Рішення № 103256289, 14.02.2022, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.02.2022
Номер справи
540/8335/21
Номер документу
103256289
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 лютого 2022 р.м. ХерсонСправа № 540/8335/21 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Ковбій О.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини А1088 про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Військової частини А1088 (далі - відповідач, в/ч А1088), у якому просить:

- визнати протиправним дії військової частини А1088 (73485, Херсонська обл., м. Херсон, смт. Антонівка, вул. Дальня) щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення з січня 2016 по грудень 2017 року;

- зобов`язати військову частину А1088 (73485, Херсонська обл., м. Херсон, смт. Антонівка, вул. Дальня) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення з січня 2016 по грудень 2017 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач проходив військову службу в Військовій частині А1088.

27.12.2017 згідно з наказом командувача Повітряних Сил Збройних Сил України №542 ОСОБА_1 було звільнено у запас.

24.11.2021 позивач звернувся до командира в/ч А1088 з заявою про надання інформації про нараховану індексацію грошового забезпечення за період з січня 2015 року по день звільнення.

25.11.2021 позивач отримав довідку № 372/9/487 з індексацією за вказаним періодом. Однак протягом строку проходження служби з серпня 2016 по 2017 рік суми індексації не виплачувались позивачу.

На підставі викладеного позивач просить задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою від 28.12.2021 відкрито провадження у справі, визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

31.01.2022 відповідачем подано відзив, в якому заявлені позовні вимоги він не визнає, просить відмовити в задоволені позову з наступних підстав.

Так, відповідач стверджує, що проведення індексації перебуває в прямій залежності від фінансових ресурсів відповідних бюджетів та не може виходити за їх межі. В спірний ж період військова частина та Міністерство оборони України фінансових ресурсів для виплати індексації не мала.

31.01.2022 позивачем подано до суду відповідь на відзив, в якому ОСОБА_1 стверджує про те, що індексація є складовою грошового забезпечення, а обмежене фінансування не впливає на наявність чи відсутність у позивача права на нарахування індексації. Крім того, позивач посилається на Накази Міністра оборони України від 27.01.2016 №44, від 09.02.2017 №88, № 65 від 15.02.2018, які передбачали виплату індексації відповідно до вимог законодавства України.

Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, відзив відповідача, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Наказом командувача повітряних сил Збройних Сил України від 27.12.2017 № 542 ОСОБА_1 звільнено з військової служби в запас відповідно до п. "а" ч.6 ст. 26 ЗУ "Про військовий обов`язок і військову службу".

Відповідно витягу з наказу командира військової частини А1620 №5 від 09.01.2018 з 09.01.2018 позивача виключено зі списків особового складу, знято з усіх видів забезпечення та направлено для зарахування на військовий облік до Херсонського ОМВК м. Херсон.

25.11.2021 позивач звернувся до військової частини А1088 з листом, в якому просив нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення, а також надати інформацію щодо таких виплат за період з січня 2015 року по час звільнення.

25.11.2021 відповідач надіслав ОСОБА_1 довідку про отримання індексації в період з січня 2015 року по грудень 2017 року.

Позивач вважає наявним у нього право на індексацію грошового забезпечення за період з січня 2016 по грудень 2017 рік включно.

Суд зазначає, що відповідно наданої позивачем копії довідки військової частини А1088 від 25.11.2021 №372/9/487 за спірний період (з січня 2016 року по грудень 2017 року) індексація позивачу була нарахована та виплачена лише в травні та липні 2016 року, в інші місяці індексація позивачу не нараховувалась та не виплачувалась, що не заперечується відповідачем. Доказів протилежного відповідачем також не надано.

Отже, позовні вимоги ОСОБА_1 в частині щодо періоду за травень та липень 2016 року задоволенню не підлягають.

Стосовно періодів з січня 2016 року по квітень 2016 року (включно), червень 2016 року та з серпня 2016 року по грудень 2017 року включно, суд зазначає наступне.

