Ухвала суду № 103280473, 07.02.2022, Господарський суд Одеської області

Дата ухвалення
07.02.2022
Номер справи
916/2741/21
Номер документу
103280473
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua

веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua

______________________________

УХВАЛА

"07" лютого 2022 р.м. Одеса Справа № 916/2741/21

Господарський суд Одеської області у складі судді Бездолі Д.О.

секретар судового засідання Овчар А.С.

за позовом: Акціонерного товариства “Укртелеком” в особі Одеської філії АТ “Укртелеком” (вул. Коблевська, 39, м. Одеса, 65023)

до відповідача: Управління соціального захисту населення Балтської районної державної адміністрації Одеської області (вул. Вишнева, 30, м. Балта, Одеська обл., 66101)

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача: Управління соціального захисту населення Подільської районної державної адміністрації (пр-т Шевченка, буд. 2, м. Подільськ, Одеська обл., 66300)

про стягнення 101784,52 грн,

за участю представників учасників справи:

від позивача: Зайцева В.В.;від відповідача: не з`явився;

від третьої особи: не з`явився.

ВСТАНОВИВ:

Акціонерне товариство “Укртелеком” в особі Одеської філії АТ “Укртелеком” звернулось до Господарського суду Одеської області з позовною заявою до Управління соціального захисту населення Балтської районної державної адміністрації Одеської області, в якій просить суду стягнути з відповідача на користь позивача заборгованість в розмірі 101784,52 грн.

В обґрунтування підстав позову позивач посилається на обставину ухилення відповідача від виконання зобов`язання з відшкодування за рахунок коштів міського бюджету понесених позивачем витрат, внаслідок надання телекомунікаційних послуг пільговим категоріям громадян Балтського району Одеської області у період з 01.03.2020 по 31.12.2020.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 14.09.2021 позовну заяву Акціонерного товариства “Укртелеком” в особі Одеської філії АТ “Укртелеком” було прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі №916/2741/21; ухвалено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін; судове засідання для розгляду справи по суті призначено на "07" жовтня 2021 о 15:00.

07 жовтня 2021 судом було протокольно ухвалено оголосити перерву у судовому засіданні до “ 01” листопада 2021 о 14:00. У судовому засіданні 01 листопада 2021 судом протокольною ухвалою було оголошено перерву в судовому засіданні до 15 листопада 2021 о 17:15.

15 листопада 2021 судом у судовому засіданні було оголошено протокольну ухвалу про розгляд справи за правилами загального позовного провадження та замінено засідання для розгляду справи по суті підготовчим засіданням.

Протокольною ухвалою суду від 15 листопада 2021 було залучено Управління соціального захисту населення Подільської районної державної адміністрації (пр-т Шевченка, буд. 2, м. Подільськ, Одеська обл., 66300, код ЄДРПОУ 03194938) до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача. Крім цього, 15 листопада 2021 суд протокольно відклав підготовче засідання у цій справі на 06 грудня 2021 о 12:00. У судовому засіданні 06 грудня 2021 судом було проголошено протокольну ухвалу про відкладення підготовчого засідання на 24 грудня 2021 о 14:00.

24.12.2021 позивачем було подано до суду заяву, згідно з якою він просить суд здійснити заміну відповідача у цій справі - Управління соціального захисту населення Балтської районної державної адміністрації Одеської області на його правонаступника - Управління соціального захисту населення Подільської районної державної адміністрації.

24 грудня 2021 судом у судовому засіданні протокольною ухвалою було продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів та відкладено підготовче засідання у цій справі на 18 січня 2022 о 14:00. У судовому засіданні 18 січня 2022 судом протокольною ухвалою було відкладено підготовче засідання на 07 лютого 2022 о 16:00.

07.02.2022 у судовому засіданні представник позивача підтримав раніше подане ним клопотання про заміну відповідача у цій справі його правонаступником, просив суд його задовольнити.

Розглянувши вищевказане клопотання позивача та проаналізувавши наявні у справі докази, суд дійшов висновку про таке.

Відповідно до ч. 1 ст. 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників.

Статтею 106 ЦК України передбачено, що злиття, приєднання, поділ та перетворення юридичної особи здійснюються за рішенням його учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, а у випадках, передбачених законом, - за рішенням суду або відповідних органів державної влади. Законом може бути передбачено одержання згоди відповідних органів державної влади на припинення юридичної особи шляхом злиття або приєднання.

