Рішення № 103256466, 14.02.2022, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.02.2022
Номер справи
560/19540/21
Номер документу
103256466
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/19540/21

РІШЕННЯ

іменем України

14 лютого 2022 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Божук Д.А. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправною та скасування відмови, зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом, в якому просить:

1. Визнати протиправною та скасувати відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, викладену в листі від 29.09.2021 за № 9345-7688/П- 02/8-2200/21, у зарахуванні до стажу державної служби періоду роботи в органах державної податкової служби з 01.01.2014 р. по 01.01.2016 р. з метою подальшого переведення з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, на пенсію відповідно до Закону України “Про державну службу” №3723-ХІІ.

2. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до стажу державної служби період роботи з 01.01.2014 р. по 01.01.2016 р. в органах державної податкової служби.

В обґрунтування позовних вимог вказує, що посадові особи державної податкової служби, яким присвоєно спеціальні звання, є державними службовцями зі спеціальним статусом, а тому період проходження такої служби в податкових органах має зараховуватися до стажу державної служби, який дає право на пенсію.

Отже, з огляду на викладене, період роботи в органах державної податкової служби з 01.01.2014 р. по 01.01.2016 р. має бути зараховано до стажу державної служби.

Ухвалою суду відкрито провадження по справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Відповідачем подано до суду відзив на позов, в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позову. Зазначив, що до стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, який визначає право на пенсію відповідно до Закону №889, позивачу не зараховано період з січня 2014 року по січень 2016 року, оскільки за даний період позивачу присвоєно спеціальне звання, що не дає підстав для віднесення посади до відповідних категорій посад державної служби.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обствини.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію за віком з 10.04.2017 відповідно до Закону України № 1058-ІV від 09.07.2003 "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

З 01.09.1994 та по даний час позивач працює в органах державної податкової служби, що підтверджується копією трудової книжки. З 01.09.1994 позивачу присвоєно спеціальне звання "Радник податкової служби II рангу" в Державній податковій інспекції Хмельницької області; з 01.02.1997 присвоєно спеціальне звання "Радник податкової служби І рангу" Державної податкової адміністрації Хмельницької області; з 08.12.2000 присвоєно спеціальне звання "Державний радник податкової служби III рангу" Державної податкової адміністрації в Хмельницькій області. Зазначене підтверджується також записами у трудовій книжці.

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 03.11.2020 р. по справі № 560/5898/20 (залишеним без змін згідн постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 21.05.2021 р.) визнано протиправною та скасовано відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, викладену в листі від 19.08.2020 за №4093-3798/П-02/8-2200/20, про відмову у зарахуванні до стажу державної служби періоду роботи в органах державної податкової служби з 01.09.1994 по 03.06.2013.

Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до стажу державної служби період роботи з 01.09.1994 по 03.06.2013 в органах державної податкової служби.

30.08.2021 позивач звернувся до головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою щодо тривалості стажу державної служби станом на 01.05.2016. До звернення позивачем надано довідку головного управління ДПС у Хмельницькій області від 18.08.2021 №66/22-01-11-16 в якій зазначено, що період роботи позивача з 04.06.2013 по 01.05.2016 зараховується до стажу державної служби.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області за № 9345-7688/П-03/8-2200/21 від 29.09.2021 повідомлено позивача про те, що періоди роботи в органах державної податкової служби на посадах, в період перебування на яких були присвоєні персональні чи спеціальні звання, не зараховуються до стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців.

Також вказано про те, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області 27.09.2021 проведено перевірку достовірності та обгрунтованості видачі довідки про стаж від 18.08.2021 №66/22-01-11-16.

В результаті перевірки особових рахунків по нарахуванню заробітної плати встановлено, що надбавка за ранг позивачу нараховувалась за періоди з червня 2013 року по грудень 2013 року та з лютого 2016 року по травень 2016 року, за період з січня 2014 року по січень 2016 року нараховувалась надбавка за спеціальне звання.

Враховуючи вищезазначене, до стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, який визначає право на пенсію відповідно до Закону №889, позивачу не зараховано період з січня 2014 року по січень 2016 року, оскільки за даний період позивачу присвоєно спеціальне звання, що не дає підстав для віднесення посади до відповідних категорій посад державної служби.

