Рішення № 103183493, 13.01.2022, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.01.2022
Номер справи
160/20917/21
Номер документу
103183493
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 січня 2022 року Справа № 160/20917/21

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Сліпець Н.Є.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) у місті Дніпро адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

02.11.2021 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, яка полягає у не зарахуванні ОСОБА_1 до страхового стажу періодів проходження служби в Збройних Силах України один місяць служби за три, під час проходження військової служби в особливий період з 01.06.2016р. по 02.07.2017р., з 30.01.2018р. по 30.04.2018р., з 30.04.2018р. по 23.08.2018р., з 11.12.2018р. по 23.04.2019р., 14.12.2019р. по 29.05.2020.;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 періодів проходження служби в Збройних Силах України один місяць служби за три, під час проходження військової служби в особливий період з 01.06.2016р. по 02.07.2017р., з 30.01.2018р. по 30.04.2018р., з 30.04.2018р. по 23.08.2018р., з 11.12.2018р. по 23.04.2019р., 14.12.2019р. по 29.05.2020р.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.11.2021 року відкрито провадження та призначено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами з 22.11.2021 року, відповідно до ч. 5 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України.

Цією ж ухвалою відповідачу було надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 29.06.2021 року він звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про зарахування до стажу періоду безпосередньої участі в антитерористичній операції у трикратному розмірі. Проте, листом від 12.07.2021 року №22225-18754/Б-01/8-0400/2 пенсійний фонд відмовив в такому зарахуванні посилаючись на те, що Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» таке зарахування не передбачено. Вбачаючи в таких діях відповідача протиправність, позивач звернувся до суду за захистом своїх порушених прав.

21.12.2021 року до суду надійшов відзив, в якому відповідач просив відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі. В обґрунтування, представник відповідача посилався, що позивач отримує пенсію за віком, як учасник бойових дій (АТО) відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Період безпосередньої участі позивача в антитерористичній операції у трикратному розмірі може бути зарахований до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах, однак позивач отримує пенсію за віком відповідно до положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», а тому відсутні підстави для зарахування періоду проходження служби, протягом якого позивач брав учать у антитерористичній операції у пільговому обчисленні один місяць служби за три місяці.

Відповідно до положень ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглянув справу у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.

Згідно ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи, або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази у сукупності з нормами чинного законодавства України, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 29.07.2021 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про зарахування до стажу періоду безпосередньої участі в антитерористичній операції, в якій просив зарахувати наступні періоди проходження військової служби в особливий період з 01.06.2016р. по 02.07.2017р., з 30.01.2018р. по 30.04.2018р., з 30.04.2018р. по 23.08.2018р., з 11.12.2018р. по 23.04.2019р., 14.12.2019р. по 29.05.2020р.

Листом від 12.07.2021 року № 22225-18754/Б-01/8-0400/21 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області відмовило в зарахуванні періодів проходження військової служби в особливий період з розрахунку один місяць за три місяці служби з посиланням на те, що пенсія за віком позивачу призначена відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», а тому положення постанови КМУ № 393 від 17.07.1992р. «Про обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького, рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» не застосовуються.

Отже, спір між сторонами виник з підстав протиправності дій відповідача щодо неврахування позивачу до стажу періоду безпосередньої участі в антитерористичній операції.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Призначення, виплата та перерахунок призначеної пенсії регулюється, зокрема Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV.

Статтею 2 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» визначено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України, пов`язаній із захистом Вітчизни.

Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Частиною 4 ст. 2 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» передбачені види військової служби, до яких, і зокрема, віднесено й військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період.

Відповідно до ст. 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Статтею 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, пільги по обчисленню стажу за час перебування у складі діючої армії, та встановлює, що час служби зараховується до стажу роботи на пільгових умовах, у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсії за вислугою років військовослужбовцям.

Відповідно до абзацу 7 підпункту 1 пункту 2.3 розділу II «Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей» затвердженого наказом Міноборони України від 14.08.2014р. № 530, час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три.

