Рішення № 103256255, 14.02.2022, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.02.2022
Номер справи
540/7984/21
Номер документу
103256255
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 лютого 2022 р.м. ХерсонСправа № 540/7984/21 Херсонський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Бездрабка О.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Державної екологічної інспекції Південного округу до Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпро" про вжиття заходів реагування під час здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності,

встановив:

Державна екологічна інспекція Південного округу (далі - позивач) звернулася з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпро" (далі - відповідач), в якій просить застосувати до відповідача заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді зупинення господарської діяльності до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, спеціального дозволу на користування надрами.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що за результатами проведеної позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства ТОВ "Дніпро" щодо виконання припису Державної екологічної інспекції у Херсонській області від 03.09.2019 р. № 01-50/429/19 встановлено ряд порушень природоохоронного законодавства, одним з яких є не оформлення відповідачем дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та не оформлення дозволу на спеціальне користування надрами на артезіанські свердловини № 7-67, № 7-66, № 7-80, № 7-82, що є порушенням ч.5 ст.11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря", ст.ст.16, 19, 23 Кодексу України "Про надра". Враховуючи викладене, просить застосувати до ТОВ "Дніпро" заходи реагування у вигляді зупинення господарської діяльності до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, спеціального дозволу на користування надрами.

Ухвалою від 13.12.2021 р. у справі відкрито спрощене провадження та надано відповідачу п`ятнадцятиденний строк для подачі відзиву на позовну заяву.

Дану ухвалу направлено відповідачу 14.12.2021 р., однак станом на 14.02.2022 р. відзив на позовну заяву від відповідача не надійшов, встановлений суддею строк для подачі відзиву закінчився.

Приписами ч.6 ст.162 КАС України передбачено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Положеннями ст.258 КАС України визначено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Згідно ч.5 ст.262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Оскільки від сторін не надходило клопотання про розгляд справи в судовому засіданні, суд розглядає справу в порядку письмового провадження.

Дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог виходячи з наступного.

Судом встановлено, що в період з 27.05.2021 р. по 28.05.2021 р. на підставі наказу Державної екологічної інспекції Південного округу від 25.05.2021 р. № 587-06/2-22 та направлення від 25.05.2021 р. № 358-06/1-15 посадовими особами позивача проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів ТОВ "Дніпро", за результатами якої складено акт від 28.05.2021 р. № 06/1-14/358/21.

Перевіркою встановлено наступні порушення:

1. п."д" ст.20-2 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", абз.4 ст.11 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" - на розгляд не подано паспорти на артезіанські свердловини № 7-48, № 7-56, № 7-67, № 7-66, № 7-80, № 7-82;

2. ст.11 Закону України "Про пестициди і агрохімікати", п.41 ч.1 ст.7 Закону України "Про страхування" - не укладено договір обов`язкового страхування цивільної відповідальності суб`єкта господарювання за шкоду, яку може бути заподіяно довкіллю або здоров`ю людей під час зберігання та застосування пестицидів і агрохімікатів;

3. постанови Кабінету Міністрів України від 17.12.2012 р. № 1221 "Деякі питання збирання, перевезення, зберігання, оброблення (перероблення), утилізації та/або знешкодження відпрацьованих мастил (олив)" (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25.11.2015 р. № 1198 "Порядок збирання, оброблення (перероблення), утилізації та/або знешкодження відпрацьованих мастил (олив)" - не здійснюють первинний облік щодо придбання мастил (олив), їх використання, подальшого поводження з відпрацьованими мастилами (оливами) та не подають до Держекоінспекції інформації про стан поводження з відпрацьованими мастилами (оливами);

4. п."є" ст.17 Закону України "Про відходи" - не укладено договори зі спеціалізованими організаціями для передачі та подальшої утилізації металобрухту та відпрацьованих електродів;

5. п."г" ст.17 Закону України "Про відходи" - не впроваджено ведення журналу первинного обліку утворених відходів за встановленою формою 1-Вт;

6. п."г" ст.17 Закону України "Про відходи" - не складають та не подають державну статистичну звітність 1-відходи;

