Рішення № 103226763, 02.02.2022, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.02.2022
Номер справи
600/7671/21-а
Номер документу
103226763
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 лютого 2022 р. м. Чернівці Справа № 600/7671/21-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Григораша В.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Чернівецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (відповідач) з такими позовними вимогами:

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо зменшення ОСОБА_1 основного розміру пенсії за вислугу років, з 90% до 70% відповідних сум грошового забезпечення, при здійсненні перерахунку пенсії з 01 грудня 2019 року, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, зазначених у довідці про розмір грошового забезпечення за № 33/46-1362/4970 від 04.10.2021 року, виданої Сектором із соціально-гуманітарних питань Державної установи "Територіального медичного об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Чернівецькій області", на виконання постанови Шостого апеляційного суду від 19 листопада 2019 р. по справі № 826/12704/18;

зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії за вислугу років та її виплату з 01 грудня 2019 року, виходячи із 90% грошового забезпечення та виплатити різницю в доплаті по заборгованості з 01.12.2019 року, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, зазначених у довідці про розмір грошового забезпечення за № 33/46-1362/4970 від 04.10.2021 року, виданої Сектором із соціально-гуманітарних питань Державної установи "Територіального медичного об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Чернівецькій області", на виконання постанови Шостого апеляційного суду від 19 листопада 2019 року по справі № 826/12704/18.

Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначив, що йому призначено пенсію за вислугу років у розмірі 90% грошового забезпечення у відповідності до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 17.11.2021 у справі № 600/5291/21-а, йому здійснено перерахунок пенсії, в результаті чого безпідставно зменшено розмір грошового забезпечення з 90 % до 70 % грошового забезпечення.

Вважає такі дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області протиправними та такими, що порушують його право на пенсійне забезпечення в належному відсотковому розмірі.

Відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому в задоволенні позову просить відмовити. Зазначив, що позивачу було здійснено перерахунок пенсії в розмірі 70% від основного розміру грошового забезпечення, оскільки станом на час здійснення такого перерахунку діє норма, згідно якої, пенсії призначаються згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в розмірі саме 70% від основного розміру грошового забезпечення.

Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 31.12.2021 року відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Зважаючи на відсутність клопотання будь-якої зі сторін про інше, суд вважає за можливе продовжити розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

З`ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши письмові докази, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 виданий 19.12.2006 Шевченківстким РВ УМВС України в Чернівецькій області (а.с. 5-6).

Позивачу призначено пенсію за вислугу років згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 90 % сум грошового забезпечення (а.с. 11-12).

Рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 17.11.2021 у справі № 600/5291/21-а, зокрема, зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити з 01 грудня 2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за спеціальним званням, надбавки за службу в поліції та додаткових видів грошового забезпечення, зазначених у довідці про розмір грошового забезпечення Сектору із соціально - гуманітарних питань Державної установи "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Чернівецькій області" № 33/46-1362/4970 від 04.10.2021 року, у розмірі 70% від грошового забезпечення, із врахуванням раніше виплачених сум.

На підставі наведеного вище рішення суду, відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивачу з 01.12.2019, внаслідок чого максимальний розмір пенсії зменшено з 90 % на 70% відповідних сум грошового забезпечення.

Позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив провести перерахунок та виплату пенсії відповідно до рішення Чернівецького окружного адміністративного суду у справі № 600/5291/21-а в розмірі 90 % сум грошового забезпечення (а.с. 17).

За результатами розгляду вказаної заяви, відповідач направив на адресу позивача лист, в якому зазначив, що перерахунок та виплата пенсії позивачу здійснено на підставі рішення суду.

Не погоджуючись з бездіяльністю відповідача щодо непроведення перерахунку пенсії, позивач звернувся до суду з даним позовом.

До спірних правовідносин суд застосовує наступні положення законодавства та робить висновки по суті пору.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.

Відповідно до ст. 13 Закону №2262-ХІІ, в редакції, що діяла до 01.10.2011, максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90% відповідних сум грошового забезпечення.

Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" №3668-VІ від 08.07.2011, який набрав чинності з 01.10.2011, внесено зміни до ст. 13 Закону № 2262-ХІІ, яким максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80% відповідних сум грошового забезпечення (ст. 43 Закону № 2262-ХІІ).

