Рішення № 103214766, 03.02.2022, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.02.2022
Номер справи
520/22110/21
Номер документу
103214766
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 лютого 2022 р. №520/22110/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тітова О.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом Державної служби геології та надр України до Приватного акціонерного товариства "ХАРКІВСЬКЕ КАР`ЄРОУПРАВЛІННЯ" про анулювання спеціального дозволу на користування надрами, -

В С Т А Н О В И В:

Державна служба геології та надр України ( вул. А. Цедіка, буд. 16,м. Київ,03057) звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Приватного акціонерного товариства "ХАРКІВСЬКЕ КАР`ЄРОУПРАВЛІННЯ" (вул. Нагірна, буд. 60,смт. Безлюдівка,Харківський район, Харківська область,62489), в якому просить суд: припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 23.12.2016 р. № 6164, наданий Приватному акціонерному товариству «Харківське кар`єроуправління» (Код ЄДРПОУ 01267751).

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у вересні 2018 року 21.09.2018 Державною службою геології та надр України проведено перевірку ПАТ "Харківське кар`єроуправління", за результатами якої складено акт № 06-02/20/2018-63/п (190), яким встановлено порушення підприємством вимог діючого законодавства України у сфері надрокористування та винесено припис № 930-14/06 від 24.09.2018 та зобов`язано відповідача усунути виявлені порушення. Наказом Державної служби від 31.03.2021 № 236 "Про поновлення дії, зупинення дії, анулювання спеціальних дозволів на користування надрами,встановлення термінів на усунення порушень та внесення змін до наказів " - продовжено термін на усунення порушень до 01.07.2021. У зв`язку із не усуненням порушень - Державна служба геології на надр України направила лист від 23.07.2021 про надання згоди/незгоди на припинення права користування надрами. Вказані обставини слугували підставою для звернення до суду з даним позовом.

Ухвалою суду від 19.03.2021 відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.

Представником відповідача, 06.12.2021 надано відзив на позовну заяву, в якому він адміністративний позов не визнав, зазначив, що усі порушення , їх несвоєчасне усунення, є прямим наслідком несвоєчасного отримання підприємством акту гірничого відводу та права користування землею, що в свою чергу викликано безпідставними відмовами Держгеонадра України продовжити термін виконання Програми робіт з видобування піску в частині подовження терміну виконання пунктів 4,5,6 Програми робіт.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Розгляд справи було призначено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Згідно з ч. 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суддя у період з 30.12.2021 по 12.01.2022 знаходився у відпустці.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Приватному акціонерному товариству "Харківське кар`єроуправління" надано спеціальний дозвіл на користування надрами з метою видобування пісків № 6164 від 23.12.2016.

Наказом Державної служби геології та надр України № 523 від 28.11.2017 затверджено Річний план здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державною службою геології та надр України на 2018 рік.

Наказом Державної служби геології та надр України № 269 від 03.08.2018 Департаменту державного геологічного контролю доручено провести планові перевірки надрокористувачів щодо яких буде здійснюватися державний геологічний контроль у вересні 2018 року.

У зв`язку з прийнятими наказами відповідачу направлено повідомлення про проведення планової перевірки № 15314/03/14-18 від 07.08.2018.

21.09.2018 за результатами проведеної перевірки Державною службою геології та надр України складено акт № 06-02/20/2018-63/п (190) щодо спеціального дозволу на користування надрами № 6164 від 23.12.2016, в якому виявлені наступні порушення підприємством вимог діючого законодавства України у сфері надрокористування: робочий проект розробки та рекультивації Південної ділянки Безлюдівського родовища пісків не погоджений з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр; не виконано п.3 Програми робіт з видобування піску Південної ділянки Безлюдівського родовища та п.5.3. Угоди про умови користування надрами в частині підготовки матеріалів для отримання гірничого відводу та отримання його у строк проведення ІІІ-ІV квартали 2017 р.; не виконано п.4 Програми робіт з видобування піску Південної ділянки Безлюдівського родовища та п.5.3. Угоди про умови користування надрами в частині підготовки матеріалів для отримання земельного відводу та отримання земельного відводу у строк проведення І-ІІ квартали 2018 р.; порушення п.5.3 Угоди про умови користування надрами частині охорони надр. В межах Південної ділянки Безлюдівського родовища здійснюється видобуток піску не встановленими особами; відсутній Акт про передачу розвіданої Південної ділянки Безлюдівського родовища для промислового освоєння (протокол ДКЗ від 06.04.2016 № 3552); не виконується п.п.7.1. п.7 Угоди про умови користування надрами №6164 від 23.12.2016 в частині щорічного інформування Держгеонадр України про стан виконання Програми робіт за формою згідно з законодавством; на ділянці надр, наданій у користування, проводяться роботи, не передбачені спеціальним дозволом на користування надрами, а саме, видобуток піску не встановленими особами.

