
Справа № 279/6928/21
Провадження № 2/279/536/22
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 лютого 2022 року м.Коростень Житомирської області
Коростенський міськрайонний суд Житомирської області у складі судді Недашківської Л.А., з секретарем Подвисоцькою Т.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження цивільну справу №279/6928/21 за позовом ОСОБА_1 до Ушомирської сільської ради Коростенського району Житомирської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дію,
В С Т А Н О В И В:
Позивач, в інтересах якої діє представник ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом до Ушомирської сільської ради Коростенського району Житомирської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дію. В обгрунтування своїх вимог зазначила, що вона має статус постраждалої внаслідок аварії на ЧАЕС 1 категорії та потребує поліпшення житлових умов, у зв`язку з чим має право протягом року з дня подання заяви на позачергове забезпечення жилою площею як особа, яка потребує поліпшення житлових умов. Однак, рішенням виконавчого комітету Поліської сільської ради Коростенського району Житомирської області № 31 від 19.05.2010 року її було поставлено на квартирний облік та включено до списку осіб, які користуються правом першочергового одержання житла. Про порушення своїх прав вона дізналась з довідки наданої відповідачем 16.01.2019 року. 18.08.2021 року вона звернулась до відповідача про заміну черговості з першої черги на позачергову. 16.08.2021 року її було переведно до позачергової черги під №20. 06.12.2021 року вона звернулась до відповідача з заявою про заміну рішення щодо переведення її на позачергову чергу з початку 2019 року (по строкам позовної давності). 09.12.2021 року відповідач листом їй відмовив в задоволенні вказаної заяви. А тому вона звернулась до суду з даним позовом та просить визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо непоставлення її на квартирний болік з 2019 року та зобов`язати відповідача вирішити питання щодо поставлення її на квартиринй позачерговий облік з урахуванням висновків, наведених у рішенні суду.
Справа розглянута за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому він зазначив, що рішенням виконкому Сингаївської сільської ради Коростенського району від 30.09.2008 року №77 ОСОБА_1 , як інваліда 2 групи (захворювання пов`язаної з наслідками аварії на ЧАЕС) поставлено на позачергову чергу під №2 у складі сім`ї з трьох чоловік. В результаті розподілу ОСОБА_1 , як такій, що перебуває на позачерговому квартирному обліку, в приватну власність, було виділено квартиру АДРЕСА_1 . ОСОБА_1 в подальшому вказану квартиру було приватизовано. Громадяни, які мають житловий будинок, квартиру у приватній власності, та інші громадяни, що проживають у цих будинках (частинах будинків), квартирах, забезпечуються жилим приміщенням на загальних підставах, також вважає, що позивачем пропущено строк позовної давності. В задоволенні позову просить відмовити.
Позивчаем відповідь на відзив не надано.
Дослідивши письмові матеріали справи в їх сукупності, суд приходить до наступного.
Відповідно із ч.1 ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави (ст.2 ЦПК України).
Судом встановлено, що ОСОБА_1 являється потерпілою від Чорнобильської катастрофи 1 категорії, та має право на пільги, встановлені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Згідно довідки до акта огляду МСЕК серії 10 ААА №7630236 ОСОБА_1 з 29.07.2011 року встановлено 2 групу інвалідності, захворюдвання пов`язане з аварією на ЧАЕС з дитинства.
Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.47 Конституції України кожен має право на житло. Громадянам України, які відповідно до закону потребують соціального захисту, соціальне житло надається безоплатно.
Згідно зі ст.9 ЖК України забезпечення постійним житлом громадян, які відповідно до законодавства мають право на його отримання, може здійснюватися шляхом будівництва або придбання доступного житла за рахунок надання державної підтримки у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст.4 Європейської Хартії місцевого самоврядування (Страсбург, 15.10.85 р.), ратифіковану Законом України N 452/97-ВР від 15.07.97 р. головні повноваження і функції органів місцевого самоврядування визначаються конституцією або законом. Однак це положення не перешкоджає наділенню органів місцевого самоврядування повноваженнями і функціями для спеціальних цілей відповідно до закону. Органи місцевого самоврядування в межах закону мають повне право вільно вирішувати будь-яке питання, яке не вилучене із сфери їхньої компетенції і вирішення якого не доручене жодному іншому органу. Повноваження, якими наділяються органи місцевого самоврядування, як правило, мають бути повними і виключними. Вони не можуть скасовуватися чи обмежуватися іншим, центральним або регіональним органом, якщо це не передбачене законом.
