Рішення № 10320999, 14.06.2010, Господарський суд Київської області

Дата ухвалення
14.06.2010
Номер справи
17/017-10
Номер документу
10320999
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

01032, м. Київ, вул. Комінтерну, 16 тел. 235-24-26

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"14" червня 2010 р. Справа № 17/017-10          

Господарський суд Київської області у складі судді Горбасенка П.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи

за позовом Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у

Київській області

до Товариства з обмеженою відповідальністю „Ремсільгоспбуд”

про стягнення 3 294грн.

За участю представників:

від позивача Демченко Т. С. (довір. 7/10-121 від 29.01.2010р.);

від відповідача Кириченко О.О. (довіреність №231596 від 01.04.2010р.).

Обставини справи:

Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Київській області (далі –позивач) звернулася з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю „Ремсільгоспбуд” (далі –відповідач) про стягнення 3294грн. штрафу за правопорушення у сфері містобудування.

Ухвалою господарського суду Київської області від 03.03.2010р. порушено провадження у справі № 17/017-10, розгляд справи призначено на 15.03.2010р.

Ухвалами господарського суду Київської області від 15.03.2010р., 02.04.2010р., 16.04.2010р., 14.05.2010р. та 31.05.2010р. розгляд справи відкладено на 02.04.2010р., 16.04.2010р., 14.05.2010р., 31.05.2010р. та 14.06.2010р. відповідно.

В судовому засіданні 14.06.2010р. представником позивача надано суду лист Головного управління Державного казначейства України Київській області № 06-04/264-2393 від 20.04.2010р. (а.с. 67), в якому зазначено про сплату відповідачем накладеного на нього штрафу.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши наявні в ній докази, оцінивши їх в сукупності та заслухавши пояснення представників сторін, суд

ВСТАНОВИВ:

25.11.2008р. позивачем проведено перевірку додержання відповідачем вимог містобудівного законодавства на об’єкті будівництва – добудові до пивного бару, розташованого за адресою: Київська обл., смт. Бородянка, вул. Паркова, 1-Б, за результатами якої було встановлено наступні порушення: ТОВ „Ремсільгоспбуд” самовільно, без отримання дозволу селищної ради та без належним чином розробленої документації була здійснена добудова до пивного бару, про що свідчить складений протокол про правопорушення у сфері містобудування № 54/2 від 25.11.2008р. (далі –Протокол).

03.12.2008р. Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Київській області (далі –Інспекція) після розгляду протоколу № 54/2 від 25.11.2008р., довідки про вартість матеріалів, витрачених на добудову складського приміщення, а також інших матеріалів - прийнято рішення, оформлене постановою № 106 від 03.12.2008р. про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудування на ТОВ „Ремсільгоспбуд” в розмірі 3294грн., яка отримана відповідачем 05.12.2008р., про що свідчить підпис представника ТОВ „Ремсільгоспбуд” на постанові.

Суд встановив, що відповідач до моменту звернення позивача до суду (24.02.2010р.) сплатив частину заборгованості у розмірі 2 294грн., що підтверджується листом Головного управління Державного казначейства України Київській області № 06-04/264-2393 від 20.04.2010р. (а.с. 67). Крім того, після звернення позивача до суду відповідач оплатив решту суму боргу в розмірі 1 000грн., що підтверджується вищевказаним листом.

Предметом позову є вимога позивача про стягнення з відповідача 3294грн. штрафу, що має бути сплачений згідно постанови № 106 від 03.12.2008р.

Згідно ч. 1 і 2 ст. 29 Закону України "Про планування і забудову території" та абз. 1, 2 п. 1.1. Положення про порядок надання дозволу на виконання будівельних робіт (далі –Положення), затвердженого наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України № 273 від 05.12.2000р. (положення втратило чинність 19.01.2010р. на підставі наказу Міністерства регіонального розвитку та будівництва України № 13 від 19.01.2010р., але діяло на момент виконання будівельних робіт) дозвіл на виконання будівельних робіт з нового будівництва, реконструкції, реставрації та капітального ремонту будинків, споруд та інших об'єктів, розширення і технічного переоснащення (далі - роботи з будівництва) є документом, що посвідчує право забудовника (замовника) та генерального підрядника на виконання будівельних робіт, у відповідності до затвердженої проектної документації, підключення до інженерних мереж та споруд та надає право відповідним службам на видачу ордера на проведення земляних робіт.

Дозвіл на виконання будівельних робіт надається інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю, які одночасно ведуть реєстр наданих дозволів.

Виконання будівельних робіт на об'єктах без одержання дозволу або його завчасної перереєстрації, а також виконання не зазначених у дозволі будівельних робіт уважається самовільним і тягне за собою відповідальність згідно з чинним законодавством (п. 5.1. Положення).

Приписами п.п. 2, 11 Положення про порядок накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудування, що затверджені постановою Кабінету Міністрів України № 244 від 06.04.1995р. визначено, що штрафи накладаються інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю (далі - інспекції) на підприємства, їх об'єднання, установи та організації, що допустили правопорушення у сфері містобудування (далі - підприємства), за результатами контрольних перевірок, а також перевірок, проведених за зверненнями заінтересованих юридичних або фізичних осіб. У разі несплати штрафу в зазначений термін він стягується інспекцією за рішенням суду (господарського суду) .

