
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 січня 2022 року Справа№200/16310/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Олішевської В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1
до відповідача 1: Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування в Донецькій області
до відповідача 2: Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування в Донецькій області в особі Краматорського міського відділення
про: визнання протиправною бездіяльність Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування в Донецькій області в особі Краматорського міського відділення щодо нездійснення перерахунку сум щомісячних страхових виплат ОСОБА_1 з дня встановлення групи інвалідності з 28.12.2020 року, зобов`язання Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування в Донецькій області в особі Краматорського міського відділення здійснити перерахування сум страхових виплат ОСОБА_1 з дня встановлення групи інвалідності – 28.12.2020 року, врахувавши відомості про заробітну плату, визначену у довідці про доходи та довідку за формою ОК-5.
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування в Донецькій області, Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування в Донецькій області в особі Краматорського міського відділення про визнання протиправною бездіяльність Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування в Донецькій області в особі Краматорського міського відділення щодо нездійснення перерахунку сум щомісячних страхових виплат ОСОБА_1 з дня встановлення групи інвалідності з 28.12.2020 року, зобов`язання Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування в Донецькій області в особі Краматорського міського відділення здійснити перерахування сум страхових виплат ОСОБА_1 з дня встановлення групи інвалідності – 28.12.2020 року, врахувавши відомості про заробітну плату, визначену у довідці про доходи та довідку за формою ОК-5.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 28.12.2020 року йому встановлена 3 група інвалідності, у зв`язку з чим він має право на отримання страхових виплат на загальнообов`язковим державним страхуванням як потерпілому внаслідок професійного захворювання на виробництві. Позивач зазначає, що 05.02.2021 року він звернувся до Краматорського міського відділення ФСС за призначенням та перерахуванням страхової виплати, надавши акт розслідування причин виникнення хронічного професійного захворювання від 29.10.2020, згідно якого профзахворювання отримано під час роботи на ПрАТ «ДТЕК «Шахта Комсомолець Донбасу» електрослюсарем підземним 3 та 4 розряду з повним робочим днем під землею, довідку про перейменування шахти та довідку за формою ОК-5. Зі змісту довідки за формою ОК-5 вбачається, що у період з квітня 2007 року по травень 2008 року включно роботодавцем Позивачу нараховано та виплачено заробітну плату, що підтверджується також і відповідною довідкою про доходи, виданою ПФУ України, однак, відповідач призначив страхову виплату з урахуванням абз. 3 п.1 ст.42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування», відповідно до якого мінімальний розмір призначеної щомісячної страхової виплати потерпілому у перерахунку на 100 відсотків втрати професійної працездатності не може бути меншим за прожитковий мінімум, встановлений для працездатних осіб, тобто призначив без урахування довідки про середню заробітну плату Позивача та почав виплачувати страхові виплати у розмірі 40 відсотків від прожиткового мінімуму.
Позивач зазначає, що він повторно звернувся до відповідача з оновленим пакетом документів для перегляду, а саме: з довідкою про доходи за 2007-2008 року, архівною довідкою про перейменування шахти, однак, відповідач відмовився здійснити перерахунок призначених страхових виплат, посилаючись на неможливість прийняти до розгляду довідку про середню заробітну плату за 2007-2008 рр. та архівну довідку про перейменування шахти «Комсомолець Донбасу», оскільки довідки надані з підприємством, яке територіально знаходиться на непідконтрольній території, та містять відбитки печаток, які не відповідають українському зразку.
Позивач вважає безпідставними доводи відповідача про неврахування довідки про заробітну плату за період 2007 – 2008 роки та архівної довідки про перейменування підприємства через те, що вони видані на непідконтрольній українській владі території, та наголошує,що він не може відповідальність та бути обмеженим у своїх правах внаслідок дій з боку роботодавця або проведення в Донецькій області ООС та, відповідно, має право на перерахування призначених йому щомісячних страхових виплат як потерпілому від нещасного випадку на виробництві з моменту настання права на призначення та отримання такої страхової виплати.
Враховуючи викладене позивач просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 14 грудня 2021 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду по суті за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідач не погодившись з доводами позивача викладеними у позовній заяві надав суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог з наступних підстав.
