
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 лютого 2022 р.м. ХерсонСправа № 540/7254/21 Херсонський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Бездрабка О.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Новокаховської міської ради Херсонської області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася з позовною заявою до Новокаховської міської ради Херсонської області (далі - відповідач), в якій просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не прийняття рішення та надання листа/відповіді за наслідками розгляду клопотання позивача від 08.06.2021 р.;
- зобов`язати Новокаховську міську раду Херсонської області розглянути клопотання ОСОБА_1 від 08.06.2021 р. та прийняти відповідне рішення про задоволення або відмову в задоволенні клопотання щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для індивідуального дачного будівництва.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 08.06.2021 р. звернулася до Новокаховської міської ради із клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність. З отриманого від відповідача листа від 29.09.2021 р. вбачається, що Новокаховська міська радою не приймала жодного рішення, а лише повідомила про те, що бажана земельна ділянка знаходиться в масиві земельних ділянок, що можуть бути передані у власність/користування учасникам АТО/ООС та членам родин військовослужбовців, які загинули у ході АТО/ООС, для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських споруд. Вважає таку бездіяльність протиправною, так як згідно Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" вирішення питання про надання дозволу чи відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою віднесено до виключної компетенції відповідної ради.
Ухвалою від 22.11.2021 р. позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.
У встановлений суддею строк позивач усунула недоліки позовної заяви і ухвалою від 14.12.2021 р. у справі відкрито спрощене провадження та надано відповідачу п`ятнадцятиденний строк для подачі відзиву на позовну заяву.
Відповідач у встановлений судом строк відзив на позовну заяву не надав.
Частиною 5 статті 162 КАС України визначено, що відзив подається в строк, встановлений судом, який не може бути меншим п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч.6 ст.162 КАС України).
Положеннями ст.258 КАС України визначено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Згідно ч.5 ст.262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Оскільки від сторін не надходило клопотання про розгляд справи в судовому засіданні, суд розглядає справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 08.06.2021 р. ОСОБА_1 звернулася до Новокаховської міської ради із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність на території міста Нова Каховка, що належить/підпорядковується до території Новокаховської міської ради, відповідно до бажаного місця розташування земельної ділянки, зазначеної на доданих графічних матеріалах.
Листом першого заступника міського голови від 29.09.2021 р. за № 17/3323 позивача повідомлено, що відділом земельних відносин та комунальної власності управління містобудування та архітектури Новокаховської міської ради було розглянуто клопотання від 08.06.2021 р. про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою. Відповідно до ст.ст.18, 24 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" цільове призначення земельної ділянки в межах населеного пункту має відповідати генерального плану населеного пункту, плану зонування, детального плану території та іншій містобудівній документації. Відповідно до чинної містобудівної документації "Зміни до генерального плану міста Нова Каховка Херсонської області", затвердженої рішенням Новокаховської міської ради від 20.10.2015 р. № 2299, та детальному плану території Новокаховської міської ради від 18.06.2015 р. № 2113 вказане ймовірне місце розташування території для індивідуального дачного будівництва знаходиться в масиві земельних ділянок, що можуть бути передані у власність/користування учасникам АТО/ООС та членам родин військовослужбовців, які загинули у ході проведення АТО/ООС для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських будівель. Спираючись на вищезазначені законодавчі норми та містобудівну документацію задовольнити клопотання у рамках законодавства не можливо.
Вважаючи таку бездіяльність відповідача протиправними, позивач звернулася до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступних приписів законодавства.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 14 Конституції України закріплено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Згідно ч.ч.1, 2 ст.116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Відповідно до ч.6 ст.118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, клопотання подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Частиною 7 статті 118 ЗК України визначено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Повноваження органів виконавчої влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування, передбачені ст.122 ЗК України.
Так, згідно ч.1 ст.122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Статтею 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Відповідно до п.34 ч.1 ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання, зокрема, регулювання земельних відносин.
Частинами 1, 5 статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.
Сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.
Відповідно до ч.ч.1-3 ст.59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
Рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що відповідно до ст.118 ЗК України відповідач під час розгляду клопотання позивача від 08.06.2021 р. про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для індивідуального дачного будівництва повинен був перевірити це клопотання на відповідність його вимогам Земельного кодексу України і у місячний строк прийняти рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність або про відмову у наданні такого дозволу з наведенням відповідних мотивів.
При цьому, вирішення клопотання повинно було відбуватися в порядку, визначеному Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", тобто на пленарному засіданні Новокаховської міської ради із прийняттям відповідного рішення, оскільки саме такий спосіб прийняття рішення з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру передбачений законодавством.
Суд встановив, що відповідач за результатами розгляду клопотання ОСОБА_1 від 08.06.2021 р. надав йому відповідь у вигляді листа від 29.09.2021 р. № 17/3323 за підписом першого заступника міського голови.
Із змісту вказаного листа слідує, що клопотання позивача від 08.06.2021 р. про надання їй дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для індивідуального дачного будівництва не розглянуто відповідачем належним чином, рішення про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою чи про відмову у наданні такого не прийнято.
Таким чином відповідачем порушено процедуру розгляду і прийняття рішень щодо відведення земельних ділянок у власність, оскільки за результатом розгляду клопотання ОСОБА_1 від 08.06.2021 р. відсутнє рішення, а лист відповідача від 29.09.2021 р. № 17/3323 відповідно до норм Земельного кодексу України та Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" не є належним рішенням за результатами розгляду клопотання позивача.
З огляду на вказане, суд вважає протиправною бездіяльність відповідача щодо неприйняття рішень за клопотанням ОСОБА_1 від 08.06.2021 р. про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для індивідуального дачного будівництва.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 06.03.2019 р. у справі № 1640/2594/18, від 04.02.2019 р. у справі № 823/1121/16, від 31.01.2019 р. у справі № 815/2488/17, від 29.01.2019 р. у справі № 824/332/17-а, від 10.01.2019 р. у справі № 820/4555/17.
Поновлення порушеного права позивача суд вбачає в зобов`язанні відповідача розглянути та прийняти рішення за клопотанням ОСОБА_2 від 08.06.2021 р. про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для індивідуального дачного будівництва.
Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).
Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.
Частиною 1 статті 139 КАС України передбачено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки за результатами розгляду справи суд дійшов до висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 , то з відповідача на користь позивача за рахунок його бюджетних асигнувань підлягає стягненню судовий збір у сумі 908 грн.
Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255, 262 КАС України, суд -
вирішив:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Новокаховської міської ради (74900, Херсонська область, м.Нова Каховка, просп.Дніпровський, буд.23, код ЄДРПОУ 33358194) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Новокаховської міської ради (74900, Херсонська область, м.Нова Каховка, просп.Дніпровський, буд.23, код ЄДРПОУ 33358194) щодо не прийняття рішення за наслідками розгляду клопотання ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) від 08.06.2021 р. про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для індивідуального дачного будівництва.
Зобов`язати Новокаховську міську раду Херсонської області (74900, Херсонська область, м.Нова Каховка, просп.Дніпровський, буд.23, код ЄДРПОУ 33358194) розглянути клопотання ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) від 08.06.2021 р. про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для індивідуального дачного будівництва та прийняти відповідне рішення.
Стягнути з Новокаховської міської ради Херсонської області (74900, Херсонська область, м.Нова Каховка, просп.Дніпровський, буд.23, код ЄДРПОУ 33358194) за рахунок її бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) судовий збір у сумі 908 (дев`ятсот вісім) грн.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя О.І. Бездрабко
кат. 109020100