7. ч.2 ст.17 Закону України "Про відходи", постанови КМУ "Про затвердження Порядку подання декларації про відходи та її форми" від 18.02.2016 р. № 118 - не складають та не подають декларацію про кількість утворених відходів;

8. ст.27 Закону України "Про відходи" - не розроблено та не затверджено реєстрову картку об`єктів утворення, оброблення та утилізації відходів;

9. п.6 ст.44 Водного кодексу України, п.4 Правового режиму зон санітарної охорони водних об`єктів, затвердженого постановою КМУ № 2024 - не розроблено та не затверджено в установленому законом порядку проекти зон і поясів санітарної охорони артезіанських свердловин, не винесено їх меж в натурі;

10. п.6 ст.44 Водного кодексу України - не впроваджено ведення журналів первинного обліку кількості піднятої води по всім артезіанським свердловинам;

11. п.7 ст.44 Водного кодексу України, наказу № 110 Міністерства екології та природних ресурсів - не надіслано заяву до Державної служби геології та надр України щодо впровадження автоматизованої системи обліку по всім артезіанським свердловинам;

12. п.6 ст.44 Водного кодексу України - не утримуються водогосподарські споруди та технічні пристрої в належному стані;

13. п.6 ст.44 Водного кодексу України - не утримуються зони санітарної охорони артсвердловин в належному стані - огорожа відсутня;

14. ч.2 ст.25, п.7 ст.44 Водного кодексу України, п.13 порядку, затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 16.03.2015 р. № 78 - не складають та не подають звіти про водокористування за формами 2ТП-водгосп (річна) та 7-ГР;

15. абз.9 ч.1 ст.10 ЗУ № 2707 - не впроваджено контроль за експлуатацією споруд, устаткування та апаратури для очищення газопилового потоку від забруднюючих речовин;

16. пп.2.2.4 п.2.2 розділу ІІ Правил, затверджених наказом № 52 - не проводіть технічне навчання і перевірку знань з правил технічної експлуатації установок очистки газу: інженерно-технічного персоналу не менше одного разу на три роки, обслуговуючого персоналу, залученого до експлуатації установок очистки газу, не менше одного разу на рік;

17. пп.2.2.3 п.2.2 розділу ІІ Правил, затверджених наказом № 52 - не розроблено інструкцію з експлуатації установок очистки газу відповідно до умов їх роботи;

18. пп.2.2.5 п.2.2 розділу ІІ Правил, затверджених наказом № 52 - не розроблено паспорт на кожну установку очистки газу;

19. пп.2.2.10 п.2.2 розділу ІІ Правил, затверджених наказом № 52 - за результатами огляду складати не перевіряють та не складають акти перевірок технічного стану установок очистки газу на джерелі викиду (утворення);

20. ч.ч.5, 6 ст.11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" - не оформлено дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря на всі джерела викиду;

21. абз.2 ч.1 ст.10 ЗУ № 2707 - не виконують вимоги, передбачені дозволом на викиди забруднюючих речовин;

22. ст.ст.125, 126 Земельного кодексу України - не сформовано правоустановчі документи на право користування земельними ділянками під зернотоком, контрою, господарським складом, фермою № 3, станцією СТО, цехом переробки сільгосппродукції, млином, олійною, пекарнею, складом, консервним заводом, зерновим складом, майстернею ПТО артезіанськими свердловинами № 7-67, № 7-66, № 7-80, № 7-82;

23. ст.ст.16, 19, 23 Кодексу України "Про надра" - не оформлено дозвіл на спеціальне користування надрами на артезіанські свердловини № 7-67, № 7-66, № 7-80, № 7-82.