Отже, час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

В свою чергу, час проходження військової служби, протягом якого військовослужбовець брав участь в антитерористичній операції в особливий період, зараховується до страхового стажу на пільгових умовах одного місяця служби за три.

Аналогічна правова позиція наведена Верховним Судом в постанові від 05.06.2018 року у справі № 348/347/17, від 30.07.2019 року у справі № 346/1454/17, від 02.04.2020 року у справі № 185/4140/17, 16.06.2020 року у справі № 185/7049/16-а.

Так, позивачем надана довідка Військової частини А1302 № 2243 від 14.06.2019р. з якої вбачається, що ОСОБА_1 дійсно в період з 01.06.2016р. по 02.07.2017р., з 30.01.2018р. по 30.04.2018р. безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей, та приймав учать у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпечення їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів.

Згідно довідки Військової частини А1302 № 2244 від 14.06.2019р. ОСОБА_1 дійсно в період з 30.04.2018р. по 23.08.2018р. та з 11.12.2018р. по 23.04.2019р. приймав учать у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпечення їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів.

Згідно довідки Військової частини А1302 № 2528 від 02.06.2021р. ОСОБА_1 з 14.12.2019р. по 29.05.2020р. приймав учать у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпечення їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів.

Отже, позивач має право на зарахування наведених періодів з розрахунку один місяць служби за три місяці під час проходження військової служби в особливий період з 01.06.2016р. по 02.07.2017р., з 30.01.2018р. по 30.04.2018р., з 30.04.2018р. по 23.08.2018р., з 11.12.2018р. по 23.04.2019р., 14.12.2019р. по 29.05.2020р., а тому відмова відповідача у такому зарахуванні є протиправною.

Таким чином, суд дійшов висновку, що бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, яка полягає у не зарахуванні ОСОБА_1 до страхового стажу періодів проходження служби в Збройних Силах України один місяць служби за три, під час проходження військової служби в особливий період з 01.06.2016р. по 02.07.2017р., з 30.01.2018р. по 30.04.2018р., з 30.04.2018р. по 23.08.2018р., з 11.12.2018р. по 23.04.2019р., 14.12.2019р. по 29.05.2020р. є протиправною, у зв`язку з чим вважає за необхідне зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 періодів проходження служби в Збройних Силах України один місяць служби за три, під час проходження військової служби в особливий період з 01.06.2016р. по 02.07.2017р., з 30.01.2018р. по 30.04.2018р., з 30.04.2018р. по 23.08.2018р., з 11.12.2018р. по 23.04.2019р., 14.12.2019р. по 29.05.2020р.

Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу, а за змістом ст. 90 цього Кодексу суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Оцінуючи усі докази, які були досліджені судом у їх сукупності, а також обставини, встановлені у ході судового розгляду справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги такими, що підлягають задоволенню.

Враховуючи, що позивач, відповідно до п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» звільнений від сплати судового збору, питання щодо розподілу судових витрат судом не вирішувалось.

Відповідно до ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Згідно із ч. 5 ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

У зв`язку із перебуванням головуючого судді у період з 24.12.2021 року по 12.01.2022 року у відпустці, текст рішення суду складений першого робочого дня - 13.01.2022 року.

Керуючись ст.ст. 2-10, 11, 12, 47, 72-77, 94, 122, 132, 139, 193, 241-246, 250, 251, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, яка полягає у не зарахуванні ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) до страхового стажу періодів проходження служби в Збройних Силах України один місяць служби за три, під час проходження військової служби в особливий період з 01.06.2016р. по 02.07.2017р., з 30.01.2018р. по 30.04.2018р., з 30.04.2018р. по 23.08.2018р., з 11.12.2018р. по 23.04.2019р., 14.12.2019р. по 29.05.2020р.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) періодів проходження служби в Збройних Силах України один місяць служби за три, під час проходження військової служби в особливий період з 01.06.2016р. по 02.07.2017р., з 30.01.2018р. по 30.04.2018р., з 30.04.2018р. по 23.08.2018р., з 11.12.2018р. по 23.04.2019р., 14.12.2019р. по 29.05.2020р.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Н.Є. Сліпець