового забезпечення (а.с.38-39).

Відповідач листом від 09 вересня 2021 року за № 12445-11599/С-15/8-0500/21 повідомив позивача про відсутність підстав для перерахунку пенсії (а.с.40).

Відмова відповідача у проведенні перерахунку пенсії, стала підставою звернення позивача до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходив з наступного.

За приписами статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб визначаються Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262 (далі - Закон №2262).

Відповідно до частини третьої статті 51 Закону №2262перерахунок пенсій у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону № 2262 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 (далі - Порядок № 45), повідомляють орган ПФУ.

Аналогічних висновків дійшов Верховний Суд у зразковій справі №160/8324/19 та у справах: №21-484а136, №553/3619/16-а.

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Додаток 2 до Порядку № 45 містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою № 103 було викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2019 року, в адміністративній справі № 826/3858/18 визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Оскільки зміни, внесені Постановою № 103, зокрема до додатку 2 Порядку № 45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до внесення зазначених змін.

При цьому порядок дій, який повинні вчинити, зокрема, відповідач у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, не змінився.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок № 3-1.

Відповідно до пункту 24 Порядку 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток № 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку № 45.

Отже, з набранням чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 (05.03.2019) виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому саме у зв`язку з набранням законної сили вказаним рішенням суду позивач отримав право на перерахунок пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ.

Таким чином, оскільки зміни, внесені Постановою № 103, зокрема, до додатку 2 Порядку № 45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

Відтак, суд зазначає, що Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області отримавши довідку від Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 12 липня 2021 року № ФС-70581/09/01/975, мав усі правові підстави для проведення перерахунку пенсії позивача.

Проте, суд зазначає, що обставини для перерахунку пенсії позивачу настали 05.03.2019 року, а перерахунок його пенсії має бути проведений з 01.04.2019 року.

Таким чином, судом встановлено протиправні дії відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати з 01.04.2019 року позивачу основного розміру пенсії на підставі нової довідки від 06.07.2021 року № ФС-89910/09/01/929, тому позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими та підлягають задоволенню частково.

Щодо позовних вимог про визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо зменшення процентного співвідношення пенсії до грошового забезпечення з 71% на 70% відповідних сум грошового забезпечення за вислугою років при проведенні її перерахунку з 1 січня 2018 року та зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок пенсії з 01 січня 2018 року, виходячи з розміру пенсії 71% відповідних сум грошового забезпечення, суд зазначає наступне.

Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 8 липня 2011 року № 3668-VI внесено зміни до частини другої статті 13 Закону № 2262-XII, яким встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27 березня 2014 року № 1166-VII внесено зміни у частину другій статті 13 № 2262-XII, згідно яких цифри " 90" замінено цифрами "80", а цифри "80" замінено цифрами "70" відповідно.

Оскільки призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами їх проведення, внесені зміни до частини другої статті 13 Закону № 2262-XII щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 90 відсотків, а потім 70 відсотків грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, отже при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

Враховуючи, що при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, позивач має право на перерахунок пенсії у розмірі 71% від грошового забезпечення, визначеного у довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії.

Верховний Суд у рішенні від 04.02.19 року у зразковій справі №240/5401/18 дійшов висновку, що при перерахунку пенсії з 1 січня 2018 року відповідно до статті 63 Закону №2262-ХІІ на підставі Постанови КМУ №103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 Закону №2262-ХІІ, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

Зазначена позиція також неодноразово висловлювалась Верховним Судом у постанові від 24.04.2018 року по адміністративній справі № 686/12623/17, у справі №564/2288/16-а від 03.03.18 року, у справі №175/1665/17 від 03.04.18 року.

З аналізу викладених норм убачається, що при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців та особам, які мають право на пенсію за цим Законом, має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 № 3668-VІ, а в подальшому Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 № 1166-VIІ зміни до частини другої статті 13 Закону № 2262-XII щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70 процентів від сум грошового забезпечення, не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедура призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

Статтею 22 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Частиною першою статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.

Слід зазначити, що Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов`язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.99 №8-рп/99 у справі щодо права на пільги, від 20.03.2002 №5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов`язана з ризиком для життя і здоров`я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій, не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Даний висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, висловленою в постанові від 24 квітня 2018 року у справі №686/12623/17 (К/9901/849/17).

