Рішення № 103250479, 17.01.2022, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.01.2022
Номер справи
200/14826/21
Номер документу
103250479
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 січня 2022 року Справа№200/14826/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Череповського Є.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовною заявою Моцика Сергія Миколайовича ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Покровського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Покровському районі Донецької області (85302, Донецька область, м. Покровськ, вул. Центральна, 148, ЄДРПОУ 26551594) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Моцик Сергій Миколайович , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Покровського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Покровському районі Донецької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, в якому позивач просить:

визнати протиправною бездіяльність Покровського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Покровському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) та зобов`язати вказаний суб`єкт владних повноважень вчинити певну дію. а саме: надати Моцику Сергію Миколайовичу дублікат витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання - стосовно померлого ОСОБА_2 .

Позивач є адвокатом, має свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю. 27 вересня 2021 року Позивач надіслав цінним листом на адресу Відповідача письмову заяву (запит) від 24.09.2021 року з проханням надати дублікат витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання - стосовно померлого ОСОБА_2 , який є батьком ОСОБА_3 . До цієї заяви (запиту) додані завірені копії відповідних документів (копія заяви /запиту/ від 24.09.2021 без додатку - додається). Вказана кореспонденція отримана відповідачем 29.09.2021. За результатом розгляду заяви (запиту) Позивача від 24.09.2021 про надання дублікату витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання стосовно померлого ОСОБА_2 Відповідач листом від 06.10.2021 за вих. № 20.20-7-175 відмовив на підставі того, що з поданих Позивачем документів не вбачається право на отримання Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання відносно ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Позивач вважає, що Відповідач незаконно відмовив у видачі дублікату витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання стосовно померлого ОСОБА_2 .

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 03 листопада 2021 року позовна заява прийнята до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

02 грудня 2021 року представник відповідача на адресу суду надіслав відзив на позов, в якому зазначив, що 04.10.2021 до Відповідача укрпоштою надійшов пакет документів із заявою Позивача для отримання дублікату витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян стосовно померлого ОСОБА_2 . Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до абз. 1 п. 18 розділу 4 Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18.10.2000 № 52/5, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 18.10.2000р. за № 719/4940 запити, які надходять від адвокатів або адвокатських об`єднань, виконуються на загальних підставах з дотриманням вимог чинного законодавства.

Згідно п. 3.3 Інструкції з ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян затвердженої наказом Міністерства юстиції України 24.07.2008 р. № 1269/5, зареєстрованої Міністерством юстиції України 25.07.2008 р. за № 691/15382 (далі - Інструкція) для отримання допомоги на поховання при державній реєстрації смерті видається витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання у разі втрати якого на письмову заяву фізичної особи реєстратором за місцем складання актового запису про смерть видається дублікат з позначкою «Дублікат».

Відповідно до п. 3.7 Інструкції заява (запит) про надання витягу з Реєстру подається заявником особисто або шляхом надсилання поштою.

Згідно абз. 6 п 3.8 Інструкції у разі подання заяви (запиту) про надання витягу з Реєстру уповноваженою особою, крім документів, зазначених в абзаці першому цього пункту, пред`являється довіреність, посвідчена відповідно до Закону України «Про нотаріат». У разі якщо уповноваженою особою є адвокат, пред`являється документ, що посвідчує повноваження такого представника, відповідно до Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність». Під час пред`явлення адвокатом ордера до нього обов`язково додається копія договору про надання правової допомоги, засвідчена у встановленому законодавством порядку.

Згідно п. 3.10 Інструкції під час подання фізичною особою заяви (запиту) про надання витягу з Реєстру шляхом надсилання поштою справжність підпису на ній заявника, а також вірність копій паспорта або паспортного документа та документів, що підтверджують родинні чи сімейні стосунки, засвідчуються відповідно до Закону України «Про нотаріат».

З огляду надісланих документів для видачі дублікату витягу було встановлено, що заява Позивача та копії документів не засвідчені відповідно до Закону України "Про нотаріат», також до заяви Позивача не додано договір про надання правової допомоги.

Скарга щодо отримання дублікату витягу від 15.10.2021 року до Відповідача електронною поштою не надходила. Відповідач не погоджується з доводами та вимогами позовної заяви, вважає їх необгрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 30 грудня 2021 року позовну заяву було залишено без руху.

