Рішення № 103176099, 19.01.2022, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.01.2022
Номер справи
520/20433/21
Номер документу
103176099
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 січня 2022 р. № 520/20433/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бідонька А.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Міністерства оборони України (просп. Повітрофлотський, буд. 6,м. Київ,03168), Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (вул. Коцарська, буд. 56,м. Харків,61052) про визнання протиправними та скасування висновку і протоколу, визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправним висновок військового комісара Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 02 червня 2021 року № 122/ОГД щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 .

- визнати протиправними дії Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо відмови ОСОБА_1 у вимозі оформити та надати до Департаменту фінансів Міністерства оборони України оновлену довідку про розмір грошового забезпечення для виплати позивачу одноразової грошової допомоги за останньою посадою, яку він займав на день звільнення, станом на день встановлення йому інвалідності другої групи 22 травня 2013 року з обов`язковим врахуванням одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

- визнати протиправними дії Міністерства оборони України щодо відмови ОСОБА_1 у вимозі зобов`язати Харківський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки оформити та надати до Департаменту фінансів Міністерства оборони України оновлену довідку про розмір грошового забезпечення для виплати позивачу одноразової грошової допомоги за останньою посадою, яку він займав на день звільнення, станом на день встановлення йому інвалідності другої групи 22 травня 2013 року з обов`язковим врахуванням одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

- визнати протиправним га скасувати пункт 5 протоколу Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 24 червня 2021 року № 101 в частині «у запасі» та «на день звільнення з військової служби (2000 рік), у сумі 11 753 (Одинадцять тисяч сімсот п`ятдесят гри) три. 76 коп.».

- зобов`язати Харківський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки:

- оформити та надати до головного розпорядника бюджетних коштів через Департамент фінансів Міністерства оборони України, разом з документами, наданими ОСОБА_1 05 березня 2020 року;

- оновлений висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги, що ОСОБА_1 має право на отримання одноразової грошової допомоги в розмірі 24-місячного грошового забезпечення на дату встановлення йому інвалідності другої групи 22 травня 2013 року на підставі рішення Харківського окружного адміністративного суду від 26 листопада 2020 року у справі № 520/14221/2020 та рішення Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 24 червня 2021 року;

- оновлену довідку про розмір місячного грошового забезпечення для виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 за останньою посадою, яку він займав на день звільнення, станом на день встановлення йому інвалідності другої групи 22 травня 2013 року, виходячи з посадового окладу - 1086 грн., окладу за військовим званням - 130,00 гри., щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (відсоткової надбавки за вислугу років - 425,60, надбавки за виконання особливо важливих завдань - 820,80 грн., надбавки за службу в умовах режимних обмежень - 162,90 грн., премії - 977,40 грн., щомісячної додаткової грошової винагороди - 720,54 грн.) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення (матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань - 3602,70 грн., грошової допомоги для оздоровлення - 3602,70 грн., винагороди за тривалість безперервної військової служби - 912,00 грн.) відповідно до пункту 2 статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та пункту 2 «Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, -та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб», затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 499, за зразком згідно пункту 4.14 та додатку 13 «Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей», затвердженого наказом Міністра оборони України від 19 серпня 2008 року N 407, в сумі 12440,64 гривень;

- подати до суду звіт про виконання судового рішення після спливу місячного строку з моменту набрання законної сили рішенням суду, що передбачено частиною 1 статті 382 КАС України.

Зобов`язати Міністерство оборони України:

- провести обчислення суми та виплату (з урахуванням вже виплаченої суми 11 753,76 гривні) одноразової грошової допомоги у разі інвалідності, передбаченої статтею 16 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», призначеної підполковнику у відставці ОСОБА_1 24 червня 2021 року Комісією Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум в розмірі 24-місячного грошового забезпечення, виходячи з розміру місячного грошового забезпечення за останньою посадою, яку він займав на день звільнення, станом на дату встановлення ОСОБА_1 міжрайонною спеціалізованою кардіологічною медико-соціальною експертною комісією № 1 міста Харкова другої групи інвалідності у зв`язку із захворюванням, пов`язаним з проходженням військової служби, а саме станом на 22 травня 2013 року, з обов`язковим врахуванням розмірів одноразових додаткових видів, в сумі 12440,64 гривні згідно з оновленої довідкою про розмір грошового забезпечення для виплати одноразової грошової допомоги, наданою Харківським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки на підставі рішення суду у цій справі;

- подати до суду звіт про виконання судового рішення після спливу двомісячного строку з моменту набрання законної сили рішенням суду, що передбачено частиною 1 статті 382 КАС України.