Під час роботи на ПрАТ «ДТЕК «Шахта Комсомолець Донбасу» електрослюсарем підземним 3 та 4 розряду з повним робочим днем під землею Позивачем отримано профзахворювання на підставі чого складено акт розслідування причин виникнення хронічного професійного захворювання від 29.10.2020 року. Акт складено згідно рішення Донецького окружного адміністративного суду від 07.08.2020 року справа № 200/3404/20-а, де рішенням суду було зобов`язано Головне управління Держпраці у Донецькій області утворити комісію з проведення розслідування причин виникнення хронічного професійного захворювання та провести відповідне розслідування з урахуванням вимог Порядку розслідування та обліку нещасних випадків затвердженим постановою КМУ від 17.04.2019 року № 337.
За висновком медико-соціальної експертної комісії від 28.12.2020 року серія 12 ААА № 092056 року позивачу встановлено 3 група інвалідності та 40% втрати професійної працездатності з 28.12.2020 року — довічно, медикаментозне лікування та санаторно курортне лікування.
Відповідно до пункту 1.5. частини 1 Порядку призначення, перерахування та проведення страхових виплат, затвердженого постановою правління Фонду від 19.07.2018 року № 11 справа про страхові виплати потерпілого формується за бажанням потерпілого в управліннях (відділеннях) Фонду за місцем знаходженням страхувальника або за місцем його проживання. Оскільки Позивач згідно довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи проживає у м. Краматорськ, 05.02.2021 року звернувся до Краматорського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області з заявою про призначення страхових виплат у зв`язку з нещасним випадком на виробництві, що стався за час роботи на ПрАТ «ДТЕК «Шахта Комсомолець Донбасу». Постановою Краматорського міського відділення від 15.02.2021 року № 0526/4369/4369/1, № 0526/4369/4369/2, відповідно до статті 36, 42 Закону України №1105 Позивачу призначено одноразову допомогу в разі стійкої втрати професійної працездатності в сумі 15436,00 грн. та щомісячні страхові виплати у розмірі 908,40 грн.
Відповідач зазначає, що пунктом 31 Порядку № 1266 передбачено, що середня заробітна плата (дохід) для призначення допомоги по безробіттю, для страхових виплат за страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності (крім допомоги по тимчасовій непрацездатності), та для призначення страхових виплат для добровільно застрахованих осіб обчислюється робочими органами фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування з використанням даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування. Відповідач вказував, що необхідні дані для обчислення середньої заробітної плати позивача в Державному реєстрі загальнообов`язкового державного соціального страхування відсутні, оскільки інформація по звітах страхувальників щодо суми єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування на звітні періоди поширюється починаючи з 01 січня 2011 року. Отже, централізовано отримати відомості з Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування про заробітну плату Позивача за період з 2007 року по 2008 року з урахуванням календарних днів не відпрацьованих з поважних причин (тимчасова непрацездатність, відпустка без збереження заробітної плати) неможливо.
Відповідно до пункту 33 Порядку №1266, у разі коли відомості про застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування не містять усіх необхідних даних для обчислення середньої заробітної плати (винагороди за цивільно-правовими договорами), такі дані за відповідні періоди надаються роботодавцем протягом п`яти робочих днів за зверненням органів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування або застрахованої особи за формою згідно з додатком.
З метою перерахунку щомісячної страхової виплати позивачу, Краматорським міським відділенням було направлено запити на середню заробітну плату до ПрАТ «ДТЕК «Шахта Комсомолець Донбасу» №25.01-03.1/430 від 11.02.2021 року та №25.01-03.1/788 від 15.03.2021 року, однак, листом від 08.05.2021 року №08/05 ПрАТ «ДТЕК «Шахта Комсомолець Донбасу» повідомило про неможливість надання інформації про середню заробітну плату позивача, у зв`язку з незаконним заволодінням та втратою контролю і доступу до своїх потужностей, а також іншого майна розташованого в м. Хрестівка Донецької області.
Також відповідачем направлені запити до арбітражного керуючого ПрАТ «ДТЕК Шахта Комсомолець Донбасу» від 17.05.2021 року №25.01-03.1/1512, до Міністерства енергетики України від 02.06.2021 року №25.01-03.1/1677 для отримання інформації про заробітну плату позивача, отже, на думку відповідача твердження позивача про бездіяльність Управління ВД Фонду в Донецькій області є не обґрунтованими.
Відповідач вказує, що 09.11.2021 року позивач звернувся до Краматорського міського відділення з заявою про здійснення перерахунку щомісячних страхових виплат та надав довідку про заробітну плату, однак Краматорське міське відділення листом від 11.11.2021 року №25.01-03.1/4432 відмовило позивачу у прийнятті довідки про заробітну плату, оскільки видана на непідконтрольній українській владі території та є незаконною.