Згідно з ч.ч.2, 3 ст.107 ЦК України після закінчення строку для пред`явлення вимог кредиторами та задоволення чи відхилення цих вимог комісія з припинення юридичної особи складає передавальний акт (у разі злиття, приєднання або перетворення) або розподільчий баланс (у разі поділу), який має містити положення про правонаступництво щодо майна, прав та обов`язків юридичної особи, що припиняється шляхом поділу, стосовно всіх її кредиторів та боржників, включаючи зобов`язання, які оспорюються сторонами. Передавальний акт та розподільчий баланс затверджуються учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про її припинення, крім випадків, встановлених законом.

Відповідно до ч.8 ст.4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» у разі приєднання юридичних осіб здійснюється державна реєстрація припинення юридичних осіб, що припиняються у результаті приєднання, та державна реєстрація змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі, щодо правонаступництва юридичної особи, до якої приєднуються. Приєднання вважається завершеним з дати державної реєстрації змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі, щодо правонаступництва юридичної особи, до якої приєднуються.

Згідно з ч.4 ст.236 ГПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

За висновком Великої Палати Верховного Суду, викладеним у постанові від 08.01.2021 у справі № 9901/348/19, публічне правонаступництво органів державної влади є окремим, особливим видом правонаступництва, під таким терміном розуміється перехід в установлених законом випадках прав та обов`язків одного суб`єкта права іншому. При цьому обов`язок щодо відновлення порушених прав особи покладається на орган, компетентний відновити такі права. Такий підхід про перехід до правонаступника обов`язку відновити порушене право відповідає принципу верховенства права, оскільки метою правосуддя є ефективне поновлення порушених прав, свобод і законних інтересів. У спорах, які виникають з публічних правовідносин, де оскаржуються рішення (дії, бездіяльність) державного органу, пов`язані зі здійсненням функції від імені держави, стороною є сама держава в особі того чи іншого уповноваженого органу. Функції держави, які реалізовувалися ліквідованим органом, не можуть бути припинені та підлягають передачі іншим державним органам, за винятком того випадку, коли держава відмовляється від таких функцій взагалі. Аналогічну правову позицію висловив Верховний Суд у постановах від 13 березня 2019 року (справа № 524/4478/17) та від 20 лютого 2019 року (справа № 826/16659/15). Отже, правонаступництво у сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб`єкта владних повноважень (суб`єкта публічної адміністрації) іншому або внаслідок припинення первісного суб`єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції. Аналогічну правову позицію висловив Верховний Суд у постанові від 12 червня 2018 року у справі № 2а-23895/09/1270. У такому разі також відбувається вибуття суб`єкта владних повноважень із публічних правовідносин. Особливістю адміністративного (публічного) правонаступництва є те, що подія переходу прав та обов`язків, що відбувається із суб`єктами владних повноважень, сама собою повинна бути публічною та врегульованою нормами адміністративного права. При цьому можна виділити дві форми адміністративного (публічного) правонаступництва: 1) фактичне (або компетенційне адміністративне правонаступництво), тобто таке, де вирішуються питання передачі фактичних повноважень від одного до іншого органу, посадової особи (або повноважень за компетенцією) та 2) процесуальне адміністративне (публічне) правонаступництво. Фактичне (компетенційне) адміністративне (публічне) правонаступництво - це врегульовані нормами адміністративного права умови та порядок передання адміністративної компетенції від одного суб`єкта владних повноважень (суб`єкта публічної адміністрації) до іншого, який набуває певні владні повноваження внаслідок ліквідації органу чи посади суб`єкта владних повноважень, припинення первісного суб`єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення компетенції органу публічної адміністрації чи припинення повноважень посадової особи.

За іншим висновком Великої Палати Верховного Суду, викладеним у постанові від 16.06.2020 у справі №910/5953/17, при реорганізації юридичної особи відбувається універсальне правонаступництво. При універсальному правонаступництві все майно особи як сукупність прав та обов`язків, які їй належать, переходить до правонаступника чи правонаступників, при цьому в цій сукупності переходять усі окремі права та обов`язки, які належали на момент правонаступництва правопопереднику незалежно від їх виявлення на той момент. Ухвалюючи рішення про реорганізацію, уповноважений орган юридичної особи спрямовує свою волю на передачу не окремого майна, прав або обов`язків, а усієї їх сукупності. При цьому при реорганізації в формі злиття немає значення, чи вказано в передавальному акті про правонаступництво щодо певного майна, прав чи обов`язків. Адже правонаступник лише один, що унеможливлює виникнення будь-яких спорів щодо переходу майна, прав чи обов`язків. Отже, лише при припиненні суб`єкта господарювання шляхом поділу в розподільчому балансі визначається правонаступництво. Внаслідок же злиття, приєднання або перетворення правонаступником є лише одна особа і будь-який розподіл прав та обов`язків при таких видах реорганізації неможливий.