В обґрунтування вказаних вимог позивач зазначав, що у зв`язку із встановленням ІІ групи інвалідності, яка настала внаслідок поранення, контузії, захворювань пов`язаних з виконанням обов`язків військової служби при виконанні інтернаціонального обов`язку, він набув право на отримання одноразової грошової допомоги, яку відповідач протиправно призначив та виплатив йому у меншому розміру. Зокрема, позивач вказує, що відповідачем невірно обчислено спірну допомогу.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 22.10.2021 року відкрито спрощене провадження у справі за вищевказаним позовом відповідно до ст. 263 КАС України. Також, ухвалою суду запропоновано відповідачам надати відзив на позов.

Відповідач, Харківський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, надав до суду відзив на позовну заяву, в якому вказав, що грошове забезпечення для виплати позивачу одноразової грошової допомоги у зв`язку з інвалідністю правомірно визначено на день звільнення, виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років за останньою посадою, яку займав на день звільнення військовослужбовець.

Відповідач, Міністерство оборони України, подало до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначило, що відповідач у спірних правовідносинах діяв згідно чинного законодавства.

Позивачем надано відповідь на відзив, в якому позивач позовні вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити з підстав викладених у позовній заяві.

Представник позивача та представники відповідача у судове засідання не прибули, про дату, час та місце судового засідання повідомлялися належним чином. Від позивача надійшла заява про розгляд справи за його відсутності.

Згідно з частиною 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст.229 КАС України.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, проаналізувавши доводи позову, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив військову службу та відповідно до наказу заступника Міністра оборони України – Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України (по особовому складу) № 26 від 08.02.2000 звільнений в запас за станом здоров`я.

Наказом Фрунзенського районного військового комісара м. Харкова № 14 від 03.04.2000 позивача виключено зі списків особового складу.

З 27.07.2000 позивача визнано інвалідом ІІІ групи внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням військової служби, що підтверджується довідкою МСЕК серії МСЕ № 021634.

З 22.05.2013 ОСОБА_1 визнано інвалідом ІІ групи внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням військової служби, що підтверджується довідкою МСЕК серії ААВ № 648091.

11.05.2016 ОСОБА_1 встановлено інвалідність ІІ групи безстроково.

У зв`язку із викладеним позивач звернувся до військового комісаріату щодо виплати одноразової грошової допомоги з огляду на встановлення з 22.05.2013 ІІ групи інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням військової служби.

Рішенням Міністерства оборони України в особі Комісії з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, оформленим п. 19 протоколу від 10.04.2020 № 59 позивачу відмовлено у призначенні одноразової грошової допомоги, оскільки на момент первинного встановлення інвалідності у 2000 році положення ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» передбачали державне обов`язкове особисте страхування, а не одноразову допомогу, у зв`язку з чим позивач мав звернутись до Національної страхової компанії «Оранта» за виплатою страхової суми. Крім того, заявник звільнений з військової служби до запровадження одноразової грошової допомоги, а інвалідність встановлена до 01.01.2014.

Не погодившись із рішенням позивач оскаржив його в судовому порядку.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 26.11.2020, залишеним без змін Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 30.04.2021, визнано протиправним та скасовано п. 19 протоколу від 10.04.2020 № 59 Міністерства оборони України в особі Комісії з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум. Зобов`язано Міністерство оборони України в особі Комісії з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум вирішити по суті питання з приводу призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у порядку ст. 16 Закону України “Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” за зверненням від 05.03.2020 з урахуванням висновків даного рішення суду.

На виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 26.11.2020 за справою № 520/1422/2020 та постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 30.04.2021 висновок, довідка про розмір грошового забезпечення та пакет документів щодо можливості призначення одноразової грошової допомоги відповідно до за вихідним Харківського обласного військового комісаріату від 02.06.2021 № 122/ОГД направлені на адресу Департаменту фінансів Міністерства оборони України на розгляд Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум.

Комісією Міністерства оборони України прийнято рішення - протокол від 24.06.2021 №101, яким скасовано пункт 19 протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 10.04.2020 № 59 та призначено одноразову грошову допомогу підполковнику в запасі ОСОБА_1 , у розмірі 24-місячного грошового забезпечення на день звільнення з військової служби (2000 рік), у сумі 11 753, 76 грн.

У відповідь на звернення позивача від 30.05.2021 щодо розміру виплати допомоги, Харківський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки повідомило позивача, що Згідно розрахункових відомостей Фрунзенського РВК Харківської області, які знаходяться на зберіганні в ХОВК та довідки наданої відділом фінансового забезпечення ХОВК від 17.09.2020 № 864/ВСЗ грошове забезпечення виплачено по 03.04.2000 з розрахунку на місяць:- Оклад за військовим званням - 130,00 грн.; - Посадовий оклад - 101,00 грн.; - Надбавку за вислугу років 35% (від посадового окладу та окладу за військовим званням) - 80,85 грн.; - Надбавка за службу в ЗСУ 40% (від посадового окладу) - 40,40 грн.; Надбавка за таємність 15% (від посадового окладу) - 15,15 грн.; - Премія 33,3% (від посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, надбавки за службу в ЗСУ, надбавки за таємність) 122,34; Всього щомісячне грошове забезпечення становить - 489,74 грн.

