
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
про закриття провадження у справі
26 січня 2022 року Справа №200/16838/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зеленова А.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Донецької обласної державної адміністрації про визнання рішення протиправним, зобов`язання вчинити певні дії ,-
В С Т А Н О В И В:
26 листопада 2021 року до суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Донецької обласної державної адміністрації, в якій просить суд:
- визнати протиправними дії Донецької облдержадміністрації щодо відмови ОСОБА_1 у видачі довідок про заробітну плату у відповідності до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622;
- зобов`язати Донецьку облдержадміністрацію видати ОСОБА_1 довідки про заробітну плату, що надаються для призначення пенсії особам, які мають не менш як 20 років державної служби, за формами, затвердженими Постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3, а саме: Довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та Довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, до яких включити:
- подвійний посадовий оклад начальника відділу апарату облдержадміністрації;
- розмір надбавки за 6 ранг державного службовця;
- надбавку за вислугу років у розмірі 50% посадового окладу працюючого начальника відділу апарату облдержадміністрації;
- надбавку за інтенсивність праці в розмірі 30% посадового окладу працюючого начальника відділу апарату облдержадміністрації;
- інші виплати зазначити в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за посадою працюючого начальника відділу апарату облдержадміністрації.
В обґрунтування позову зазначає, що 24 вересня 2021 року вона надіслала до Донецької облдержадміністрації лист з проханням надати довідки про заробітну плату державного службовця, працюючого на посаді начальника самостійного відділу апарату облдержадміністрації для подальшого звернення до пенсійного органу за призначенням пенсії державного службовця у зв`язку з досягненням 02 листопада 2021 року пенсійного віку - 60 років, як особі, то має не менш 20 років державної служби. У зверненні вказала, що необхідні довідки за формами, затвердженими Постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3, а саме: Довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та Довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.
Листом №05.01-03/502/17-21-284/18-21 від 01.10.2021 за підписом керівника апарату облдержадміністрації Олега Свинаренка їй відмовлено у наданні запитуваних довідок на підставі того, що підтвердити трудову діяльність в облдержадміністрації немає можливості, оскільки у зв`язку із захопленням 06 квітня 2014 року невідомими особами приміщення Донецької облдержадміністрації, яка знаходилась за адресою: м.Донецьк, бул. Пушкіна, 34, були втрачені всі наявні на той час документи.
За змістом ст. 49 КЗпП України власник або уповноважений ним орган зобов`язаний видати працівникові на його вимогу довідку про його роботу на даному підприємстві, в установі, організації із зазначенням спеціальності, кваліфікації, посади, часу роботи і розміру заробітної плати. Посилання на відсутність документів вважає безпідставним, оскільки період її роботи в облдержадміністрації з 16.03.2006 по 25.06.2010 та що це її останнє місце роботи на державній службі підтверджується записами №№22-27 трудової книжки (додаток №6). Трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника (п.1.1 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України. Міністерства соціального захисту населення України №58 від 29.07.1993 р., зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17 серпня 1993 р. за №110. Підтвердженням її роботи в облдержадміністрації також є видана облдержадміністрацією довідка про середню заробітну плату (дохід) для розрахунку виплат на випадок безробіття від 22.06.2010 №07/112-21 (додаток №7). Крім того, запитувані нею довідки мають містити складові заробітної плати працюючого державного службовця станом на сьогодні, відомості про які у документах облдержадміністрації є. Просить суд задовольнити позов.
10 грудня 2021 року до суду надійшов відзив в якому відповідач не погоджується із позовом та зазначає наступне. З метою недопущення обмеження права позивача на призначення пенсії державного службовця, враховуючи обставини щодо відсутності в Донецькій облдержадміністрації документів, відповідачем проведено консультації з Головним управлінням Пенсійного фонду Донецькій області.
Листом від 08 грудня 2021 року № 05.01-03/502/17-21-350/18-21 позивачу направлено довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.
У довідки включено посадовий оклад начальника самостійного відділу апарату облдержадміністрації у розмірі 17600грн. надбавку за 6 ранг державного службовця 500 грн, надбавку за вислугу років (50%) (за стаж державної служби 27 років) 8800грн., а також надбавку за інтенсивність праці у розмірі 21472грн, премію - 3520грн, індексацію заробітної плати 264,07 грн.
