
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 січня 2022 року м. Кропивницький Справа № 340/7832/21
Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду К.М. Притула, розглянувши за правилам спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини 2269 Національної гвардії України про визнання протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправними дії військової частини 2269 Національної гвардії України які полягають у відмові скласти розрахунок вислуги років для призначення пенсії з урахуванням періодів проходження військової служби з 11.11.2014 року по 21.03.2019 року в пільговому обчисленні згідно Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницькою і рядовою складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393;
- зобов`язати військову частину 2269 Національної гвардії України витребувати з Центрального архівною відділу Національної гвардії України, перший примірник особової справи ОСОБА_1 та скласти на підставі відомостей про проходження військової служби, що містяться у першому примірнику особової справи, та поданих документів розрахунок вислуги років із обов`язковим врахуванням у пільговому обчисленні згідно Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу. прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393, періодів проходження військової служби на льотних посадах з 11.11.2014 року по 21.03.2019 року.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач вказує, що відповідач зобов`язанний здійснити розрахунок вислуги року із врахуванням періоду проходження військової служби на пільгових умовах.
Ухвалою суду від 01 листопада 2021 року відкрито провадження у справі за правилам спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
До суду надійшов відзив на позовну заяву. Обґрунтовуючи заперечення проти позовних вимог, відповідач вказує, що умови для зарахування пільгового стажу, відповідно до порядку 393, були прийнятті наказом МВС України 07.02.2019 року, якою віднесено посаду позивача до пільгових та встановлені норми нальотів, виконання яких є умовою для зарахування пільгового стажу. З огляду на вказане, вважає позовні вимоги не обґрунтованими.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Позивач проходив військову службу у військовій частині 2269 Національної гвардії України на посаді старшого бортового техніка - інструктора третьої авіаційної ескадрильї на літаках (а.с.28,32).
Наказом командира в/ч 2269 від 08.09.2020 року № 192 позивач звільнений з військової служби та виключений зі списків особового складу з 08.09.2020 року (а.с.14).
З метою реалізації права на пенсію, позивач в вересні 2021 року звернувся до відповідача із заявою витребувати з Центрального архівного відділу Національної гвардії України перший примірник особової справи позивача та скласти на підставі відомостей про проходження позивачем військової служби, що містяться у першому примірнику особової справи, та поданих документів, розрахунок вислуги років із обов`язковим врахуванням у пільговому обчисленні усіх періодів проходження позивачем військової служби на льотних посадах (а.с.12-13).
Проте у відповідь листом від 07.10.2021 року № 09/12-3237 (копія додається) позивач отримав відмову. Обґрунтовуючи дану відмову, відповідач зазначив, що у зв`язку з прийняттями наказу Міністерства Внутрішніх Справ України № 90 від 07.02.2019 "Про питання зарахування вислуги років на пільгових умовах льотному складу авіаційного персоналу Національної гвардії України", який вступив в силу з 22.03.2019, пільгове обчислення вказаній категорії військовослужбовців здійснюються з вказаного періоду.
Не погоджуючись із вказаною відмовою, позивач звернувся до суд із цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ) визначає умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ. Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Відповідно до пункту а). ст. 12 Закону № 2262-ХІІ пенсія за вислугу років призначається, зокрема: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби:
з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.
Відповідно до ст. 171 Закону № 2262-ХІІ порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Такий порядок затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992р. №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" (далі Порядок №393).
Пунктом 1 зазначеного Порядку №393 визначено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та поліцейським до вислуги років зараховуються, зокрема: військова служба в Збройних Силах, Державній прикордонній службі, Національній гвардії, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ та інших військових формуваннях, створених Верховною Радою України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації, Державній спеціальній службі транспорту.
Так, відповідно до підпункту б) пункту 3 Порядку № 393 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах: один місяць служби за два місяці на льотній роботі у реактивній та турбогвинтовій авіації - на умовах, що визначаються відповідно Міністерством оборони. Міністерством внутрішніх справ та Адміністрацією Державної прикордонної служби України.
Тобто періоди проходження військової служби на льотних посадах належать до зарахування до вислуги років на пільгових умовах для призначення пенсії.
Наказом МВС України №90 від 22 лютого 2019 року "Про питання зарахування вислуги років на пільгових умовах льотному складу авіаційного персоналу Національної гвардії України" на виконання підпункту «б» пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» визначено перелік посад льотного складу авіаційного персоналу Національної гвардії України, час військової служби на яких зараховується на пільгових умовах до вислуги років для призначення пенсії, та затверджено річні норми нальоту годин для льотного складу авіаційного персоналу Національної гвардії України
Аналіз наведених правових норм у поєднанні з положеннями постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" дає підстави для висновку, що визначальною підставою у питанні можливості пільгового обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу роботи, який дає право на пенсію за вислугу років, є наявність законодавчого регулювання, яке передбачає включення зазначеного періоду (строку) до стажу роботи працівників певної категорії для реалізації цими особами права на призначення різних видів пенсій, чи інших соціальних виплат. Основним актом, на підставі якого здійснюється таке регулювання є, зокрема, Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Можливість пільгового обчислення періоду проходження військової служби є похідною від визначальної підстави і має пов`язуватися не з категорією працівників, що реалізують право на пенсію за вислугу років, а зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті проходження військової служби в певний, визначений у законодавчому порядку період часу. Така можливість передбачена Порядком обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей затвердженого постановою Кабінету Міністрів України встановлено від 17.07.1992 № 393.