Враховуючи викладене відповідач вважає, що управління діє в межах діючого законодавства, не порушувало будь-які законодавчі акти, тому відсутні підстави для задоволення позовних вимог позивача.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 20 січня 2022 року позивачу поновлено строк звернення до суду з даним адміністративним позовом.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Згідно статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
З огляду на вищевикладене справа розглядається судом в спрощеному позовному провадженні без виклику сторін.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується паспортом серії НОМЕР_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 (а.с. 22-24)
Згідно довідки про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках, потреби у наданні медичної та санітарної допомоги Серія 12 ААА № 092056 встановлено, що ОСОБА_1 встановлено 3 група інвалідності та 40% втрати професійної працездатності з 28.12.2020 року — довічно, медикаментозне лікування та санаторно курортне лікування (а.с. 15-16).
05.02.2021 року ОСОБА_1 звернувся до Краматорського міського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області із заявою про призначення страхових виплат у зв`язку з професійним захворюванням отриманим за час роботи на ПрАТ «ДТЕК Шахта «Комсомолець Донбасу» (а.с. 66).
До заяви позивачем були надані наступні документи: копія паспорту, копія ідентифікаційного податкового номера, акт розслідування хронічного професійного захворювання за формою П-4, висновок МСЕК, копія трудової книжки, індивідуальні відомості про застраховану особу форми ОК-5 (а.с. 66-зворотній бік).
Також позивачем 05.02.2021 року була надана заява, відповідно до якої позивач просив до надходження довідки про середню заробітну плату призначити йому щомісячну страхову виплату виходячи із розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (а.с. .67).
Постановою Краматорського міського відділення Управління ВД Фонду соціального страхування України в Донецькій області від 15.02.2021 року № 0526/4369/4369/2 «Про призначення потерпілому щомісячної страхової виплати» потерпілому ОСОБА_1 призначено щомісячну грошову виплату в розмірі 908 грн. з 28.12.2020 року безстроково (а.с. 68).
Постановою Краматорського міського відділення Управління ВД Фонду соціального страхування України в Донецькій області від 29.03.2021 року № 14018/10015552/1/3 «Про призначення потерпілому перерахованої щомісячної страхової виплати відповідно до частини другої статті 37» потерпілому ОСОБА_1 призначено перераховану щомісячну страхову виплату в розмірі 1007,88 грн. безстроково (а.с. 70).
Листами від 11.02.2021 року № 25.01-03.1/430, від 15.03.2021 року № 25.01-03.1/788 Краматорське міське відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування Україні в Донецькій області направляло до ПрАТ «ДЕТК Шахта Комсомолець Донбасу» запити про надання інформації про заробітну плату ОСОБА_1 за період з 01.04.2007 року по 31.03.2008 року, а також надання історичної довідки про перейменування підприємства (а.с. 71, 72).
Приватне акціонерне товариство «ДТЕК Шахта Комсомолець Донбасу» листом від 08.05.2021 року № 08/05 повідомило Краматорське міське відділення Управління ВДФСС України в Донецькій області, що наразі, товариство позбавлено можливості в користуванні кадровими документами та не може підтвердити чи спростувати будь – яку інформацію та/або надати будь – які довідки стосовно своїх колишніх працівників, в тому числі ОСОБА_1 (а.с. 73).
17.05.2021 року Краматорське міське відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування Україні в Донецькій області направляло до арбітражного керуючого ОСОБА_2 лист № 25.01-03.1/1512 із запитом про заробітну плату ОСОБА_1 (а.с. 74)
02.06.2021 року Краматорське міське відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування Україні в Донецькій області направляло до Міністерства енергетики України лист № 25.01-03.1/1677 із запитом про заробітну плату ОСОБА_1 (а.с. 74).
Листами від 07.06.2021 року № 26/1.5-14-8924 та від 25.05.2021 року № 26/1.4-14-8272 Міністерство енергетики України повідомило відповідача, що не є розпорядником запитуваної інформації (а.с. 76, 77).
09.11.2021 року ОСОБА_1 звернувся до Краматорське міське відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування Україні в Донецькій області із заявою про перерахунок страхових виплат, та надав довідку про заробітну плату за 2007-2008 роки, довідку про перейменування шахти «Комсомолець Донбасу», довідку ПФУ форми ОК-5 (а.с. 7).