На підставі акту перевірки позивачем винесено припис від 01.06.2021 р. № 06/1-14/358/21 яким приписано відповідачу:

1. надати до ДЕІ Південного округу паспорти на артезіанські сверловини № 7-48, № 7-56, № 7-67, № 7-66, № 7-80, № 7-82, термін виконання - 21.06.2021 р.;

2. укласти договір обов`язкового страхування цивільної відповідальності суб`єктів господарювання за шкоду, яку може бути заподіяно довкіллю або здоров`ю людей під час зберігання та застосування пестицидів і агрохімікатів, термін виконання - 28.07.2021 р.;

3. здійснювати первинний облік щодо придбаних мастил (олив), їх використання, подальшого поводження з відпрацьованими мастилами (оливами), та подавати до Держекоінспекції інформації про стан поводження з відпрацьованими мастилами (оливами), термін виконання - щокварталу до 10 числа наступного місяця;

4. укласти договір зі спеціалізованими організаціями для передачі та подальшої утилізації металобрухту та відпрацьованих електродів, термін виконання - 28.07.2021 р.;

5. впровадити ведення журналу первинного обліку утворених відходів за встановленою формою 1-ВТ, термін виконання - з 03.06.2021 р., постійно;

6. скласти та подати державну статистичну звітність 1-відходи, термін виконання - щорічно до 28 лютого;

7. скласти та подати декларацію про кількість утворених відходів, термін виконання - щорічно до 20 лютого;

8. розробити реєстрові картки об`єктів утворення, оброблення та утилізації відходів, термін виконання - 30.08.2021 р.;

9. розробити та затвердити в установленому законом порядку проект зон санітарної охорони артезіанської свердловини, винести їх в натурі, термін виконання - 01.11.2021 р.;

10. впровадити ведення журналу первинного обліку кількості піднятої води по всім артезіанським свердловинам, термін виконання - з 03.06.2021 р., постійно;

11. надіслати заяву до Державної служби геології та надр України щодо впровадження автоматизованої системи обліку по всім артезіанським свердловинам, термін виконання - 05.06.2021 р.;

12. утримувати водогосподарські споруди та технічні пристрої в належному стані, термін виконання - 02.08.2021 р., постійно;

13. утримувати зони санітарної охорони артсвердловин в належному стані - встановити огорожі, термін виконання - 02.08.2021 р.;

14. складати та подавати звіти про водокористування за формами 2ТП-водгосп (річна) та 7-ГР, термін виконання - щорічно;

15. впровадити контроль за експлуатацією споруд, устаткування та апаратури для очищення газопилового потоку від забруднюючих речовин, термін виконання - 02.08.2021 р.;

16. проводити технічне навчання і перевірку знань персоналу, які долучені до експлуатації ГОУ, зі складанням протоколу засідання комісії з перевірки знань з правил технічної експлуатації установок очистки газу, термін виконання - 02.08.2021 р.;

17. розробити паспорти на ГОУ, термін виконання - 02.08.2021 р.;

18. розробити та затвердити інструкцію з експлуатації ГОУ, термін виконання - 02.08.2021 р.;

19. проводити перевірки технічного стану установок очистки газу зі складанням актів відповідного зразка, термін виконання - 28.07.2021 р.;

20. отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря на всі джерела викиду, термін виконання - 01.11.2021 р.;

21. виконати вимоги, передбачені дозволом на викиди забруднюючих речовин, термін виконання - постійно з моменту отримання припису;

22. оформити правоустановчі документи на право користування земельними ділянками під зернотоком, контрою, господарським складом, фермою № 3, станцією СТО, цехом переробки сільгосппродукції, млином, олійною, пекарнею, складом, консервним заводом, зерновим складом, майстернею ПТО артезіанськими свердловинами № 7-67, № 7-66, № 7-80, № 7-82, термін виконання - 01.11.2021 р.;

23. отримати дозвіл на спеціальне користування надрами на артезіанські свердловини № 7-67, № 7-66, № 7-80, № 7-82.

Враховуючи необхідність забезпечення екологічних прав громадян на безпечне довкілля, позивач звернувся до суду із даним позовом з метою застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) щодо ТОВ "Дніпро".

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступних приписів законодавства.

Правові, економічні та соціальні основи організації охорони навколишнього природного середовища в інтересах нинішнього і майбутніх поколінь, визначає Закон України "Про охорону навколишнього природного середовища" від 25.06.1991 р. № 1264-XII (далі - Закон № 1264-XII).

