Рішення № 103175090, 14.01.2022, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.01.2022
Номер справи
520/21840/21
Номер документу
103175090
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

14 січня 2022 року № 520/21840/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі судді Білової О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) до Управління соціального захисту населення Чугуївської міської ради (вул. Старонікольська, буд. 20, секція А, м. Чугуїв, Харківська область, 63503, код ЄДРПОУ 23148343) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення Чугуївської міської ради, в якому просив суд:

- визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Чугуївської міської ради щодо недонарахування монетизованих пільг ОСОБА_1 та зобов`язати Управління донарахувати і перерахувати за період з листопада 2019 року по вересень 2021 року через «Ощадбанк» 12291 грн всім постачальникам послуг;

- зобов`язати відповідача в подальшому нараховувати й перераховувати монетизовані пільги ОСОБА_1 в повному обсязі;

- визнати протиправними діяльність Управління соціального захисту населення Чугуївської міської ради стосовно перерахування монетизованих пільг постачальникам послуг згідно вигаданих пріоритетів та бездіяльність стосовно клопотання ОСОБА_1 ;

- зобов`язати відповідача надалі перераховувати монетизовані пільги всім постачальникам без винятку в обсязі законних 75% від належних сум проплат.

Ухвалою судді від 22.11.2021 позовну заяву ОСОБА_1 в частині вимог щодо донарахування і прерахування монетизованих пільг ОСОБА_1 за період з листопада 2019 року по лютий 2021 року (включно) - повернуто заявнику. Прийнято до розгляду адміністративний позов в частині вимог щодо донарахування і перерахування монетизованих пільг ОСОБА_1 за період з березня 2021 по вересень 2021 та відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що йому як учаснику бойових дій відповідачем за спірний період не в повному обсязі нараховані монетизовані пільги по оплаті за користування житлово-комунальними послугами, встановлені статтею 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». У відповідь на його звернення щодо належного перерахування монетизованих пільг відповідач не здійснив жодних дій, а надав відповідь про належне нарахування пільг.

Відповідач направив до суду відзив, в якому проти задоволення позовних вимог заперечував, зазначивши про дотримання розміру нарахованих та сплачених постачальникам сум монетизованих пільг, а саме: 75-процентної знижки плати за користування житлом (квартирна плата) в межах норм, передбачених чинним законодавством, та 75-процентної знижки плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) в межах середніх норм споживання.

Ухвалою суду від 22.12.2021 у відповідача витребувані докази на підтвердження дат та сум фактично перерахованих відповідачем грошових коштів на рахунок для виплати пільг в АТ «Ощадбанк» за період з березня 2021 по вересень 2021 по ОСОБА_1 .

На виконання вказаної ухвали суду відповідачем 28.12.2021 надані письмові пояснення щодо порядку перерахування пільг, списки пільговиків, що передані на центральний рівень, витяг з облікового запису позивача в АТ «Ощадбанк» щодо зарахування коштів, детальний витяг з облікового запису позивача в АТ «Ощадбанк» щодо списання коштів з облікового запису з березня 2021 по вересень 2021, повідомлення про надання пільг з березня 2021 по вересень 2021.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до вимог ст. 229 КАС України.

Суд, дослідивши матеріали справи встановив такі обставини.

ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .

Позивач перебуває на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстру пільговиків як учасник бойових дій, за місцем реєстрації: АДРЕСА_2 , з 22.07.2003, як особа, яка має право на пільги по оплаті за користування житлово-комунальними послугами, встановлені статтею 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», що не заперечується сторонами у справі.

Статтею 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» визначені пільги учасникам бойових дій та особам, прирівняним до них, серед яких:

75-процентна знижка плати за користування житлом (квартирна плата) в межах норм, передбачених чинним законодавством (21 кв. метр загальної площі житла на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім`ю);

75-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання.

Площа житла, на яку надається знижка, при розрахунках плати за опалення становить 21 кв. метр опалювальної площі на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім`ю.

Для сімей, що складаються лише з непрацездатних осіб, надається 75-процентна знижка за користування газом для опалювання житла на подвійний розмір нормативної опалювальної площі (42 кв. метри на кожну особу, яка має право на знижку плати, та 21 кв. метр на сім`ю). (пп.4,5 ч. 1 ст. 12)

Відповідно до преамбули Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 05.10.2000 № 2017-ІІІ цей Закон визначає правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій.