Крім цього, в постанові від 19 червня 2018 року у справі №583/2264/17 Верховний Суд дійшов висновку, що при перерахунку пенсії відсотковий розмір грошового забезпечення, з якої призначається пенсія, визначається з урахування вислуги років, при цьому застосуванню підлягає норма закону у редакції, яка була чинною на час призначення пенсії.

У відповідності до частини п`ятої статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Таким чином, зміна максимального розміру пенсії з 71% до 70% сум грошового забезпечення, що відбулася відповідно до частини другої статті 13 Закону №2262-ХІІ після призначення пенсії позивачу, не є підставою для зменшення розміру призначеної позивачу пенсії під час проведення відповідачем її перерахунку.

Внесені Законами №3668-17 та №1166-VII зміни до частини другої статті 13 Закону №2262-ХІІ щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, а мають застосовуватися виключно при призначенні нових пенсій.

Враховуючи те, що право позивача на перерахунок його пенсії встановлено частиною четвертою статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" Закон №2262-XII, суд дійшов висновку, що позивач має законні підстави на перерахунок його пенсії, з урахуванням 71% відповідної суми грошового забезпечення.

Таким чином, позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог про визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо зменшення розміру пенсії позивачу за рахунок виплати з 05.03.2019 року лише 75 % від суми підвищення пенсії та зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії з 5 березня 2019 року з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року, суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

У зв`язку із скасуванням пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 2826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано.

Отже, з 05 березня 2019 року пенсія позивачу підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії.

У зв`язку з чим, на момент ухвалення рішення у даній справі дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо зменшення розміру пенсії позивачу за рахунок виплати з 05 березня 2019 року 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, є протиправними.

З огляду на зазначене, суд вважає, що право позивача на отримання перерахованого розміру пенсії за період з 05 березня 2019 року, з урахуванням вже сплачених сум, визначається Законом № 2262- XII, отже підпадає під дію статті 1 Першого протоколу до Конвенції "Захист прав власності".

Враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку, що позовні вимоги позивача в цій частині також є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, оскільки право на виплату 100 % підвищеної пенсії виникло у позивача саме з 05.03.2019 року.

Аналогічна правова позиція викладена у рішенні Верховного Суду від 06.08.2019 року по зразковій справі № Пз/9901/12/19 (№160/3586/19) - щодо розстрочення виплат сум підвищеної пенсії військовослужбовців у відставці.

Відповідно до норм частин першої, другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Аналізуючи вищенаведене, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та задоволення їх частково.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.

Згідно з частиною третьою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Позивачем документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 2724,00 грн.

Оскільки суд дійшов висновку про протиправні дії відповідача та задовольнив в цій частині позовні вимоги, а також задовольнив в частині зобов`язання відповідача вчинити певні дії, тому на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягають присудженню судові витрати по сплаті судового збору у сумі 2724,00 грн.

Керуючись статтями 2, 5-11, 14, 72-78, 90, 143, 242- 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, юридична адреса: 84122, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, буд. 3) про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01.04.2019 року на підставі довідки Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 12 липня 2021 року № ФС-70581/09/01/975.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 року на підставі довідки Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 12 липня 2021 року № ФС-70581/09/01/975, з урахуванням проведених раніше виплат.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 за вислугою років під час її перерахунку з 71 % від відповідних сум грошового забезпечення на 70 % від відповідних сум грошового забезпечення.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити з 01 січня 2018 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 за вислугу років в розмірі 71 % від відповідних сум грошового забезпечення та виплатити різницю між нарахованою та отриманою пенсією з 01 січня 2018 року.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати з 05.03.2019 року лише 75 % від суми підвищення пенсії.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 05 березня 2019 року по 31 грудня 2019 року з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, з урахуванням проведених раніше виплат.

У задоволенні решти позовних вимог – відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 2724 (дві тисячі сімсот двадцять чотири) грн 00 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяті днів з дня складання повного тексту рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повне судове рішення складено та підписано 25 січня 2022 року.

Суддя Т.О. Шувалова