Рішення № 103225421, 02.02.2022, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.02.2022
Номер справи
580/9560/21
Номер документу
103225421
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 лютого 2022 року справа № 580/9560/21

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кульчицького С.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України та Управління поліції охорони в Черкаській області про визнання протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі — позивач) з позовом до Міністерства внутрішніх справ України (далі — відповідач 1) та Управління поліції охорони в Черкаській області (далі — відповідач 2), в якому просить:

- визнати протиправною відмову Міністерства внутрішніх справ України в призначенні і виплаті позивачу одноразової грошової допомоги відповідно до статті 23 Закону України «Про міліцію» та Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, що затверджений постановою КМУ №850 від 21 жовтня 2015 року;

- зобов`язати Управління поліції охорони в Черкаській області повторно надіслати до Міністерства внутрішніх справ України висновок та документи для призначення позивачу одноразової грошової допомоги відповідно до статті 23 Закону України «Про міліцію» та Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, що затверджений постановою КМУ №850 від 21 жовтня 2015 року;

- зобов`язати Міністерства внутрішніх справ України прийняти рішення про призначення та виплату позивачу одноразової грошової допомоги в розмірі 200 кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення ІІ групи інвалідності 30 грудня 2020 року, відповідно до статті 23 Закону України «Про міліцію» та Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, що затверджений постановою КМУ №850 від 21 жовтня 2015 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що після звільнення зі служби в органах внутнішніх справ за ним збереглося право на отримання одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням ІІ групи інвалідності, пов`язаної з проходженням служби в органах внутрішніх справ. У зв`язку з чим позивач звернувся до Управління поліції охорони в Черкаській області із заявою в якій просив виплату йому таку допомогу. Відповідач Управління поліції охорони в Черкаській області склав висновок від 20.04.2021 №1091/43/3/01-2021, який надіслав до МВС України разом з визначеним переліком документів для призначення і виплати одноразової грошової допомоги заявнику у відповідності до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 №85. Однак, Міністерство внутрішніх справ України повернуло вказані документи відправнику. Позивач вважає відмову Міністерства внутрішніх справ України в призначенні і виплаті одноразової грошової допомоги протиправною та такою, що порушує його права на соціальний захист.

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 22.11.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі на підставі даного позову, без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач Міністерство внутрішніх справ України проти позовних вимог заперечив, надавши до суду відзив на позовну заяву в якому зазначив, що право на отримання одноразової грошової допомоги у відповідності до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 №850 виникає з часу встановлення інвалідності і поширююься виключно на тих працівників, яким інвалідність встановлена до 07.11.2015 (часу набрання чинності Законом України “Про національну поліцію”). У відзиві вказано, що одноразова грошова допомога колишнім працівникам Державної служби охорони в даномк випадку повинна здійснювати поліція охорони з дотриманням визначеного законодавством порядку фінансування, а видатки на забезпечення діяльності Державної служби охорони у Державному бюджеті України для Міністерства внутрішніх справ України не передбачені, покриття витрат на виплату одноразової допомоги колишнім працівникам Державної служби охорони має здійснюватись поліцією охорони за рахунок власних джерел надходжень.

Відповідач Управління поліції охорони в Черкаській області у задоволенні позовних вимог позивача просив відмовити, вказавши, що у даній справі не є розпорядником та одержувачем бюджетних коштів на здійснення виплати грошової компенсації поліцейським, які проходять службу в органах поліції охорони. На виконання вимог Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 №850 Управління поліції охорони в Черкаській області направило до Міністерства внутрішніх справ України висновок та документи для призначення позивачу одноразової грошової допомоги. Таким чином, вважає позовні вимоги заявлені до Управління поліції охорони в Черкаській області є безпідставними.

Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає таке.

Судом встановлено, що позивач в період з 20.09.1985 по 02.06.2003 проходив службу в органах внутрішніх справ України.

