Рішення № 10319241, 09.02.2010, Господарський суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
09.02.2010
Номер справи
4689-2009
Номер документу
10319241
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 323

РІШЕННЯ

Іменем України

09.02.2010Справа №2-21/4689-2009 за позовом Кримського республіканського підприємства «Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Сімферополя», м. Сімферополь, вул. Гурзуфська, 5;

до відповідача Відкритого акціонерного товариства «Криммолоко», м. Сімферополь, вул.. Севастопольська, 35;

про стягнення 14658,95 грн.

Суддя Господарського

Суду Автономної Республіки Крим

С.І. Чонгова

Представники:

Від позивача Волков В.В., довіреність № 6 від 15.01.2009 р., представник; Горак В.М., інженер, д/п № 7 від 19.01.2010 р.,

Від відповідача не з’явився.

Сутність спору: Позивач – Кримське республіканське підприємство «Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Сімферополя», м. Сімферополь, звернувся до Господарського суду АР Крим з позовом до відповідача – Відкритого акціонерного товариства «Криммолоко», м. Сімферополь, у якому просить стягнути з відповідача на користь позивача 14658,95 грн. Крім того, просить стягнути з відповідача судові витрати, пов’язані з оплатою державного мита і витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

06 жовтня 2009 р. відповідачем до матеріалів справи був наданий відзив на позовну заяву, у якому відповідач вказує, що позивачем невірно зроблений розрахунок (а. с. 42).

19 листопада 2009 р. позивачем було надано заяву про зміну підстав позовних вимог, у якій вказує, що підставами звернення позивачем з позовом є договір від 12.12.2006 р., відповідно якого має проводитися вирішення спору.

Представник позивача у засідання суду з’явився, вимоги позову підтримав.

Представник відповідача у засідання суду не з’явився, про день слухання справи повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив.

Ухвалою Господарського суду АР Крим від 19.01.2010 р. на засідання суду 09 лютого 2010 р. було викликано спеціаліста інженерної служби ВАТ «Криммолоко».

Спеціаліст інженерної служби Відкритого акціонерного товариства «Криммолоко» у судове засідання не з’явився, витребувані судом письмові пояснення не надав.

Суд вважає можливим розглянути справу у відсутність відповідача, оскільки у матеріалах справи є достатньо документів для розгляду справи. Крім того, у відповідача було достатньо часу для надання документів, необхідних за його думкою, для розгляду спору.

У порядку ст. 75 Господарського процесуального кодексу України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд, -

ВСТАНОВИВ:

12 грудня 2006 р. між Сімферопольським виробничим підприємством водопровідно-каналізаційного господарства та Відкритим акціонерним товариством «Криммолоко» був укладений договір № 265 на водопостачання з комунального водопроводу та відведення стоків (водовідведення) у комунальну каналізацію.

Згідно з вимогам статті 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Відповідно до умов укладеного договору позивач (Водоканал за договором) бере на себе обов’язок забезпечувати відповідача (Абонента за договором) питною холодною водою (ГОСТ 2874-82) при наявності води у джерелах та здійснювати водовідведення, а Абонент приймає на себе обов’язок споживати вказані послуги у кількості не більше встановленого ліміту, у наступних об’ємах: водоспоживання – 35,25 тис. куб. м. на рік, 2938 куб. м. на місяць, у тому числі основні потреби 2917, інші потреби – 21; водовідведення (30 % по підприємству) – 10,56 тис. куб. м. на рік, 880,5 куб. м. на місяць, у тому числі основні потреби – 875, інші потреби – 15,5; водовідведення від інших джерел – 24,51 тис. куб. м. на рік, 2042,5 куб. м. на місяць, у тому числі основні потреби – 2042,5. Об’єм води та стічних вод, що належать поставці та прийняттю, відповідно, надається Абонентом у вигляді нормативного розрахунку, який узгоджується з територіальними органами Державної екологічної інспекції, та є невід’ємною частиною договору. Об’єм постачання води та водовідведення належить узгодженню з Водоканалом перед кожним наступним роком з дати укладення договору. Загальний об’єм наданих за цим договором послуг визначається загальною кількістю поданих Абоненту протягом дії договору кубічних метрів води та прийнятих у міську каналізацію стічних вод, у тому числі додаткової кількості стічних вод, яке утворилося в результаті випадіння атмосферних осадків (дощів, сніготанення та інше). При цьому Абонент приймає на себе обов’язки своєчасно сплачувати надані йому послуги з водопостачання та водовідведення, належним чином експлуатувати водовідвідні та каналізаційні мережі, які підключені до магістральних мереж Водоканалу, через які Абоненту здійснюється подача води та здійснюється водовідведення, та (або) як знаходяться на балансі Абоненту, прилади та устрої на них у відповідності з даним договором та Правилами користування системами комунального водопостачання та водовідведення у містах та селищах України, Правилами прийняття стічних вод підприємств до комунальних та відомчих систем каналізації міст та селищ України, Правилами приймання стічних вод підприємств до системи каналізації міста Сімферополя, а також Правилами технічної експлуатації систем водопостачання та водовідведення.