Краматорське міське відділення Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України в Донецькій області листом від 11.11.2021 року № 25.01-03.1/4432 повідомило позивача про те, що надані ним копії довідок про середню заробітну плату за 2007-2008 роки та архівну довідку про перейменування шахти «Комсомолець Донбасу» управління не може прийняти до розгляду тому що довідки надані з підприємства, яке територіально знаходить на непідконтрольній території, та містять відбитки печаток, які не відповідають українському зразку (а.с. 8).
Позивач не погодившись з діями відповідача щодо не здійснення перерахунку щомісячної страхової виплати з моменту встановлення групи інвалідності, звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Стаття 3 Конституції України, відповідно, гарантує, що людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Офіційне тлумачення положення статті 1 Конституції України міститься у рішенні Конституційного Суду України № 3-рп/2012 від 25 січня 2012 року, згідно якого Основними завданнями соціальної держави є створення умов для реалізації соціальних, культурних та економічних прав людини, сприяння самостійності і відповідальності кожної особи за свої дії, надання соціальної допомоги тим громадянам, які з незалежних від них обставин не можуть забезпечити достатній рівень життя для себе і своєї сім`ї.
Відповідно до частин першої та другої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов`язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров`я визначені Законом України від 23.09.1999 № 1105-XIV “Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування” (далі - Закон № 1105-XIV).
Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов`язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров`я визначено Законом України “Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” від 23 вересня 1999 року 1105-XIV (далі Закон N 1105-XIV).
Згідно ч. 7 ст. 36 Закону № 1105-XIV страхові виплати складаються із: страхової виплати втраченого заробітку (або відповідної його частини) залежно від ступеня втрати потерпілим професійної працездатності (далі - щомісячна страхова виплата); страхової виплати в установлених випадках одноразової допомоги потерпілому (членам його сім`ї та особам, які перебували на утриманні померлого); страхової виплати дитині, яка народилася інвалідом внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання її матері під час вагітності; страхових витрат на медичну та соціальну допомогу.
Частина перша ст. 42 Закону № 1105-XIV визначає, що сума щомісячної страхової виплати встановлюється відповідно до ступеня втрати професійної працездатності та середньомісячного заробітку, що потерпілий мав до ушкодження здоров`я.
Максимальний розмір щомісячної страхової виплати не повинен перевищувати 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.
Середньомісячний заробіток для обчислення суми страхових виплат потерпілому у зв`язку із втраченим ним заробітком (або відповідної його частини) визначається згідно з порядком обчислення середньої заробітної плати для виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, що затверджується Кабінетом Міністрів України (частина дев`ята статті 42 Закону № 1105-XIV).
Відповідно до ч. 10 ст. 42 Закону № 1105-XIV, під час обчислення середньомісячного заробітку враховуються всі види виплат, на які нараховувалися страхові внески.
Згідно ч. 11 ст. 42 Закону № 1105-XIV у разі повторного ушкодження здоров`я середньомісячний заробіток, за бажанням потерпілого, обчислюється за відповідні періоди, що передували першому або повторному ушкодженню здоров`я. Сума страхової виплати в цьому разі визначається згідно із ступенем (у відсотках) втрати професійної працездатності, що встановлюється МСЕК за сукупністю випадків ушкодження здоров`я.
Порядок обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 р. N 1266 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 червня 2015 р. N 439), згідно пункту 3 якого середньоденна заробітна плата (дохід, грошове забезпечення) обчислюється шляхом ділення нарахованої за розрахунковий період (12 календарних місяців) заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на яку нарахований єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та/або страхові внески на відповідні види загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - єдиний внесок та/або страхові внески), на кількість календарних днів зайнятості (відповідно до видів страхування - період перебування у трудових відносинах, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими договорами, проходження служби, провадження підприємницької або іншої діяльності, пов`язаної з отриманням доходу безпосередньо від такої діяльності) у розрахунковому періоді без урахування календарних днів, не відпрацьованих з поважних причин, - тимчасова непрацездатність, відпустка у зв`язку з вагітністю та пологами, відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та шестирічного віку за медичним висновком, відпустка без збереження заробітної плати (далі - поважні причини).