Наказом Управління державної служби охорони при управлінні Міністерства внутрішніх справ №44о/с від 02.06.2003 позивача звільнено із займаної посади.

Згідно довідки МСЕК серії 12 ААБ №776899 від 30.12.2020, ОСОБА_1 16.12.2020 встановлено 2 групу інвалідності, у зв`язку з захворюванням пов`язаним з проходженням служби в ОВС.

07.04.2021 позивач звернувся до Управління поліції охорони в Черкаській області із заявою про виплату йому одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням II групи інвалідності.

Управлінням поліції охорони в Черкаської області складено висновок від 20.04.2021 №1091/43/3/01-2021, який надіслано до МВС України разом з визначеним переліком документів для призначення і виплати одноразової грошової допомоги заявнику у відповідності до Порядку №850. Про що повідомлено заявника листом від 26.04.2021 № 34/К/43/4/01-2021.

Департаментом фінансово-облікової політики Міністерства внутрішніх справ України 28.05.2021 № 23484/15-2021 матеріали про призначення та виплату одноразової грошової допомоги позивачу повернуто до Управління поліції охорони в Черкаській області для доопрацювання та подальшого надсилання за належністю до Національної поліції України.

15.07.2021 Управлінням поліції охорони в Черкаській області за вихідним № 1971/43/3/01-2021 повторно надіслані документи до МВС України про призначення та виплати одноразової грошової допомоги позивачу.

25.08.2021 Департаментом фінансово-облікової політики МВС України матеріали про призначення і виплату одноразової грошової допомоги позивачу листом №39113/15-2021 повернуто повторно до Управлінням поліції охорони в Черкаській області для подальшого надсилання за належністю до Національної поліції України, оскільки питання проведення виплати одноразової грошової допомоги повинно здійснюватися за рахунок коштів, передбачених державним бюджетом для Національної поліції України.

Вважаючи протиправною відмову Міністерства внутрішніх справ України в призначенні і виплаті одноразової грошової допомоги, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає про таке.

Згідно з п. 15 Прикінцевих положень Закону України «Про Національну поліцію», право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України «Про міліцію», зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію».

Таким чином, оскільки право на отримання одноразової грошової допомоги виникає з часу встановлення інвалідності, правила п. 15 Прикінцевих положень Закону України «Про Національну поліцію» поширюються виключно на тих працівників, яким інвалідність встановлена до 07.11.2015 - часу набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію».

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 19.09.2018 у справі №357/1734/17.

Оскільки ІІ група інвалідності позивачу встановлена з 16.12.2020, згідно з актом огляду медико-соціальною експертною комісією до довідки серії 12 ААБ №776899 від 30.12.2020, при визначенні права позивача на отримання одноразової грошової допомоги норми Закону України «Про міліцію» та прийнятого на його виконання Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 №850, застосуванню не підлягають.

У свою чергу, за наявності підстав, така допомога може бути призначена відповідно до ст. 97 Закону України «Про Національну поліцію».

Так, за правилами ст. 78 Закону України «Про Національну поліцію», служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду зараховується до стажу служби в поліції.

Крім того, відповідно до п. 13 Прикінцевих положень Закону України «Про Національну поліцію», працівникам міліції, які перейшли на службу до поліції, стаж вислуги в спеціальних званнях міліції зараховується до стажу вислуги для присвоєння чергових спеціальних звань поліції.

Приписами ст. 102 Закону України «Про Національну поліцію» та ст. 17 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що служба в органах внутрішніх справ зараховується до вислуги років для призначення пенсії поліцейським.

Таким чином, оскільки період служби в органах внутрішніх справ зараховується до стажу служби поліцейських, в тому числі і для призначення пенсії, а тому отримання захворювання, пов`язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, внаслідок якого встановлено інвалідність, породжує право на отримання одноразової грошової допомоги відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 97 Закону України «Про Національну поліцію».

При цьому, у силу ч. 2 ст. 97 Закону України «Про Національну поліцію», порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського встановлюється Міністерством внутрішніх справ України.