Інформацію щодо 27-річного стажу державної служби, за відсутності будь-якого іншого документального підтвердження, отримано із заяви ОСОБА_1 від 24 вересня 2021 року про видачу довідок для призначення пенсії.
У зв`язку з набуттям відповідно до Закону України «Про військово-цивільні адміністрації» та Указу Президента України від 05 березня 2015 року № 123/2015 «Про утворення військово-цивільних адміністрацій» Донецькою обласною державною адміністрацією тимчасового статусу обласної військово-цивільної адміністрації, враховуючи розпорядження голови обласної державної адміністрації, керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 10.05.2016 № 367 «Про тимчасове збільшення посадових окладів працівників облдержадміністрації» зазначені довідки складені з у рахуванням збільшених посадового окладу за посадою начальника самостійного відділу апарату облдержадміністрації, середніх розмірів надбавки та премії.
Позивачу видано передбачені Порядком №622 довідки за формами, затвердженими Постановою правління Пенсійного фонд) України від 17 січня 2017 року №1-3 отже Донецькою облдержадміністрацією усунуто перешкоди на реалізацію позивачем права на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закон) України від 16 грудня 1993 року № 3723-Х11 «Про державну службу», його законні права та інтереси поновлено.
Вищезазначені обставини, на думку Донецької облдержадміністрації, є передбаченими статтею 238 Кодексу адміністративною судочинства України підставами для закриття провадження по справі. Просить суд закрити провадження/а.с.44-47/.
20 грудня 2021 року до суду надійшла відповідь на відзив, в якій позивач зазначає, що відповідач листом від 08.12.2021 №05.01-03/502/17-21-350/18-21 надіслав позивачу затребувані довідки, які вона отримала 11 грудня 2021 року. Таким чином відповідачем усунуто перешкоди на реалізацію нею права на призначення пенсії державного службовця та поновлено мої законні права та інтереси. У зв`язку з цим її позовні вимоги виконані відповідачем, що дає підстави стверджувати про те, що публічно-правовий спір, для вирішення якого вона звернулася до адміністративного суду, врегульований у позасудовому порядку. А, отже, відновлення її законних прав та інтересів можливе без визнання дій відповідача протиправними після такого виправлення. Вважає, що наразі є підстави, передбачені ст. 238 КАС України для закриття провадження у справі, як того просить відповідач. Просить суд задовольнити клопотання відповідача про закриття провадження по справі та повернути їй судовий збір.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 12 липня 2021 року відкрито спрощене позовне провадження у даній справі без проведення судового засідання та повідомлення сторін /а.с.16-17/.
Відповідно статті 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Враховуючи відсутність клопотань сторін щодо розгляду справи у судовому засіданні, справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення сторін.
Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд встановив наступне.
Позивач – ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянкою України, що підтверджується копією паспорта серії НОМЕР_1 , виданого 03 березня 2004 року Мар`їнським РВ УМВС України в Донецькій області.
24 вересня 2021 року ОСОБА_1 звернулася до Донецької облдержадміністрації лист з проханням надати довідки про заробітну плату державного службовця, працюючого на посаді начальника самостійного відділу апарату облдержадміністрації для подальшого звернення до пенсійного органу за призначенням пенсії державного службовця у зв`язку з досягненням 02 листопада 2021 року пенсійного віку - 60 років, як особі, то має не менш 20 років державної служби. У зверненні вказала, що необхідні довідки за формами, затвердженими Постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3, а саме: Довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та Довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби/а.с.6/.
Листом №05.01-03/502/17-21-284/18-21 від 01.10.2021 за підписом керівника апарату облдержадміністрації Олега Свинаренка їй відмовлено у наданні запитуваних довідок на підставі того, що підтвердити трудову діяльність в облдержадміністрації немає можливості, оскільки у зв`язку із захопленням 06 квітня 2014 року невідомими особами приміщення Донецької облдержадміністрації, яка знаходилась за адресою: м. Донецьк, бул. Пушкіна, 34, були втрачені всі наявні на той час документи/а.с.7/.
Вважаючи відмову у наданні запитуваних довідок протиправною, позивач звернулася до суду із даним позовом.
Згідно статті 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
У відповідності до приписів статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 року № ETS N 005 кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру.
Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Частиною 1 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до положень частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами:1) письмовими, речовими і електронними доказами;2) висновками експертів;3) показаннями свідків(стаття 71 КАС України).
Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Так, надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Листом від 08 грудня 2021 року № 05.01-03/502/17-21-350/18-21 позивачу направлено довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.
У довідки включено посадовий оклад начальника самостійного відділу апарату облдержадміністрації у розмірі 17600грн. надбавку за 6 ранг державного службовця 500 грн, надбавку за вислугу років (50%) (за стаж державної служби 27 років) 8800грн., а також надбавку за інтенсивність праці у розмірі 21472грн, премію - 3520грн, індексацію заробітної плати 264,07 грн.
Інформацію щодо 27-річного стажу державної служби, за відсутності будь-якого іншого документального підтвердження, отримано із заяви ОСОБА_1 від 24 вересня 2021 року про видачу довідок для призначення пенсії.
Відповідач видав позивачу передбачені Порядком №622 довідки за формами, затвердженими Постановою правління Пенсійного фонд) України від 17 січня 2017 року №1-3
З огляду на що, суд погоджується із твердженням відповідача, що Донецькою облдержадміністрацією усунуто перешкоди на реалізацію позивачем права на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закон) України від 16 грудня 1993 року № 3723-Х11 «Про державну службу», його законні права та інтереси поновлено.
Крім того, позивачка у своїй відповіді на відзив підтверджує факт виконання вимог позовної заяви та не заперечує проти закриття провадження по справі.
Відповідно до п. 8 ч. 1, ч. 2 ст. 238 КАС України, суд закриває провадження у справі щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності суб`єкта владних повноважень, якщо оскаржувані порушення були виправлені суб`єктом владних повноважень і при цьому відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішень, дій або бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправними після такого виправлення.
Про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, а також вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат, повернення судового збору з бюджету. Ухвала суду про закриття провадження у справі може бути оскаржена.
Відповідно до ч. 2 ст. 239 КАС України, у разі закриття провадження у справі повторне звернення до суду зі спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається.
З матеріалів адміністративної справи суд встановив, що вчинені відповідачем дії, що полягали у відмові надати довідки про заробітну плату, що надаються для призначення пенсії особам, які мають не менш як 20 років державної служби, за формами, затвердженими Постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3, а саме: Довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та Довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, які були предметом розгляду даної справи, та які призвели до порушення прав позивача, в повному обсязі усунуті відповідачем підчас розгляду справи.
Вказане свідчить, що відновлення прав позивача відбулось в добровільному порядку та відповідає заявленим позовним вимогам, таким чином у суду відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання дій відповідача протиправними після такого виправлення.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про закриття провадження в адміністративній справі.
Згідно приписів ч. 6 ст. 143 КАС України, у разу закриття провадження у справі, суд вирішує питання про розподіл судових витрат не пізніше десяти днів з дня ухвалення відповідного судового рішення, за умови подання учасником справи відповідної заяви і доказів, які підтверджують розмір судових витрат.
У відповіді на відзив позивач просить суд вирішити питання про повернення судового збору.
Квитанцією №64-429К від 26.11.2021 ОСОБА_1 сплачено 908грн за подання даного позову.
Пунктом 5 ч.1 ст.7 Закону України «Про судовий збір» визначено, що сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв`язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.
Враховуюче те, що судом закрито провадження у справі відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 238 КАС України у зв`язку із тим, що оскаржувані порушення були виправлені суб`єктом владних повноважень і при цьому відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішень, дій або бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправними після такого виправлення, заява ОСОБА_1 про повернення судового збору в адміністративній справі №200/16838/21 підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 238, 240, 256, 294, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В АЛ И В:
Закрити провадження в адміністративній справі №200/16838/21 за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Донецької обласної державної адміністрації (вул. Олекси Тихого, 6, м. Краматорськ, 84306, ЄДРПОУ 00022473) про визнання рішення протиправним, зобов`язання вчинити певні дії.
Заяву ОСОБА_1 про повернення судового збору в адміністративній справі №200/16838/21- задовольнити.
Повернути ОСОБА_1 судовий збір у сумі 908(дев`ятсот вісім) гривень, сплачений за квитанцією №64-429К від 26 листопада 2021 року.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня з дня складення повного судового рішення.
Повний текст ухвали складено та підписано 26 січня 2022 року.
Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення.
Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином.
Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/)
Суддя А.С. Зеленов