Статтями 5, 9 вказаного Закону визначено, що:

- державні соціальні стандарти і нормативи формуються, встановлюються та затверджуються у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за участю та погодженням з іншими сторонами соціального партнерства, якщо інше не передбачено Конституцією України та законами України;

- державні соціальні нормативи у сфері житлово-комунального обслуговування встановлюються з метою визначення державних соціальних гарантій щодо надання житлово-комунальних послуг та розмірів витрат на найм житла, управління житлом і оплату комунальних послуг, які забезпечують реалізацію конституційного права громадянина на житло.

До державних соціальних нормативів належать:

гранична норма витрат на управління житлом, оплату комунальних послуг, передбачених Законом України "Про житлово-комунальні послуги", залежно від отримуваного доходу;

соціальна норма житла та соціальні нормативи користування комунальними послугами, з оплати яких держава надає пільги та встановлює субсидії громадянам;

показники якості управління багатоквартирним будинком і надання комунальних послуг.

Пільги зі сплати за користування житлом та комунальними послугами, передбачена статтею 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», є державною соціальною гарантією для відповідної категорії осіб, тому є обґрунтованим використання для нарахування пільг норм споживання житлово-комунальних послуг відповідно до пунктів 2, 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 № 409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування» (далі - Постанова № 409), яка прийнята з метою забезпечення державних соціальних гарантій у сфері житлово-комунального обслуговування, приведення існуючих норм споживання житлово-комунальних послуг до їх фактичного обсягу споживання, дотримання принципу соціальної справедливості під час надання пільг і субсидій, відповідно до статей 5 і 9 Закону України “Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії” Кабінет Міністрів України.

Пунктом 2 Постанови № 409 установлена соціальна норма житла, в межах якої держава надає громадянам пільги на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком:

1) для оплати житлової послуги - послуги з управління багатоквартирним будинком; витрат на управління багатоквартирним будинком - 21 кв. метр загальної площі на одну особу та додатково 10,5 кв. метра на сім`ю;

2) для оплати комунальних послуг - послуг з постачання теплової енергії для потреб централізованого або автономного опалення, з постачання та розподілу природного газу або постачання та розподілу електричної енергії для індивідуального опалення незалежно від джерела та виду енергії - 21 кв. метр опалюваної площі на одну особу та додатково 10,5 кв. метра на сім`ю.

Для сімей ветеранів війни, жертв нацистських переслідувань, що складаються лише з непрацездатних осіб (статті 12, 13, 14 і 15 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та статті 6-1, 6-2, 6-3, 6-4 Закону України «Про жертви нацистських переслідувань»), у разі використання природного газу для індивідуального опалення зазначена норма становить 42 кв. метри опалюваної площі на одну особу, яка має право на знижку плати, та додатково 21 кв. метр на сім`ю.

Кабінет Міністрів України постановою від 17 квітня 2019 року № 373 затвердив Порядок надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі (далі – Порядок № 373), дія якого поширюється, зокрема, на осіб, які мають право на пільги згідно із Законом України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”.

Вказаним Порядком передбачається виплата пільг у грошовій безготівковій формі. Так, відповідно до пунктів 9,11,12 Порядку № 373 АТ “Ощадбанк” веде у відповідних автоматизованих системах обліку банку персоніфікований облік пільговиків та коштів, які надходять на рахунок для виплати пільг, в розрізі кожного пільговика (далі - облікові записи пільговиків).

АТ “Ощадбанк” здійснює переказ коштів на рахунки управителів, об`єднань, виконавців комунальних послуг на підставі договорів, що укладаються між АТ “Ощадбанк” (його установами) та управителями, об`єднаннями, виконавцями комунальних послуг. У таких договорах визначається порядок інформаційного обміну між управителями, об`єднаннями, виконавцями комунальних послуг та АТ “Ощадбанк”. Типову форму договору визначає АТ “Ощадбанк” за погодженням з Мінсоцполітики.

Фінансування та перерахування пільг у грошовій безготівковій формі здійснюється в такій послідовності:

1) структурні підрозділи з питань соціального захисту населення формують та передають щомісяця Мінсоцполітики захищеними каналами зв`язку реєстри нарахованих пільг у поточному місяці за формою, встановленою договором між Мінсоцполітики та АТ “Ощадбанк”, які Мінсоцполітики після перевірки подає до 27 числа АТ “Ощадбанк”;

2) АТ “Ощадбанк” інформує не пізніше ніж протягом наступного робочого дня Мінсоцполітики про можливість подальшої обробки отриманих реєстрів нарахованих пільг;

3) Мінсоцполітики формує протягом трьох робочих днів узагальнений реєстр нарахованих пільг, який подає АТ “Ощадбанк”, та протягом наступних п`яти робочих днів здійснює переказ коштів на рахунок для виплати пільг для відображення таких коштів в автоматизованих системах АТ “Ощадбанк” за обліковими записами пільговиків. Форма узагальненого реєстру нарахованих пільг установлюється договором між Мінсоцполітики та АТ “Ощадбанк”.