10.01.2022 року Позивачем на адресу суду було надано уточнену позовну заяву.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 11 січня 2022 року було продовжено розгляд справи.

За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

У відповідності до частини 2 статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України, за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.

Згідно частини 8 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Розглянувши наявні заяви по суті справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується вимоги, дослідивши докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність певних обставин справи, суд встановив наступне.

Позивач, Моцик Сергій Миколайович ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) є громадянином України, що підтверджується паспортом серії НОМЕР_2 . Згідно свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю серії ДН №4793 від 28.02.2017 року має право на заняття адвокатською діяльністю. Згідно посвідчення серії НОМЕР_3 позивач є інвалідом 2-ї групи.

24.09.2021 року Позивач звернувся до Покровського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) з заявою про надання витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян. Мета отримання витягу: для отримання допомоги на поховання, стосовно ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 . До заяви було додано: паспорт, РНОКПП заявника Моцика С.М. , ордер адвокатський, свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю, свідоцтво про смерть, документ, що підтверджує родинні стосунки з померлою особою.

Згідно ордера серії ДН № 142437 на надання правової допомоги ОСОБА_3 виданого на підставі договору про надання правової допомоги/доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги № б/н від 06.09.2021 року адвокат Моцик Сергій Миколайович має право надавати допомогу в правоохоронних органах, судах, інших установах організаціях, підприємствах, незалежно від їх підпорядкування, форм власності та галузевої приналежності.

Листом Покровського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) №20.20-7-175 від 06.10.2021 року на запит щодо витребування Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання відносно ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 було повідомлено, що діяльність органів державної реєстрації актів цивільного стану ґрунтується на принципах додержання законності, захисту прав і законних інтересів громадян та держави, додержанням таємниці державної реєстрації актів цивільного стану, належного документального оформлення проведення державної реєстрації та проводиться відповідно до Закону України « Про державну реєстрацію актів цивільного стану «від 1 липня 2010 року, № 2398-VI (далі - Закон), Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 № 52/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 24 грудня 2010 року № 3307/5, зі змінами (далі- Правила) та інших законодавчих та нормативних актів. Згідно з Інструкції з ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян затвердженої в Міністерстві юстиції України від 25.07.2008 року за № 691/15382 (далі-Інструкція) абзац 3 п. 3.8 Глави III У разі подання заяви (запиту) про надання витягу з Реєстру уповноваженою особою, крім документів, зазначених в абзаці першому цього пункту, пред`являється довіреність, посвідчена відповідно до Закону України «Про нотаріат». У разі якщо уповноваженою особою є адвокат, пред`являється документ, що посвідчує повноваження такого представника, відповідно до Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність». Під час пред`явлення адвокатом ордера до нього обов`язково додається копія договору про надання правової допомоги, засвідчена у встановленому законодавством порядку. Та відповідно п. 3.10. Інструкції Під час подання фізичною особою заяви (запиту) про надання витягу з Реєстру шляхом надсилання поштою справжність підпису на ній заявника, а також вірність копій паспорта громадянина України або паспортного документа та документів, що підтверджують родинні чи сімейні стосунки, засвідчуються відповідно до Закону України «Про нотаріат». З поданих Позивачем документів не вбачається право на отримання Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання відносно ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Не погоджуючись із рішенням відповідача, позивач звернулась із даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до абз. 1, 2 ст. 131-2 Конституції України для надання професійної правничої допомоги в Україні діє адвокатура. Незалежність адвокатури гарантується. Засади організації і діяльності адвокатури та здійснення адвокатської діяльності в Україні визначаються законом.

Правові засади організації і діяльності адвокатури та здійснення адвокатської діяльності в Україні визначено Законом України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" від 05.07.2012 року № 5076-VI (надалі - Закон № 5076-VI).

Підпунктами 1, 2 п. 1 ст. 1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" визначено, що адвокат - фізична особа, яка здійснює адвокатську діяльність на підставах та в порядку, що передбачені цим Законом; адвокатська діяльність - незалежна професійна діяльність адвоката щодо здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту.

