Рішення № 103250965, 20.01.2022, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.01.2022
Номер справи
200/15465/21
Номер документу
103250965
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 січня 2022 року Справа№200/15465/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Крилової М.М., розглянувши в письмовому порядку за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Державної служби геології та надр України до Товариства з обмеженою відповідальністю «Наутілус» про анулювання спеціального дозволу на користування надрами №5467 від 26 січня 2012 року,-

В С Т А Н О В И В:

10 листопада 2021 року до Донецького окружного адміністративного суду, засобами поштового зв`язку, надійшла позовна заява Державної служби геології та надр України до Товариства з обмеженою відповідальністю «Наутілус» про припинення право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 5467 від 26.01.2012 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що надрокористувачем в порушення вимог Угоди про умови користування надрами, яка є невід`ємною частиною дозволу на спеціальне користування надрами та статті 24 Кодексу України про надра не направлено до ДНВП «Геоінформ України» щорічної статистичної звітності за формою 5-гр, 6-гр, 7-гр за 2014 рік. 19.05.2015 року позивачем видано наказ № 122, чим прийнято рішення надати надрокористувачу 30 календарних днів для усунення порушень. ДНВП «Державний інформаційний геологічний фонд України» надано інформацію, щодо спеціальних дозволів на користування надрами, власники яких не подали щорічну звітність за формами 5-гр, 6-гр, 7-гр за 2020 рік. Позивачем видано наказ №468 від 18.06.2021 року чим внесено зміни до п. 45 додатку до наказу від 19.05.2015 року № 122 в частинні доповнення підстав зупинення дозволу. у зв`язку з чим наявні підстави для анулювання дозволу у судовому порядку.

Ухвалою суду від 23 листопада 2021 року відкрито провадження по справі, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Згідно ст. 130 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) відповідач, третя особа, свідок, зареєстроване місце проживання (перебування), місцезнаходження чи місце роботи якого невідоме, викликається в суд через оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання.

Ухвалою суду від 23 листопада 2021 року вирішено повідомити відповідача про розгляд справи в порядку, передбаченому ст. 130 КАС України, шляхом опублікування цієї ухвали на офіційному сайті Донецького окружного адміністративного суду, де також опублікувати копію позовної заяви Державної служби геології та надр України та доданих до неї матеріалів (а.с. 32)

На виконання цієї ухвали її копія разом із копією позову була розміщена на офіційному сайті Донецького окружного адміністративного суду.

З огляду на вищевикладене, суд звертає увагу, що судом вчинені процесуальні дії для належного повідомлення відповідача про розгляд справи.

Відповідач правом надати відзив на позовну заяву не скористався.

Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, всебічно оцінивши надані докази, суд встановив наступне.

Позивач, Державна служба геології та надр України, код ЄДРПОУ 37536031, місцезнаходження: 063680, м. Київ, вул. Антона Цедіка, буд. 16, є центральним органом виконавчої влади, який наділений функціями для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування (а.с. 26)

Відповідач, Товариство з обмеженою відповідальністю «НАУТІЛУС», код ЄДРПОУ 25104321; місцезнаходження: 86157, Донецька обл., м. Єнакієвепр-т. Берегового, б. 40, корпус А, основна діяльність, код КВЕД 46.71 оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами.

26 січня 2012 року відповідачеві надано спеціальний дозвіл на користування надрами № 5467 на видобування кам`яного вугілля – антрациту на родовищі шахто ділянка по пласту h7, у межах ділянки Ольховка Нижня, що межує з ділянкою ТОВ «Наутілус»

За умовами наданого дозволу ТОВ «НАУТІЛУС» зобов`язується своєчасно та у повному обсязі сплачувати обов`язкові платежі до Державного бюджету згідно з чинним законодавством, а також подавати щорічну звітність до Держгеонадр України про стан запасів корисних копалин за формою 5-гр.

Невід`ємним додатком до вказаного дозволу виступає Угода про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин від 26 січня 20 року № 5883, укладена між Державною службою геології та надр України (Держгеонадра) та ТОВ «НАУТІЛУС» року(Надрокористувач).