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України “Про відповідальність підприємств, їх об’єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування” (далі –Закон), підприємства, їх об'єднання, установи та організації (далі - підприємства) незалежно від форм власності, які здійснюють проектування, роботи по будівництву, реконструкції, реставрації та капітальному ремонту (далі - будівельні роботи), виготовляють будівельні матеріали, вироби і конструкції, а так само які є замовниками у будівництві або поєднують функції замовника і підрядчика, несуть відповідальність у вигляді штрафу, зокрема, за таке правопорушення як проведення будівельних робіт без дозволу на їх виконання або без затвердженої проектної документації - у розмірі п'ятдесяти відсотків вартості цих робіт.

Частиною сьомою ст. 3 Закону передбачено, штраф підлягає сплаті підприємством у п'ятнадцятиденний термін з дня його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується у судовому порядку.

При визначені розміру штрафу, що підлягає до сплати Інспекція враховувала вартість будівельних робіт відповідно до довідки ТОВ „Ремсільгоспбуд” про вартість матеріалів, витрачених на добудову складського приміщення, яка підписана головним бухгалтером ТОВ „Ремсільгоспбуд” та скріплена відбитком печатки ТОВ „Ремсільгоспбуд”.

Відповідно до зазначеної довідки (а.с. 14) вартість матеріалів, витрачених на добудову складського приміщення, становить 6588грн.

Дослідивши матеріали справи судом встановлено, що ТОВ „Ремсільгоспбуд” не отримувало дозволу Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Київській області на здійснення будівельних робіт, проектна документація не затверджувалась; постанова № 106 від 03.12.2008р. про накладення на ТОВ „Ремсільгоспбуд” штрафу за правопорушення у сфері містобудування на час розгляду справи в суді у встановленому законом порядку відповідачем не оскаржена та не скасована.

Оскільки відповідачем до моменту звернення позивача до суду сплачено 2 294грн., суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову в частині стягнення 2 294грн.

Відповідно до п. 3.2 Роз'яснень Вищого арбітражного суду України „Про деякі питання практики застосування статей 80 та 81 Господарського процесуального кодексу України” № 02-5/612 від 23.08.1994р. господарський суд припиняє провадження у справі у зв'язку з відсутністю предмета спору, якщо спір врегульовано самими сторонами шляхом перерахування боргу (передачі майна чи усунення перешкод у користуванні ним) після звернення кредитора з позовом за умови подання доказів такого врегулювання.

Згідно п. 1-1 ч. 1 ст. 80 ГПК України господарський суд припиняє провадження у справі, якщо відсутній предмет спору.

У зв’язку з тим, що після порушення провадження у справі відповідач погасив решту заборгованості на суму 1 000грн., суд вважає, що провадження у справі в цій частині підлягає припиненню на підставі п. 1-1 ч. 1 ст. 80 ГПК України за відсутністю предмету спору.

Статтею 47-1 ГПК України закріплено, що розмір витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу визначаються Кабінетом Міністрів України за поданням Вищого господарського суду України і для всіх позивачів, які не звільнені від сплати державного мита становить 236 грн.

Відповідно до ст. 44 ГПК України судові витрати складаються з державного мита, сум, що підлягають сплаті за проведення судової експертизи, призначеної господарським судом, витрат, пов'язаних з оглядом та дослідженням речових доказів у місці їх знаходження, оплати послуг перекладача, адвоката, витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу та інших витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Згідно ч. 3 ст. 49 ГПК України державне мито, від сплати якого позивач у встановленому порядку звільнений, стягується з відповідача в доход бюджету пропорційно розміру задоволених вимог, якщо відповідач не звільнений від сплати державного мита.

Враховуючи, що на момент звернення позивача до суду розмір заборгованості відповідача перед позивачем становив 1 000грн., витрати по сплаті державного мита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, відповідно до статті 49 ГПК України, покладаються судом на відповідача пропорційно розміру позовних вимог в частині яких суд припиняє провадження у даній справі за відсутністю предмету спору.

Аналогічна позиція міститься в Постанові Вищого господарського суду України у справі № 7/354 від 15.03.2007р.

Керуючись ст.ст. 44, 49, 80, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В:

1. Відмовити Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Київській області (03680, м. Київ, вул. Івана Клименка, буд. 5/2; код ЄДРПОУ 35670785) в частині стягнення з Дочірнього Товариства з обмеженою відповідальністю „Ремсільгоспбуд” (07800, Київська обл. смт. Бородянка, вул. Леніна, 429-а; код ЄДРПОУ 19416172) 2 294 (двох тисяч двохсот дев’яносто чотирьох гривень) 00 коп. заборгованості.

2. Провадження у справі в частині стягнення 1 000 (однієї тисячі гривень) 00 коп. припинити.

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Ремсільгоспбуд” (07800, Київська обл., Бородянський р-н., смт. Бородянка, вул. Леніна, 429, кв. 49; код ЄДРПОУ 19416172) на користь Державного бюджету України 10 (десять гривень) 00 коп. державного мита та 71 (сімдесят одну гривню) 65 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Суддя                                                                                           Горбасенко П.В.

Рішення підписане: 16.06.2010р.