Пунктом 14.1. договору визначено, що договір укладається строком по 01 грудня 2009 р. включно, застосовується до відношень між Водоканалом та Абонентом (діє) з дати його укладення – 12.12.2006 р. Договір вважається продовженим на один рік, якщо протягом місяця до закінчення строку не послідує заяви однієї з сторін про відмову від договору, якщо не витік строк дії індивідуальних питомих норм (розрахунку нормативного водоспоживання) для Абонента та якщо не витік строк дії Паспорту водного господарства Абонента.

Згідно з пунктом 6.2.20. договору Абонент має право скидати стічні води, якісні показники яких не повинні перевищувати встановлених припустимих величин показників забруднень (ПВП). У разі скидання Абонентом стічних вод з перевищенням ПВП, плата за них здійснюється за завищеним тарифом відповідно Правилам приймання стічних вод підприємств до системи каналізації міста Сімферополя (на території міста Сімферополя), Правилами приймання стічних вод підприємств до комунальних та відомчих систем каналізації населених пунктів України (на інших територіях). Підвищений тариф Абоненту пред’являється також згідно діючим нормативним актам, при відсутності договору з Водоканалом та/або його дозволу на скидання стічних вод.

Абоненту забороняється скидати фільтраційні, умовно-чисті, зливних (які утворилися від атмосферних осадків) та понадлімітні (вище договірних об’ємів) стічні води. Абонент зобов’язаний прийняти міри з недопущення цих скидань. До усунення таких скидань оплата за них здійснюється за підвищеним тарифам відповідно Правилам приймання стічних вод підприємств до системи каналізації міста Сімферополя. За встановлений факт порушення інших загальних вимог (скидання конденсату, дощового та дренажного стоку при розподільчій системі каналізації, скидання речовин, заборонених до скидання у міську каналізацію та інше) застосовується коефіцієнт – Кк = 5 (пункти 6.3.3. та 6.3.4. договору).

Відповідно пункту 7.5. договору скидання Абонентом стічних вод з перевищенням допустимої кількості та концентрації оплачується за підвищеним тарифом з моменту виявлення фату забруднення та (або) перевищення кількості скидаємих стічних вод. Підвищений тариф застосовується у відповідності з кратністю перевищення допустимих концентрацій згідно Правилам приймання стічних вод від підприємств до системи каналізації міста Сімферополя. Максимальний розмір підвищеного тарифу визначається у відповідності з вимогами Інструкції про встановлення та стягнення плати за скидання промислових та інших стічних вод до систем каналізації населених пунктів та Правил приймання стічних вод підприємств до комунальних та відомчих систем каналізації населених пунктів України, а в м. Сімферополі – у відповідності з «Правилами приймання стічних вод до системи каналізації м. Сімферополя», затвердженими рішенням Виконавчого комітету Сімферопольської міської ради.

13.12.2006 р. представниками (робітниками) позивача та представником відповідача (заступником головного інженера Буличова Володимира Анатолійовича) відібрано з контрольних колодязів № 1 та № 2 відповідача, розташованого за адресою: м. Сімферополь, вул.. Севастопольська, 35, проби стічних вод відповідача в кількості шести одиниць, обсягом 1 літр кожна проба, які розміщені у спеціальні сосуди на предмет відповідності допустимих концентрацій забруднюючих речовин в стічних водах відповідача. За даним фактом складено Акт № 265 (вих.. № 2915) від 13.12.2006 р. відбору проб стічної води, який підписаний зазначеними представниками позивача та відповідача без зауважень.