Приписом № 930-14/06 від 24.09.2018 ПАТ "Харківське кар`єроуправління" зобов`язано усунути вищезазначені порушення вимог законодавства у сфері надрокористування у строк до 26.10.2018, про що повідомити Держгеонадра України.

Обставини, за яких АТ «Харківське кар`єроуправління» неодноразово намагався виконати свої зобов`язання надрокористувача у передбачений діючим законодавством спосіб були детально вивчені і надана правова оцінка судовими органами, а саме:

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 04.10.2019 р. (справа № 520/6910/19 в задоволені адміністративного позову Державної служби геології і а надр України до АТ «Харківське кар`єроуправління» про анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 6164 від 23.12.2016 р.). - відмовлено. Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 21.01.2020 р. залишено без змін рішення Харківського окружного адміністративного суду від 04.10.2019р.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 18.08.2020 р. (справа № 520/5808/20) позов АТ «Харківське кар`єроуправління» до Державної служби геології та надр України про скасування наказу про зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами № 6164 від 23.12.2016 р. і № 4214 від 22.02.2007 р. - задоволено. Постановою Другого апеляційного адміністративного 27.10.2020 р. залишено без змін рішення Харківського окружного адміністративного суду від 18.08.2021р.

Так, вказаним рішенням зокрема встановлено, що АТ «Харківське кар`єроуправління» не мало можливості приступити до підготовки матеріалів з отримання земельного відводу в установленому законом порядку в зв`язку з неотриманням гірничого відводу, оскільки відсутність акту про надання гірничого відводу на Південну ділянку Безлюдівського родовища унеможливлює вчинення будь-яких дій зі сторони підприємства, направлених на отримання дозволу на землекористування; виконання АТ «Харківське кар`єроуправління» п.4 Програми робіт з видобування піску Південної ділянки Безлюдівського родовища, а саме, підготовки документів для отримання земельного відводу, прямо залежить від виконання п.3 Програми робіт з видобування піску, у внесенні змін до якої було відмовлено АТ «Харківське кар`єроуправління» листом Державної служби геології та надр України № 1275/03/12-19 від 21.01.2019 р. за відсутності належних правових підстав, з огляду на що АТ «Харківське кар`єроуправління» було позбавлено можливості усунути виявлені порушення.

Частиною 4 статті 78 КАС України передбачено, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Також, з матеріалів справи вбачається, що Наказом Державної служби від 31.03.2021 №236 "Про поновлення дії, зупинення дії, анулювання спеціальних дозволів на користування надрами, встановлення термінів на усунення порушень та внесення змін до наказів " - продовжено термін відповідачу на усунення порушень до 01.07.2021.

Державна служба геології на надр України направила на адресу відповідача лист від 23.07.2021 про надання згоди/незгоди на припинення права користування надрами.

06.08.2021 року Приватне акціонерне товариство "ХАРКІВСЬКЕ КАР`ЄРОУПРАВЛІННЯ" повідомило Держгеокадастр про незгоду на припинення права користування надрами, згідно спеціальним дозволом на користування надрами № 6164 від 23.12.2016 року.

На далі, Державної служби геології та надр України проведено плановий захід державного нагляду (контролю) щодо додержання Приватним акціонерним товариством "ХАРКІВСЬКЕ КАР`ЄРОУПРАВЛІННЯ" вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, за результатами якого складений акт від 06.09.2021 р. № 51/6164.