Відповідно до п. 11 Порядку № 1266 розрахунковим періодом, за який обчислюється середня заробітна плата, є 12 календарних місяців за місцем роботи, де стався страховий випадок, починаючи з місяця, що передує місяцю настання страхового випадку. Якщо застрахована особа перебувала у трудових відносинах менше ніж 12 календарних місяців за місцем роботи, де стався страховий випадок, середня заробітна плата обчислюється за фактично відпрацьовані календарні місяці (з першого до першого числа).У разі коли застрахована особа перебувала у трудових відносинах менше ніж календарний місяць за місцем роботи, де стався страховий випадок, середня заробітна плата обчислюється за фактично відпрацьований час (календарні дні) перед настанням страхового випадку.
За приписами п. 14 Порядку № 1266, у випадку якщо на дату встановлення медико-соціальною експертною комісією ступеня втрати застрахованою особою професійної працездатності або коли з дня смерті потерпілого до настання права на страхові виплати минуло більше року з дня настання страхового випадку, середня заробітна плата обчислюється виходячи з розміру заробітної плати застрахованої особи перед настанням нещасного випадку на виробництві або перед звільненням з роботи (переходом на іншу роботу), з якою пов`язане професійне захворювання, з урахуванням її коригування, що проводиться робочим органом виконавчої дирекції Фонду соціального страхування, за наведеною у цьому пункті формулою.
Згідно п.п. 31, 33 Порядку № 1266, середня заробітна плата (дохід) для призначення допомоги по безробіттю, для страхових виплат за страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності (крім допомоги по тимчасовій непрацездатності), та для призначення страхових виплат для добровільно застрахованих осіб обчислюється робочими органами фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування з використанням даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування. У разі коли відомості про застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування не містять усіх необхідних даних для обчислення середньої заробітної плати (винагороди за цивільно-правовими договорами), такі дані за відповідні періоди надаються роботодавцем протягом п`яти робочих днів за зверненням органів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування або застрахованої особи за формою згідно з додатком.
З матеріалів адміністративної справи встановлено, що 09.11.2021 року позивач надав до відповідача довідку № 05/2003 від 15.07.2021 року про заробітну плату, видану підприємством «Шахта Комсомолець Донбасу», відповідно до якої зазначено, що позивачу за період з квітня 2007 року по березень 2008 року нарахована заробітна плата в сумі 23873,50 грн. (а.с. 20).
Також позивач надав архівну довідку від 02.07.2021 року № 03-3187, видану підприємством «Шахта Комсомолець Донбасу» про перейменування підприємстві (а.с. 21).
Судом встановлено, що вказані довідки не прийняті відповідачем для перерахунку страхових виплат, оскільки видані підприємством, яке зареєстровано на непідконтрольній території України.
Однак, суд не погоджується з доводами відповідача та зазначає про доцільність прийняття до уваги практику Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), яка відповідно до статті 17 Закону України “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини” від 23.02.2006 № 3477-IV, має застосовуватися при розгляді справ як джерело права.
Стосовно окупованих територій у практиці Міжнародного суду ООН сформульовані так звані «намібійські винятки»: документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян.
У рішенні Європейського суду з прав людини «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» від 23.02.2016 року ЄСПЛ констатував, що «Консультативний висновок Міжнародного Суду, що розуміється в сукупності з виступами і поясненнями деяких членів суду, чітко показує, що в ситуаціях, подібних до тих, що наводяться в цій справі, зобов`язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих de facto органів та інститутів [окупаційної влади] далеко від абсолютного. Для людей, що проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фактичною владою, включаючи їх суди; і виключно в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які мають відношення до сказаного вище, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами».
Отже, державні органи повинні приймати документи, видані окупаційною владою, у тих випадках, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян.
Також, Європейський Суд з прав людини неодноразово у своїх рішеннях зазначав, що предмет і мета Конвенції як інструменту захисту прав людини потребують такого тлумачення і застосування її положень, завдяки яким гарантовані нею права були б не теоретичними чи ілюзорними, а практичними та ефективними (п. 53 рішення у справі "Ковач проти України" від 7 лютого 2008 року, п. 59 рішення у справі "Мельниченко проти України" від 19 жовтня 2004 року, п.50 рішення у справі "Чуйкіна проти України" від 13 січня 2011 року, п.54 рішення у справі "Швидка проти України" від 30 жовтня 2014 року тощо).
Це означає, що суд має оцінювати фактичні обставини справи з урахуванням того, що права, гарантовані Конституцією України та Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод, мають залишатися ефективними та людину не можна ставити в ситуацію, коли вона завідомо не може реалізувати своїх прав.