Також представниками (робітниками) позивача та відповідача (заступником головного інженера Буличова В.А.) складено та підписано акт № 265 (вих.. № 2915) від 13.12.2006 р., згідно якому визначено місце знаходження вищезазначених контрольних колодязів № 1 та № 2: контрольний колодязь № 1 – біля вантажна –прохідна, контрольний колодязь № 2 – біля виробничого корпусу (біля експедиції), який також підписаний представником відповідача без зауважень.

26.12.2006 р. лабораторією очисних каналізаційних споруджень с. Укромне СВПВГГ, яка атестована та має право проводити аналіз стічних вод (атестат (свідоцтво) про акредитацію серія РЕ № 1662/2004 15.10.2004 р.) до позивача був надісланий результат аналізу проб стічних вод відповідача, відібраних в вищевказаних контрольних колодязях № 1 та № 2, який вказує на перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах відповідача та в цих контрольних колодязях за однією забруднюючою речовиною та не відповідає приписам Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, які затверджені наказом Держбуду України № 37 від 19.02.2002 р. та зареєстровані в Міністерстві юстиції України 26.04.2002 р. за № 403/6691, та вимогам Правил приймання стічних вод підприємств в систему каналізації міста Сімферополя, які затверджені рішенням Виконавчого комітету Сімферопольської міської ради № 469 від 26.03.2004 р.

Пунктом 1.2. Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України визначено, що Правила поширюються на комунальні підприємства водопровідно-каналізаційного господарства міст і селищ України та інші підприємства, що мають на балансі системи місцевого водопроводу та каналізації, та на всі підприємства, установи, організації незалежно від форм власності й відомчої належності, які скидають свої стічні води в системи каналізації населених пунктів.

Відповідно до пункту 2.4. Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України підприємства зобов'язані: виконувати в повному обсязі вимоги цих Правил, місцевих Правил приймання та договору на послуги водовідведення, своєчасно оплачувати рахунки Водоканалу за надані послуги; дотримуватись установлених Водоканалом кількісних та якісних показників стічних вод на каналізаційних випусках Підприємства; оплачувати рахунки за скид понаднормативних забруднень при порушенні встановлених показників.

Правилами приймання стічних вод підприємств в міську систему каналізації м. Сімферополя, що затверджені рішенням Виконавчого комітету Сімферопольської міської ради № 469 від 26.03.2004 р., погоджені з Держеконінспекцією по Центрально-Кримському регіону та СЕС М, Сімферополя, встановлено, що водоканал (позивач) здійснює контроль за витратою та якістю стічних вод, що скидають підприємства.

Також пунктом 7.6. Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України та пунктом 7.7. місцевих правил приймання передбачено, що для визначення вмісту забруднень у стічних водах підприємств використовуються, зокрема, дані лабораторії водоканалу.

Згідно з пунктом 3.2. Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів, яка затверджена Наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 19 лютого 2002 року № 37, та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 26 квітня 2002 р. за № 402/6690, при перевищенні рівня вмісту забруднюючих речовин у стічних водах Підприємств, що скидаються у систему каналізації, порівняно з встановленими місцевими Правилами приймання, Підприємства сплачують Водоканалу плату за скид понаднормативних забруднень, яка нараховується за нормативом плати за очищення 1 куб. м стічних вод з умістом забруднень у межах допустимих концентрацій (Нп), обсягом скинутих понаднормативно забруднених стічних вод (Vпз) та коефіцієнтом кратності (Кк), який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень для технологічних процесів очищення стічних вод та екологічного стану водойми.

Пунктом 8.7. Місцевих правил приймання закріплено, що при виявлені водоканалом у ході контролю якості стічних вод, що скидаються підприємством, перевищення фактичної концентрації одного виду забруднення (Сф) над установленою договором або цими місцевими Правилами приймання допустимої концентрації – коефіцієнт кратності при перевищенні ДК однієї речовини не може перевищувати 5.

Позивачем відповідно до пункту 8.7. Місцевих правил приймання для визначення розміру плати за скидання понаднормативних забруднень для відповідача розрахований підвищений загальний коефіцієнт кратності, який дорівнює 2,678.

Згідно з пунктом 8.10. Місцевих правил приймання – період за який стягується пата за скид підприємством стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій, встановлених разовим аналізом, визначається згідно з цими місцевими Правилами, але не більше трьох календарних місяців (місяця, у якому відібрана проба, та двох попередніх місяців). Підвищена плата стягується за весь обсяг стічних вод, скинутих підприємством за цей період з даного об’єкту.