Відповідно до ч.1 ст.5 Закону № 1264-XII державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє середовище, як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і не використовувані в народному господарстві в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси.

Приписами ч.1 ст.20-2 Закону № 1264-XII передбачено, що до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить, зокрема, організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства, в тому числі про екологічну та радіаційну безпеку, про оцінку впливу на довкілля, про моніторинг, звітність та верифікацію викидів парникових газів; про використання та охорону земель; про охорону і раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів; про охорону атмосферного повітря; про поводження з відходами; щодо наявності дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, дотримання їх умов.

Центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів є Державна екологічна інспекція України, правовий статус якої визначено у Положенні, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.2017 р. № 275 (далі - Положення № 275).

Згідно пп."г" пп.2, пп.3, пп.5 п.4, Положення № 275 Держекоінспекція відповідно до покладених на неї завдань:

- здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про охорону атмосферного повітря, зокрема щодо: наявності та додержання умов дозволів на викиди забруднюючих речовин; додержання нормативів у галузі охорони атмосферного повітря; надання своєчасної, повної та достовірної інформації про стан атмосферного повітря, визначення видів і обсягів забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря;

- проводить перевірки (у тому числі документальні) із застосуванням інструментально-лабораторного контролю, складає відповідно до законодавства акти за результатами здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства з питань, що належать до її компетенції, надає обов`язкові до виконання приписи щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства та здійснює контроль за їх виконанням і здійснює лабораторні вимірювання (випробування);

- звертається до суду із позовом щодо обмеження чи зупинення діяльності суб`єктів господарювання і об`єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів в атмосферне повітря забруднюючих речовин, впливу фізичних та біологічних факторів, лімітів скидів забруднюючих речовин.

Відповідно до п.7 Положення № 275 Держекоінспекція здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Державна екологічна інспекція Південного округу (Запорізька та Херсонська області) є міжрегіональним територіальним органом Держекоінспекції та їй підпорядковується, про що зазначено у Положенні про Державну екологічну інспекцію Південного округу (Запорізька та Херсонська області), затвердженому наказом Державної екологічної інспекції від 01.06.2021 р. № 256.

Пунктом 6 розділу ІІ Положення № 256 передбачено, що Державна екологічна інспекція Південного округу звертається до суду із позовом щодо обмеження чи зупинення діяльності підприємств і об`єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів впливу фізичних та біологічних факторів і лімітів скидів забруднюючих речовин.

З огляду на викладене, повноваження Державної екологічної інспекції Південного округу щодо проведення перевірок суб`єктів господарювання на предмет дотримання вимог природоохоронного законодавства та право звернення до суду з позовом щодо обмеження чи зупинення діяльності підприємств у разі порушення ними норм природоохоронного законодавства прямо передбачена нормами законодавства.

Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 р. № 877-V (далі - Закон № 877-V) визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).

За змістом ч.ч.6-8 ст.7 Закону № 877-V за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім`я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи-підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.

На підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб`єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.

Припис - це обов`язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб`єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб`єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.

Згідно ч.5 ст.4 Закону № 877-V виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

Отже, застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) є необхідним оперативним та превентивним способом впливу на порушника з метою усунення існування загрози життю та здоров`ю людей. Застосування таких заходів обумовлюється виключно наявністю підстав, які свідчать про наявність для життя і здоров`я людей загрози внаслідок забруднення довкілля.

Застосування заходів реагування є тимчасовим заходом, який направлений на попередження настання негативних наслідків, викликаних наявністю на об`єкті порушень вимог у сфері природоохоронного законодавства, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей.

Правові і організаційні основи та екологічні вимоги в галузі охорони атмосферного повітря врегульовано Законом України "Про охорону атмосферного повітря" від 16.10.1992 р. № 2707-XII (далі - Закон № 2707-ХІІ).

У преамбулі до Закону № 2707-ХІІ зазначено, що атмосферне повітря є одним з основних життєво важливих елементів навколишнього природного середовища.