Статтею 2 цього Закону закріплено, що адвокатура України - недержавний самоврядний інститут, що забезпечує здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги на професійній основі, а також самостійно вирішує питання організації і діяльності адвокатури в порядку, встановленому цим Законом. Адвокатуру України складають всі адвокати України, які мають право здійснювати адвокатську діяльність. З метою забезпечення належного здійснення адвокатської діяльності, дотримання гарантій адвокатської діяльності, захисту професійних прав адвокатів, забезпечення високого професійного рівня адвокатів та вирішення питань дисциплінарної відповідальності адвокатів в Україні діє адвокатське самоврядування.

Статтею 20 Закону № 5076-VI визначені професійні права адвоката, згідно з якими під час здійснення адвокатської діяльності адвокат має право вчиняти будь-які дії, не заборонені законом, правилами адвокатської етики та договором про надання правової допомоги, необхідні для належного виконання договору про надання правової допомоги, зокрема, звертатися з адвокатськими запитами, у тому числі щодо отримання копій документів, до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, підприємств, установ, організацій, громадських об`єднань, а також до фізичних осіб (за згодою таких фізичних осіб).

Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону № 5076-VI, адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги.

Договір про надання правової допомоги - це письмова або у визначених законом випадках усна домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.

До договору про надання правової допомоги застосовуються загальні вимоги договірного права (ч. 3 ст.27 Закон № 5076-VI), в тому числі, й презумпція правомірності договору, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним (ст. 204 Цивільного кодексу України).

У договорі про надання правової допомоги закріплюється обсяг повноважень адвоката, а також вказуються обмеження щодо вчинення певних дій. Відповідно до ч. 4 ст. 26 Закону № 5076-VI адвокат зобов`язаний діяти в межах повноважень, наданих йому клієнтом, у тому числі з урахуванням обмежень щодо вчинення окремих процесуальних дій.

Суд зазначає, що Позивачем в позовні заяві не було наведено будь-яких підстав з приводу не можливості надання договору про надання правової допомоги Відповідачу.

До того ж, згідно з п. 2 ч. 1 ст. 20 Закону № 5076-VI під час здійснення адвокатської діяльності адвокат має право вчиняти будь-які дії, не заборонені законом, правилами адвокатської етики та договором про надання правової допомоги, необхідні для належного виконання договору про надання правової допомоги, зокрема, представляти і захищати права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб у суді, органах державної влади та органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності, громадських об`єднаннях, перед громадянами, посадовими і службовими особами, до повноважень яких належить вирішення відповідних питань в Україні та за її межами.

Тобто, як вбачається з положень цієї статті, саме договір про надання правової допомоги визначає, якими саме повноваженнями наділений адвокат.

Згідно з ч. 3 ст. 26 Закону № 5076-VI повноваження адвоката як захисника або представника в господарському, цивільному, адміністративному судочинстві, кримінальному провадженні, розгляді справ про адміністративні правопорушення, а також як уповноваженого за дорученням у конституційному судочинстві підтверджуються в порядку, встановленому законом.

Документами, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону № 5076-VI, можуть бути: 1) договір про надання правової допомоги; 2) довіреність; 3) ордер; 4) доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.

Ордер на надання правової допомоги (далі - ордер) - це письмовий документ, що посвідчує повноваження адвоката на надання правової допомоги у випадках і порядку, встановлених Законом № 5076-VI та іншими законами України.

Рішенням Ради адвокатів України № 41 від 12.04.2019 року затверджено "Положення про ордер на надання правничої (правової) допомоги" (надалі - Положення).

Положення про ордер на надання правничої (правової) допомоги встановлює єдині для всіх адвокатів України, адвокатських об`єднань/адвокатських бюро правила виготовлення, оформлення, зберігання, обліку ордерів.

В Україні встановлюється єдина, обов`язкова для всіх адвокатів, типова форма ордера, яку затверджує Рада адвокатів України (зразок в Додатку 1 до Положення) (п. 3 Положення).

Ордер видається адвокатом, адвокатським бюро, адвокатським об`єднанням та повинен містити обов`язкові реквізити, передбачені цим Положенням (п. 4 Положення).

Ордер, встановленої форми, є обов`язковим для прийняття усіма органами, установами, організаціями на підтвердження правомочності адвоката на вчинення дій, передбачених ст. 20 Закону № 5076-VI (п. 5 Положення).

Ордер, що видається адвокатом, який здійснює свою діяльність індивідуально, підписується адвокатом та посвідчується печаткою адвоката (за її наявності) (п. 9 Положення).

