Рішення № 103171548, 21.01.2022, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.01.2022
Номер справи
580/7588/21
Номер документу
103171548
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 січня 2022 року справа № 580/7588/21

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кульчицького С.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Черкаській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Головного управління ДПС у Черкаській області (далі - відповідач), в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення рішення від 07.05.2021 №2668-59-2305 Головного управління ДПС у Черкаській області про визначення суми податкового зобов`язання за платежем: орендна плата з фізичних осіб 18010900 за 2021 рік в сумі 5187, 93 грн.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що не дивлячись на існування судового спору у справі №702/235/20 щодо сплати орендної плати за користування земельною ділянкою, відповідач протиправно виніс податкове повідомлення-рішення від 07.05.2021 №2668-59-2305 про визначення податкового боргу у вигляду орендної плати в сумі 5 187, 93 грн. за 2021 рік. При цьому, обґрунтування суми орендної плати не відповідають вимогам закону та договору оренди землі від 26.03.2008, укладеного між Монастиршценською районною держадміністрацією та позивачем.

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 23.11.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі за даним позовом без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач проти позовних вимог заперечив, надавши до суду відзив на позовну заяву в якому вказав, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення винесено у зв`язку з тим, що станом на 03.05.2021 інформація про припинення права користування орендованою земельною позивачем ділянкою з Монастирищенською районною державою адміністрацією не надавалась. Таким чином контролюючий орган дійшов висновку, що саме на позивача покладено обов`язок сплати орендної плати відповідно до укладеного ним договору оренди землі. Використання земельних ділянок іншими особами не змінює статусу позивача як орендаря земельної ділянки та не звільняє його від визначеного чинним законодавством обов`язку сплачувати орендну плату за земельні ділянки.

Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає таке.

Відповідно до договору оренди землі від 26.03.2008, укладеного між Монастирищенською районною державною адміністрацією (орендодавець) та ОСОБА_1 (орендар) орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 27, 8472 га, у тому числі: пасовище із земель запасу - 7,8901 га і 19, 9571 га. Згідно п. 9 вказаного договору орендна плата вноситься орендарем у розмірі 35 грн./га, що становить 974, 64 грн за рік.

Згідно акту приймання-передачі Монастирищенська районна державна адміністрація в особі першого заступника голови Бараниці Федора Оліксійовича передав, а житель смт. Цибулів в особі громадянина ОСОБА_1 прийняв дві земельні ділянки (пасовище загальною площею 27, 8472 га) на території Цибулівської селищної ради згідно договору оренди землі від 26.03.2008, зареєстрованого у Монастирищенському районному відділі Черкаської регіональної філії ДП «цент ДЗК», про що у державному реєстрі вчинено запис.

Ухвалою Монастирищенського районного суду Черкаської області від 15.05.2020 відкрито провадження у справі №702/235/20 за позовом заступника керівника Уманської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі: Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, Цибулівської селищної ради Монастирищенського району Черкаської області до Монастирищенської районної державної адміністрації, ОСОБА_1 про стягнення заборгованості зі сплати орендної плати за користування земельною ділянкою в сумі 5197,93 грн. та розірвання договору оренди земельної ділянки.

Відповідно до розпорядження Монастирищенської районної державної адміністрації "Про внесення змін до розпорядження Монастирищенської районної державної адміністрації від 19.09.2008 №145 "Про затвердження ставок орендної плати за землі державної власності на території району" від 10.11.2011 №222 ставка орендної плати встановлюється у розмірі 4,5% від НГО земельної ділянки.

У листі Монастирищенської ДПІ Головного управління ДПС у Черкаській області від 06.04.2021 №6728/6/23-00-59-011 вказано, що орендна плата за земельну ділянку за 2018-2020 роки нараховувалась у розмірі 4.5% від середньої нормативно-грошової оцінки землі 1 га пасовищ по району, відповідно до розпорядження Монастирищенської РДА №145 від 09.09.2008 та внесених змін до нього від 10.11.2011 №220. Середня проіндексована НГО 1 га пасовищ по району відповідно до отриманої інформації Держгеокадастру у Монастирищенському районі складала 4140 грн. (4140*4.5%=186.30 грн/га*27.8472 га=5187,93 грн/рік).

07.05.2021 Головним управлінням ДПС у Черкаській області винесено податкове повідомлення-рішення форми "Ф" №2668-59-2305, яким нараховано позивачу орендну плату з фізичних осіб за 2021 рік у сумі 5 187, 93 грн. Вказане податкове повідомлення-рішення отримано позивачем 13.06.2021. Вказане податквое повідомлення-рішення позивачем отримано 12.06.2021, що підтверджується рекомендованим повідомленням-рішенням №1910101633385.

13.09.2021 за результатами розгляду скарги позивача Державною податковою службою України 13.09.2021 прийнято рішення №7931/Я/99-00-06-01-04-09 про залишення скарги позивача без задоволення, а податкове повідомлення рішення від 07.05.2021 №2668-59-2305 - без змін.

Вважаючи оскаржуване рішення протиправним, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає про таке.

Відповідно п. 286.5 ст. 286 Податкового кодексу України нарахування фізичним особам сум орендної плати за землю проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки), які надсилають (вручають) платникові за місцем його реєстрації до 01 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення земельного податку або орендної плати за формою, встановленою у порядку, визначеному ст. 58 Податкового кодексу України.