Спірні у даній справі правовідносини носять господарський характер, проте відповідачем у справі є орган державної влади.

Статтею 52 ГПК України передбачено, що у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу. Усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов`язкові для нього так само, як вони були обов`язкові для особи, яку правонаступник замінив. Про заміну або про відмову в заміні учасника справи його правонаступником суд постановляє ухвалу.

Так, розпорядженням Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 №1635-р «Про реорганізацію та утворення районних державних адміністрацій», зокрема, Балтську районну державну адміністрація Одеської області реорганізовано шляхом приєднання до Подільської районної державної адміністрації Одеської області.

Відповідно до п.п.7-8 Порядку здійснення заходів щодо утворення та реорганізації районних державних адміністрацій, а також правонаступництва щодо майна, прав та обов`язків районних державних адміністрацій, що припиняються, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 № 1321, перехід повноважень, прав та обов`язків (публічно-владне правонаступництво) райдержадміністрацій, що припиняються, до райдержадміністрацій новоутворених районів здійснюється: у разі існування райдержадміністрації в адміністративному центрі новоутвореного району та приєднання до неї райдержадміністрацій, що припиняються, ліквідованих районів - з моменту утворення комісії з реорганізації райдержадміністрації, що припиняється (далі - комісія з реорганізації); у разі утворення на території новоутвореного району райдержадміністрації, в адміністративному центрі якого була відсутня така райдержадміністрація, - з моменту державної реєстрації райдержадміністрації як юридичної особи публічного права та утворення комісії з реорганізації. Перехід майна, майнових прав та обов`язків райдержадміністрацій, що припиняються, до райдержадміністрацій новоутворених районів здійснюється: у разі існування райдержадміністрації в адміністративному центрі новоутвореного району та приєднання до неї райдержадміністрацій, що припиняються, ліквідованих районів - з дня затвердження передавального акта комісії з реорганізації; у разі утворення райдержадміністрації на території новоутвореного району, в адміністративному центрі якого була відсутня така райдержадміністрація, - з моменту державної реєстрації райдержадміністрації як юридичної особи публічного права та затвердження передавального акта комісії з реорганізації.

Згідно з п.10 Порядку райдержадміністрація, розташована в ліквідованому районі, продовжує здійснювати свої повноваження до моменту виникнення відповідного правонаступництва, передбаченого пунктами 7 і 8 цього Порядку.

Відповідно до п.11 Порядку райдержадміністрації, що припиняються, до складу яких входять структурні підрозділи із статусом юридичної особи публічного права, після набрання чинності актом Кабінету Міністрів України про реорганізацію відповідної райдержадміністрації, а у разі створення райдержадміністрацій на території новоутвореного району - після державної реєстрації створення райдержадміністрацій видають акт про реорганізацію структурних підрозділів райдержадміністрації, які мають статус юридичної особи публічного права. У акті про реорганізацію визначається її спосіб, заходи з реорганізації, строк її завершення та інші необхідні умови.

Пунктом 16 Положення визначено, що передавальний акт складається комісією з реорганізації у визначені законодавством порядку та строки після завершення заходів з реорганізації, але не пізніше ніж протягом трьох місяців з дня набрання чинності актом Кабінету Міністрів України про реорганізацію відповідної райдержадміністрації, та підписується усіма членами комісії. Передавальний акт затверджується протягом 10 днів з моменту його складення розпорядженням голови облдержадміністрації за поданням голови комісії з реорганізації. Зазначений документ повинен містити положення про правонаступництво щодо всіх фінансових (у тому числі боргових) зобов`язань райдержадміністрації, що припиняється, всіх його кредиторів та боржників, у тому числі зобов`язання, які оспорюються сторонами.