Ордер, який видається адвокатським бюро або адвокатським об`єднанням, обов`язково має містити підпис адвоката, який надає правничу (правову) допомогу на підставі цього ордера, та підпис керівника адвокатського бюро, адвокатського об`єднання і скріплений печаткою юридичної особи (п. 10 Положення).

Ордер, встановленої цим Положенням форми, є належним та достатнім підтвердженням правомочності адвоката на вчинення дій в інтересах клієнта (п. 11 Положення).

Відповідно до п. 12 Положення ордер містить наступні реквізити: серію, порядковий номер ордера; прізвище, ім`я, по батькові або найменування особи, якій надається правова допомога; посилання на договір про надання правової допомоги/доручення органу (установи), уповноважених законом на надання безоплатної правової допомоги, номер (у випадку наявності) та дату цього документа; назву органу, у якому надається правова допомога адвокатом із зазначенням, у випадку необхідності, виду адвокатської діяльності відповідно до статті 19 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність". Під назвою органу розуміється як безпосередньо назва конкретного органу так і назва групи органів визначених пунктом 2 частини 1 статті 20 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" (наприклад, судові органи, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, органи досудового слідства, правоохоронні органи тощо); прізвище, ім`я, по батькові адвоката, який надає правничу (правову) допомогу на підставі ордера, номер та дату його свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю, найменування органу, який його видав (КДКА відповідного регіону, з 01.01.2013 року радою адвокатів відповідного регіону); номер посвідчення адвоката України, ким та коли воно видане; ким ордер виданий (назву організаційної форми): адвокатом, який здійснює адвокатську діяльність індивідуально (із зазначенням адреси робочого місця); адвокатським бюро, адвокатським об`єднанням (повне найменування адвокатського бюро/адвокатського об`єднання та його місцезнаходження); адресу робочого місця адвоката, якщо вона відрізняється від адреси місцезнаходження адвокатського бюро/адвокатського об`єднання, яке видає ордер; обмеження повноважень, якщо такі передбачені договором про надання правничої (правової) допомоги; дату видачі ордера; підпис адвоката, який видав ордер, у разі здійснення ним індивідуальної діяльності (у графі "Адвокат"); підпис адвоката, який надає правову допомогу, якщо ордер, виданий адвокатським бюро, адвокатським об`єднанням (у графі "Адвокат"); підпис керівника адвокатського бюро/адвокатського об`єднання, відтиск печатки адвокатського бюро/адвокатського об`єднання (за наявності) у випадку, якщо ордер видається адвокатським бюро/адвокатським об`єднанням; двовимірний штрих-код QR-код) з посиланням на профайл адвоката в ЄРАУ; реквізити 12.1, 12.5, 12.6, 12.7, 12.8 генеруються автоматично, всі інші реквізити ордера заповнюються адвокатом самостійно з метою збереження адвокатської таємниці.

Відповідальність за достовірність вказаних в ордері даних несе адвокат (особа, яка видала ордер). У ордері на надання правової допомоги, який видається адвокатом або адвокатським бюро чи адвокатським об`єднанням, не заборонено здійснювати виправлення і дописки, у разі якщо обсяг повноважень адвоката змінюється в межах такого договору (п.15 Положення).

Згідно з підпунктом 12.4 пункту 12 Положення, затвердженого рішенням Ради адвокатів України від 12.04.2019 року № 41, ордер має містити назву органу, у якому надається правова допомога адвокатом із зазначенням, у випадку необхідності, виду адвокатської діяльності відповідно до статті 19 Закону № 5076-VI.

Отже, системний аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що законодавець чітко визначив, що в графі "Назва органу, в якому надається правова допомога" повинна бути зазначена як безпосередньо назва конкретного органу так і назва групи органів визначених пунктом 2 частини 1 статті 20 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", як то судові органи, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, органи досудового слідства, правоохоронні органи тощо.

З доданого до позовної заяви ордеру серії ДН № 142437 вбачається, що в графі - "Назва органу, в якому надається правова допомога" зазначено "у правохоронних органах, судах, інших установах, організаціях, підприємствах, незалежно від їх підпорядкування, форм власності та галузевої приналежності", що унеможливлює встановити повноваження адвоката, щодо надання правової допомоги саме в Покровському районному відділі державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків).