Відповідно до підпункту 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов`язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Відповідно до п. 70.7 ст. 70 Податкового кодексу України та п. 1 розд. IX Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.09.2017 № 822 (далі - Положення № 822) фізичні особи - платники податків зобов`язані подавати до контролюючих органів відомості про зміну даних, які вносяться до облікової картки фізичної особи - платника податків протягом місяця з дня виникнення таких змін шляхом подання заяви за формою № 5ДР (додаток 12 до Положення № 822).

Відповідно до п. 288.1 ст.288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди земельної ділянки

Згідно п. 288.4 ст.288 Податкового кодексу України розмір та умови внесення орендної плати встановлюється у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

За правилами статей 125. 126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав та оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Згідно з частиною другою статті 16 Закону України від 6 жовтня 1998 року № 161-XIV «Про оренду землі» укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону .Частинами першою, другою статті 21 цього Закону встановлено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Відповідно до сг. 30 Закону України «Про оренду землі» зміни до договору оренди вносяться за взаємною згодою сторін. Їх внесення оформляється шляхом укладання додаткової угоди.

З аналізу зазначених положень законодавства вбачається, що орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності сплачується орендарем з дня виникнення права користування земельною ділянкою.

Отже фактичне користування земельними ділянками, що належать позивачу на праві користування згідно договору оренди землі від 26.03.2018 іншими особами без оформлення належним чином документів про передачу цих земельних ділянок іншим особам як землекористувачам, не звільняють позивача від сплати орендної плати за землю, оскільки відповідно до статті 125 Земельного кодексу України право користування землею, так само як і суміжні права та обов`язки землекористувача, виникають з моменту реєстрації права оренди або права власності на землю.

Використання земельних ділянок іншими особами не змінює статусу позивача як орендаря земельної ділянки та не звільняє його від визначеного чинним законодавством обов`язку сплачувати орендну плату за земельні ділянки.

Аналогічний правовий висновок щодо застосування норм права у подібних правовідносинах викладено у постанові Верховного Суду від 28 серпня 2018 року №803/3798/16, від 13.09.2019 у справі №120/4362/18-а та від 10.07.2020 у справі №0240/2978/18-а.

Враховуючи те, що станом на день винесення оскаржуваного рішення інформація про припинення права користування вищезазначеною земельною ділянкою громадянином ОСОБА_1 Монастиршценською районною державною адміністрацією до Головного управління ДПС у Черкаській області не надавалась, контролюючий орган дійшов правильного висновку про обов`язок позивача сплатити орендну плату відповідно до укладеного ним договору оренди землі від 26.03.2018.

Щодо визначення розміру орендної плати за 2021 рік, слід зазначити наступне.

Відповідно до договору оренди землі від 26.03.2008, укладеного між Монастирищенською районною держадміністрацією та ОСОБА_1 останньому в оренду передано дві земельних ділянки площею 7,8901 га 19,9571 га. Орендна плата становить 974,65 грн. за рік (п.9 Договору).

Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії (п. 10 Договору).

Розмір орендної плати переглядається у разі: зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнта індексації, визначених законодавством (п.13 Договору).

Відповідно до розпорядження Монастирищенської районної державної адміністрації "Про внесення змін до розпорядження Монастирищенської районної державної адміністрації від 19.09.2008 №145 "Про затвердження ставок орендної плати за землі державної власності на території району" від 10.11.2011 №222, ставка орендної плати встановлюється у розмірі 4,5% від НГО земельної ділянки.

Середня проіндексована НГО 1 га пасовищ по району відповідно до отриманої інформації Держгеокадастру у Монастирищенському районі складала 4140 грн.

Отже плата за оренду земельних ділянок позивача складає 5187, 93 грн за рік з розрахунку 4140*4.5%=186.30 грн/га*27.8472 га = 5187, 93 грн/рік.

Щодо посилань позивача на те, що встановлення Монастирищенською районною державною адміністрацією орендної плати у розмірі 5187, 93 грн суперечить п. 36 договору оренди землі від 26.03.2018 згідно якого зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін, оскільки вказана сума орендної плати не є погодженою, суд зазначає про таке.

Враховуючи те, що п. 9, 10 договору оренди землі від 26.03.2008 передбачено збільшення розміру орендної плати за землю у зв`язку зі зміною розмірів земельного податку, підвищенням цін і тарифів, зміною коефіцієнта індексації, суд дійшов висновку про необґрунтованість посилань позивача.

Доводи позивача на наявність відкритого провадження у Монастирищенському районному суді Черкаської області у справі №702/235/20 про стягнення з нього заборгованості зі сплати орендної плати за користування земельною ділянкою в сумі 5197,93 грн. та розірвання договору оренди земельної ділянки суд оцінює критично, оскільки зазначена справа не впливає на обов`язок останнього сплати визначену контролюючим органом суму орендної плати за користування земельними ділянками у 2021 році.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, враховуючи всі наведені обставини та виходячи за межі позовних вимог, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Керуючись ст.ст. 2, 90, 139, 242-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Копію рішення направити учасникам справи.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення до суду апеляційної інстанції. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Сергій КУЛЬЧИЦЬКИЙ