Відповідно пункту 7.8. Правил приймання стічних вод України, та пункту 7.9. Місцевих правил приймання, закріплено, що з метою контролю якості стічних вод підприємств водоканал здійснює відбір разових проб. Виявлені в цих пробах перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах є підставою для нарахування плати за скидання понаднормативних забруднень.

Позивач за актом № 265 (вих.. № 2915 від 13.12.2006 р.) відбору проб стічних вод нарахував відповідачу відповідно до вищевказаних приписів Правил приймання стічних вод України та Місцевих правил приймання плату за скидання понаднормативно забруднених стічних вод в розмірі 12215,79 грн., у тому числі за жовтень 2006 р. в сумі 4830,44 грн., за листопад 2006 р. в сумі 4458,87 грн., за грудень 2006 р. в сумі 2926,48 грн.

Статей 193 Господарського кодексу України передбачено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Відповідно до вимог статей 525, 526 Цивільного Кодексу України - одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

22.01.2007 р. позивачем на адресу відповідача було надіслано претензію № 265 (226), у якій сповістив відповідача, що в контрольних колодязях № 1 та № 2 відповідач скидає стічні води з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин та на підставі цього виставив (направив) відповідачу три рахунки № 265 від 19.01.2007 р. за жовтень 2006 р. в сумі 4830,44 грн., № 265 від 19.01.2007 р. за листопад 2006 р. в сумі 4458,87 грн., № 265 від 19.01.2007 р. за грудень 2006 р. в сумі 2926,48 грн., всього на загальну суму 12215,79 грн. Дана претензія, рахунки на оплату отримані відповідачем 23.01.2007 р., що підтверджено поштовим повідомленням № 357285.

Відповідно до підпункту 3.1.1. пункту 3.1. статті 3, підпункту 6.1.1. пункту 6.1. статті 6 Закону України «Про податок на додану вартість» плата за водовідведення (скидання забруднених стічних вод) повинна обкладатися податком на додану вартість.

Сума ПДВ, яка підлягала нарахуванню на розмір плати за скидання понаднормативно забруднених стічних вод за рахунками № 265 від 19.01.2007 р. за жовтень 2006 р., № 265 від 19.01.2007 р. за листопад 2006 р., № 265 від 19.01.2007 р. за грудень 2006 р., складає 2443,16 грн.

На вказану суму ПДВ позивачем було виставлено рахунок № 265 від 31.12.2008 р., який одержаний відповідачем 13.02.2009 р., що підтверджується поштовим повідомленням № 254184.

Відповідач не надав доказів сплати зазначених сум.

Суд не має підстав прийняти до уваги розрахунок відповідачем суми, що підлягає стягненню за скидання понадмірно забруднених стічних вод, оскільки такий розрахунок не відповідає приписам Правил приймання стічних вод підприємств в міську систему каналізації м. Сімферополя, Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів, та не обумовлений договором.

Приймаючи до уваги викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню, оскільки вони засновані на нормах чинного законодавства та підтверджені матеріалами справи.

Відповідно до вимог ст. 49 Господарського процесуального кодексу України витрати з оплати державного мита та судові витрати, пов'язані з інформаційно-технічним забезпеченням судового процесу підлягають віднесенню на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

У засіданні суду було оголошено вступну та резолютивну частини рішення. Рішення оформлено та підписано відповідно до ст. 84 Господарського процесуального кодексу України 12 лютого 2010 р.

Враховуючи викладене, керуючись ст. 525, 526 Цивільного кодексу України, ст. 193 Господарського кодексу України, ст.. ст.. 49, 75, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити.

Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Криммолоко», м. Сімферополь (м. Сімферополь, вул.. Севастопольська, 35; п/р 26006000630323 в КБ «Чорноморський банк розвитку та реконструкції», МФО 384577, код ЄДРПОУ 00450693, інші реквізити та банківські рахунки не відомі) на Кримського республіканського підприємства «Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Сімферополя», м. Сімферополь (м. Сімферополь, вул. Гурзуфська, 5; п/р 2600113192 в КРД ВАТ «Райффайзен банк «Аваль», МФО 324021, код ЄДРПОУ 20671506, інші реквізити та банківські рахунки не відомі) 14658,95 грн. – за скидання понаднормативно забруднених стічних вод, 146,59 грн. державного мита та 236,00 грн. витрат пов’язаних з інформаційно-технічним забезпеченням судового процесу.

Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.

Суддя Господарського суду

Автономної Республіки Крим                                        Чонгова С.І.