Статтею 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать, зокрема, облік громадян, які відповідно до законодавства потребують поліпшення житлових умов; розподіл та надання відповідно до законодавства житла, що належить до комунальної власності; вирішення питань щодо використання нежилих приміщень, будинків і споруд, що належать до комунальної власності.
Крім цього, згідно із ст.34 вказаного Закону, до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать, зокрема: забезпечення здійснення передбачених законодавством заходів щодо поліпшення житлових і матеріально-побутових умов осіб з інвалідністю, ветеранів війни та праці, громадян, реабілітованих як жертви політичних репресій, військовослужбовців, а також військовослужбовців, звільнених у запас або відставку, сімей, які втратили годувальника, багатодітних сімей, громадян похилого віку, які потребують обслуговування вдома, до влаштування в будинки осіб з інвалідністю і громадян похилого віку, які мають потребу в цьому, дітей, що залишилися без піклування батьків, на виховання в сім`ї громадян.
Статтею 144 Конституції України передбачено форми та засоби реалізації права територіальних громад на місцеве самоврядування та зазначено, що Органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території.
Рішення органів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України зупиняються у встановленому законом порядку з одночасним зверненням до суду.
Відповідно до ст.4 Житлового кодексу Українької РСР, діючого на підставі Постанови Верховної Ради України "Про порядок тимчасової дії на території України окремих актів законодавства Союзу РСР" від 12.09.91 р. N 1545-XII, жилі будинки, а також жилі приміщення в інших будівлях, що знаходяться на території України, утворюють житловий фонд. Житловий фонд включає жилі будинки і жилі приміщення в інших будівлях, що віднесені до державного, громадського, приватного житлового фонду, та житлового фонду соціального призначення. Згідно ст 5 ЖК УРСР державний житловий фонд перебуває у віданні місцевих Рад народних депутатів (житловий фонд місцевих Рад) та у віданні міністерств, державних комітетів і відомств (відомчий житловий фонд).
Відповідно до п.5 ч.1 ст.11 Закону України "Про житловий фонд соціального призначення", право позачергового отримання квартир або садибних (одноквартирних) жилих будинків із житлового фонду соціального призначення, за наявності в них права на отримання такого житла, мають: особи, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 1, - протягом року з дня взяття на соціальний квартирний облік.
Порядок обліку осіб, що потребують поліпшення житлових умов, підстави взятті таких осіб на облік та зняття з обліку, надання особам жилих приміщень регулюються статтями 31-60 Житлового кодексу УРСР та Правилами обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 11.12.84 р. N 470, діючих на підставі Постанови Верховної Ради України "Про порядок тимчасової дії на території України окремих актів законодавства Союзу РСР" від 12.09.91 р. N 1545-XII.
Відповідно до ст.ст.43,45,46 ЖК УРСР, п.п. 44-47 Порядку обліку осіб, що потребують поліпшення житлових умов, громадяни, що перебувають на обліку, одержують житло відповідно до черги, у першу чергу та позачергово. Облік таких громадян ведеться у спосіб та за формами, встановленими додатками N N 4,5,6 до Правил обліку.
Рішенням виконкому Сингаївської сільської ради Коростенського району від 30.09.2008 року №77 ОСОБА_1 , як інваліда 2 групи (захворювання пов`язано з наслідками аварії на ЧАЕС) поставлено на позачергову чергу під №2 у складі сім`ї з трьох чоловік.
ОСОБА_1 та членам її сім`ї було виділенко квартиру АДРЕСА_1 .
З даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно ОСОБА_1 належить на праві приватної власності 1/3 частина квартири АДРЕСА_1 , підстави виникнення права власності: свідоцтво про право власності, № НОМЕР_1 , 29.12.2010, Коростенська райдержадміністрація, видане згідно розпорядження №284 від 22.12.2010 року.
Відповідно до рішення виконавчого комітету Поліської сільської ради Коростенського району Житомирської області №31 від 19.05.2010 року ОСОБА_1 поставлено на квартирний облік та включено до списку осіб, які користуються правом на першочергове одержання жилих приміщень, за №7.
На підставі заяви ОСОБА_1 від 16.08.2021 року рішенням виконачого комітету Ушомирської сільської ради Коростенського району №122 від 16.08.2021 року "Про квартирний облік у виконавчому комітеті сільської ради" її родину було включено до позачергової квартирної черги, за №20.