На підставі даного Акту складено Припис від 11.09.2021 року № 51/6164 про усунення порушень законодавства у сфері надрокористування до 12 жовтня 2021 року.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.

Частина 1 ст. 19 Кодексу України про надра встановлює, що надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр.

Повноваження Держгеонадра України у спірних правовідносинах визначаються, зокрема, Кодексом України про надра, Положенням про Державну службу геології та надр України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 №1174 (далі - Положення №1174), Порядком №615.

Статтею 15 Кодексу України про надра встановлено, що надра надаються у постійне або тимчасове користування. Постійним визнається користування надрами без заздалегідь встановленого строку. Тимчасове користування надрами може бути короткостроковим (до 5 років) і довгостроковим (до 50 років). У разі необхідності строки тимчасового користування надрами може бути продовжено.

Надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу (частина перша статті 19 Кодексу України про надра).

Згідно з ч. 2 ст. 24 Кодексу України про надра, користувачі надр зобов`язані: використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; надавати та оприлюднювати інформацію про загальнодержавні та місцеві податки і збори, інші платежі, а також про виробничу (господарську) діяльність, необхідну для забезпечення прозорості у видобувних галузях, відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України; виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.

Статтею 60 Кодексу України про надра встановлено, що державний контроль і нагляд за веденням робіт по геологічному вивченню надр, їх використанням та охороною спрямовані на забезпечення додержання всіма державними органами, підприємствами, установами, організаціями та громадянами встановленого порядку користування надрами, виконання інших обов`язків щодо охорони надр, встановлених законодавством України.

Згідно з положеннями частини першою статті 61 Кодексу України про надра державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним використанням надр України здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.

Відповідно до підпункту 12 пункту 4 Положення №1174 Державна служба геології та надр України, згідно із покладеними на неї завданнями, здійснює державний контроль за геологічним вивченням надр та раціональним і ефективним використанням надр України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 року № 615 затверджений Порядок надання спеціальних дозволів на користування надрами (далі - Порядок № 615).

Пунктом 23 Порядку № 615 передбачено, що право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра та Законом України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".

Пунктом 22 Порядку №615 встановлено, що дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням центральних органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері здійснення державного гірничого нагляду, епідеміологічного нагляду (спостереження), державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, органів місцевого самоврядування, органів державної фіскальної служби, зокрема, у разі порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр.

Після зупинення дії дозволу надрокористувач зобов`язаний зупинити проведення на наданій йому в користування ділянці надр робіт, передбачених дозволом.

При цьому, зупинення дії дозволу не звільняє надрокористувача від обов`язку проводити на ділянці надр роботи, пов`язані із запобіганням виникненню аварійної ситуації або усуненням її наслідків. Також, зупинення дії дозволу не є підставою і для переривання строку його дії.

Дія дозволу поновлюється органом з питань надання дозволу після усунення надрокористувачем причин, що призвели до зупинення його дії.

Зі змісту наведених правових норм вбачається, що однією з підстав зупинення дії дозволу на спеціальне використання надр є порушення надрокористувачем умов та порядку користування надрами, невиконання обов`язків, визначених статтею 24 Кодексу України про надра.

Відповідно до ст. 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється у разі: 1) якщо відпала потреба у користуванні надрами; 2) закінчення встановленого строку користування надрами; 3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування; 4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров`я населення; 5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; 6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами; 7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.

Право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.

Законодавством України можуть бути передбачені й інші випадки припинення права користування надрами.

Зазначена норма спрямована на захист інтересів надрокористувачів шляхом надання їм права вимагати (шляхом надання/висловлення письмової незгоди) від уповноваженого органу судової, а не адміністративної процедури припинення права користування надрами.

Водночас, законом презюмується, що саме судовий порядок є додатковою гарантією ефективного захисту прав надрокористувача, що і було забезпечено позивачем у цій справі шляхом звернення до суду.

Отже, орган, який надав надра у користування, повноважний припинити право користування надрами у випадку, передбаченому пунктом 5 частини 1 статті 26 Кодексу України про надра, лише за наявності згоди на це користувача надрами.