Якщо загальна сума за поданими структурними підрозділами з питань соціального захисту населення реєстрами нарахованих пільг перевищує наявні фінансові призначення, черговість фінансування таких реєстрів визначає Мінсоцполітики на підставі пропозицій, поданих утвореною ним робочою групою.

При цьому інформація про загальні суми коштів у реєстрах нарахованих пільг, що підлягають фінансуванню, відображається в узагальненому реєстрі нарахованих пільг;

4) АТ “Ощадбанк” перевіряє наявність розбіжностей між сумою перерахованих Мінсоцполітики коштів і сумою в узагальненому реєстрі нарахованих пільг і в разі відсутності розбіжностей не пізніше ніж протягом наступного робочого дня здійснює зарахування коштів на рахунок для виплати пільг та відображає такі суми коштів в автоматизованих системах АТ “Ощадбанк” за обліковими записами пільговиків.

У разі виявлення розбіжностей між сумою перерахованих Мінсоцполітики коштів і сумою в узагальненому реєстрі нарахованих пільг АТ “Ощадбанк” повертає Мінсоцполітики узагальнений реєстр нарахованих пільг та перераховані кошти.

Мінсоцполітики усуває не пізніше ніж протягом наступного робочого дня виявлені розбіжності, повторно надсилає АТ “Ощадбанк” виправлений узагальнений реєстр нарахованих пільг та здійснює перерахування відповідних коштів;

5) за результатами виконання дій, визначених підпунктом 4 цього пункту, АТ “Ощадбанк” передає не пізніше ніж протягом двох робочих днів Мінсоцполітики узагальнений реєстр нарахованих пільг та реєстри нарахованих пільг із зазначенням в них інформації про суми зарахованих коштів і коштів, що не зараховані і підлягають поверненню Мінсоцполітики, а також про причини їх незарахування, та повертає загальну суму незарахованих коштів на рахунок Мінсоцполітики.

Мінсоцполітики перевіряє протягом одного робочого дня відповідність загальної суми перерахованих коштів інформації АТ “Ощадбанк”, що зазначена в узагальненому реєстрі нарахованих пільг та реєстрах нарахованих пільг, сумам зарахованих та незарахованих коштів, а також сумі повернутих Мінсоцполітики незарахованих коштів.

У разі виявлення невідповідності таких сум Мінсоцполітики повертає АТ “Ощадбанк” узагальнений реєстр нарахованих пільг та реєстри нарахованих пільг, а також суму повернутих Мінсоцполітики незарахованих коштів для уточнення відповідних даних в одноденний строк;

6) Мінсоцполітики передає не пізніше ніж протягом наступного робочого дня отримані від АТ “Ощадбанк” дані про зараховані/незараховані суми пільг структурним підрозділам з питань соціального захисту населення;

7) структурні підрозділи з питань соціального захисту населення уточнюють інформацію, що унеможливила зарахування суми пільг, і включають незараховані суми коштів до реєстрів нарахованих сум пільг наступних періодів.

Перерахування коштів з рахунка для виплати пільг на рахунки управителів, об`єднань, виконавців комунальних послуг здійснюється АТ “Ощадбанк” в такій послідовності:

1) управителі, об`єднання, виконавці комунальних послуг, які уклали з АТ “Ощадбанк” договори, подають щомісяця до 13 числа (включно) АТ “Ощадбанк” реєстри пільговиків разом з даними про облікові записи пільговиків, нараховані суми за спожиті послуги у попередньому місяці та загальні суми до сплати, що включають заборгованість (переплату) за попередні періоди окремо за кожним видом послуги, крім витрат на управління багатоквартирним будинком (далі - реєстр нарахованих сум платежів пільговикам).

Форму реєстру нарахованих сум платежів пільговикам визначає АТ “Ощадбанк” та оприлюднює на власному офіційному веб-сайті.