Таким чином, в ордері серії ДН № 142437 в графі "Назва органу, в якому надається правова допомога" повинно було бути зазначено Покровський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) або органи державної влади, що не було здійснено позивачем.

Аналогічну позицію щодо зазначення в ордері в графі назва органу, безпосередньо назви конкретного органу або назви групи органів викладено в постанові Великої Палати Верховного Суду від 05 червня 2019 року у справі № 9901/847/18.

Діяльність органів державної реєстрації актів цивільного стану ґрунтується на принципах додержання законності, захисту прав і законних інтересів громадян та держави, додержанням таємниці державної реєстрації актів цивільного стану, належного документального оформлення проведення державної реєстрації та проводиться відповідно до Закону України « Про державну реєстрацію актів цивільного стану «від 1 липня 2010 року, № 2398-VI (далі - Закон № 2398-VI), Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 № 52/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 24 грудня 2010 року № 3307/5, зі змінами (далі- Правила), Інструкції з ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян затвердженої наказом Міністерства юстиції України 24.07.2008 року №1269/5, зареєстрованої Міністерством юстиції України 25.07.2008 року №691/15382 (далі - Інструкція) та інших законодавчих та нормативних актів.

Згідно абз. 1,2 п. 2 розділу 1 Правил, державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, встановлених законом, зміна імені, смерть відповідно до Сімейного кодексу України та Цивільного кодексу України, Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" та інших актів законодавства. Відомості про народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть підлягають обов`язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян відповідно до Порядку ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2007 № 1064.

Відповідно до абз. 1 п. 18 розділу 4 Правил, запити, які надходять від адвокатів або адвокатських об`єднань, виконуються на загальних підставах з дотриманням вимог чинного законодавства.

Відповідно до п. 1.1, Інструкція визначає порядок внесення до Державного реєстру актів цивільного стану громадян (далі - Реєстр) відомостей про народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, а також установлює форми витягів з Реєстру та умови їх видачі.

Згідно п. 3.3 Інструкції, для отримання допомоги на поховання при державній реєстрації смерті видається витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання у разі втрати якого на письмову заяву фізичної особи реєстратором за місцем складання актового запису про смерть видається дублікат з позначкою «Дублікат».

Відповідно до п. 3.7 Інструкції заява (запит) про надання витягу з Реєстру подається заявником особисто або шляхом надсилання поштою.

Згідно абз. 6 п 3.8 Інструкції у разі подання заяви (запиту) про надання витягу з Реєстру уповноваженою особою, крім документів, зазначених в абзаці першому цього пункту, пред`являється довіреність, посвідчена відповідно до Закону України «Про нотаріат». У разі якщо уповноваженою особою є адвокат, пред`являється документ, що посвідчує повноваження такого представника, відповідно до Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність». Під час пред`явлення адвокатом ордера до нього обов`язково додається копія договору про надання правової допомоги, засвідчена у встановленому законодавством порядку.

Як зазначано Позивачем в позовній заяві, обов`язкове надання договору про надання правової допомоги не передбачено Законом України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».

Суд зазначає, що юридична сила закону як основного джерела права, його місце в системі нормативно-правових актів закріплені в Конституції України.

Однією з ознак, яка відрізняє закон від інших нормативно-правових актів, є прийняття його вищим представницьким органом державної влади. Пунктом 3 частини першої статті 85 Конституції України закріплено, що прийняття законів належить до повноважень Верховної Ради України.

Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 17 жовтня 2002 року № 17-рп (щодо повноважності Верховної Ради України) визначення Верховної Ради України єдиним органом законодавчої влади означає, що жоден інший орган державної влади не уповноважений приймати закони.

Вища юридична сила закону полягає також у тому, що всі підзаконні нормативно-правові акти приймаються на основі законів та за своїм змістом не повинні суперечити їм. Підпорядкованість таких актів законам закріплена у положеннях Конституції України.

Так, відповідно до частини третьої статті 106 Конституції України Президент на основі та на виконання Конституції і законів України видає укази і розпорядження, які є обов`язковими до виконання на території України.

Згідно з частиною третьою статті 113 Конституції України Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, а також указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України.

Отже, у випадку суперечності норм підзаконного акта нормам закону слід застосовувати норми закону, оскільки він має вищу юридичну силу.

Враховуючи викладене суд зазначає, що Інструкція має менше юридичне значення при вирішенні спірного питання сторонами.