Верховним Судом у постанові від 14 травня 2020 року у справі №805/1765/18-а, у постанові від 03 травня 2018 року у справі № 812/1074/17, у постанові від 18 жовтня 2018 року у справі № 812/1735/17, у постанові від 06 листопада 2018 у справі № 812/828/15, у постанові від 02 жовтня 2019 року у справі № 804/215/18 вже висловлювалась правова позиція з приводу застосування положень частини 1 статті 26 Кодексу України про надра.

Зокрема, згідно з цією позицією ненадходження будь-якої інформації від надрокористувача з приводу питання про анулювання спеціального дозволу не може розцінюватися, як відсутність заперечень.

Згідно з положеннями частини 7 статті 4-1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" дозвільний орган, що видав документ дозвільного характеру, може звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру за наявності хоча б однієї з таких підстав: 1) встановлення факту надання в заяві про видачу документа дозвільного характеру та документах, що додаються до неї, недостовірної інформації; 2) здійснення суб`єктом господарювання певних дій щодо провадження господарської діяльності або видів господарської діяльності, на які отримано документ дозвільного характеру, з порушенням вимог законодавства, щодо яких дозвільний орган видавав припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення.

Аналіз наведених правових норм дає підстави дійти висновку про те, що анулювання раніше зупиненого спеціального дозволу можливе, зокрема, у разі, якщо надрокористувачем не усунуто порушення, які стали підставою для зупинення дії дозволу.

Аналогічна правова позиція щодо застосування норм права у подібних правовідносинах узгоджується із позицією, викладеною в постанові Верховного Суду від 14 травня 2020 року у справі №805/1765/18-а, у постанові від 17 жовтня 2018 року у справі №812/1761/17, від 23.12.2020 у справі № 812/972/18, від 25.02.2021 у справі №812/1105/17.

Із матеріалів справи вбачається, що на час розгляду справи дія спеціального дозволу на користування надрами від 23.12.2016 р. № 6164, наданому Приватному акціонерному товариству «Харківське кар`єроуправління» не зупиненна.

Надрокористувач висловив свою письмову не згоду з припиненням йому права користування надрами, просив продовжити строк виконання припису та одночасно наводив причини неможливості своєчасного усунути порушення.

Зокрема, Відповідач зазначив, що АТ «Харківське кар`єроуправління» як на час проведення перевірки у 2021 році, так і всіх попередніх заходів державного нагляду (контролю), не розпочало користування надрами (видобування на ділянці Південна Безлюдівського родовища) з однієї причини - у зв`язку з відсутністю права користування земельною ділянкою, на якій розташована ділянка надр.

Для початку користування надрами необхідно закінчити процедуру отримання земельної ділянки в користування (оренду), для цього підприємство спочатку мало отримати акт гірничого відводу на вказану ділянку надр, що також було передбачено Програмою робіт.

АТ «Харківське кар`єроуправління» неодноразово зверталось до Харківської обласної ради з метою отримання акту гірничого відводу на Південну ділянку Безлюдівського родовища.

З матеріалів справи вбачається, що до Харківської обласної ради був наданий «Проект гірничого відводу Південної ділянки Безлюдівського родовища пісків», що підтверджується листом від 03.01.2018 р. № 0301/18-1 та заявою № 0301/18-2 від 03.01.2018 р.

Проте, постійна комісія з питань аграрної політики земельних відносин та природокористування Харківської обласної ради не вносила питання про надання акту гірничого відводу на розгляд сесії Харківської обласної ради.

З 2020 р. були внесені зміни в Порядок надання гірничих відводів, відповідно до яких повноваження щодо надання гірничих відводів були передані територіальним підрозділам Держпраці України.

Як вказує відповідач, в зв`язку з цими змінами в законодавстві виникла необхідність внесення відповідних змін до проектної документації, що зайняло певний час і лише 23.11.2020 р. підприємство отримало акт.

З матеріалів справи вбачається, що з метою отримання акту надання гірничого відводу відповідачем було вчинено ряд дій.