Під час перерахування коштів з рахунка для виплати пільг на рахунки управителів, об`єднань, виконавців комунальних послуг АТ “Ощадбанк” утримує із сум нарахованих пільг комісійну винагороду у розмірі 0,7 відсотка суми платежу;

2) АТ “Ощадбанк” на підставі отриманих реєстрів нарахованих сум платежів пільговикам здійснює щомісяця до 18 числа перерахування коштів у розмірі нарахованих сум за спожиті послуги в попередньому місяці з рахунка для виплати пільг на рахунки управителів, об`єднань, виконавців комунальних послуг з наданням реєстрів нарахованих сум платежів пільговикам, у яких зазначається інформація про перерахування коштів.

Перерахування коштів за послуги (витрати) здійснюється у такій послідовності: постачання теплової енергії, постачання та розподіл природного газу або постачання та розподіл електричної енергії за наявності відповідного виду індивідуального опалення, постачання гарячої води, централізоване водопостачання, централізоване водовідведення, постачання та розподіл електричної енергії, постачання та розподіл природного газу, поводження з побутовими відходами, послуги з управління багатоквартирним будинком, абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються за індивідуальними договорами про надання комунальних послуг або за індивідуальними договорами з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання комунальних послуг.

Пільговик може визначити іншу послідовність перерахування коштів за послуги (витрати) шляхом подання відповідної заяви структурному підрозділу з питань соціального захисту населення.

З огляду на зазначене, суд приходить до висновку, що відповідач не здійснює перерахування коштів безпосереднім виконавцям житлово-комунальним послуг. Такі повноваження покладені на Мінсоцполітики (в частині фінансування нарахованих пільг на рахунок для виплати пільг в АТ «Ощадбанк») та АТ «Ощадбанк» (в частині перерахування з рахунку для виплати пільг на рахунки виконавців житлово-комунальних послуг).

Одночасно відповідач є уповноваженим органом, який здійснює розрахунок пільг, які Мінсоцполітики після перевірки до 27 числа кожного місяця подає АТ «Ощадбанк».

Доказів зміни форми отримання пільг на грошову (готівкову) або зміни послідовності перерахування коштів за послуги (витрати) шляхом подання відповідної заяви структурному підрозділу з питань соціального захисту населення Мещеряковим В.П. до суду не надано.

Як зазначає відповідач у наданому до суду відзиві, ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , разом з двома повнолітніми (тобто працездатними) синами та колишньою дружиною, користується послугою з постачання теплової енергії для потреб централізованого опалення, з постачання та розподілу природного газу для приготування їжі, пільги на житлово-комунальні послуги нараховуються йому на 1 особу у грошовій безготівковій формі у розмірі 75% від встановлених тарифів відповідно до зазначених актів чинного законодавства.

На підтвердження обсягу нарахованих та фактично профінансованих Мінсоцполітики позивачу пільг представником відповідача надано до суду Повідомлення про надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг за періоди з березня 2021 по вересень 2021, з яких вбачається нарахування відповідачем позивачу та перерахування Мінсоцполітики у безготівковій формі на рахунок в АТ «Ощадбанк» відповідних пільг в розмірі 75 % від соціальної норми житла, що відповідає приписам ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», Постанови КМУ № 409 та Порядку № 373.

Отже, в ході розгляду справи не встановлено порушень прав позивача Управлінням соціального захисту населення Чугуївської міської ради, як органом, уповноваженим розраховувати пільги з оплати житлово-комунальних послуг та надавати відповідний розрахунок для реалізації Мінсоцполітики, тому позовні вимоги щодо визнання протиправними дій Управління соціального захисту населення Чугуївської міської ради та зобов`язання донарахувати та перерахувати монетизовані пільги постачальникам комунальних послуг, застосування відповідачем «вигаданих пріоритетів» та щодо бездіяльності стосовно клопотання ОСОБА_1 задоволенню не підлягають.

Крім того, щодо вимог позову про зобов`язання відповідача надалі перераховувати монетизовані пільги всім постачальникам без винятку в обсязі законних 75% від належних сум проплат суд зазначає, що вказані вимоги заявлені на майбутнє, тому не можуть бути задоволені також, оскільки захисту підлягає тільки порушене право.

З огляду на зазначене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13, 14, 77, 139, 205, 238, 242-246, 250, 255, 257-262, 293, 295, суд,-

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення, з урахуванням перебування суддів у відпустці, виготовлено 14.01.2022.

Суддя Білова О.В.