При вирішенні спору суд виходить з того, що у відповідності до частини 1 статті 2 Закону України від 25.03.1992 №2232-XII "Про військовий обов`язок і військову службу" військовою службою є державна служба особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України, пов`язаній із захистом Вітчизни. У зв`язку з особливим характером військової служби військовослужбовцям надаються передбачені законом пільги, гарантії та компенсації.

Так, частинами 1-4 ст.9 Закон України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - Закон № 2011-ХІІ) встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Абзацом другим ч.3 ст.9 Закону №2011-ХІІ встановлено, що грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Індексація грошового забезпечення військовослужбовцям здійснюється в порядку та розмірах, установлених законодавством.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 03.07.1991 №1282-ХІІ "Про індексацію грошових доходів населення" (далі Закон №1282-ХІІ).

Статтею 2 Закону № 1282-ХІІ визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Відповідно до ст. 6 Закону № 1282-ХІІ індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка (в редакції до 01.01.2016 року в розмірі 101 відсоток).

У разі виникнення обставин, передбачених ст. 4 Закону, грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.

Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078 "Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення" (далі - Порядок №1078) індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців.

Відповідно до пункту 1.1 Порядку 1078 індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка. До 01.01.2016 року поріг індексації встановлювався в розмірі 101 відсоток (внесені зміни постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2016 рок №77).

Пунктом 5 Порядку № 1078 (редакції від 15.12.2015 року, вступив в дію з 01 грудня 2015 року) визначено, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення приймається за 1 або 100 відсотків.

Також пунктом 5 Порядку № 1078 в редакції від 15.12.15 встановлено, що місяцем з якого починається нарахування індексації грошового забезпечення є місяць, в якому відбулося підвищення тарифних ставок (далі - базовий місяць). Відповідно до абзацу 2 пункту 5 Порядку №1078 обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених тарифних ставок.

Також слід звернути увагу на правовий висновок Верховного Суду України в постанові від 07.08.2019 року по справі №825/694/17 щодо обчислення індексу споживчих цін: "Відповідно до пункту 1-1 Порядку №1078 підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 року - місяця опублікування Закону України від 06 лютого 2003 року №491-ІУ Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення".

Отже, на підприємства, установи, організації, незалежно від форм власності, покладається обов`язок проводити індексацію заробітної плати (грошового забезпечення) у разі перевищення величини індексу споживчих цін встановленого порогу індексації.

Суд зауважує, що обґрунтовуючи правомірність своїх дій щодо невиплати позивачу індексації грошового забезпечення, відповідач не посилається на відсутність обставин, передбачених ст.4 Закону № 1282-ХІІ, для проведення індексації, а лише зазначає про те, що у межах виділених військовій частині коштів, не було передбачено виплати індексації грошового забезпечення.

При цьому, відповідач жодним чином не спростовує наявності підстав для проведення позивачу у період з січня 2016 по грудень 2017 року індексації грошового забезпечення та не оспорює визначеного позивачем в заяві період, протягом якого така індексація мала бути нарахована і виплачена.

Таким чином, фактично єдиною підставою, на якій ґрунтується заперечення в/ч А1088, викладені у відзиві, є відсутність протягом спірного періоду бюджетних призначень для проведення індексації грошового забезпечення військовослужбовців.

Суд вважає за необхідне зазначити, що нормами Закону №1282-ХІІ та Порядку №1078 визначено джерело коштів на проведення індексації.

Водночас, пунктом 6 Порядку № 1078 безпосередньо не скасовано виплату індексації заробітної плати (грошового забезпечення) та не пов`язано індексацію з надходженням коштів до власника підприємства, установи, організації. У Законі № 1282-ХІІ йдеться про фінансові ресурси бюджетів всіх рівнів.

Відповідно до статті 1 Протоколу № 1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 1952 року кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

У справі "Кечко проти України" Європейський суд з прав людини встановив, що мало місце порушення статті 1 Протоколу № 1 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, а також зауважив, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи припинити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне законодавство передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними (п.23 рішення від 08.11.2005 р., заява № 63134/00).

