Рішення № 103226764, 02.02.2022, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.02.2022
Номер справи
600/4090/21-а
Номер документу
103226764
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 лютого 2022 р. м. Чернівці Справа № 600/4090/21-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Анісімова О.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Чернівецькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

І. РУХ СПРАВИ

1.1. ОСОБА_1 (далі – позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління ДФС у Чернівецькій області (далі – відповідач), в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДФС у Чернівецькій області щодо невиплати ОСОБА_1 грошової компенсації суми податку на доходи фізичних осіб в розмірі 140337,62 грн.;

- зобов`язати ГУ ДФС у Чернівецькій області виплатити ОСОБА_1 компенсацію суми податку на доходи фізичних осіб в розмірі 140337,62 грн.

1.2. Ухвалою суду від 30.08.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

ІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА АРГУМЕНТИ СТОРІН

2.1. Представник позивача вказує, що ОСОБА_1 був звільнений зі служби в податковій міліції, а на виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 29 січня 2021 року у справі № 824/3200/14-а та постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 28 квітня 2021 року у справі № 824/3200/14-а його поновлено на посаді.

2.2. На виконання вказаної постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду відповідачем перераховано ОСОБА_1 кошти середнього заробітку за час вимушеного прогулу у сумі 627621,03 грн. Натомість, згідно доводів представника позивача, невиплачена сума середнього заробітку за час вимушеного прогулу становить 152032,42 грн., яка складається з 11694,80 грн. військового збору (779653,45 грн. х 1,5%) та 140337,62 грн. податку на доходи фізичних осіб (779653,45 х 18%). Однак, компенсація сум зазначеного податку, що були утримані з суми середнього заробітку за час вимушеного прогулу, всупереч нормам чинного законодавства проведена не була.

2.3. Відповідач правом на подачу відзиву на позовну заяву не скористався, хоча ухвалу про відкриття спрощеного позовного провадження в адміністративній справі було направлено на офіційну електронну адресу, що підтверджується витягом з направлення (а.с. 15). У зв`язку із цим, суд, керуючись положеннями частини 6 статті 162 КАС України, вирішує справу за наявними матеріалами.

IІІ. ОБСТАВИНИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

3.1. Дослідженням матеріалів справи судом встановлено, що рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 29 січня 2021 року у справі № 824/3200/14-а визнано протиправним та скасовано наказ Міністерства доходів і зборів України від 29.10.2014 року № 2176-0 про звільнення ОСОБА_1 з органів податкової міліції та з посади першого заступника начальника слідчого управління фінансових розслідувань ГУ Міндоходів у Чернівецькій області; поновлено полковника податкової міліції ОСОБА_1 на посаді першого заступника начальника слідчого управління фінансових розслідувань ГУ Міндоходів у Чернівецькій області з 30.10.2014 року; стягнуто з Державної фіскальної служби України на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу з 30.10.2014 року по 29.01.2021 року в сумі 580979,08 грн.; рішення в частині поновлення полковника податкової міліції ОСОБА_1 на посаді першого заступника начальника слідчого управління фінансових розслідувань Головного управління Міндоходів у Чернівецькій області та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу за один місяць допущено до негайному виконанню.

3.2. Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 28 квітня 2021 року у справі № 824/3200/14-а рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 29 січня 2021 року скасовано в частині стягнення з Державної фіскальної служби України на користь ОСОБА_1 , середній заробіток за час вимушеного прогулу з 30.10.2014 року по 29.01.2021 року в сумі 580979,08 грн.; ухвалено в цій частині нове рішення: стягнуто з Головного управління Державної фіскальної служби у Чернівецькій області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу за період з 30.10.2014 по 29.01.2021 в сумі 779653 (сімсот сімдесят дев`ять тисяч шістсот п`ятдесят три) гривні 45 копійок; в решті рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 29 січня 2021 року залишено без змін.

3.3. Згідно виписки по картковому рахунку ОСОБА_1 на виконання постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 28 квітня 2021 року у справі № 824/3200/14-а відповідачем перераховано позивачу кошти середнього заробітку за час вимушеного прогулу 16.07.2021 року у сумі 59926,83 грн, 27.07.2021 року в сумі 570694,20 грн, що разом складає 627621,03 грн. (а.с. 6).

3.4. 29.07.2021 року представником позивача надіслано відповідачу адвокатський запит, згідно якого просив надати інформацію щодо причин невиконання судового рішення в повному обсязі, а також щодо негайного його виконання в частині перерахування позивачу коштів в сумі 140337,62 грн., як компенсацію податку на доходи фізичних осіб (а.с. 7). Доказів надання відповіді на поданий адвокатський запит суду надано не було.

ІV. ПОЗИЦІЯ СУДУ

4.1. Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (далі – ПК України, у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).

4.2. Умови та порядок сплати податку на доходи фізичних осіб врегульовано Розділом IV ПК України.

4.3. Як визначено пунктом 164.6 статті 165 ПК України під час нарахування доходів у формі заробітної плати база оподаткування визначається як нарахована заробітна плата, зменшена на суму страхових внесків до Накопичувального фонду, а у випадках, передбачених законом, - обов`язкових страхових внесків до недержавного пенсійного фонду, які відповідно до закону сплачуються за рахунок заробітної плати працівника, а також на суму податкової соціальної пільги за її наявності.