Згідно з пунктом 10 частини першої статті 20 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» позачергове забезпечення жилою площею осіб, які потребують поліпшення житлових умов (включаючи сім`ї загиблих або померлих громадян). Особи, зазначені в цьому пункті, забезпечуються жилою площею протягом року з дня подання заяви, для чого місцеві ради щорічно виділяють 15 відсотків усього збудованого житла (в тому числі підприємствами, установами, організаціями незалежно від форми власності). Кабінет Міністрів України щорічно виділяє обласним державним адміністраціям цільовим призначенням капітальні вкладення відповідно до кількості сімей, що потребують поліпшення житлових умов. Фінансування будівництва здійснюється з Державного бюджету України.
Крім загальних підстав, передбачених законодавством України, такими, що потребують поліпшення житлових умов, визнаються особи, які забезпечені жилою площею нижче рівня середньої забезпеченості громадян у даному населеному пункті або які проживають у комунальних квартирах.
Передбаченими цим пунктом пільгами щодо забезпечення житлом громадяни мають право скористатися лише один раз.
Отже, чинним законодавством передбачено та врегульовано порядок надання житла особам, які потребують поліпшення житлових умов, а також особам, які мають переваги в одержанні жилих приміщень перед іншими категоріями.
Разом з тим, відповідно до п.5 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР потребуючі поліпшення житлових умов члени житлово-будівельних кооперативів, громадяни, які мають жилий будинок (частину будинків), квартиру у приватній власності, та інші громадяни, що проживають у цих будинках (частинах будинків), квартирах, забезпечуються жилими приміщеннями на загальних підставах.
Відповідно до ст.81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Доказування не може ґрунтуватись на припущеннях.
Згідно зі ст.76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Як встановлено судом, ОСОБА_1 являється інвалідом 2 групи, захворювання пов`язане з наслідками аварії на ЧАЕС, є потерпілою 1 категорії потерпілої від аварії на ЧАЕС, з 30.09.2008 року перебувала на квартирному позачерговому обліку, отримала однокімнатну квартиру на себе та членів сім`ї, яка в подальшому була приватизована, в даний час потребує поліпшення житлових умов, у зв`язку з чим з 19.05.2010 року перебувала на квартирному обліку як особа яка має право на першочергове одержання житла.
Рішенням виконачого комітету Ушомирської сільської ради Коростенського району №122 від 16.08.2021 року "Про квартирний облік у виконавчому комітеті сільської ради" її родину було включено до позачергової квартирної черги, за №20.
Відповідно п.22 Громадяни вважаються взятими на квартирний облік: у виконавчому комітеті місцевої Ради народних депутатів - з дня винесення рішення виконавчого комітету...
Стаття 43 ЖК України зазначає, що громадянам, які перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов, жилі приміщення надаються в порядку черговості.
При цьому, позивачем не подано належних та допустимих доказів на підтвердження того, чи зверталась вона в 2010 році з заявою щодо взяття її на квартирний позачерговий облік.
Разом з тим, суд зазначає, що ОСОБА_1 пільгами щодо забезпечення житлом скористалась, потребуючі поліпшення житлових умов члени житлово-будівельних кооперативів, громадяни, які мають жилий будинок (частину будинків), квартиру у приватній власності, та інші громадяни, що проживають у цих будинках (частинах будинків), квартирах, забезпечуються жилими приміщеннями на загальних підставах.
Оскільки, на підставі заяви ОСОБА_1 від 16.08.2021 року рішенням виконачого комітету Ушомирської сільської ради Коростенського району №122 від 16.08.2021 року її було взято на квартирнний облік та включено до позачергової квартирної черги, позов задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 4, 12, 19, 258, 259, 265, 268, 273, 279, 354, 355 ЦПК України, ст.ст.4,9 31-60 ЖК України, -
У Х В А Л И В :
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Ушомирської сільської ради Коростенського району Житомирської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дію відмовити.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку в 30-денний строк, який обчислюється з дня проголошення (складення) рішення. Учасник справи, якому рішення не було вручено у день його проголошення (складення), має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, а в разі подання апеляційної скарги - після розгляду справи апеляційним судом, якщо рішення не було скасовано.
Сторони:
Позивач – ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 .
Відповідач – Ушомирська сільська рада Коростенського району Житомирської області, місце знаходження: 11571, с. Ушомир, вул. Березюка, 15, Коростеньський район, Житомирська область, ЄДРПОУ 04348131.
Суддя Недашківська Л.А.
копія згідно з оригіналом