Також, матеріалами справи встановлено, що Південна ділянка Безлюдівського родовища розташована на землях ДП «Жовтневе лісове господарство» та має категорію земель ліси.

В зв`язку з цим, повноваження щодо вилучення земельної ділянки з Держлісфонду із заміною цільового призначення земель категорії «ліси» на категорію «землі промисловості» та наданням в оренду, має лише Кабінет Міністрів України, що приводить процедуру оформлення земельної ділянки в оренду тривалою по часу.

Відповідач у відзиві зазначив, що має намір звернутись до Кабінету Міністрів України з клопотанням про надання дозволу на виготовлення технічної документації щодо відведення земельної ділянки.

Оскільки відповідно до ст.50 Закону України «Про землеустрій» проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки включає в себе засвідчену нотаріально письмову згоду землекористувача на вилучення земельної ділянки, АТ «Харківське кар`єроуправління» повинно спочатку отримати таку письмову згоду.

АТ «Харківське кар`єроуправління» звернулось з листом № 2505/21 -2 від 25.05.2021 р. до Державного агентства лісових ресурсів України із заявою про надання згоди на вилучення земельної ділянки.

Відповідно до листа Державного агентства лісових ресурсів України № 02-33/4128-21 від 01.06.2021 р. роз`яснений порядок звернення з заявою про вилучення, відповідно до якого повноваження щодо надання засвідченої нотаріально письмової згоди землекористувача на вилучення земельної ділянки відноситься до повноважень ДП «Жовтневе лісове господарство».

АТ «Харківське кар`єроуправління» листом від 16.06.2021 р. № 1606/21-1 звернулось до ДП «Жовтневе лісове господарство» з проханням надати нотаріально засвідчену письмову згоду на вилучення земельної ділянки загальною площею 42,5 га кв. 78,79 Васищівського лісництва ДП «Жовтневе лісове господарство» (Південна ділянка Безлюдівського родовища).

Як зазначає відповідач на час проведення перевірки ДП «Жовтневе лісове господарство» ще не надало нотаріально засвідчену письмову згоду на вилучення земельної ділянки, що в свою чергу, унеможливлює подання до Кабінету Міністрів України клопотання про надання дозволу на виготовлення технічної документації щодо відведення земельної ділянки.

Враховуючи вищевикладені обставини, вбачається, що відповідач намагався виконати в повному обсязі передбачені діючим законодавством зобов`язання надрокористувача, зробив всі можливі дії щодо своєчасного отримання акту гірничого відводу та дії щодо отримання земельної ділянки в користування, що, в свою чергу, виключає наявність в діях останього умисних дій щодо невиконання зауважень суб`єкта владних повноважень.

Таким чином, суд приходить до висновку, що жодних обставин, які вказують на зловживання відповідачем наданим йому правом користування надрами чи недбайливим ставленням до нього, судом не встановлено в ході розгляду цієї справи, у зв`язку з чим підстави для анулювання вказаного дозволу, визначені в статті 26 Кодексу України про надра, відсутні.

Частиною другою статті 6 КАС України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Закон України «Про судоустрій і статус суддів» встановлює, що правосуддя в Україні функціонує на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів та спрямоване на забезпечення права кожного на справедливий суд.

Відповідно до статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.

Так, Європейський суд з прав людини у рішенні по справі Рисовський проти України (№ 29979/04) підкреслив особливу важливість принципу належного урядування. Він передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб. Зокрема, на державні органи покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок і сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси. Згідно з пунктом 71 вказаного рішення державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов`язків. Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються.

За таких обставин, суд дійшов висновку про відсутність підстав для припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 23.12.2016 р. № 6164, наданий Приватному акціонерному товариству «Харківське кар`єроуправління» (Код ЄДРПОУ 01267751).

Розподіл судових витрат здійснюється у відповідності до положень ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Державної служби геології та надр України до Приватного акціонерного товариства "ХАРКІВСЬКЕ КАР`ЄРОУПРАВЛІННЯ" про анулювання спеціального дозволу на користування надрами - залишити без задоволення.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.М.Тітов