Суд зазначає, що законодавством на сьогоднішній день не врегульовано порядок надання та використання інформації, яка необхідна для розрахунку страхових виплат позивача, коли доступ у позивача до такої інформації відсутній з причин, що не залежать від його волі.
Тобто через законодавчу прогалину не забезпечується захист прав громадян, які, незважаючи на втрату житла та інших соціальних благ, разом з членами своєї родини переїхали на іншу територію України з метою продовжити працювати на благо України.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про помилковість доводів відповідача щодо застосування приписів ч. 3 ст. 2 Закону України “Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях” від 18 січня 2018 року № 2268-VIII до спірних правовідносин та незастосування при здійснення розрахунку щомісячної страхової виплати позивача довідки про заробітну плату для розрахунку виплат за загальнообов`язковим соціальним страхуванням від 12.11.2020 року №1803/01.
Відповідно до п. 2.1 розділу ІІ Порядку надання страхових виплат, фінансування витрат на медичну та соціальну допомогу, передбачених загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання для внутрішньо переміщених осіб, затвердженого Постановою Правління Фонду соціального страхування України 12.12.2018 № 27 (далі – Постанова №27), страхові виплати внутрішньо переміщеним особам призначаються робочим органом виконавчої дирекції Фонду або його відділенням за місцем фактичного проживання (перебування) за наявності документів, передбачених Порядком № 11, та копії довідки про взяття на облік і рішення Комісії.
Згідно п. 3.1 розділу ІІІ Порядку призначення, перерахування та проведення страхових виплат, затвердженого Постановою правління Фонду соціального страхування України 19.07.2018 року № 11 (далі – Порядок №11), для призначення одноразової допомоги та щомісячної страхової виплати до управління (відділення) Фонду подається, у тому числі, довідка про середню заробітну плату (дохід) у разі відсутності інформації в Державному реєстрі застрахованих осіб.
Якщо потерпілий за станом здоров`я чи з інших причин не може одержати зазначені у пункті 3.1 розділу II Порядку №27 документи, їх одержує та подає відповідний страховий експерт Фонду.
Відповідно до п. 2.4 розділу ІІ Порядку № 27, у разі відсутності в Реєстрі вищезазначених відомостей щомісячні страхові виплати внутрішньо переміщеним особам призначаються відповідно до вимог Закону № 1105, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Після надходження необхідних документів сума страхових виплат підлягає перерахуванню.
Згідно з п. 3.4.1. розділу ІІІ Порядку №11, щомісячна страхова виплата встановлюється відповідно до ступеня втрати професійної працездатності та середньомісячної заробітної плати потерпілого перед настанням страхового випадку.
При цьому максимальний розмір щомісячної страхової виплати не повинен перевищувати 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на дату настання права на страхову виплату.
Мінімальний розмір призначеної щомісячної страхової виплати потерпілому у перерахунку на 100 відсотків втрати професійної працездатності не може бути меншим за прожитковий мінімум, встановлений для працездатних осіб, на дату настання права на страхову виплату.
Підсумовуючи викладене, суд дійшов висновку, що оскільки страховий випадок стався до 2011 року, та у в Державному реєстрі застрахованих осіб відсутні відомості про заробітну плату позивача, то розмір щомісячної страхової виплати мав бути розрахований на підставі довідки роботодавця про заробітну плату, яка була надана відповідачу в установленому законом порядку.
Поряд з цим, неврахування спірної довідки відповідачем та не перерахунок щомісячної страхової виплати на підставі довідки, призвело до її зниження, що є порушенням права позивача на соціальне забезпечення.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про протиправність бездіяльність відповідача щодо не здійснення перерахунку сум щомісячних страхових виплат ОСОБА_1 з 28.12.2021 року на підставі довідки про доходи від 15.07.2021 року № 05-2003 та відомостей про застраховану особу форми ОК-5.
При цьому, суд зазначає, що Краматорське міське відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області є структурним підрозділом Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області та не має статусу юридичної особи.
Тобто Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області є головним територіальним органом надання адміністративних послуг, є юридичною особою, та відповідно тільки управління має адміністративну процесуальну дієздатність у відповідності до статті 43 Кодексу адміністративного судочинства України.
Враховуючи те, що Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області є юридичною особою та розпорядником коштів, суд вважає що саме Управління є здійснює страхові виплати.