Так, реалізація особою права, яке пов`язане з отриманням коштів і базується на спеціальних і чинних, на час виникнення спірних правовідносин, нормативно-правових актах національного законодавства, не залежить від бюджетних асигнувань, відсутність яких не може бути підставою для порушення прав громадян.

У зв`язку з цим, Європейський суд з прав людини не прийняв аргумент Уряду України щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов`язань.

Тому суд зазначає, що обмежене фінансування жодним чином не впливає на наявність чи відсутність у позивача права на нарахування індексації грошового забезпечення, що є предметом спору у цій справі.

Твердження відповідача про те, що проведення індексації грошових доходів здійснюється виключно у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів є необґрунтованими, оскільки ч.6 ст.5 Закону № 1282-XII, на яку посилається відповідач, не обмежує проведення, передбачених чинним законодавством України виплат, а вказує на джерела походження цих коштів.

Крім того, Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов`язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України відокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 р. № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002 р. № 5- рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов`язана з ризиком для життя і здоров`я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Тому системний аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що індексація грошового забезпечення, як складова грошового забезпечення військовослужбовців, є однією з основних державних гарантій щодо оплати їх праці, а отже підлягає обов`язковому нарахуванню і виплаті.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 12.12.2018 у справі № 825/874/17, від 19.07.2019 р. у справі № 240/4911/18, від 07.08.2019 р. у справі № 825/694/17, від 20.11.2019 р. у справі № 620/1892/19.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що відповідач протиправно не нарахував та не виплатив позивачу індексацію грошового забезпечення за період з серпня 2016 року по грудень 2017 року, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 в цій частині є обґрунтованими.

Крім наведеного, обґрунтованим та доречним є посилання позивача на те, що Наказами Міністра оборона України: від 27.01.2016 №44 "Про особливості виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України в 2016 році" (п.6 наказу), від 09.02.2017 року №88 "Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2017 рік" (п.10 наказу), від 15.02.2018 року №65 "Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2018 рік" (п.10 наказу) визначено нарахування та виплату індексації здійснювати відповідно до вимог законодавства України. Вказане додатково підтверджує безпідставність посилання відповідача на відсутність фінансових ресурсів щодо виплати індексації.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову ОСОБА_1 .

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат суд виходить з наступного.

Згідно ч. 7 ст. 139 КАС України розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).

Приписами ч.1 ст.139 КАС України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

У випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору. (ч.8 ст.139 КАС України)

Таким чином сплачений позивачем судовий збір в розмірі 908,00 грн підлягає стягненню з Військової частини А1088 за рахунок її бюджетних асигнувань в повному розмірі, оскільки спір виник внаслідок бездіяльності зазначеної установи, визнаної за результатом розгляду даної справи протиправною.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

вирішив:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Військової частини А1088 (Код ЄДРПОУ: 08390756, місцезнаходження: 73485, Херсонська область, м. Херсон, смт. Антонівка, вул. Дальня) щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 рнокпп: НОМЕР_1 ) індексації грошового забезпечення за період з 01 січня 2016 року до 30 квітня 2016 року, з 01 червня 2016 року до 30 червня 2016 року та з 01 серпня 2016 року по 31 грудня 2017 року.

Зобов`язати Військову частину А1088 (Код ЄДРПОУ: 08390756, місцезнаходження: 73485, Херсонська область, м. Херсон, смт. Антонівка, вул. Дальня) здійснити нарахування та виплату належної ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 рнокпп: НОМЕР_1 ) індексації грошового забезпечення за період з 01 січня 2016 року до 30 квітня 2016 року, з 01 червня 2016 року до 30 червня 2016 року та з 01 серпня 2016 року по 31 грудня 2017 року.

В іншій частині позову відмовити.

Стягнути з Військової частини А1088 (Код ЄДРПОУ: 08390756, місцезнаходження: 73485, Херсонська область, м. Херсон, смт. Антонівка, вул. Дальня) за рахунок її бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 рнокпп: НОМЕР_1 ) судовий збір у сумі 908 (дев`ятсот вісім) грн 00 коп.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя О.В. Ковбій

кат. 106030000