Згідно з Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання України" від 27.03.2014 № 1166-VІІ (далі - Закон №1166-VІІ), який набрав чинності 01.04.2014, внесено зміни до ч. 2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ, а саме цифри "80" замінили на цифри "70".

Таким чином, Законами №3668-VІ та №1166-VІІ були внесені зміни до ч. 2 ст. 13 Закону №2262-ХІІ, щодо розміру відсотку грошового забезпечення з якого розраховується розмір пенсії.

При цьому, слід звернути увагу, що ні положеннями Закону України №1166-VІІ, ні положеннями Закону №2262-XII не передбачено проведення перерахунку раніше призначених пенсій, виходячи з нового (зменшеного) відсотку відповідних сум грошового забезпечення.

Суд зазначає, що процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Норми, які визначають механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій, встановлені ст. 63 Закону №2262-XII.

Тому, при перерахунку пенсії, позивачу має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

Необхідно відмітити, що згідно зі ст. 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов`язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 №8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002 № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

Необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов`язана з ризиком для життя і здоров`я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей (Рішення №5-рп/2002).

Порядок проходження служби у Збройних Силах України та інших військових формуваннях врегульовано спеціальними нормативно-правовими актами, які покладають на громадян, які перебувають на такій службі, додаткові обов`язки і відповідальність.

Також, у Рішенні від 11.10.2005 №8-рп/2005 Конституційний Суд зазначив, що утвердження та дотримання закріплених у нормативно-правових актах соціальних стандартів є конституційним обов`язком держави. Діяльність її правотворчих і правозастосовчих органів має здійснюватися за принципами справедливості, гуманізму, верховенства і прямої дії норм Конституції України, а повноваження - у встановлених Основним Законом України межах і відповідно до законів.

Як вбачається з протоколу пенсійної справи основний розмір пенсії позивача при її призначенні складав 90% грошового забезпечення, проте під час проведення перерахунку пенсії з 01.12.2019 відповідач знизив основний розмір пенсії позивача до 70 % грошового забезпечення.

Суд зазначає, що зменшення відповідачем основного розміру пенсії позивача до 70 % грошового забезпечення на виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 17.11.2021 у справі № 600/5291/21-а не позбавляє позивача права на отримання пенсії в розмір 90% грошового забезпечення, який був визначений йому при призначенні пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Вищезазначене вказує на те, що за наслідком розгляду звернення позивача щодо проведення перерахунку та виплати пенсії відповідно до рішення Чернівецького окружного адміністративного суду у справі № 600/5291/21-а в розмірі 90 % сум грошового забезпечення відповідач протиправно відмовив у задоволенні його заяви, що і стало підставою для звернення до суду з даним позовом.

Враховуючи вищенаведене законодавче регулювання та встановлені фактичні обставини справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, підтвердженими належними та допустимими доказами, а відтак, обираючи спосіб захисту порушених прав позивача в межах спірних правовідносин, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у здійснення позивачу перерахунку та виплати пенсії за вислугу років, обчисленої із застосуванням 90% відповідних сум грошового забезпечення та зобов`язання відповідача здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії з 01.12.2019 року з розрахунку 90 % сум грошового забезпечення на підставі довідки Державної установи "Територіального медичного об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Чернівецькій області".

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно з частиною 1 статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Стосовно розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

З матеріалів справи встановлено, що при зверненні до суду з даним позовом позивачем сплачено судовий збір у розмірі 908,00 грн.

Враховуючи зазначене, суд стягує з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача сплачений судовий збір в сумі 908,00 грн.

Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного Фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити повністю.

2. Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області у здійсненні ОСОБА_1 перерахунку та виплати пенсії за вислугу років з 01 грудня 2019 року, обчисленої із застосуванням 90% відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, зазначених у довідці про розмір грошового забезпечення за №33/46-1362/4970 від 04.10.2021 року, виданої Державною установою "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Чернівецькій області".

3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01.12.2019 року, з розрахунку 90 % сум грошового забезпечення, на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Чернівецькій області" про розмір грошового забезпечення за №33/46-1362/4970 від 04.10.2021 року, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 908,00 грн.

Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне найменування учасників процесу:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 );

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (площа Центральна, 3, м. Чернівці, 58002, код ЄДРПОУ 40329345).

Суддя В.О. Григораш