4.4. Ставка податку становить 18 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) (крім випадків, визначених у пунктах 167.2-167.5 цієї статті) у тому числі, але не виключно у формі: заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв`язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами (пункт 167.1 статті 167 ПК України).

4.5. У свою чергу, згідно підпункту 165.1.10 пункту 165.1 статті 165 ПК України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються такі доходи, зокрема, сума грошового або майнового утримання чи забезпечення військовослужбовців строкової служби (у тому числі осіб, що проходять альтернативну службу), передбачена законом, яка виплачується з бюджету чи бюджетною установою.

4.6. Умови та механізм щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу (в тому числі відрядженими до органів виконавчої влади та інших цивільних установ) у зв`язку з виконанням ними своїх обов`язків під час проходження служби (надалі по тесту також - грошова компенсація) визначається положеннями Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримується з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 року № 44 (далі - Порядок №44).

4.7. Відповідно до пункту 2 Порядку №44, грошова компенсація виплачується громадянам України, які відповідно до законодавства мають статус військовослужбовця, поліцейського або є особами рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, ДСНС, податкової міліції, Національного антикорупційного бюро, Державного бюро розслідувань, співробітникам Служби судової охорони, а також особам, звільненим із служби, для відшкодування утриманих сум податку з їх грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, право на які вони набули у зв`язку з виконанням обов`язків під час проходження служби.

4.8. Виплата грошової компенсації здійснюється установами (організаціями, підприємствами), що утримують військовослужбовців, поліцейських та осіб рядового і начальницького складу, за рахунок відповідних коштів, які є джерелом доходів цих осіб, шляхом рівноцінного та повного відшкодування втрат частини грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних у зв`язку з виконанням ними своїх обов`язків під час проходження служби, що пов`язані з утриманням податку з доходів фізичних осіб у порядку та розмірах, визначених Законом України «Про податок з доходів фізичних осіб» (пункт 3 Порядку №44).

4.9. Відповідно до пункту 4 Порядку №44, виплата грошової компенсації військовослужбовцям, поліцейським та особам рядового і начальницького складу здійснюється одночасно з виплатою їм грошового забезпечення.

4.10. Згідно пункту 5 Порядку №44, грошова компенсація виплачується за місцем одержання грошового забезпечення у розмірі суми податку з доходів фізичних осіб, утриманого з грошового забезпечення.

4.11. Відповідно до пункту 168.5 статті 168 ПК України, суми податку на доходи фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими, особами рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції, а також визначених Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" членами сім`ї, батьками, утриманцями загиблого (померлого) військовослужбовця, у зв`язку з виконанням обов`язків під час проходження служби, спрямовуються виключно на виплату рівноцінної та повної компенсації втрат доходів цієї категорії громадян.

4.12. Тобто, особи рядового і начальницького складу органів податкової міліції включені до переліку відповідної категорії громадян, яким суми податку на доходи фізичних осіб, що утримувалися з їх грошового забезпечення, спрямовуються на виплату рівноцінної та повної компенсації втрат доходів цієї категорії громадян.

4.13. Компенсація втрат доходів здійснюється у розмірі фактично сплаченого податку на доходи фізичних осіб, що утримується з доходів вказаної категорії громадян, та в межах видатків на грошове забезпечення, передбачених основними розпорядниками коштів у Державному бюджеті України.

4.14. Таким чином, Головним управління ДФС у Чернівецькій області протиправно не виплачено ОСОБА_1 грошову компенсацію податку на доходи фізичних осіб в сумі 140337,62 грн. (779653,45 х 18%) грн, чим порушено право позивача на соціальний захист.

V. ВИСНОВКИ СУДУ

5.1. Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. На розвиток зазначених положень Конституції України частиною 2 статті 2 КАС України визначені критерії законності рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, яким є відповідач.

5.2. Дослідженням матеріалів справи встановлено, що не здійснивши позивачу виплату компенсації суми податку на доходи фізичних осіб, що була утримана з виплаченого середнього заробітку за час вимушеного прогулу, допустив протиправну бездіяльність.

5.3. За таких обставин суд прийшов до висновку, що зазначений позов підлягає задоволенню повністю з підстав, викладених у його мотивувальній частині.

VІ. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ

6.1. Статтею 139 КАС України вирішено питання розподілу судових витрат. Зокрема, відповідно до її частини 1 при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

6.2. У цій справі позивач не сплачував судовий збір, оскільки звільнений від нього відповідно до Закону України “Про судовий збір” від 08.07.2011 року, №3674-VI. Таким чином, суд не присуджує та не стягує у цій справі судові витрати.

На підставі викладеного, керуючись статтями 73-77, 90, 241-246, 250 КАС України, суд –

В И Р І Ш И В:

1. Позов ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Чернівецькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії – задовольнити повністю.

2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДФС у Чернівецькій області щодо невиплати ОСОБА_1 грошової компенсації суми податку на доходи фізичних осіб в розмірі 140337 (сто сорок тисяч триста тридцять сім) грн 62 коп.

3. Зобов`язати Головне управління ДФС у Чернівецькій області виплатити ОСОБА_1 компенсацію суми податку на доходи фізичних осіб в розмірі 140337 (сто сорок тисяч триста тридцять сім) грн 62 коп.

Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне найменування сторін:

Позивач – ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідач – Головне управління ДФС у Чернівецькій області (м. Чернівці, вул. Героїв Майдану, 200А, код ЄДРПОУ 39392513).

Суддя О.В. Анісімов