Відповідно до п. 1.1 Розділу 1 вказаної Угоди Держгеонадра надає Надрокористувачу право користування ділянкою надр з метою видобування корисних копалин, а Надрокористувач зобов`язується виконувати та дотримуватись умов користування ділянкою надр, передбачених Дозволом, цією Угодою та нормами діючого законодавства.

Згідно п. 11.5 Розділу 11 Угоди право односторонньої відмови від цієї Угоди надається Держгеонадрам у випадку припинення права користування надрами шляхом анулювання Дозволу.

Відповідно до п. 7.2 Розділу 7 Угоди Надрокористувач зобов`язаний в установленому порядку подавати до державного науково-виробничого підприємства «Державний інформаційний геологічний фонд України» щорічні звіти відповідно до форми державної статистичної звітності 5-гр (а.с. 9-11).

Як вбачається з наявних матеріалів справи, на запит Державної служби геології та надр України Державним науково-виробничим підприємством «Державний інформаційний геологічний фонд України» (далі ДНВП «Геоінформ України») надана відповідь від 3 липня 2015 року (вих. № 02/302-0972), в якій зазначено, що запитувана інформація про суб`єктів господарювання, власників спеціальних дозволів на користування надрами, які не направили до ДНВП «Геоінформ України» щорічну статистичну звітність надрокористувачів Донецької та Луганської областей за формою 5-гр, 6-гр,7-гр за 2014 рік та інформацію щодо відсутності звітності надрокористувачів Донеьцкої та Луганської областей за формаою 5-гр. за 2014 рік. З додатками, серед яких, зокрема зазначено ТОВ «НАУТІЛУС» ділянка шахти у межах ділянки ОСОБА_1 (а.с. 14-15).

Наказом Державної служби геології та надр України від 19 травня 2015 року № 122 зобов`язано зупинити дію спеціальних дозволів на користування надрами згідно з переліком до цього наказу, до якого, зокрема, включено ТОВ «НАУТІЛУС» ділянка шахти у межах ділянки ОСОБА_1 (а.с. 16-17).

На запит Державної служби геології та надр України Державним науково-виробничим підприємством ДНВП «Геоінформ України» надана відповідь від 15.06.2021 року (вих. № 03/303-2279), в якій зазначено інформацію, щодо спеціальних дозволів на користування надрами, власники яких не подали щорічну звітність за формами 5-гр, 6-гр,7-гр за 2020 рік. З додатками, серед яких, зокрема зазначено ТОВ «НАУТІЛУС» ділянка шахти у межах ділянки ОСОБА_1 (а.с. 18-19).

Наказом Державної служби геології та надр України від 18 червня 2021 року № 468 зобов`язано зупинити дію спеціальних дозволів на користування надрами згідно з переліком до цього наказу, до якого, зокрема, включено ТОВ «НАУТІЛУС» ділянка шахти у межах ділянки Ольховка Нижня (а.с. 20-21).

На офіційному веб-порталі Державної служби геології та надр України розміщено вказаний наказ позивача та зазначено про необхідність надати інформацію на виконання цього наказу (а.с. 21)

На офіційному веб-порталі Державної служби геології та надр України розміщено пропозицію надрокористувачам у 15-денний строк надати до Служби власну пропозицію (згоду/незгоду) на припинення права користування надрами, згідно зі спеціальними дозволами, визначених у переліку, до якого віднесено ТОВ «НАУТІЛУС» (а.с. 22).

Не отримавши від відповідача згоду на припинення права користування надрами, позивач звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Регулювання гірничих відносин з метою забезпечення раціонального, комплексного використання надр для задоволення потреб у мінеральній сировині та інших потреб суспільного виробництва, охорони надр, гарантування при користуванні надрами безпеки людей, майна та навколишнього природного середовища, а також охорона прав і законних інтересів підприємств, установ, організацій та громадян належить до завдань Кодексу України про надра (далі Кодекс).

Положеннями ст. 13 цього Кодексу встановлено, що користувачами надр можуть бути підприємства, установи, організації, громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи.