Згідно ст.5 Закону № 2707-XIІ у галузі охорони атмосферного повітря встановлюються такі нормативи: нормативи екологічної безпеки атмосферного повітря; нормативи гранично допустимих викидів забруднюючих речовин стаціонарних джерел; нормативи гранично допустимого впливу фізичних та біологічних факторів стаціонарних джерел; нормативи вмісту забруднюючих речовин у відпрацьованих газах та впливу фізичних факторів пересувних джерел; технологічні нормативи допустимого викиду забруднюючих речовин. Законодавством можуть встановлюватися й інші нормативи в галузі охорони атмосферного повітря.

Порядок розроблення та затвердження нормативів у галузі охорони атмосферного повітря встановлюється Кабінетом Міністрів України відповідно до закону.

Зокрема, для оцінки стану забруднення атмосферного повітря встановлюються нормативи екологічної безпеки атмосферного повітря та нормативи гранично допустимих викидів в атмосферне повітря забруднюючих речовин, рівні шкідливого впливу фізичних та біологічних факторів у межах населених пунктів, у рекреаційних зонах, в інших місцях проживання, постійного чи тимчасового перебування людей, об`єктах навколишнього природного середовища з метою забезпечення екологічної безпеки громадян і навколишнього природного середовища: нормативи якості атмосферного повітря; гранично допустимі рівні впливу акустичного, електромагнітного, іонізуючого та інших фізичних факторів і біологічного впливу на стан атмосферного повітря населених пунктів (ч.1 ст.6 Закону № 2707-XIІ) .

Також, ч.1 ст.7 Закону № 2707-XI визначено, що нормативи гранично допустимих викидів забруднюючих речовин та їх сукупності, які містяться у складі пилогазоповітряних сумішей, що відводяться від окремих типів обладнання, споруд і надходять в атмосферне повітря від стаціонарних джерел, встановлюються з метою забезпечення дотримання нормативів екологічної безпеки атмосферного повітря з урахуванням економічної доцільності, рівня технологічних процесів, технічного стану обладнання, газоочисних установок.

Обов`язки підприємств, установ, організацій та громадян - суб`єктів підприємницької діяльності щодо охорони атмосферного повітря визначені у ст.10 Закону № 2707-XIІ, відповідно до якої вказані суб`єкти, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов`язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов`язані, зокрема здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо.

За приписами ст.11 Закону № 2707-XIІ для забезпечення екологічної безпеки, створення сприятливого середовища життєдіяльності, запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров`я людей та навколишнє природне середовище здійснюється регулювання викидів найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Перелік забруднюючих речовин переглядається Кабінетом Міністрів України не менше одного разу на п`ять років за пропозицією центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, і центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я.

За поданням обласних, Київської, Севастопольської міських державних адміністрацій, органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища і центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення, органи місцевого самоврядування з урахуванням особливостей екологічної ситуації регіону, населеного пункту можуть додатково встановлювати перелік забруднюючих речовин, за якими здійснюється регулювання їх викидів на відповідній території.

За поданням обласних, Київської, Севастопольської міських державних адміністрацій, органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища і центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення, органи місцевого самоврядування, у разі перевищення нормативів екологічної безпеки, на відповідній території затверджують відповідно до закону програми оздоровлення атмосферного повітря, здійснюють заходи щодо зменшення забруднення атмосферного повітря.

Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб`єкту господарювання, об`єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися на підставі дозволу, виданого суб`єкту господарювання, об`єкт якого належить до першої групи, суб`єкту господарювання, об`єкт якого знаходиться на території зони відчуження, зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

При цьому ст.12 Закону № 2707-XI передбачено, що господарська чи інші види діяльності, пов`язані з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів на його стан, передбачених дозволами, може бути обмежена, тимчасово заборонена (зупинена) або припинена відповідно до законодавства.

Пунктом 9 статті 44 Водного кодексу України визначено, що водокористувачі зобов`язані, зокрема, здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.

Згідно ст.48 Водного кодексу України спеціальне водокористування - це забір води з водних об`єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об`єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів.

Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських (у тому числі для цілей аквакультури) та інших державних і громадських потреб.

Відповідно до ст.49 Водного кодексу України спеціальне водокористування є платним та здійснюється на підставі дозволу на спеціальне водокористування.

Дозвіл на спеціальне водокористування видається територіальними органами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства.

Приписами ст.19 Кодексу України про надра визначено, що надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр.

Статтею ст.21 Кодексу України про надра передбачено, що надра у користування для видобування підземних вод (крім мінеральних) і розробки родовищ торфу надаються без надання гірничого відводу на підставі спеціальних дозволів, крім випадків, передбачених статтею 23 цього Кодексу, що видаються після попереднього погодження з Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Аналіз наведених норм права свідчить про те, що викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися на підставі відповідного дозволу, а користування надрами та спеціальне водокористування - за наявності спеціального дозволу.

З матеріалів справи слідує, що за результатами планової перевірки, проведеної за період з 21.08.2019 р. по 02.09.2019 р., було складено акт № 01-50/429/19, на підставі якого позивачем винесено припис від 03.09.2019 р. № 01-50/429/19, яким ТОВ "Дніпро", серед іншого, було зобов`язано ТОВ "Дніпро" отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря на всі джерела викиди з терміном виконання - 02.03.2020 р., отримати дозвіл на спеціальне користування надрами на артезіанські свердловини № 7-67, № 7-66, № 7-80, № 7-82 з терміном виконання - 03.03.2020 р. (п.п.22, 25 припису).

Під час позапланової перевірки, результати якої оформлено актом від 28.05.2021 р. № 06/1-14/358/21, встановлено, що вказані вимоги припису від 03.09.2019 р. № 01-50/429/19 не виконано, у зв`язку з чим Державною екологічною інспекцією Південного округу винесено припис від 01.06.2021 р. № 06/1-14-358/21, п.п.20, 23 якого знову зобов`язано ТОВ "Дніпро отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря на всі джерела викидів та отримати дозвіл на спеціальне користування надрами на артезіанські свердловини № 7-67, № 7-66, № 7-80, № 7-82 з терміном виконання - 01.11.2021 р.

Саме вказані порушення визначені Державною екологічної інспекцією Південного округу у позовній заяві в якості підстав для вжиття до ТОВ "Дніпро" заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді зупинення господарської діяльності до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, спеціального дозволу на користування надрами.

Суд зауважує, що відповідачем доказів оскарження приписів від 03.09.2019 р. № 01-50/429/19 та від 01.06.2021 р. № 06/1-14-358/21 не надано, як і доказів усунення вказаних у цих приписах порушень, в тому числі, отримання дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря на всі джерела викидів та на спеціальне користування надрами на артезіанські свердловини № 7-67, № 7-66, № 7-80, № 7-82 у встановлені у приписах строки.

З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку про наявність підстав для вжиття до ТОВ "Дніпро" заходу реагування у вигляді зупинення господарської діяльності до отримання до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, спеціального дозволу на користування надрами, оскільки відповідач протягом тривалого часу (більше 2 років) здійснює свою господарську діяльність з порушенням вимог законодавства та не усуває ці порушення, незважаючи на винесення позивачем приписів з вимогами їх усунення.

Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Підсумовуючи викладене, позовні вимоги Державної екологічної інспекції Південного округу підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255, 262 КАС України, суд -

вирішив:

Позовну заяву Державної екологічної інспекції Південного округу (73003, м.Херсон, пров.Козацький, буд.10, код ЄДРПОУ 43877338) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпро" (75546, Херсонська область, Генічеський район, с.Азовське, вул.Дніпровська, буд.7, код ЄДРПОУ 30543200) про вжиття заходів реагування під час здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності задовольнити.

Застосувати до Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпро" (75546, Херсонська область, Генічеський район, с.Азовське, вул.Дніпровська, буд.7, код ЄДРПОУ 30543200) заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді зупинення господарської діяльності до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, спеціального дозволу на користування надрами.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя О.І. Бездрабко

кат. 108010200