Крім того у 2000 році виплачено: Грошова допомога на оздоровлення за 2000 рік в сумі 489,74 (у січні 2000 року - 169,00 грн., у лютому 2000 року - 320,74 грн.);

Матеріальна допомога у сумі 231, 00 грн. - підстава запис у розрахунковій книжці серії АА № 038068, згідно наказу військового комісара Фрунзенського РВК м. Харкова від 06.03.2000 №11;

Враховуючи те, що матеріальну допомогу та допомогу на оздоровлення призначено не на день звільнення з військової служби, а саме 03.04.2000 підстав для включення їх у довідку про розмір грошового забезпечення відповідно до Порядку не має.

Повідомлено, що довідка про розмір грошового забезпечення для виплати одноразової грошової допомоги в зв`язку із встановленням інвалідності від 02.06.2021 № 122/ОГД складено відповідно до Порядку (не на день встановлення 2 групи інвалідності (22.05.2013), а на день звільнення з військової служби).

Позивач, не погоджуючись із розміром визначеного відповідачем грошового забезпечення, звернувся до суду із даним позовом.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначені законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 р. № 2011-XII.

Соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом (статті 1 Закону № 2011-XII).

Відповідно до ч. 2 ст. 16 зазначеного Закону у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного військовослужбовцю під час виконання ним обов`язків військової служби, а також інвалідності, що настала в період проходження військової служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження військової служби, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі до п`ятирічного грошового забезпечення за останньою посадою в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України.

На виконання цієї статті зазначеного Закону Кабінет Міністрів України постановою № 499 затвердив Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб від 28 травня 2008 року.

Згідно з пп. 2 п. 2 постанови КМУ № 499 одноразова грошова допомога виплачується військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової служби) - інвалідам ІІ групи у разі настання інвалідності внаслідок виконання обов`язків військової служби одноразова грошова допомога виплачується у розмірі 30-місячного грошового забезпечення.

Частина 2 статті 16 Закону № 2011-XII та Порядок не суперечать один одному, оскільки цим Законом Кабінету Міністрів України делеговано право визначити розмір одноразової грошової допомоги.

Кабінет Міністрів України у Порядку не вийшов за межі вимог статті 16 Закону № 2011-XII і встановленими умовами не обмежив права військовослужбовців, оскільки у постанові №499 деталізовані загальні підходи щодо компенсаційних виплат, встановлених Законом.

Відповідно до абз. 5 пп. 4 п. 2 постанови Кабінету Міністрів України № 499 розмір грошового забезпечення для звільнених зі служби військовослужбовців визначався на день звільнення, виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років.

Таким чином, незалежно від дати встановлення групи інвалідності, одноразова грошова допомога обчислюється виходячи із розміру грошового забезпечення, яке особа отримувала на день звільнення. Зміни у грошовому забезпеченні, які відбулися вже після звільнення такої особи з військової служби до моменту встановлення їй інвалідності при обчисленні цієї допомоги не враховуються.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія) та одноразові додаткові види грошового забезпечення.

З матеріалів справи вбачається, що розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за останньою посадою, яку він займав на день звільнення з військової служби та виключення із списків особового складу, відповідно до довідки №122/ОГД від 02.06.2021, становив 489,74 грн. із розрахунку: оклад за військовим званням - 130,00 грн.; посадовий оклад - 101,00 грн.; надбавки за вислугу років 35% (від посадового окладу та окладу за військовим званням) - 80,85 грн.; надбавки за службу в ЗСУ 40% (від посадового окладу) - 40,40 грн.; надбавки за таємність 15% (від посадового окладу) - 15,15 грн.; премія 33,3% (від посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, надбавки за службу в ЗСУ, надбавки за таємність) 122,34.

Саме із зазначеного розміру і складових грошового забезпечення ОСОБА_1 , яке він отримував на день звільнення з військової служби, була призначена та виплачена вказана одноразова грошова допомога в сумі 11 753,76 грн.

З огляду на вищевикладене, суд дійшов до висновку, що відповідачами правильно обчислено розмір одноразової грошової допомоги позивача в сумі 11 753,76 грн., виходячи з грошового забезпечення, яке отримував ОСОБА_1 за останньою посадою на день його звільнення, а тому позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку. Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 6-9, 241-243, 255, 287, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Міністерства оборони України (просп. Повітрофлотський, буд. 6,м. Київ,03168), Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (вул. Коцарська, буд. 56,м. Харків,61052) про визнання протиправними та скасування висновку і протоколу, визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Повний текст рішення виготовлено та підписано 19 січня 2021 року.

Суддя Бідонько А.В.