Відповідно до ст. 16 Кодексу, спеціальні дозволи на користування надрами надаються переможцям аукціонів, крім випадків, визначених Кабінетом Міністрів України, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, або Радою міністрів Автономної Республіки Крим щодо розробки родовищ корисних копалин місцевого значення на території Автономної Республіки Крим.

Державна служба геології та надр України є центральним органом виконавчої влади, який наділений функціями для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування та діє відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 року за № 1174.

Пунктом 4 зазначеного Положення визначено, що Державна служба геології та надр України відповідно до покладених на неї завдань, зокрема: видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами); зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), поновлює їх дію у разі зупинення.

Положеннями ст. 24 Кодексу України про надра закріплено, що користувачі надр зобов`язані виконувати вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.

Статтею 25 Кодексу України про надра визначено, що права користувачів надр охороняються законом і можуть бути обмежені лише у випадках, передбачених законодавством України.

Пунктом 5 ч. 1 ст. 26 Кодексу України про надра передбачено, що право користування надрами припиняється у разі використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр.

Отже, порушення вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр, є самостійною підставою для припинення права користування ними.

Згідно пп. 1 п. 22 Постанови Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року № 615 «Про затвердження Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами» (далі Порядок № 615) дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням центральних органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері здійснення державного гірничого нагляду, епідеміологічного нагляду (спостереження), державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, органів місцевого самоврядування, органів ДФС у разі порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр.

Відповідно до п. 23 Порядку № 615 право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра та Законом України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".

Про надання, продовження строку дії, зупинення, поновлення, переоформлення, видачу дубліката, анулювання дозволу та внесення змін до нього Держгеонадра видає наказ, а Рада міністрів Автономної Республіки Крим - розпорядження (п. 25 Порядку № 615).

Судом встановлено, що ТОВ «НАУТІЛУС» не виконало перед Держгеонадрами України обов`язку звітувати за 2020 рік про стан запасів корисних копалин за формою 5-гр, про необхідність подання яких зазначено в Угоді про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин від 26 січня 2012 року року № 5467, укладеної між Державною службою геології та надр України та ТОВ «НАУТІЛУС», яка є невід`ємною частиною спеціального дозволу.

У зв`язку із невиконанням умов угоди про користування надрами позивачем прийнято наказ від 18.06.2021 року № 468, яким зупинено дію спеціальних дозволів на користування надрами згідно з переліком до цього наказу, до якого, зокрема, включено ТОВ «НАУТІЛУС» ділянка шахти у межах ділянки Ольховка Нижня.

Відповідачем не були здійснені заходи для усунення порушень, які стали підставою для зупинення дії спеціального дозволу.

З огляду на викладене суд дійшов висновку про порушення ТОВ «НАУТІЛУС» вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування надрами, яка є самостійною підставою для припинення права користування ними.

Разом із цим орган, який надав надра у користування, повноважний припинити право користування надрами у випадку, передбаченому п. 5 ч. 1 ст. 26 Кодексу України Про надра, лише за наявності згоди на це користувача надрами.

З огляду на те, що ТОВ «НАУТІЛУС» не надало згоду на припинення права користування надрами, суд зазначає про наявність підстав для припинення цього права в судовому порядку.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Приписами ч. 2 ст. 2 КАС України наведені критерії законності рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, якими є, зокрема, прийняття (вчинення) таких рішень, (дій, бездіяльності) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).

Відповідно до ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 2ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Отже, у даній справі судовий збір, сплачений позивачем, з відповідача не стягується.

Керуючись ст.ст.2,6,72-77,94,139,192-193,242-246,255, 262, 293,295,297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Державної служби геології та надр України до Товариства з обмеженою відповідальністю «Наутілус» про анулювання спеціального дозволу на користування надрами №5467 від 26 січня 2012 року - задовольнити.

Припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 5467 від 26 січня 2012 року, наданого Товариству з обмеженою відповідальністю «НАУТІЛУС».

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до пункту 3 розділу VІ “Прикінцевих положень” Кодексу адміністративного судочинства України, суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя М.М. Крилова