Зазначено, що стаж державної служби станом на 01.05.2016 становить 19 років 7 місяців (з 01.09.1994 по 03.06.2013, з 04.06.2013 по 31.12.2013, з 01.02.2016 по 30.04.2016).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає та враховує наступне.

Відповідно до частини 1 статті 10 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (надалі, також Закон №1058-IV) особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Відповідно до Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII (надалі, також Закон №889-VIII) та постанови Кабінету Міністрів України №622 від 14.09.2016 "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб", пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону № 1058-IV.

Згідно статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року №3723-XII (далі - Закон №3723-XII) - на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Верховною Радою України 10 грудня 2015 року прийнято Закон України "Про державну службу" №889-VIII, який набрав чинності 01 травня 2016 року.

Згідно пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII втратив чинність Закон України "Про державну службу" №3723-XII від 16 грудня 1993 року, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Пунктом 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII визначено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Згідно з пунктом 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону №3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Згідно ст.46 Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII визначені особливості стажу державної служби, а саме у частині 2 зазначено, що до стажу державної служби зараховуються, зокрема, час перебування на посадах, на яких присвоюються військові та спеціальні звання.

Відповідно до пункту 6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 року № 229, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII.

Згідно пункту 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Отже, в даному випадку слід керуватись Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 3 травня 1994 року № 283.

Відповідно до пункту 2 Порядку обчислення стажу державної служби до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті державної податкової служби.

Крім цього, згідно п.342.4 ст.342 Податкового кодексу України (далі - ПК України) визначено, що посадові особи контролюючих органів є державними службовцями.

Відповідно до ст.344 ПК України пенсійне забезпечення посадових осіб контролюючих органів, крім діючих у них підрозділів податкової міліції, здійснюється в порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу».

При цьому період роботи зазначених осіб (у тому числі тих, яким присвоєні спеціальні звання) у контролюючих органах зараховується до стажу державної служби та стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, що дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» незалежно від місця роботи на час досягнення віку, передбаченого зазначеним Законом.

Згідно ст.343 ПК України посадовим особам органів державної податкової служби присвоюються, зокрема, такі спеціальні звання: інспектор податкової служби I рангу; інспектор податкової служби II рангу; інспектор податкової служби III рангу.

Таким чином, суд дійшов висновку, що посадові особи державної податкової служби, яким присвоєно спеціальні звання, є державними службовцями зі спеціальним статусом, а тому період проходження такої служби в податкових органах має зараховуватися до стажу державної служби, який дає право на пенсію.

Отже, період роботи позивача в органах державної податкової служби зараховується до стажу державної служби.

З огляду на наведені вище обставини, оскаржувана відмова ГУ ПФУ у Хмельницькій області щодо не зарахування позивачу стажу державної служби є протиправною та підлягає скасуванню.

Суд зазначає, що пенсійним органом повідомлено позивача про те, що стаж державної служби станом на 01.05.2016 становить 19 років 7 місяців (з 01.09.1994 по 03.06.2013, з 04.06.2013 по 31.12.2013, з 01.02.2016 по 30.04.2016).

Отже, відповідачем не зараховано відповідний стаж роботи з 01.01.2014 по 31.01.2016 (за період з 01.09.1994 по 30.04.2016). Проте позивач просить зарахувати стаж з 01.01.2014 по 01.01.2016.

Відповідно до ч.2 ст.9 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Враховуючи наведену норму, слід зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до стажу державної служби період роботи позивача в органах державної податкової служби з 01.01.2014 по 31.01.2016.

Наведене свідчить про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

Оскільки позивач був звільнений від сплати судового збору, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, викладену в листі №9345-7688/П-03/8-2200/21 від 29.09.2021, про відмову у зарахуванні до стажу державної служби періоду роботи в органах державної податкової служби з 01.01.2014 по 31.01.2016.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до стажу державної служби ОСОБА_1 період роботи з 01.01.2014 по 31.01.2016 в органах державної податкової служби.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 14 лютого 2022 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя Д.А. Божук