На виконання вказаних положень наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11.01.2016 №4 затверджено Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського (надалі - Порядок №4).

Згідно з п.п. 1 та 2 розділу IV Порядку №4 у редакції, яка діяла станом на момент виникнення спірних правовідносин, фінансові підрозділи в десятиденний строк з дня реєстрації документів готують висновок про призначення одноразової грошової допомоги, форма якого наведена у додатку 2.

Висновок про призначення ОГД складається працівником фінансового підрозділу і підписується керівником фінансового підрозділу та керівником підрозділу, де проходить (проходив) службу поліцейський.

Висновок про призначення ОГД затверджує/відмовляє: в апараті Національної поліції - Голова Національної поліції України або особа, на яку покладено виконання таких функцій; у міжрегіональних органах Національної поліції - начальник органу або особа, на яку покладено виконання таких функцій; у головних управліннях Національної поліції в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, областях, місті Києві - начальник Головного управління Національної поліції або особа, на яку покладено виконання таких функцій.

Керівник Національної поліції (міжрегіонального, територіального органу поліції) у п`ятнадцятиденний строк приймає рішення про призначення виплати ОГД, у якому проходив (проходить) службу поліцейський, шляхом видання наказу про виплату такої допомоги, а в разі відмови - письмовим повідомленням осіб із зазначенням мотивів відмови.

Таким чином, у межах спірних правовідносин саме на Управління поліції охорони в Черкаській області, як на правонаступника Управління державної служби охорони при управлінні Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області, покладено обов`язок щодо прийняття рішення про призначення виплати позивачу одноразової грошової допомоги, шляхом видання наказу про виплату такої допомоги, а в разі відмови - письмовим повідомленням осіб із зазначенням мотивів відмови.

Разом з тим, Управлінням поліції охорони в Черкаській області не прийнято рішення про призначення виплати позивачу одноразової грошової допомоги або відмову у її призначенні та виплаті, а складено висновок від 20.04.2021 №1091/43/3/01-2021, який надіслано до МВС України разом з визначеним переліком документів для призначення і виплати одноразової грошової допомоги позивачу у відповідності до Порядку №850.

Отже, оскільки Управлінням поліції охорони в Черкаській області фактично не розглянуто заяву позивача про надання йому одноразової грошової допомоги у встановленій приписами Порядку №4 процедурі, суд дійшов висновку про протиправність бездіяльності Управління поліції охорони в Черкаській області щодо не розгляду його заяви та, як наслідок, про зобов`язання Управління поліції охорони в Черкаській області повторно розглянути заяву про надання йому одноразової грошової допомоги, з урахуванням висновків суду.

Позовні вимоги в частині прийняття рішення про призначення та виплату позивачу одноразової грошової допомоги в розмірі 200 кратного прожиткового мінімуму, є передчасними, оскільки його заява Управлінням поліції охорони в Черкаській області належним чином розглянута не була.

Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв`язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, враховуючи всі наведені обставини та виходячи за межі позовних вимог, суд вважає позов таким, що підлягає частковому задоволенню.

Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Судові витрати зі сплати судового збору розподілу не підлягають, оскільки позивача звільнено від його сплати на підставі п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України “Про судовий збір”.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 9, 14, 72, 76-79 ,90, 139, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Управління поліції охорони в Черкаській області щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 07.04.2021 про надання йому одноразової грошової допомоги відповідно до статті 97 Закону України «Про Національну поліцію» та Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.2016 №4.

Зобов`язати Управління поліції охорони в Черкаській області (вул.Хоменка, 3/1, м. Черкаси, 18008, код ЄДРПОУ 40109037) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) від 07.04.2021 про надання йому одноразової грошової допомоги відповідно до статті 97 Закону України «Про Національну поліцію» та Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.2016 №4, з урахуванням висновків суду.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Сергій КУЛЬЧИЦЬКИЙ