Аналогічний висновок викладено Верховним Судом у постанові від 27.06.2018 у справі №750/9775/16-а.
Так, Верховний Суд у вказаній постанові зазначив, що до актів правового регулювання умов і порядку призначення пенсій за вислугу років належать і ті правові акти, які передбачають пільгове (кратне) обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу роботи, що дає право на призначення й отримання різних видів пенсій та соціального забезпечення.
Також суд звертає увагу, що Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов`язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002 № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов`язана з ризиком для життя і здоров`я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення (Рішення № 5-рп/2002).
Слід зазначити й те, що пільгове зарахування не є самостійним видом вислуги років, воно також не конкурує з календарним зарахуванням, а є лише пільговим зарахуванням уже наявної вислуги. Тобто фактична тривалість вислуги років при такому зарахуванні не змінюється, а лише зараховується на пільгових умовах, завдяки чому, особа швидше набуває необхідну кількість років для призначення пенсії.
Подібних висновків дійшов Верховний Суд в постанові від 14.04.2021 року у справі №480/4241/18 з посиланням на позицію Великої Палати Верховного Суду.
Відповідно до підпункту б) пункту 3 Порядку № 393 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах: один місяць служби за два місяці на льотній роботі у реактивній та турбогвинтовій авіації - на умовах, що визначаються відповідно Міністерством оборони. Міністерством внутрішніх справ та Адміністрацією Державної прикордонної служби України.
Зазначені умови були визначенні наказом Міністерства Внутрішніх Справ України № 90 від 07.02.2019 "Про питання зарахування вислуги років на пільгових умовах льотному складу авіаційного персоналу Національної гвардії України", який вступив в силу з 22.03.2019.
Відповідач, у своїх запереченнях на позов посилався на те, що відсутність вказаних умов за спірний період не дає підстав для зарахування пільгового стажу, визначеним пунктом 3 Порядку № 393.
Суд не погоджується із такою позицію та зазначає, що відсутність умов відповідно до підпункту б) пункту 3 Порядку № 393 не позбавляє права позивача для зарахування стажу на пільгових умовах. Вказаний порядок чітко визначив категорію осіб, які мають право на зарахування пільгового стажу, до якої і відноситься позивач.
Як зазначалось вище, можливість пільгового обчислення періоду проходження військової служби є похідною від визначальної підстави і має пов`язуватися не з категорією працівників, що реалізують право на пенсію за вислугу років, а зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті проходження військової служби в певний, визначений у законодавчому порядку період часу.
Відсутність умов зарахування пільгового стажу не скасовує спеціального статусу позивача, який він набув в результаті проходження військової служби, а також не скасовує дію норм самого Порядку, який визначив позивача у відповідну категорію осіб, які мають право на зарахування пільгового стажу.
Отже, відповідач зобов`язаний був надати позивачу розрахунок вислуги років, із врахуванням пільгового стажу відповідно до підпункту б) пункту 3 Порядку № 393, не зважаючи на відсутність умов його нарахування.
Таким чином, пільгова вислуга має враховуватися при призначенні пенсій згідно з пунктом "а" частини 1 статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб".
Щодо вимоги про зобов`язати військову частину 2269 Національної гвардії України витребувати з Центрального архівною відділу Національної гвардії України, перший примірник особової справи ОСОБА_1 та скласти на підставі відомостей про проходження військової служби, що містяться у першому примірнику особової справи, та поданих документів розрахунок вислуги років, суд зазначає, що вказані дії відносяться до порядку виконання рішення суду, які має вчинити відповідач. Суд не може встановлювати конкретну послідовність дій, а визначає одну дію, яку має вчинити відповідач. В даному випадку, це зобов`язання військової частини 2269 Національної гвардії України скласти розрахунок вислуги років із обов`язковим врахуванням у пільговому обчисленні згідно підпункту б) пункту 3 Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу. прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393, періодів проходження мною військової служби на льотних посадах з 11.11.2014 року по 21.03.2019 року.
Відповідно до п.3 ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Під час розгляду справи відповідач не надав жодних доказів, які спростовують встановлені судом обставини у даній справі.
Згідно з ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.
З огляду на викладене, позовні вимоги підлягають до часткового задоволення.
Відповідно до ч. ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Судом не встановлено судових витрат, які б підлягали розподілу.
Керуючись ст.,ст. 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Військової частини 2269 Національної гвардії України (вул.Діброви, 77/95,м.Олександрія,Олександрійський район, Кіровоградська область,28000, ЄДРПОУ 14322859) про визнання протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії військової частини 2269 Національної гвардії України які полягають у відмові скласти розрахунок вислуги років для призначення пенсії для призначення пенсії з урахуванням періодів проходження військової служби з 11.11.2014 року по 21.03.2019 року в пільговому обчисленні згідно Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницькою і рядовою складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393;
Зобов`язати військову частину 2269 Національної гвардії України скласти розрахунок вислуги років ОСОБА_1 із обов`язковим врахуванням у пільговому обчисленні, згідно підпункту б) пункту 3 Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393, періодів проходження військової служби на льотних посадах з 11.11.2014 року по 21.03.2019 року.
В задоволені решти позовних вимог - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду К.М. Притула