16.01.2021 Одеською обласною державною адміністрацією було видано розпорядження №29/од-2021 «Про утворення комісії з реорганізації Балтської районної державної адміністрації» (а.с.6-7, т.2). Вказаним розпорядженням доручено, зокрема, комісіям з реорганізації протягом двох місяців з дати видачі розпорядження про реорганізацію всіх структурних підрозділів Балтської районної державної адміністрації шляхом їх приєднання до Балтської районної державної адміністрації забезпечити вчинення всіх необхідним дій, пов`язаних з реорганізацією структурних підрозділів шляхом їх приєднання до Балтської районної державної адміністрації, в тому числі проведення інвентаризації, складання та затвердження передавального акта, передачі майна та зобов`язань, вивільнення та/або переведення працівників.

Створеною на підставі вищевказаного розпорядження комісією був складений передавальний акт (а.с.69-71, т.2), згідно з яким Балтська районна державна адміністрація Одеської області (код ЄДРПОУ 04057072) внаслідок реорганізації шляхом приєднання до Подільської районної державної адміністрації Одеської області (код ЄДРПОУ 04057161), яка є правонаступником майна, майнових прав, активів та зобов`язань Балтської райдержадміністрації, передала, зокрема, поточні зобов`язання Управління соціального захисту населення перед ПАТ «Укртелеком». Відповідно до переліку додатків до передавального акту, Балтська районна державна адміністрація Одеської області передала Подільській районній державній адміністрації Одеської області, в тому числі, лист-вимогу кредитора ПАТ «Укртелеком» на суму 694847,90 грн.

Розпорядженням голови Одеської обласної державної адміністрації від 29.06.2021 №673/од-2021 (а.с.68, т.2) був затверджений вищевказаний передавальний акт Балтської районної державної адміністрації, що припиняється в результаті реорганізації шляхом приєднання до Подільської районної державної адміністрації Одеської області.

Крім цього, у листі від 11.01.2022 №02-12/17 на запит адвоката позивача щодо розгляду обставин справи №916/2741/21 (а.с.66-67, т.2), Управління соціального захисту населення Подільської районної державної адміністрації Одеської області повідомило, що останнє, як структурний підрозділ Подільської районної державної адміністрації Одеської області, є правонаступником прийнятої заборгованості по ліквідованим районам, яка відображена в обліку Управління Державної казначейської служби України у Подільському районі Одеської області ГУ ДКСУ в Одеській області ДКС України, зокрема, Управління праці та соціального захисту населення Балтської районної державної адміністрації: КПКВ 0813031 КЕКВ 2730 – 4486,20 грн; КПКВ 0813032 КЕКВ 2730 – 8486,20 грн; КПКВ 0813035 КЕКВ 2610 – 73786,69 грн.

Так, згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, станом на 07.02.2022, Управління соціального захисту населення Балтської районної державної адміністрації (код 03194861) перебуває у стані припинення з 22.01.2021, в той же час, Управління соціального захисту населення Подільської районної державної адміністрації (код 03194938) є зареєстрованою юридичною особою, що знаходиться за адресою: просп. Шевченка, 2, м. Подільськ, Одеська обл., 66300.

За вищевикладених обставин, суд дійшов висновку про обґрунтованість клопотання позивача та наявності достатніх підстав для здійснення заміни процесуального статусу третьої особи, у зв`язку з чим суд вважає необхідним замінити відповідача у справі №916/2741/21 - Управління соціального захисту населення Балтської районної державної адміністрації Одеської області (вул. Вишнева, 30, м. Балта, Одеська обл., 66101, код ЄДРПОУ 03194861) на його правонаступника – Управління соціального захисту населення Подільської районної державної адміністрації (пр-т Шевченка, буд. 2, м. Подільськ, Одеська обл., 66300, код ЄДРПОУ 03194938).

Керуючись ст.ст. 52, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

1. Замінити відповідача у справі №916/2741/21 - Управління соціального захисту населення Балтської районної державної адміністрації Одеської області (вул. Вишнева, 30, м. Балта, Одеська обл., 66101, код ЄДРПОУ 03194861) на правонаступника – Управління соціального захисту населення Подільської районної державної адміністрації (пр-т Шевченка, буд. 2, м. Подільськ, Одеська обл., 66300, код ЄДРПОУ 03194938).

Повну ухвалу складено 14.02.2022.

Ухвала набрала законної сили 07.02.2022 та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Південно-західного апеляційного господарського суду у строки, визначені ст. 256 ГПК України.

Суддя Д.О. Бездоля