Враховуючи приписи п. 2.4 розділу ІІ Порядку № 27, право позивача підлягає відновленню шляхом зобов`язання Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату належної потерпілому ОСОБА_1 щомісячної страхової виплати з 28.12.2021 року відповідно до ступеня втрати професійної працездатності та середньої заробітної плати, обчислюваної виходячи з розміру заробітної плати перед звільненням з роботи, з якою пов`язане професійне захворювання, відповідно до пункту 14 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 року № 1266, враховуючи довідку про доходи позивача № 05-2003 від 15.07.2021 року, надану «Шахта Комсомолець Донбасу» та індивідуальних відомостей про застраховану особу форми ОК-5, з урахуванням виплачених сум.
Відповідно до ст. 19 Конституції України Відповідно суд, як орган державної влади, зобов`язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами.
Згідно ч. 1, 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування в Донецькій області, Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування в Донецькій області в особі Краматорського міського відділення про визнання протиправною бездіяльність Краматорського міського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області щодо не здійснення перерахунку сум щомісячних страхових виплат ОСОБА_1 з 28.12.2021 року на підставі довідки про доходи від 15.07.2021 року № 05-2003 та відомостей про застраховану особу форми ОК-5, зобов`язання Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату належної потерпілому ОСОБА_1 щомісячної страхової виплати з 28.12.2021 року відповідно до ступеня втрати професійної працездатності та середньої заробітної плати, обчислюваної виходячи з розміру заробітної плати перед звільненням з роботи, з якою пов`язане професійне захворювання, відповідно до пункту 14 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 року № 1266, враховуючи довідку про доходи позивача № 05-2003 від 15.07.2021 року, надану «Шахта Комсомолець Донбасу» та індивідуальних відомостей про застраховану особу форми ОК-5, з урахуванням виплачених сум.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат суд зазначає наступне.
Згідно з положеннями частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи те, що позивачу відстрочено сплату судового збору до ухвалення рішення у справі, суд приходить висновку про стягнення на користь Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнування Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України в Донецькій області судового збору в розмірі 908 грн.
Керуючись Конституцією України та Кодексом адміністративного судочинства України, суд –
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування в Донецькій області, Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування в Донецькій області в особі Краматорського міського відділення про визнання протиправною бездіяльність Краматорського міського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області щодо не здійснення перерахунку сум щомісячних страхових виплат ОСОБА_1 з 28.12.2021 року на підставі довідки про доходи від 15.07.2021 року № 05-2003 та відомостей про застраховану особу форми ОК-5, зобов`язання Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату належної потерпілому ОСОБА_1 щомісячної страхової виплати з 28.12.2021 року відповідно до ступеня втрати професійної працездатності та середньої заробітної плати, обчислюваної виходячи з розміру заробітної плати перед звільненням з роботи, з якою пов`язане професійне захворювання, відповідно до пункту 14 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 року № 1266, враховуючи довідку про доходи позивача № 05-2003 від 15.07.2021 року, надану «Шахта Комсомолець Донбасу» та індивідуальних відомостей про застраховану особу форми ОК-5, з урахуванням виплачених сум – задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Краматорського міського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області щодо не здійснення перерахунку сум щомісячних страхових виплат ОСОБА_1 з 28.12.2021 року на підставі довідки про доходи від 15.07.2021 року № 05-2003 та відомостей про застраховану особу форми ОК-5.
Зобов`язати Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 41325231, місцезнаходження: вул. свободи, буд. 5, м. Слов`янськ, Донецька область, 84122) здійснити перерахунок та виплату належної потерпілому ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 ) щомісячної страхової виплати з 28.12.2021 року відповідно до ступеня втрати професійної працездатності та середньої заробітної плати, обчислюваної виходячи з розміру заробітної плати перед звільненням з роботи, з якою пов`язане професійне захворювання, відповідно до пункту 14 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 року № 1266, враховуючи довідку про доходи позивача № 05-2003 від 15.07.2021 року, надану «Шахта Комсомолець Донбасу» та індивідуальних відомостей про застраховану особу форми ОК-5, з урахуванням виплачених сум.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 41325231, місцезнаходження: вул. свободи, буд. 5, м. Слов`янськ, Донецька область, 84122) на користь на Державного бюджету України судовий збір за розгляд справи у суді в розмірі 908 (дев`ятсот вісім) гривень.
Повний текст рішення складено та підписано 20 січня 2022 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.В. Олішевська