Також суд приймає доводи Позивача наведені в позові стосовно того, що ордер, який видано відповідно до Закону № 5076-VI, є самостійним документом, що підтверджує повноваження адвоката. Надання договору про правничу допомогу, його копії або витягу разом із ордером відповідно до статті 26 Закону № 5076-VI не передбачено.

Такого висновку, також, дійшла Велика Палата Верховного Суду у постанові від 5 грудня 2018 року у справі № 9901/736/18.

Відповідно до Закону № 5076-VI, первинним документом що засвідчує правовідносини між адвокатом та його клієнтом є договір про надання правової допомоги на підставі якого видається ордер на надання правової допомоги.

Крім того, адвокат несе кримінальну відповідальність за завідомо неправдиву інформацію зазначену в ордері, а також умисне невнесення адвокатом до ордера відомостей щодо обмежень повноважень, установлених договором про надання правничої допомоги.

Проте, суд, також зазначає, що наведені в Інструкції положення з приводу обов`язкового надання адвокатом разом з ордером і витягу про надання правової допомоги, ні в якому разі не обмежують чи звужують права Позивача, а лише конкретизують та регулюють конкретні правовідносини.

До того ж виконання вимог Інструкції ні яким чином не призводить до оформлення Позивачем додаткових додаткових документів, а лише передбачає надання вже існуючих на момент звернення до Відповідача з заявою.

Також Позивачем у своєму позові не було наведено, які саме обставини перешкоджали в наданні Відповідачу договору про надання правової допомоги.

З приводу засвідчення копій документів відповідно до Закону України «Про нотаріат», суд зазначає наступне.

Адвокат є фізичною особою, яка має спеціальний статус із зазначенням переліку прав та обов`язків передбачених Законом № 5076-VI.

Згідно абз. 6 п 3.8 Інструкції у разі подання заяви (запиту) про надання витягу з Реєстру уповноваженою особою, крім документів, зазначених в абзаці першому цього пункту, пред`являється довіреність, посвідчена відповідно до Закону України «Про нотаріат». У разі якщо уповноваженою особою є адвокат, пред`являється документ, що посвідчує повноваження такого представника, відповідно до Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність». Під час пред`явлення адвокатом ордера до нього обов`язково додається копія договору про надання правової допомоги, засвідчена у встановленому законодавством порядку.

Тобто з даного пункту Інструкції чітко вбачається розмежування між фізичною особою та адвокатом.

Згідно п. 3.10 Інструкції під час подання фізичною особою заяви (запиту) про надання витягу з Реєстру шляхом надсилання поштою справжність підпису на ній заявника, а також вірність копій паспорта або паспортного документа та документів, що підтверджують родинні чи сімейні стосунки, засвідчуються відповідно до Закону України «Про нотаріат».

Даний пункт Інструкції ніяким чином не конкретизує та не визначає, до яких саме фізичних осіб відносяться вказане положення.

Відповідно до пп. 9 п. 1 статті 20 Закону № 5076-VI, адвокат, при здійсненні своєї діяльності має право посвідчувати копії документів у справах, які він веде, крім випадків, якщо законом установлено інший обов`язковий спосіб посвідчення копій документів.

Отже, вказаним законом чітко передбачено повноваження адвоката з приводу підпису та засвідчення копій документів.

А тому суд не приймає доводів Відповідача в цій частині.

Оскільки Відповідач при здійсненні своїх посадових обов`язків та повноважень керується в своїй діяльності Конституцією, Законом України « Про державну реєстрацію актів цивільного стану», Правилами державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, Інструкцією з ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян та іншими законодавчими та нормативними актами, які ні яким чином не обмежують чи порушують права Позивача, та на момент звернення Позивача з заявою до Відповідача не визнані не конституційними та є чинними, суд, не вбачає в діях Відповідача будь яких протиправних дій чи бездіяльності.

Згідно ч. 1 ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З огляду на зазначене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Згідно з вимогами ст.139 КАС України розподіл судових витрат не здійснюється.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250, 251, 255, 263, 295, 297 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

У задоволені позовних вимог Моцика Сергія Миколайовича ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Покровського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Покровському районі Донецької області (85302, Донецька область, м. Покровськ, вул. Центральна, 148, ЄДРПОУ 26551594) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Є.В. Череповський